صدای امریکا

۱۳۹۱ فروردین ۲۱, دوشنبه


اخباردوشنبه 21 حمل 1391 خورشيدی برابر با 9 اپريل  2012  ميلادی


طالبان: د کابل او واشنګټن ترمنځ نوى تړون غندو
لراوبر،۰۹/۰۴/۲۰۱۲
طالبان وايي د افغان حکومت او امريکا ترمنځ د شپې د عملياتو نوى تړون په کلکه غندي.
د ذبيح الله مجاهد له خوا لراوبر ته رسېدلې پاڼه وايي د افغان حکومت او امريکا ترمنځ د شپې د عملياتو نوى تړون پر طالبانو ځکه تاثير نه کوي چي د دوى جنګيالي د شپې له خوا په بستر کي نه بلکي په سنګر کي وي.
خبرپاڼه وايي د دې تړون موخه يوازي د ملکي افغانانو ځورولو ته قانوني رنګ ورکول دي.
د طالبانو له خوا خپره سوې خبرپاڼه د تېرو دوو کالو د نورو خبرپاڼو خلاف په خورا سختو الفاظو ليکل سوې ده.
طالبانو ويلي بهرنيان ځکه د شپې عملياتو ته ترجيح ورکوي چي له طالبانو سره يې په سنګر کي د مخامختيا توان له لاسه ورکړى دئ.


پرون د ناټو ځواکونو قومندان جان الن او د افغانستان د ملي دفاع وزير جنرال عبدالرحيم وردګ ترمنځ د شپې د عملياتو په باب يو تړون لاسليک سو، چي له مخي به يې افغان ځواکونه د خارجي هغو پرځاى د اړتيا پر مهال د شپې له خوا عمليات پر مخ بيايي.
د افغانستان حکومت ويلي وو ترڅو چي د شپې د عملياتو چاري افغان ځواکونو ته ونه سپارل سي، دوى به له امريکا سره ستراتيژيک تړون لاسليک نکړي.
د بهرنيو ځواکونو د شپې پر عملياتو ځکه نيوکي کېدې، چي ډېر کله به د طالبانو پر ځاى عامو خلګو ته ځاني تلفات پېښېدل.

د افغانستان حکومت وايي د شپې د عملياتو په افغاني کېدو به د ملکي تلفاتو مخنيوى وسي، طالبان به وځپل سي او هم به په هيواد کي د بهرنيو ځواکونو په وړاندي د عادي افغانانو د کرکي کچه راټيټه سي.

چلنج ها و پرسشها در تطبیق پروژهء «تاپی»
رادیو آزادی، 09.04.2012
منابع در حکومت افغانستان می گویند که مقام های پاکستان در مورد تطبیق پروژه گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند یک سلسله شرایط را به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده اند. این منابع می گویند که عمده ترین موانع بر سر راه تطبیق این پروژه خواسته هایی پاکستان است و تا زمانی که این شرایط پاکستان پذیرفته نشوند، آن کشور حاضر به تطبیق این پروژه نیست.

در حالی که حکومت افغانستان از پیشرفت ها در خصوص تطبیق پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند سخن می گوید، اما گفته می شود که تیره شدن روابط سیاسی امریکا با پاکستان و ایران اثر منفی بر تطبیق این پروژه گذاشته است. یک مقام حکومت افغانستان که نخواست نامش افشا شود در صحبت با رادیو آزادی گفت که پاکستان بخاطر تطبیق این پروژه چندین پیش شرط را در مقابل افغانستان و امریکا گذاشته است. این منبع می گوید که مقام های پاکستان از پروژهء انتقال خط لوله گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به هند و پاکستان به حیث یک وسیلهء فشار بر افغانستان و امریکا استفاده می کنند.

به اساس معلومات منبع، حل مشکلات خط دیورند و بلوچستان و ادامه کمک های درازمدت مالی امریکا با پاکستان عمده ترین پیش شرط ها اند که پاکستان خواسته تا افغانستان و امریکا به آن توجه کنند. اما سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان به روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی این اظهارات را رد کرد و گفت که خوشبینی ها در خصوص آغاز کار این پروژه وجود دارد.

وحیدالله غازی خیل گفت که قرار است در ماه می سال روان نماینده گان ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند به منظور چگونگی آغاز کار این پروژه در ترکمنستان با هم دیدار نمایند: «وزارت مالیه و معادن افغانستان کار می کنند و کار بسیار جدی روی این پروژه جریان دارد. پیشترفت ها صورت گرفته است، قرار است نمایندگان چهار کشور در ماه می سال جاری در ترکمنستان در مورد آغاز کار این پروژه صحبت نمایند و در آینده کار این پروژه آغا می گردد.»

پیش شراط های پاکستان بخاطر تطبیق پروژهء "تاپی" در حالی مطرح می شوند که هفتهء گذشته گزارش های منتشر شدند که گویا ایران تلاش دارد در برابر تطبیق این پروژه موانع ایجاد کند و زمینه را برای فروش گاز خودش بالای پاکستان و هند مساعد نماید. به اساس معلومات وزارت تجارت و صنایع افغانستان، در ماه گذشته پاکستان و هند برخلاف خواست امریکا ، گاز مورد نیاز شان را از ایران با پایین ترین قیمت خریداری نموده اند.

در حین حال یک مقام وزارت پترولیم پاکستان به نقل از مقام های حکومت افغانستان گفته است که افغانستان 700 ملیون مترمکعب گاز را که با اجرای این پروژه به دست می آورد، به پاکستان و هند واگذار شده است.

اما سخنگوی وزارت تجارت و صنایع افغانستان این گزارش ها را رد کرد و گفت که مقامات افغان در این مورد با هیچ کشور موافقه نکرده است: «افغانستان هیچ وقت سهم خود را به پاکستان و هند نفروخته و این طور گپ ها صورت نگرفته است و افغانستان خودش به انرژی نیاز دارد.»

قرارداد انتقال خط لولهء گاز ترکمنستان از طريق افغانستان به پاکستان و هند، در ماه سنبله سال ١٣٩٠ در عشق آباد مرکز ترکمنستان، میان وزراى معادن چهار کشور، به امضا رسيد. به اساس این قرارداد،  قرار است کار عملی این پروژه در سال روان میلادی آغاز گردد. به گفتهء مقام های افغان، این خط لولهء گاز ترکمنستان 1735 کیلومتر طول دارد که 735 کیلومتر آن قرار است از افغانستان عبور کند.

خشونتها در برابر افغانهای مقیم ایران دوباره اوج گرفته است
رادیو آزادی، ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
برخی از مهاجرین افغان در ایران شکایت دارند که در این اواخر با خشونت های تازه ی در آن کشور رو به رو شده اند. به گفته این افغان های مهاجر، با اوج گرفتن این خشونت ها نه خانه های شان و نه هم اموال آنان محفوظ است. مقامات حکومت افغانستان در رابطه به خشونت های اخیر با مهاجرین افغان در ایران عکس العمل محتاطانه نشان داده و گفته است که در زمینه ی از میان برداشتن این مشکل با مقامات ایرانی در تماس خواهند شد.

در تازه ترین گزارش ها از ایران به نقل از شماری از افغان های مهاجر در شهر یزد آن کشور، گفته شده است که ایرانی ها اکنون به شکل گروهی افغان ها را مورد شکنجه قرار داده و سبب آزار و اذیت آنان می شوند. اسلام الدین جرات سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده گان افغانستان به روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، آنان تا حالا در این مورد اطلاع دریافت نکرده اند. اما افزود که با آنهم سعی می کنند تا به این مساله از مجرای دیپلوماتیک رسیده گی شود: «نماینده گی وزارت مهاجرین و سفارت افغانستان در ایران وارد اقدام می شود و پس از آنکه با نهاد های محلی ایران در تماس شد اگر مشکل جدی باشد، موضوع با وزارت داخله ایران در میان گذاشته می شود و از آن طریق حل می شود و اگر در سطح کوچک باشد در همانجا حل می شود یعنی ما تا آخرین لحظه رویداد های را که با مهاجرین افغان در ایران اتفاق می افتد پیگیری می کنیم.»

بر بنیاد گزارش ها این خشونت ها با افغان های مهاجر پس از آن صورت گرفته است که برخی از مهاجرین افغان یک ایرانی را اختطاف کرده بودند. کریم یکتن از مهاجرین افغان در ایران در صحبت با رادیو آزادی در مورد مشکلات خود چنین گفت: «وضعیت اینجا بسیار خراب شده، از خانه بیرون شده نمی توانیم، یک خانم افغان سکته کرده و سه نفر هم زخمی شده اند. مردم محل در اطراف خانه های مهاجرین افغان حلقه زده اند. هیچ افغان از خانه خود بیرون شده نمی تواند، در تمام شیشه ها تیل بنزین پاشیده اند و می خواهند خانه های ما آتش بزنند از شب گذشته این حالت جریان دارد از ترس هیچ کس نمی تواند بخوابد و یا دنبال نان به نانوایی برود.»

در همین حال کمسیون امور مهاجرین و عودت کننده گان ولسی جرگه بدرفتاری با افغان های مهاجر را در ایران تایید نموده گفت که این بار خشونت با افغان ها از سوی حکومت ایران نه بلکه از سوی مردم این کشور صورت گرفته است.
یوسف صابر عضو کمسیون امور مهاجرین وعودت کننده گان ولسی جرگه در این مورد گفت، قرار است یک هیات از ولسی جرگه به هدف پی گیری این مساله به ایران سفر کند: «ما هفته آینده به ایران یک سفر داریم و هدف آن بحث روی حل مشکلات مهاجرین افغان در آن کشور است.  تمام موضوعات روشن می شود و معلوم می شود که چرا ایرانی ها با افغان ها این گونه رفتار می نمایند. ما این موضوع را از نزدیک بررسی می نمایم.
این همه مربوط به مقامات ایرانی می باشد هر زمانیکه از طرف حکومت افغانستان هیات به ایران رفته از طرف حکومت ایران برای آنها اطمینان داده شده که بعد از این با افغان ها رفتار درست می نمایند اما دیده می شود که بر عکس اقداماتی ضد افغان ها صورت می گیرد.»

افغان های که در ایران در مهاجرت به سر می برند پیوسته با بد رفتاری حکومت و مردم ایران رو به رو می شوند.

گفته می شود که ایرانی ها شرایط زندگی را برای افغان ها در آن کشور تنگ ساخته اند و حتی کودکان افغان در آن کشور از حق رفتن به مکتب محروم اند.

به اساس گزارش ها، در بسیاری موارد افغان های که در ایران به اتهام قاچاق مواد مخدر بازداشت می شوند، بدون آنکه به آنان اجازه دفاع از خود شان داده شود، به دار آویخته می شوند.

راه برای امضای سند ستراتیژیک بین کابل و واشنگتن هموار شده است
رادیو آزادی، ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
افغانستان و ایالات متحده دیروز پیمان را در مورد عملیات شب هنگام ناتو در افغانستان امضا نمودند و به گفته آگاهان امضای این پیمان راه را برای امضای سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک میان دو کشور هموار خواهد ساخت. کابل و واشنگتن دیروز سند را امضا کردند که بر اساس آن نیروهای افغان مسوولیت عملیات شب هنگام در افغانستان را به دست می گیرند. به این معنی که نیروهای افغان صلاحیت انجام و یا عدم انجام عملیات شبانه در افغانستان را خواهند داشت. بر اساس این پیمان جدید اگر نیروهای امریکایی به انجام عملیات شب هنگام در افغانستان نیاز داشته باشند، باید یک قاضی افغان، دستور چنین عملیات را صادر کند.

با امضای این سند، یکی از مشکلات عمده بین کابل و واشنگتن حل شده است و هم راه برای امضای پیمان همکاری های درازمدت ستراتیژیک میان دو کشور هموار گردیده است. همین عملیات های شب هنگام نیروهای ناتو و امریکایی احساسات منفی افغان ها بر ضد نیروهای خارجی را دامن می زد و از آن طالبان به نفع خود استفاده می کردند.

قوماندانان ناتو عملیات شب هنگام را در مبارزه بر ضد مخالفین از اهمیت خاصی برخوردار دانسته اند، ولی این موضوع سوالات را هم در مورد حضور نیروهای خارجی در افغانستان و نقش آموزگاران نظامی خارجی برای پرورش نیروهای افغان ایجاد نموده است.

مذاکرات در مورد عملیات شبانه در افغانستان از چندین ماه بین مقامات افغان و امریکایی جریان داشت تا بلاخره این پیمان دیروز بین وزیر دفاع افغانستان جنرال رحیم وردک و قوماندان عمومی قوای امریکایی و ناتو در افغانستان جنرال جان الن به امضا رسید. جنرال الن در جریان امضای این پیمان گفت: ما امروز یک قدم دیگر برای امضای سند همکاری های درازمدت ستراتیژیک با افغانستان نزدیکتر شدیم. مهم تر اینکه ما امروز برای ایجاد یک افغانستان با امن و مستقل منظر و اهداف خود را با هم شریک ساختیم.

جنرال الن در ادامه گفت: «در حال حاضر نیروهای افغان، برای تحکیم امنیت در افغانستان پیشقدم اند، برای دستگیری تروریستان که تهدید را برای حیات مردم بی گناه ایجاد نموده اند نقش مهم دارند و هم در بخش محبوس نمودن این تروریستان عقب میله های زندان. تروریستان سزاوار چنین برخورد اند.»

بر اساس سند تازه امضا شده، حکومت افغانستان صلاحیت عام و تام را بالای زندانیان خواهد داشت که در جریان عملیات شب هنگام دستگیر شده اند یا دستگیر می شوند. مقامات افغان بعد از این، صلاحیت خواهند داشت تا به محقیقین امریکایی اجازه تحقیقات از افغانها را دهند.

در سند این هم درج شده است که عملیات شب هنگام فقط در صورت انجام خواهد شد که یک قاضی افغان، فرمان انجام آنرا صادر کند. حکومت افغانستان می گوید، برای اجرای هر چه مناسب تر چنین عملیات، پروسه قضایی را ایجاد خواهند کرد، تا اجازه عملیات با امن شبانه داده شود.

تعداد از آگاهان به این نظر اند که عملیات های شب هنگام که در مبارزه بر ضد تندروان از نقش عمده برخوردار اند، کندی در آن، یعنی عدم اقدام فوری در یک عملیات مورد نیاز شب هنگام شاید به عملیات های ناتو لطمه وارد کند و این موضوع قومندانان ناتو را هم نگران ساخته است.

جنرال رحیم وردک وزیر دفاع افغانستان دیروز در یک کنفرانس خبری در کابل گفت، عملیات شب هنگام از این بعد از سوی نیروهای خاص اردو، پولیس و امنیت ملی در همکاری نزدیک با قضات صورت خواهد گرفت. در سند این هم آمده است که ایالات متحده تمام وسایل تخنیکی مورد نیاز برای انجام عملیات شبانه را به نیروهای افغان فراهم می کند. مقامات امریکایی امیدوارند پیمان همکاری های درازمدت ستراتیژیک با افغانستان قبل از اجلاس ماه آینده در شیکاگو امضا شود. امریکا همچنان در تلاش مذاکرات صلح با طالبان است.

جاوید لودین معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان که ریاست هیات افغان در موضوع مذاکرات پیمان ستراتیژیک با امریکا را هم به عهده دارد به روز شنبه گفت، دو طرف نتوانسته اند فواید این پیمان را به مردم خود تشریح دهند و این نگرانی ها را دور سازند که گویا خارجی ها افغانستان را بار دیگر تنها خواهند گذاشت.

قطر دافغان سولې دبهیر لپاره په کابل کې سفارت پرانیزي
تاند ویبپانه، 09.04.2012
 دافغانستان دبهرنیو چارو وزارت نن وویل چې قطر په خپله خاوره کې دطالبانو لپاره ددفتر دپرانستلو او دافغانستان له حکومت سره دخبرو په لړ کې غواړي چې په کابل کې سفارت پرانیزي.
دباندنیو چارو وزارت ویندوی جانان موسي زي په یوه خبري غونډه کې وویل، ددیپلوماتیکو اړیکو ټینګېدا، دطالبانو لپاره ددفتر پرانستنه او سیاسي همکارۍ په دوحه کې له قطري چارواکو سره دافغانستان دبهرنیو چارو وزیر زلمي رسول دخبرو اصلي موضوعات ول.
موسي زي دا څرګندونې له قطر څخه دزلمي رسول له راستنېدو وروسته وکړې.
دافغانستان دبهرنیو چارو وزارت تېره اوونۍ ویلي و چې قطري چارواکي به ژر کابل ته راشي چې په خپله خاوره کې د طالبانو لپاره ددفتر دپرانستلو په باب له افغان چارواکو سره خبرې وکړي.
طالبانو دجنورۍ په میاشت کې ویلي و چې په دوحې کې به دفتر پرانیزي خو دمارچ په دیارلسمه یې وویل چې دامریکا دریځ ناڅرګند او غیرشفاف دی نو له امریکايی استازو سره خبرې ځنډوي.
طالبان دخبرو ددوام او داعتماد درامنځته کېدا لپاره له ګوانتنامو څخه دخپلو پنځو بندیانو دخلاصون او په قطر کې ددفتر دپراسنتلو غوښتونکي دي.
خو امریکا وايي چې تضمین غواړي چې دا پنځه تنه به دخوشي کېدو په صورت کې دجنګ جبهې ته نه ځي. طالبانو دغه راز ویلي چې یوازې له امریکایانو سره خبرې کوي نه دافغانستان له حکومت سره.

افغانستان دمخابراتو او نشریاتو لپاره فضا ته سپوږمکۍ لېږي
تاند ویبپانه، 09.04.2012
  دافغانستان دمخابراتو او مالوماتي تکنالوژۍ وزیر امیر زی سنګین وايي چې دهیواد لومړنۍ سپوږمکۍ به په شپږو میاشتو فضا ته واستول شي. انجنیر سنګین پرون په کابل کې خبریالاتنو ته وویل چې دا سپوږمکۍ به له نړۍ سره دافغانستان په ارتباطاتو کې لویه اسانتیا رامنځته کړي.
دده په وینا حکومت ددې لپاره دې مسلې ته لومړیتوب ورکوي چې ددې سپوږمکۍ په وسیله به افغان رسنیو ته ددیجټلي نشریاتو اسانتیا هم برابره شي. حاضر دمه دافغانستان رسنۍ ملیونونه ډالره بهرنیو هیوادونو ته ورکوي چې ددوی خپرونې دسپوږمکۍ له لارې دنړۍ ګوټ ګوټ ته ورسوي.
ښاغلي سنګین وویل: «موږ به ډېر ژر دسپوږمکۍ دنصب کولو کار پیل کړو. دنشریاتو او دمخابراتو په برخه کې د ټولو ولسوالیو دپوښلو په خاطر دا سپوږمکۍ زموږ لپاره لومړیتوب لري.»
دافغانستان دمخابراتو او مالوماتي ټکنالوژۍ وزیر وویل چې دافغانستان نتلویزیوني چاینلونه د فریکوینسیو له کموالي سره مخامخ دي خو سپوږمکۍ به دډیجټلي خپرونو په وسیله د دې ستونزې له حل کولو سره مرسته وکړي.
دا سپوږمکۍ به په شپږو میاشتو کې مدار ته واستول شي او دختیځ په پنځوس درجو کې ځای پرځای شي.
سنګین همداراز وویل چې د دې سپوږمکۍ له برکته به دافغانستان دانترنټ مهیا کوونکي (Wimax) لایسنس ترلاسه کړي چې په نتیجه کې به یې افغانان چټک انترنټي خدمات ترلاسه کړای شي.
دمخابراتو وزیر وویل چې د(ویمکس) او (دري جي) لایسنسونو په ویشلو سره به دسوکه انترنټ ستونزه حل شي.


سفارت قطر در کابل ایجاد می شود
کلید، 09.04.2012
وزارت امور خارجه اعلام کرده است که در آینده نزدیک سفارت قطر در کابل ایجاد خواهد شد. جانان موسی زی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که در سفر اخیر زلمی رسول وزیر امور خارجه به قطر، روی گسترش روابط دیپلوماتیک افغانستان و قطر موافقت شده است.
وزیر امور خارجه هفته گذشته به هدف تسریع روند مذاکرات صلح به دوحه پایتخت قطر سفر کرده است. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، افغانستان و قطر هم چنان روی جزئیات و شرایطی که دفتر گفتگوهای صلح در قطر بر مبنای آن ایجاد خواهد شد، بحث و گفتگو می کنند.
جانان موسی زی، همچنان گفت که وزیر امور خارجه قطر قرار است در آینده نزدیک در راس یک هیئت بلندرتبه وارد کابل شده و با مقام های افغان روی امضای پیمان همکاری های مشترک افغانستان و قطر گفتگو کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: "سفر وزیر خارجه قطر به کابل، برای تاجران و سرمایه گذاران این کشور فرصت خوبی است تا با مطالعه اوضاع اقتصادی افغانستان، روابط اقتصادی دو کشور را نیز آغاز کنند."
جانان موسی زی، همچنین به خبرنگاران گفت، داکتر زلمی رسول با ایجاد دفتر گفتگوهای صلح در قطر موافقت کرده است. پیش از این مقام ها در وزارت امور خارجه گفته بودند که این دفتر آدرس سیاسی برای طالبان نبوده، بلکه برای تسریع روند گفتگو های صلح ایجاد خواهد شد.
موسی زی در مورد شرایط باز شدن چنین دفتری برای طالبان گفت که شرایط آن به زودی مشخص می شود. وی گفت که رهبری افغانستان شرط اصلی گفتگو های صلح است، در غیر این صورت مذاکرات صلح به نتیجه نخواهد رسید.
رهبری گفتگوهای صلح از شرایطی است که دولت افغانستان همواره به آن تاکید کرده است. موسی زی گفت: "دولت ترجیح می دهد که گفتگوهای صلح در خاک افغانستان پیش برده شود." ایجاد دفتر برای طالبان در قطر با استقبال گرم امریکا، آلمان و برخی از کشورهای دیگر نیز همراه می باشد.


یوسف پشتون: اختلاس در پروژه ها را ٨٠ فيصد خارجى و ٢٠ فيصد افغان ها انجام ميدهند
پژواک، 09.04.2012
   اختلاس در پروژه ها که ٨٠ فيصد از طرف خارجى ها صورت ميگيرد و همچنان دست به دست شدن پروژه ها باعث شده است تا حدود ٧٠ فيصد پول اختصاص يافته براى پروژه ها به جيب هاى شخصى سرازير شود. اين اظهارات را انجينر محمد يوسف پشتون مشاور رئيس جمهور در امور ساختمانى به تاريخ ٢٠ حمل در يک جلسه خبرى ابراز کرد. وى در مورد اختلاس در پروژه ها گفت: (بطور مثال اگر در يک پروژه صد دالر اختلاس شود، ٨٠ دالر آنرا خارجى ها و ٢٠ دالر را افغان ها ميگيرند.)
به گفته وى، از جمله ٢٠ دالر ياد شده، ١٥ دالر آنرا دو فيصد افغان ها که به سطح وزرا و معينان اند، ميگيرند و پنج دالر متباقى را افغان هاى ديگر به اشکال گوناگون ميگيرند. قرار اظهارات وى، دست به دست شدن يک پروژه سبب شده است تا بخش اعظم پول اختصاص يافته کمک کننده گان براى پروژه ها به مصرف نرسد و کيفيت پروژه ها را پائين ساخته است.
پشتون افزود: (هفته گذشته، پروژه سرک سازى در کندهار است، هزينه اصلى پروژه فى متر مربع ١٦٠ دالر امريکايى است، کسي که اين پروژه را به دست آورده، نمي دانم که دست پنجم و يا ششم بوده است، برايم گفت که فى متر مربع سرک را در بدل ٤٢ افغانى برايش داده اند.)
وى اين پروژه سرک کندهار را يک مثال زنده خواند و افزود: (اگر اين کار در تمام پروژه صورت نگرفته نباشد، اما متاسفانه در اکثريت پروژه ها شده است.) وى ميگويد که اختلاس در پروژه ها به صورت گروپى صورت ميگيرد و دولت نيز بايد براى جلوگيرى آن يک تيم باصلاحيت و پاک نفس را ايجاد کند. وى ميگويد که تعداد زياد مردم در افغانستان وجود دارند که خيانت و اختلاس نميکنند و مردم پاک اند.
انجينر نجيب الله اوژن وزير فوايد عامه کشور نيز در نشست امروزى تائيد کرد که برعلاوه عوامل ديگر، دست به دست شدن پروژه ها طى ده سال گذشته باعث کاهش کيفيت پروژه ها شده است.
وى ميگويد که شتاب در تطبيق پروژه ها، ديزاين نادرست پروژه ها، مشکلات در قرارداد هاى پروژه ها، استفاده از مواد خام بى کيفيت، درنظر نگرفتن ظرفيت کارى شرکت ها و کمبود کادر هاى مسلکى در شرکت ها نيز از جمله دلايل کيفيت پائين پروژه ها ميباشد.
وى به آژانس خبرى پژواک گفت که دست به دست شدن پروژه ها بيشتر از طرف شرکت هاى خارجى صورت ميگيرد. وى افزود: (شرکت هاى خارجى با وسايل تخنيکى شان به افغانستان نمي آيند، بلکه با يک نام و يا سند بانکى ميايند، پروژه ها را ميگيرند و به دست دوم ميدهند که به همين ترتيب به دست سوم و چهارم ميرسد.)
قرار اظهارات منبع، پنجاه فيصد بودجه اصلى در دست به دست شدن پروژه ها به جيب هاى شخصى سرازير ميشود و پروژه با ٥٠ فيصد بودجه با کيفيت پائين تطبيق ميشود. اما اوژن گفت، بعد از اين تلاش خواهد شد تا پروژه ها دست به دست نشوند تا با کيفيت بالا تطبيق شود.
به گفته وى، حکومت افغان طى ده سال گذشته بطور ويژه به کميت سرک ها توجه بيشتر کرده است اما بعد از اين بجاى کميت به کيفيت توجه بيشتر ميشود. وى ميگويد: (اجازه نخواهيم داد تا دارايى ملى (سرک ها) به کيفيتى اعمار شوند که به زودى از بين رود.)
منبع ميگويد که پروژه هاى با کيفيت بلند و کيفيت پائين در قسمت سرک سازى در کشور تطبيق شده است اما يک تعداد به اين دليل نيز خراب شده اند که درست مراقبت نشده و يا به گونه درست استفاده نشده اند. هم چنان قرار معلومات وى، حدود ٤٠ فيصد سرک هاى اعمار شده در کشور با سيستم ترافيکى برابر نيستند، به همين دليل خراب شده اند.
قرار معلومات احمدشاه وحيد معين مسلکى وزارت فوايد عامه، طى ده سال گذشته ١٢ هزار کيلو متر سرک خامه و حدود شش هزار کيلو متر سرک قير در افغانستان اعمار شده است. وى گفت که در حال حاضر از جمله شش هزار کيلو متر سرک قير، چهار هزار کيلو متر آن به بازسازى نياز دارد.


دهندوچين پانګونه په افغان ثبات كې مرسته كوي
خدمتګار۰۹/۰۴/۲۰۱۲
د هندوچين پانګونه په افغان ثبات كې مرسته كوي په افغانستان كې په لومړي ځل په تېرو لسو كلونو كې چين دمس عينك كان دتړون په كولو سره ژمنه وكړه چې په دغه هيواد كې داورګاډي پټلۍ هم غځوي او هند دچين په پله په پل اېښودلو سره دحاجيګك كان دتړون په لاسليكولو سره هم دورته ګام پورته كولو ټټر وهلى دى.
نوى ډېلى او بېجينګ په دې ډول غواړي چې افغانستان له اقتصادي او جعرافيايي ګوښه توب نه وباسي.
دافغانستان دكورنيو چارو پخوانى وزير او په واشنګټن كې د متحده ايالتونو د ملي دفاع د پوهنتون استاد پوهاند علي احمد جلالي وايي، امريكا به د ۲۰۱۴ كال تر پاى پورې ډېر يرغليز ځواكونه له افغانستان وباسي او د هند او چين پانګونه به د افغانستان په امنيت او ثبات ټينګولو كې مرسته كوي.
د هغه په خبره، دا دوه ځواكمن هيوادونه به يوازې په افغانستان كې دندې او بنسټيزې ودانۍ رامنځ ته نه كړي، بلكې په افغانستان كې به چې د نورو لوبغاړو رول كمزورى او كم شوى وي، دوى به خپلې نېغې ګټې په دغه هيواد كې وويني.
د علي احمد جلالي څرګندونو ته په پام سره چين د مس عينك كان د تړون له لاسليكولو څو كاله وروسته تېر ژمى په شمال كې د تېل اېستلو لپاره له افغان حكومت سره بل تړون لاسليك كړ او د هند د كانونو وزارت وايي چې افغان حكومت د سرو زرو او مسو په كانونو كې د پانګونې وړانديز ورته كړى دى.
په نوي ډېلي كې د پاليسۍ د پلټنو مركز غړى سي راجه موهن وايي، هند په افغانستان كې خپل ژمنتوب ښيي او غواړي بې سابقه رول ولوبوي:( د پاكستان او افغانستان د شمال او لويديځ د سيمو امنيت د هند په بهرنۍ پاليسۍ كې مهم ځاى لري ځكه نوي ډېلي ته ډېر ګواښونه له دې سيمې كيږي.)
هند په افغانستان كې، چې نږدې ګاونډى يې بولي، د ستراتيژيك رول او د خپلو ګټو د ساتلو لپاره د اوسني حكومت د پياوړي كېدلو هڅه كوي.
هند په تېرو كلونو كې د افغانستان په بيارغونه كې يو نيم مليارد ډالره مرسته كړې او اوس په سترو افغان زېرمو كې په پانګونې سره غواړي د حاجيګك كان د اوسپنې وېستلو لپاره د فابريكې او پټلۍ جوړولو سره ۱۱ مليارده ډالر ولګوي او په افغانستان كې په ترټولو ستر پانګوونكي بدل شي.
افغانستان له کلونو راهيسې د خپل اساس جيوپوليټيک موقعیت له مخې د ځينو سترو هيوادونو او په تېره د خپلو لرې او نږدې ګاونډيو د سیالۍ په ميدان اوښتی. ځينې ګاونډي چې افغانستان ته لنډه لاسرسی نه لري هڅه کوي چې د خپلو اقتصادي پانګونو له لارې افغانستان خپل کړي او یا يې د سيمې په کچه ملاتړ ولري، خو نور ګاونډي بیا د دې هيواد يې په ثباته کولو سره خپلو هدفونو ته د رسېدو هڅه کوي.
دا اوس پر افغان چارواکو او سیاستوالو ده چې د دغه رقابت له میدانه څنګه راوځي او په څه شکل د افغانستان بقا او ګټې خوندي کولای شي.

بعد از این تمام عملیات های نظامی توسط نیروهای افغان انجام میشود
رادیوآزادی ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
مقام های حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا به روز یکشنبه تفاهمنامهء افغانی ساختن عملیات خاص به شمول عملیات شبانه را امضا کردند.

این تفاهمنامه میان وزیر فاع ملی افغانستان و قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در کابل امضا شد.

بلاخره پس از بحث های طولانی بر سر افغانی شدن عملیات خاص به شمول عملیات شب هنگام در افغانستان، مقامات حکومت افغان و امریکایی در این زمینه به موفقه رسیدند.

به اساس تفاهمنامهء که به روز یکشنبه میان وزیر دفاع ملی افغانستان و قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در این کشور امضا شد، پس از این عملیات های نظامی توسط نیروهای افغان انجام می شود، و نیروهای امریکایی نقش حمایویی خواهند داشت.

جنرال جان آلن قوماندان عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که نیروهای خاص افغان توانایی لازم را برای انجام عملیات های شب هنگام و بازرسی خانه های افغانها پیدا کرده اند:

« تفاهم نامهء را که امروز امضا کردیم، باید مردم افغانستان به آن افتخار نمایند که بعد از این تمامی عملیات های خاص نظامی توسط نیروهای افغان انجام می شود. من فعالیت های نیروهای خاص افغان را که مسوولیت عملیات ها را به عهده گرفته اند از نزدیک مشاهده کرده ام . این نیروها از توانایی های خوب بر خوردار اند.

من برای تان گفته می توانم که افغانستان در موقعیت خوب قرار دارد و یک نیروی خاص عملیاتی را که در منطقه نظیر آن وجود ندارد، در اختیار دارد.

کسانی که فکر می کنند که افغانستان به سال های 1990 بر می گردد، باید بدانند که نیروهای خاص عملیاتی افغان اجازهء این کار را نمی دهند.»

وزیر دفاع افغانستان که به نماینده گی دولت افغانستان تفاهمنامه افغانی شدن عملیات های خاص به شمول عملیات شبانه را به امضا رساند، گفت که امضای این سند یک گام بزرگ در راستای تحکیم حاکمیت ملی افغانستان محسوب می شود.

آقای وردگ همچنان گفت که بعد از امضا این تفاهمنامه نیروهای بین المللی نقش حمایوی دارند و در صورت ضرورت نیروهای افغان در هنگام انجام عملیات ها از نیروهای بین المللی کمک می خواهند.

حکومت افغانستان طی چندین سال گذشته از انجام عملیات شب هنگام توسط نیروها امریکایی در افغانستان انتقاد کرده و تاکید نموده که این عملیات ها باید توسط نیروهای افغان انجام شوند.

کنترول زندان بگرام و انجام عملیات شب هنگام توسط نیروهای امریکایی دو مانع عمده در برابر  امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان و افغانستان امریکا خوانده شده است.

اما حکومت های افغانستان و امریکا حدود یک ماه پیش تفاهمنامهء را در مورد انتقال مسوولیت کنترول زندان بگرام به افغانها نیز امضا کردند.

مقام های افغان و امریکایی می گویند موانع که باعث تاخیر در امضای سند مشارکت ستراتیژیک میان افغانستان و امریکا شده بود، از میان برداشته شدند.

این مقام ها اظهار امیدواری نموده اند که این سند پیش از برگزاری کنفرانس شیکاکو که قرار است در ماه می راه اندازی شود، به امضا برسد.

چارواکي د نشه يي توکو په کاروبار کې لاس لري
بینوا  ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
له نشه يي توکو سره د مبارزې وزیر، په فراه کې د نشه يي توکو د کرکیلې د ډېروالي او د دغو توکو په کاروبار کې د دولتي چارواکو د ښکېلتیا خبره کوي.
له نشه يي توکو سره د مبارزې وزیر ضرار احمد مقبل تېر مازدیګر د هرات کې په جهاد کور کې، په یوه خبري ناسته کې وویل، چې سږ کال په فراه ولايت کې د کوکنارو کښت ډېر شوی دی.
د هغه په وینا، د فراه ولایت سیمه ییزو چارواکو د کوکنارو د کښت د له منځه وړلو په برخه کې هېڅ ګام نه دی پورته کړی او په دغه ولایت یې د نشه يي توکو کر او تولید دوام لري.
هغه وویل، چې دا د دې څرګندويي کوي، چې د نشه يي توکو په قاچاق او د کوکنارو په کرکیله کې لوړپوړي دولتي چارواکي هم لاس لري.
نوموړی زیاته کړه: «په افغانستان کې د نشه يي توکو د کر، تولید او قاچاق پراختیا ښيي، چې لوړ پوړي دولتي چارواکي هم پکې داخل دي.»
له نشه يي توکو سره د مبارزې وزیر وویل، چې د فراه ولایت د ځینو سیمه ییزو چارواکو د ګوښه کولو لپاره به هڅې وکړي، چې د نشه يي توکو په کر او تولید کې لاس لري.
نوموړي دغه راز زیاته کړه، چې له نشه يي توکو سره د مبارزې وزارت په پام کې لري، چې له نشه يي توکو سره د مبارزې لپاره به یو میلیون او اووه سوه زره ډالره د هرات ولایت د سیمه ییزو چارواکو په واک کې ورکړي.
د یادونې وړ ده، چې له نشه يي توکو سره د مبارزې چارواکو، په هېواد کې د روان کال په پیل کې د نشه يي توکو د بیو د لوړوالي له کبله، د دغو توکو د کرکیلې د ډېروالي په اړه خپله اندېښنه څرګنده کړې وه.

کمک 27 میلیون دالری بانک جهانی برای انتقال برق به ولایت تخار
وخت ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
بانک جهانی مبلغ 27 میلیون دلار برای پروژه نصب پایه های برق از ولایت کندز به تخار به وزارت انرژی و آب کمک کرد و این پروژه روز یکشنبه با نصب اولین پايه برق در این منطقه توسط مقامات وزارت انرژی و آب اغاز گرديد.
در محفلي كه به همين مناسبت در شهر تالقان مركز ولايت تخار با اشتراك مقامات وزارت انرژی و آب و مسوولان محلي ولايت تخار برگزار شده بود، غلام فاروق نبي زاده معاون وزارت اب و انرژی گفت: «به طول هفتاد كيلومتر مساحت كه ولايت های كندز و تخار را به همدیگر وصل مي كند؛ در اين مسير بنابر ضرورت پايه هاي برق نصب مي گردد تا از طريق تاجكستان برق به كندز و از آنجا به تخار انتقال داده شده و مردم این ولایت ازنور برق مستفيد شوند.»
او هزینه این پروژه را 27 مليون دالر امريكايي عنوان کرد و گفت: این مبلغ ازسوی بانك جهاني پرداخت مي شود.
موصوف اظهار داشت كه تخار یکی از مناطق بی برق در شمال كشور است و در بعضي از روستاهای آن مردم از برق جنراتور استفاده مي نمايند.
وي اجرای اين پروژه را كه از طريق آن برق از كشور تاجكستان وارد مي گردد، گام ارزنده دانست و گفت: «اميدوارم مردم ولايت تخار از اين برق استفاده نموده و مشكلات شانرا حل نمايند.»
نامبرده افزود: «مردم تخار از ورود برق به ولايت شان اظهار خرسندي مي كنند.»
به باور وي، نصب پايه های برق بايد به گونه مستحكم صورت گيرد تا در بلند مدت و در صورت ايجاد زمينه توليد برق در داخل كشور نيز از آن براي انتقال برق استفاده شود.»

قطر د افغان سولې د بهیر لپاره په کابل کې سفارت پرانیزي
تاند ۰۹/۰۴/۲۰۱۲


 د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت نن وویل چې قطر په خپله خاوره کې د طالبانو لپاره د دفتر د پرانستلو او د افغانستان له حکومت سره د خبرو په لړ کې غواړي چې په کابل کې سفارت پرانیزي.

د باندنیو چارو وزارت ویندوی جانان موسي زي په یوه خبري غونډه کې وویل، د دیپلوماتیکو اړیکو ټینګېدا، د طالبانو لپاره د دفتر پرانستنه او سیاسي همکارۍ په دوحه کې له قطري چارواکو سره د افغانستان د بهرنیو چارو وزیر زلمي رسول د خبرو اصلي موضوعات ول.

موسي زي دا څرګندونې له قطر څخه د زلمي رسول له راستنېدو وروسته وکړې.

د افغانستان د بهرنیو چارو وزارت تېره اوونۍ ویلي و چې قطري چارواکي به ژر کابل ته راشي چې په خپله خاوره کې د طالبانو لپاره د دفتر د پرانستلو په باب له افغان چارواکو سره خبرې وکړي.

طالبانو د جنورۍ په میاشت کې ویلي و چې په دوحې کې به دفتر پرانیزي خو د مارچ په دیارلسمه یې وویل چې د امریکا دریځ ناڅرګند او غیرشفاف دی نو له امریکايی استازو سره خبرې ځنډوي.

طالبان د خبرو د دوام او د اعتماد د رامنځته کېدا لپاره له ګوانتنامو څخه د خپلو پنځو بندیانو د خلاصون او په قطر کې د دفتر د پراسنتلو غوښتونکي دي.

خو امریکا وايي چې تضمین غواړي چې دا پنځه تنه به د خوشي کېدو په صورت کې د جنګ جبهې ته نه ځي.

طالبانو دغه راز ویلي چې یوازې له امریکایانو سره خبرې کوي نه د افغانستان له حکومت سره.


یادداشت تفاهم میان جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا در مورد افغانی ساختن عملیات خاص در خاک افغانستان

باختر ۰۹/۰۴/۲۰۱۲


حکومت جمهوری اسلامی افغانستان (که منبعد "افغانستان" گفته میشود) و حکومت ایالات متحده امریکا که منبعد  (" ایالات متحده" گفته میشود) پس از این هر دو به نام طرف ها یاد شده و از جانب وزیر دفاع جمهوری اسلامی افغانستان و قوماندان عمومی نیروهای امریکایی در افغانستان نمایندگی می شوند؛
-   با رعايت اصول و احکام قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان؛
- با توجه به دست آورد های مشترک در همکاری شان در راستای مبارزه با تروریزم بین المللی، افراطیت و تأمین ثبات در افغانستان؛
-  با اتکأ به پیشرفت های حاصله در روند جاری انتقال مسئولیت های رهبری در سکتور امنیتی به نیرو های امنیتی افغان در مطابقت با اصول اعلامیه لیزبن؛
-  با تأکید بر احترام کامل از جانب ایالات متحده به حاکمیت ملی افغانستان؛
-  با یاد آوری از مشورت های لویه جرگه عنعنه یی ماه عقرب 1390،  به خصوص در مورد اینکه "عملیات شب هنگام که از جانب نیروهای امریکایی صورت میگیرد به اسرع وقت افغانی شود"؛
-   با یاد آوری از پیشرفت هایی که قبلاً" در قسمت افغانی سازی عملیات خاص صورت گرفته است؛
به تفاهمات زیر دست یافته اند:

بخش اول
تعریفات
1. در چارچوب این یاد داشت تفاهم، عملیات خاص عبارت از عملیاتی اند که توسط گروپ هماهنگی عملیاتی افغان یا (OCG) تصویب شده و توسط نیروهای افغان با حمایت نیروهای عملیات خاص ایالات متحده در مطابقت با قوانین افغانستان اجرأ ميشوند
.
2.
قطعه خاص عملیاتی افغان متشکل از منسوبان اردوی ملی افغانستان، پولیس ملی افغانستان و ریاست عمومی امنیت ملی میباشد. این قطعه عملیات خاص را با حمایت نیروهای ایالات متحده جهت آوردن ثبات و امنیت در افغانستان رهبری مینماید
.
3.
گروپ هماهنگی عملیاتی افغان یک نهاد افغانی است که شامل پرسونل نهاد های مختلف امنیتی و نهادهای حراست از قانون میباشد. برخی از مسئولیت های آن عبارت از ارزیابی و تصویب ماموریت عملیات خاص، اشتراک در تشریک و توحید استخباراتی، نظارت از اجرای عملیات، آگاهی دهی به والیان ولایات و تهیه گزارشها به مقامات ارشد افغان میباشد. گروپ های هماهنگی عملیاتی ساحوی یا (ROCGs) در حال تأسیس بوده  و توقع میرود تا مسئولیت های مشابه قوماندانی گروپ هماهنگی عملیاتی مرکز را بر عهده داشته باشند
.
4.
در چارچوب عملیات خاص، بازداشت مؤقتی به معنی توقیف یک شخص از سوی مقامات افغان برای مدت زمان  معین در  مطابقت با قوانین افغانستان و  بشمول پروتوکول الحاقی شماره دوم سال 1977 کنوانسیون 1949 ژنیو است،  قسمی که مشخص شود که شخص مورد نظر واجد شرایط پیگرد قانونی و یا بازداشت در مطابقت با قوانین بشردوستانه بین المللی می باشد .
بخش دوم
شرایط افغانی سازی عملیات خاص
5. طرفین بر این نیت شان تأکید می کنند که عملیات خاص در چارچوب قانون اساسی افغانستان، بخصوص مواد چهارم، پنجم ، هفتم، سی و هشتم و پنجاه و هفتم آن اجرأ میگردند. برای تحقق این هدف، طرف ها بر موارد زیر تأکید می کنند:
الف) عملیات خاصی که انتظار میرود منجر به توقیف (افراد)، تفتيش یک خانه مسکونی یا حریم شخصی گردد، باید در مطابقت با قوانین افغانستان اجرأ گردند؛
ب) خانه های مسکونی باید تنها در صورت ضرورت تفتيش گردند، و در چارچوب عملیات خاص، فقط قوای افغان خانه های مسکونی و محوطه های شخصی را تفتيش کرده میتوانند؛
ج) قطعه خاص عملیاتی افغان ميتواند مطابق قانون به منظور تفتيش در حريم خصوصی اشخاص داخل گردد و در صورت ضرورت از نیروهای امریکایی  مطالبه حمايت نمايد؛ ود) قوای افغان مسئولیت محافظت از تمام اطفال، زنان و مکان های حساس فرهنگی را دارند؛
.6 افغانستان تأکید می کند تا اقدامات و ظرفیت های لازمی را زیر دست گیرد تا عملیات خاص در چارچوب قانون اساسی افغانستان اجرأ گردیده و زمینه برای تطبیق اهداف مندرج ماده 5 اين یاد داشت تفاهم از جانب طرفین مهیا شود. علاوه بر سایر موارد، نکات زیر درج می گردند:
الف) ایجاد ساختار های عدلی، پیگرد قانونی و تحقیقاتی که صدور به وقت و مصئون مجوز های عدلی را جهت اجرای عملیات خاص علیه اشخاصی که مشکوک به واجد شرایط بودن با معیار های توقیف، بازداشت و یا تعقیب عدلی مطابق قوانین افغانستان هستند،  ممکن سازد؛
ب) تعیین اشخاص مطمئن و با صلاحیت در گروپ هماهنگی عملیاتی، جهت تسهیل تطبیق و صدور مجوز های  یاد شده
.
7.
در حمايت از افغانی سازی کامل عمليات خاص و به هدف تشکیل قوای خاص پايدار و مجهز برای افغانستان، ايالات متحده تعهد می کند تا به کمک های خويش در موارد زیر ادامه دهد:
الف) افزایش تعداد دلگی های قطعه خاص عملیاتی افغان و ارتقای ظرفیت های دلگی ها جهت به عهده گرفتن رهبری عملیات خاص؛
ب) تقویت نیروهای ضربتی قطعه خاص عملیاتی افغان با ظرفیت بلوک ها و عناصر حمایوی کلیدی افغان، تا بدین صورت تعداد نیروهای ضربتی امریکایی کاهش یابند؛
ج) فراهم ساختن حمایت تخنیکی در جریان بازداشت موقت طبق درخواست مقامات افغانی؛ در رشد طیف کامل توانایی های نیروهای افغان که جهت اجرای چنین عملیات لازمی میباشد.
 8. از قوای ایالات متحده توقع میرود تا کلیه حمایت های لازم را برای پیروزی این عملیات ها و نهاد های مربوطه افغان ادامه داده، علاوه بر ساير موارد اين حمايت ها شامل ارائه اطلاعات و تحليل های استخباراتی به قطعه خاص عملياتی افغان جهت کسب قابليت کامل عملیاتی و همچنان حمايت هيلیکوپتر، طياره های بالدار، حمايت توپچی، انتقال مجروحين و تأمین امنيـت، می گردد.
بخش سوم
احکام نهایی
9. هرگاه یکی از اتباع افغانستان توسط نیروهای امریکایی در حالت غیر از عملیات خاص بازداشت شود، باید رها گردیده یا به اسرع وقت جهت محاکمه و یا نگهداری در مطابقت با قوانین افغانستان به شمول پروتوکول الحاقی شماره دوم ژنیو، به مقامات افغان انتقال یابد
.
10.  
طرفین با امضای این یاد داشت تفاهم، یک کمیته مشترک دوجانبه عملیات خاص را ایجاد مینمایند. این کمیته از جانب وزیر دفاع ملی افغانستان و قوماندان عمومی قوای ایالات متحده در افغانستان و یا نمایندگان شان، ریاست می شود. این کمیته برعلاوه سایر موضوعات، مسئولیت اجرای وظایف زیر را به عهده خواهد داشت:
الف) نظارت از افغانی ساختن کامل عملیات خاص؛
ب) حل و فصل مناقشات ناشی از هماهنگی و اجرای عملیات خاص طوریکه در این یاداشت تفاهم درج گردیده است؛
 ج. هماهنگ نمودن همکاری میان طرف ها در راستای انکشاف ظرفیت های افغانستان طوریکه در این یادداشت تفاهم درج گردیده است.
11.
تفاهمات طرفین مندرج این یاداشت تفاهم بالای ترتیبات و تفاهمات موجوده در مورد مسایلی که خارج از حیطۀ این یاد داشت تفاهم است، تاثیر نمی گذارد
.
12.
تمام همکاری های تحت این یاد داشت تفاهم میان طرف ها در مطابقت با حقوق، مکلفيت ها و تعهدات شان مبتنی بر قوانین بین المللی بوده و همچنان مشروط به قوانین و مقررات نافذه داخلی طرف ها میباشد
.
13.
این یاد داشت تفاهم سر از تاریخ امضای آن مرعی الاجراء میباشد
.
14.
اختلافات حاصله  در چارچوب همکاری های شامل این یاد داشت تفاهم در قدم اول از طریق کمیته دو جانبه عملیات خاص که در بالا به آن اشاره شد، حل و فصل میگردند، و در صورتی که از این طریق تفاهمی حاصل نشود، از مجاری دیپلوماتیک حل و فصل میشوند
.
15.
این یاد داشت تفاهم به تاریخ 20 حمل 1391 (مطابق با 8 اپریل2012 میلادی) در شهر کابل به امضأ رسید. نسخه های انگلیسی، پشتو و دری هرسه دارای اعتبار یکسان میباشند.

به نماینده گی ازجمهوری اسلامی افغانسان             به نماینده گی ازایالات متحده ستر جنرال جان آلن
ستر جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی          قوماندان عمومی نیرو های نظامی امریکا در افغانستان


دتايپى پروژه اونوي ماجراګانې څه غواړي
باختر ۰۹/۰۴/۲۰۱۲
داسې خبرونه تر لاسه شوي دي چې پا کستان د تايپى د پروژې د انحصار په مقصد يو لړ پروګرامونه ترلاس لا ندې نيو لي دي او په دې لټه کې دى چې افغانستان له دغې پروژى څخه حذف کړي
پاکستان له دغې پروژې څخه د تيريدو لپاره د افغا نستان داړ ايستلو په مقصد زيات ماجرا غوښتونکى شويى دى په داسې حال کې چې افغا نستان د تايپى پروژې اصلى اومحوري برخه ګڼل کيږي پا کستان داسې اوازى خپروي چې ګنې دغه هيواد خپله ونډه هند او پا کستان ته پريښې ده
 له بلې خوا ويل کيږي چې پا کستان د افغا نستان له لارې هند او پا کستان ته دترکمستان دګازو د ليږدونې په مقصد نوي شرطو نه وړا ندى کړي دي
دديورند د کر ښي دستو نزې حل کول دبلوڅو له ازادى غو ښتو نکو سره دپاکستان د حکومت دستونزې حل کول له پا کستان سره د ا مريکا د مرستو دوام هغه هم په اوږد مهاله تو ګه اوځينې نورې خبرې
دسياسي کارپو هانو په باور له پا کستان سره د ا مريکا د اړيکو ترنګلتيا له ايران سره د پا کستان زيات نږديوالى چې په سيمه کې د امريکا دشتون سخت مخالف دى ، پا کستان دې ته اړايستلى دى چې د تايپى له پروژى څخه د افغانستان او ا مريکا پرخلاف د فشار د الى  په تو ګه استفاده و کړي په تيره بيا دا چې ايران له کلونو کلونو را په ديخوا هڅه کوي چې د ترکمنستان دګازو د ليږدونې تګلوري له ايران څخه د هند لوري ته بدل کړي په داسې حال کې چې امريکا ددغه شان اقتصادى پروژې مخالفه ده چې پکې د ايران ګټه ده او په واروار يې پا کستان او ان هند ته خبر داري ور کړي دي چې د ايران له خوا په جوړه شوي پرو ژه کې پا نګه وا نه چوى
دا نه ده معلو مه چې پا کستان خپل دغه شر طو نه  په رسمې تو ګه څرګند کړى دى او يادا چې خپل شرطونه يې په ديپلو ما تيکو نريو الفاظو کې پيان کړي دي چې مقا بل لوري وارخطاکړي او خپله په يو منا سب وخت کې ورڅخه استفاده وکړي او نور کسان تجريد کړي
اوس دغه پوښتنه طرحه کيږي چې د پاکستان ددغه شان ماجرا غوښتونکوحرکتو نو په وړا ندى د افغان مقا ما تو غبرګون به څه وي ؟
پاکستان هغه هيواد چې يواځې غوا ړي له هر حالت خپله ګټه تر لاسه کړي
 د کا نو نو و زارت ويندوى جواد عمر د پا کستان دپطرو ليم و زارت د مقا ما تو دڅرګندونو په وړا ندى جدي غبر ګون څرګند کړ او ويې ويل  افغا نستان به په هيڅ صورت د تايپى په پرو ژه کې له خپلې ټا کلى ونډي څخه تير نه شي
 جواد عمر باختر اژانس ته وويل نورو هيوادونو ته د افغا نستان د ونډې  د ورکولو په باب هيڅ خبري نه دي شوي
عمر زيا ته  کړه، افغا نستان له دغې پروژى څخه اوه سوه مليو نه متر مکعبه ګاز تر لاسه کوي چې کولاي شي ګازو ته د افغا نستان د اړ تيا يوه برخه کمه کړي او موږ به د هيچا په ګټه له خپلې ونډې څخه تير نه شو ده  په دې باب د پاکستانى مقا ما تو څر ګندونې په بشپړه توګه بي ساري او بې بنسټه و بللې
 د افغا نستان دسودا ګرۍ او صنايعو و زارت ويندوى وحيد الله غا زى هم دپاکستاني مقا ما تو ادعاوي ردې کړې او ويې ويل افغا ني مقا ما تو په دې باب له هيڅ يو هيواد سره موافقه نه ده کړې ،بلکې دغه را ز په خپلو دريځو نو ولاړ دى
د اقتصادى مسا لو يو کارپوه چې ويې نه غو ښتل نوم يې وا خيستل شي وا يي ايران له جدى بنديزونو سره مخا مخ دى د  ايران تيل اوګاز اوس دو مره پيرودونکى نه لر ي دغه حالت د پا کستان او تر يوې ا ندا زې  پورې هندوستان ته دغه فضا برابره کړې ده دغه دوا ړه هيوادونه  د ا مريکا دغو ښتنې پرخلاف له ايران څخه د تيلو اوګازو پيرودلو ته دوام ورکړي دي مهمه داده چې ايران خپل دسون مواد د تيري بيې په پر تله په ټيټه بيه د پا کستان په وا ک کې ورکړي دي
 ايران د خپلو عايدا تى تيلو او ګازو د بيو په را ټيټولو سره هڅه کوى د تايپي پروژه نا کا مه کړي او له هغې څخه ګټه ترلاسه کړي
 له شک پرته پا کستان د ورځې په بيه د نفتى موادو په لټ کې دى اود ايران پرخلاف بنديزو نه پا کستان دغې هيلې ته رسو لى دى او غوا ړي په ظريفا نه ډول ځان د تايپې له پرو ژې څخه ګو ښه کړي
 له دغو څرګند ونو څخه داسې بريښي چې پا کستان بيا هم په ماجرا لاس پوري کوي او بيا هم غواړي د اوبو په خړولو سره ګټه پورته کړي دا د افغا نستان  په سياستوالو او چاروا کو  پورې اړه پيدا کوى چې د  پا کستان ددغه شان تو طيو او دسيسو په وړا ندى څرنګه وريږي اوشنډوي يې
ټا کل شوې ده په کال کې د ترکمستان در ي ديرش مليو نه متره مکعب ګازد تايپى د ګازو د نل ليکى له لارې افغا نستان ، پا کستان او هندوستان ته وليږدول شي
از موضع دادستانيِ كل حمايت كنيد
ماندگار : چندماه پيش در رسانه‌هاي كشور ولوله افتاد كه برادر يكي از سناتوران پارلمان كشور به جرم اختطاف دستگير شده و اين آقا سردستة يك گروه كلان مافيايي است. نكتة جالب در اين خبر آن بود كه از فوزيه سادات، سناتور انتصابي و خواهرِ اين سردستة مافيا، به عنوان همكار و همراه آن گروه نام برده شده بود.
ولي بر بنياد فرهنگ معافيت از هر طرف سروصدا بلند شد تا به هر نحوي كه شده روي اين قضيه پرده انداخته شود.اما خوشبختانه دادستاني كل كشور اين قضية شرم‌آور را پي‌گيري كرده و پس از تكميل تحقيقات، جزييات آن را در اختيار رسانه‌هاي كشور قرار داده است.
اين جزييات نشان ‌مي‌دهند كه سناتور فوزيه سادات عضو مجلس سناي كشور، در چندين قضية اختطاف و قتل دست داشته و دادستاني كل كشور اين موضع را با مجلس سنا در ميان گذاشته است.
اما سوگ‌مندانه سناي كشور تا به حال در موضع مخالف دادستاني قرار داشته و در تلاش است با حمايت از خانم فوزيه سادات، جلو ريختن آبروي اين مجلس را بگيرد. بنابراين جا دارد چند نكته يادآوري گردد تا هم مجلس محترم سنا و هم حاميان خانم فوزيه سادات بدانند كه اين گونه نمي‌شود آبرو خريد؛ بل‌كه حفظ آبرو در حمايت از قانون است، نه پشتيباني از كسي كه دادستاني كل كشور او را متهم خوانده است.
1ـ افغانستان كشوري جنگ‌زده است. بي‌گمان هر كشور جنگ‌زده و در حال گذار از بحران، با چنين رويدادها و واقعيت‌هايي روبه‌رو ‌مي‌شود. تجربة كشورهاي در حال گذار از بحران، نشان داده است كه در برخي از موارد حتا بلندترين مقام‌هاي حكومت كه همانا رييس‌جمهور و يا نخست وزير مي‌باشند، در قانون‌شكني‌ها و جنايت‌هاي سازمان‌يافته دست داشته اند؛
ولي مردم و نهادهاي مدافع از قانون، از قانون حمايت كرده اند، نه از آن نخست‌وزير و يا رييس‌جمهوري كه متهم به جنايت بوده است. پس تنها افغانستان نيست كه يك سناتور برحالش، متهم به عضويت در مافياي اختطاف ‌مي‌شود. از اين‌رو مجلس سناي كشور بايد نتايج تحقيقات دادستاني كل كشور را بررسي كند
و در صورت حقانيت آن نتايج، بايد از موضع دادستاني و قانون حمايت كند. اين گونه بهتر ‌مي‌شود هم وظيفة شرعي خودشان را انجام بدهند و هم افتخاري براي سنا كسب كنند. چرا كه هرگز نمي‌توان با حمايت از فردي كه از سوي دادستاني افغانستان متهم است، براي سنا آبرو خريد.
2ـ ايجاد ممانعت براي كار دادستاني در اين قضيه نشان ‌مي‌دهد كه در اجراي اعمال خاينانه، خانم فوزيه سادات تنها نيست. نه تنها در سناي كشور، بل‌كه در نهادهاي ديگر دولت افغانستان، فوزيه سادات‌ها تا خرخرة اين نظام پر اند اما تاهنوز جنايت و قانون‌شكني‌هاي آنان افشا نشده است.
در اين قضيه كار دادستاني كل قابل قدرداني‌ست ولي مشروط بر آن‌كه تا پايان اين ماجرا از موضعش عقب ننشيند و همين‌گونه دنبال افشا و به زندان فرستادن فوزيه سادات‌هاي ديگر اين نظام باشد تا همه بدانند كه مجازات كساني كه خيانت و جنايتي را مرتكب ‌مي‌شوند، چيست؟
3ـ اين جناب حامد كرزي بود كه خانم فوزيه سادات را بر كرسي مهم‌ترين و حساس‌ترين مرجع قانون‌گذاريِ اين كشور نشاند. گمان ‌مي‌رود بسا كسان ديگري هم باشند كه مانند فوزيه سادات، اعمال خاينانه‌يي را مرتكب ‌شده و از سوي او به پست‌هاي مهم دولتي نسب گرديده باشند.
چون رييس‌جمهور بي‌خبر از همه‌جا، حرف‌شنوِ چهارتا آد‌مي‌ست كه در اطرافش حلقه زده اند و چهره‌هايي را به او معرفي ‌مي‌كنند كه از خانم سادات چيزي كم ندارند.
بر فرض، اگر دادستاني كل كشور زنجيرة مناسبات اين خانم را دنبال كند، حتماً اين فرضيه ثابت خواهد شد و مردم خواهند دانست كه اين گونه افراد در يك سلسله، به رييس‌جمهور پيوند ‌مي‌خورند. پس به ساده‌گي ‌مي‌توان ادعا كرد كه آب از بالا گل‌آلود است و دست‌هاي زيادي در اين نظام به‌كار افتاده اند تا مافيا در تاروپود اين مردم بي‌چاره تنيده شود.
شايد خانم فوزيه سادات جزوِ كم سعادت‌ترين كساني باشد كه از زور و حمايت چنداني در اين نظام برخوردار نبوده و شايد هم مورد كم‌لطفي آناني قرار گرفته كه در آغاز او را به سنا فرستاده بودند. زيرا نبايد از ياد برد كه مافيا در نظامِ افغانستان بسيار زنده و تازنده است چنان‌كه از پايين‌ترين ادارات گرفته تا بالاترين آن‌ها، همه را جولانگاه خود ساخته است.
حالا تنها با پشتيباني از قانون ‌مي‌توان جلو تاخت‌وتاز اين مافيا را گرفت، نه با ايجاد ممانعت. پس زيبنده به نظر نمي‌رسد كه سناتوران گرا‌مي ‌براي آن‌كه سنا در انظار عموم مافيايي جلوه نكند، جلو كار قانون را بگيرند.
البته اين هرگز به معناي آن نيست كه تمام سناي كشور آلوده به مافياست؛ زيرا بسيار افراد شريفي در سناي كشور وجود دارند كه تا به حال صادقانه به مردم خدمت كرده اند و خواهند كرد.

جای خالی سازمان شانگهای در حل بحران افغانستان
افغانستان در انتظار حضور و نقش مؤثر اقتصادی و سیاسی سازمان شانگهای
به اعتقاد کارشناسان، سازمان‌های منطقه‌ای از جمله شانگهای می‌تواند نقش بسیار جدی و تعیین کننده در حل بحران افغانستان و بیرون رفت این کشور از وضعیت کنونی داشته باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، شانگهای یکی از سازمان‌های مهم و تأثیرگذار منطقه محسوب می‌شود که کشورهای قدرتمند زیادی در آن حضور دارند.
معاون وزارت امور خارجه پاکستان در نشست سازمان شانگهای که چند روز قبل در کشور چین برگزار شده بود، با مؤثر خواندن نقش این سازمان در حل بحران افغانستان، خواستار سهمگیری جدی شانگهای برای بیرون رفت افغانستان از وضعیت کنونی شد.
سازمان شانگهای در سال 2001 از سوی کشورهای روسیه، چین، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد و کشورهای ایران، پاکستان، هند و مغولستان در حال حاضر اعضای ناظر سازمان شانگهای هستند.
همکاری در مسائل امنیتی، اقتصادی افزایش سطح تبادلات تجاری و همکاری‌های فرهنگی میان اعضای این سازمان از اهداف اصلی تشکیل و فعالیت سازمان همکاری شانگهای به شمار می‌آیند.
نیازمندی افغانستان به همکاری‌های اقتصادی و سیاسی شانگهای
کارشناسان افغان همواره تأکید کردهاند که پایان یافتن بحران کنونی افغانستان به راه‌حل‌های منطقه‌ای نیاز دارد.
نقش کشورهای همسایه و منطقه در برقرای ثبات دایمی و نیز پیشرفت اقتصادی افغانستان بسیار ارزنده است و دولت افغانستان نیز بارها بر این نکته تأکید کرده است.
افغانستان در حال حاضر به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری منطقه‌ای شانگهای حضور دارد.
جعفر مهدوی عضو کمیسیون روابط بین‌الملل پارلمان افغانستان در گفت‏وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل اظهار داشت: کشورهای قدرتمندی که توان سیاسی و اقتصادی تعیین‌کننده در سطح جهان را دارند، عضو سازمان شانگهای هستند که بدون شک تصمیمات و نقش مؤثر این سازمان در حل مسائل و بحران‌های اقتصادی و سیاسی در آسیا بسیار تعیین کننده است.
به گفته مهدوی، در صورتی که شانگهای به گونهای جدی و مؤثر در حل مسئله افغانستان وارد عمل شود، این کار هم برای افغانستان و هم برای منطقه بسیار مفید خواهد بود.
حضور نه چندان مؤثر شانگهای در افغانستان
مهدوی در ادامه افزود: در 10 سال گذشته سازمان شانگهای به صورت واضح و روشن حضور زیاد مؤثری در حل بحران افغانستان نداشته و تنها به صورت پراکنده حضور تعیین‌کننده‌ای در وضعیت افغانستان داشته است.
وی همچنین ایجاد همگرایی منطقه‌ای را نیاز شدید افغانستان و کشورهای منطقه‌ای برای بهبود و برون‌رفت از چالش‌های امنیتی و اقتصادی موجود در افغانستان عنوان کرد.
در همین حال، غفور لیوال رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای افغانستان بر این باور است که اعضای شانگهای از لحاظ سیاسی و استراتژیک در 10 سال گذشته می‌توانستد نقش بسیار مهمی در افغانستان داشته باشند اما این نقش و حضور بسیار کمرنگ بوده است.
حضور غرب باعث کمرنگ شدن حضور سازمان شانگهای در افغانستان شده است
مهدوی افزود: تعارض در برنامه‌ها و دیدگاه‌های اعضای سازمان شانگهای با آمریکا و دیگر کشورهای غربی باعث شده که این سازمان منطقه‌ای علاقه‌ای زیاد به حضور ملموس در افغانستان نداشته باشد.
به گفته وی، عدم حضور گسترده و مؤثر اقتصادی و سیاسی اعضای شانگهای و نیز کمک‌های اقتصادی نه چندان مؤثر کشورهای همسایه باعث شده است تا کشورهای غربی در کمک به بخش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی، بتوانند بیشتر نظر و حمایت مردم و دولت افغانستان را به خود جلب کنند.
این عضو پارلمان افغانستان با بیان این که اگر از این پس اعضای شانگهای از طریق این سازمان حضور و نقش مؤثری در کمک به افغانستان داشته باشند، می‌توانند خلأهای گذشته را جبران کنند، افزود: با این حال افغانستان در حال حرکت به سمت و سویی است که هیچ محور و نهادی حضور اقتصادی قوی در ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی این کشور ندارد.
کشورهای عضو شانگهای نیز متأثر از وضعیت افغانستان هستند
رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای افغانستان معتقد است که اعضای شانگهای بیشتر از ناحیه قاچاق مواد مخدر و گسترش افراطگرایی از افغانستان به کشورهای خود نگران هستند.
به گفته وی، از آنجایی که در هر یک از کشورهای عضو شانگهای مانند روسیه، چین و کشورهای آسیاییمیانه یک حوزه مسلماننشین وجود دارد، دولت‌های آنها از احتمال ورود گروه‌های مسلح بنیادگرا از افغانستان به آن مناطق نگران هستند.
وی افزود که این کشورها از قاچاق مواد مخدر افغانستان نیز به شدت نگران هستند.
رئیس مرکز مطالعات منطقه‌ای افغانستان با بیان این که کشورهای عضو شانگهای تاکنون در تمام کنفرانس‌ها و نشست‌ها تنها درباره این 2 پدیده گفت‌وگو کرده‌اند، اظهار داشت: این کشورها تنها به بحث و ابراز نظر پرداختند و هیچ برای کنترل این 2 پدیده در افغانستان ارائه نکرده‌اند و تا زمانی که زمینه برای این 2 پدیده وجود داشته باشند، آنان نیز مصون نخواهند بود.
زمینه‌های همکاری سازمان شانگهای با افغانستان
جعفر مهدوی با اشاره به زمینه‌های همکاری اعضای شانگهای در افغانستان از جمله در بخش ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی تأکید کرد: در صورتی که اعضای این سازمان از طریق این نهاد برای حل بحران افغانستان وارد عمل شوند، اثرگذاری آن از دیگر سازمان‌های که در حال حاضر در افغانستان حضور دارند بیشتر خواهد بود.
وی با بیان این که اشتراکات فرهنگی اعضای شانگهای با افغانستان یکی از بسترهای مناسب تعمیق همکاری‌ها میان 2 طرف است، افزود: در صورتی که این سازمان در راستای کمک به تأمین صلح پایدار، ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و حاکمیت کارآمد در افغانستان به طور جدی و مؤثر وارد عمل شود، این حرکت به شدت از سوی مردم افغانستان مورد استقبال قرار می‌گیرد.
با این وجود کارشناسان افغان معتقدند که اگرچه کشورهای همسایه و منطقه بیشتر از دیگران از ناامنی و قاچاق مواد مخدر افغانستان آسیب دیده‌اند، اما درعین حال می‌توانند نقش تأثیرگذار و مؤثری در برون‌رفت افغانستان از بحران و وضعیت موجود نیز داشته باشند.

زواياي روشن و تاريكِ توقف عمليات‌هاي شبانه
ماندگار : سرانجام حكومت آقاي كرزي و امريكا روي قطع عمليات‌هاي شبانه به توافق رسيدند.توقف عملیات شبانه یکی از شرط‌های اصلی حامد کرزی برای امضاي پيمان استراتژیک با امريكا خوانده شده است.بارها آقاي كرزي از عمليات شبانة نيروهاي ناتو بر مواضع طالبان، ظاهراً به دليل اين‌كه افراد غيرنظامي در آن كشته مي‌شوند، به شدت انتقاد كرد، تا آن‌جا كه سرانجام به موضوعِ يكي از گفت‌وگوهاي داغ با مقامات امريكايي مبدل شد.
اما بحث عمليات‌هاي شبانة ناتو بر مواضع طالبان، همواره با موافقت‌ها و مخالفت‌هايي مواجه بوده است. مخالفان سياسي آقاي كرزي و نيروهاي ناتو و برخي از مقام‌هاي ارشد حكومتي، اين عمليات را موفقانه عنوان كرده بودند و باور داشتند كه عمليات شبانه بر مواضع طالبان، تاثير قابل توجهي در شكست برنامه‌هاي نظامي آن‌ها داشته است.
از طرف ديگر آقاي كرزي، هم‌فكرانِ او و برخي رسانه‌هاي حكومتي و رسانه‌هايي كه به نحوي وابسته به حكومت اند، اين عمليات را ناموثر ‌خوانده و خواهان قطع آن مي‌شدند.
در همين حال، اين تحليل همواره مطرح بوده است كه توقف عمليات‌هاي‌ شبانه نيز جزوِ برنامه‌هاي امريكا و به نحوي مشمول برنامة انتقال است كه بايد تا سال 2013 عملي شود؛ اما آقاي كرزي مي‌خواهد از اين برنامه استفاده كند و چنان نشان دهد كه اين كار بر اثر فشارهاي او صورت گرفته است.
تحليل ديگر هم اين بوده كه برنامة توقف عمليات‌هاي شبانه، از برنامه‌هاي اصلي آقاي كرزي در همكاري با طالبان بوده است.
شايد آقاي كرزي با اين كار خواسته است برگ برنده‌يي را به‌دست آورده به طالبان نشان دهد كه مي‌تواند اين‌گونه به آن‌ها خدمت كند و مجال نفس گرفتن را به آن گروه بدهد. به خصوص اين‌كه اين توافق در حالي صورت گرفته كه گفت‌وگوهاي صلح با طالبان قرار است اين‌بار توسط حكومت افغانستان در قطر دنبال شود؛ همان تلاش‌ها براي گفت‌وگويي كه قرار بود بين امريكا و طالبان صورت گيرد كه سرانجام به بن‌بست رسيد.
به هر رو، حرف اصلي اين است كه با قطع عمليات‌هاي شبانه، شكي نيست كه تلفات احتمالي غيرنظاميان به شدت كاهش مي‌يابد و اين در جاي خود ماية خرسندي‌ست؛ اما آن طرف سكه چيز ديگري است و آن اين‌كه طالبان به شدت از اين تصميم سود مي‌برند و حتا ممكن است بزرگ‌ترين دستاورد آن گروه و پاكستان طي اين ده سال به شمار رود.
بنابرين اگر قطع عمليات‌هاي شبانه، به گونة سياسي و به سود طالبان صورت نگرفته باشد، بايد حكومت و آقاي كرزي براي اين طرف داستان هم چاره‌يي انديشيده باشند و به مردم ما اطمينانِ كامل دهند كه با اجراي اين تصميم، هيچ خالي‌گاهي براي طالبان و شورشيان مسلح ايجاد نمي‌‌شود و نيروهاي داخلي كشور با آماده‌گي كامل در كنار آن‌ها قرار دارند.
به هرصورت بايد كمي منتظر ماند و ديد كدام‌يك از تحليل‌هاي ارايه شده پيرامون توقف عمليات‌هاي شبانه درست از آب درخواهد آمد.

عمليات شبانه و چالش های رهبری آن
8 صبح : پس از چاشت روز گذشته، جنرال عبدالرحیم‌ وردک، وزیر دفاع افغانستان و جنرال جان‌ آلن، فرمانده عمومی نیروهای آیساف، تفاهم‌نامه‌ای را مبنی بر سپردن مسوولیت‌های رهبری عملیات ویژه شبانه به نیروهای افغان امضا کردند. این تفاهم‌نامه از یک‌سو می‌تواند گام مثبتی در راه مسوولیت‌پذیری نیروهای افغان تلقی شود و از سویی دیگر از میزان انتقادهای مقامات حکومت از نیروهای خارجی به سبب تلفاتی که در جریان عملیات‌های شبانه متوجه مردم عادی می‌شود، بکاهد.
اما، با آن‌که ظاهرا مقامات حکومتی و نیروهای آیساف از توانایی لازم نیروهای ویژه ارتش افغانستان برای رهبری این چنین عملیات‌ها خبر می‌دهند، در دست گرفتن چنین مسوولیتی از سوی افغان‌ها، می‌تواند بر موثریت عملیات شبانه بیفزاید؟ این سوالی است که با توجه به آسیب‌پذیری استقلالیت نیروهای ویژه افغان از سوی مقامات حکومت، مشکلی را برسر راه این‌گونه عملیات‌ها ایجاد می‌کند. در چند سال گذشته، دیده شده است که عملیات شبانه به مراتب بیشتر از عملیات جنگی روزانه و رو در رو با مخالفان مسلح دولت، اثرگذار بوده است و شمار زیادی از مقامات طالبان در اثر همین عملیات شبانه یا کشته شدند و یا هم گرفتار.
اکنون که مسوولیت چنین عملیات‌هایی به نیروهای افغان سپرده می‌شود، چه تضمینی وجود دارد که این مسوولیت‌ها، به دور از فشار مقامات حکومتی به‌صورت مستقلانه و با موثریت به انجام برسند و با مساله عملیات شبانه و حمله بر پایگاه‌های طالبان در تاریکی شب با یک دید سیاسی و قومی نگاه نشود. همین‌اکنون دیده می‌شود که یکی از انتقادهای کلان دولت بر نیروهای خارجی، دوام عملیات شبانه است که در اثر آن، در کنار شمار زیادی از طالبان و مخالفان مسلح دولت، گاه‌گاهی برخی از افراد ملکی نیز به قتل می‌رسند. اگر به میزان تلفات ملکی چه در اثر عملیات نظامی نیروهای خارجی و داخلی و چه در اثر جنگ‌ها و خشونت‌های طالبان نگاه کنیم، می‌بینیم که در هر حالت، افراد ملکی در برخی از موارد قربانی می‌شوند. با این‌حال، عملیات شبانه در موارد زیادی متمرکز بر اهداف مشخصی بوده‌اند و نتایج مثمری را در کاهش عاملان جنگ و خشونت در پی داشته‌اند.
آن‌گونه که مقامات آیساف می‌گویند، نیروهای ویژه افغان به‌صورت برق‌آسا و سریع به کمال رسیده‌اند و حال می‌توانند مسوولیت‌های رهبری عملیات شبانه را به عهده بگیرند. اما آیا نیرومند شدن نیروهای ویژه افغان یک واقعیت است و یا هم مساله‌ای که از روی ناگزیری سیاسی به آن نگاه می‌شود و قوی جلوه داده می‌شود؟ آن‌گونه که امروز می‌بینیم، هنوز ارتش و پولیس افغانستان از ظرفیت‌های لازم برای رهبری کامل عملیات‌ها برخوردار نیستند و وسایل و تجهیزات مطلوب را نیز در اختیار ندارند. در چنین وضعیتی، آیا می‌توان مطمین بود که نیروهای ویژه افغان جدا از سایر نیروهای ارتش و پولیس افغانستان توانسته‌اند به چنین ظرفیت‌های بزرگ دست بیابند تا بتوانند عملیات‌های شبانگاهی را مدیریت کنند؟
از آن‌جا که توقف عملیات شبانه از سوی نیروهای خارجی و سپردن مسوولیت‌های زندان‌های زیر اداره‌ی این نیروها به نیروهای افغان از پیش‌شرط‌های پیمان استراتژیک میان افغانستان و امریکا بود، چنین به‌نظر می‌رسد که نیروهای خارجی و در راس آن امریکا برای فراهم ساختن اقناع خاطر مقامات افغان و هموار کردن راه برای امضای پیمان استراتژیک، به چنین اقدامی دست زده‌اند. با این‌حال، با توجه به اظهارات اخیر وزیر خارجه در مورد این‌که پس از سال 2014 از خاک افغانستان برضد هیچ کشوری اقدام نخواهد شد، این نکته برای همگان روشن می‌شود که دیدگاه مقامات افغان در رابطه به‌وجود گروه‌های شورشی در بیرون از مرزهای افغانستان تغییر کرده است و موضع حکومت افغانستان در برابر جریان شورشگری و خشونت‌گرایی با انعطاف مواجه شده است. اکنون گرفتن مسوولیت رهبری عملیات شبانه از سوی نیروهای افغان – در حالی‌که چنین عملیات اثربخشی‌شان را در گذشته‌های نزدیک به اثبات رسانده بودند – این نگرانی به میان می‌آید که مقامات امریکا و افغانستان تنها به حل نمادین بن‌بست امضای پیمان استراتژیک توجه دارند، نه بر آینده‌ی مردمی که در این خاک هنوز از ترس خشونت طالبان خواب به چشم‌شان راه نمی‌یابد.

کمونیست های روسیه با انتقال تجهیزات ناتو از طریق اینکشور مخالفت کردند
راديوی آزادی : قرار است نیروهای خارجی تا پایان سال 2014 میلادی افغانستان را ترک کنند و هزاران وسایط نقلیه و مهمات شان را نیر با خود ببرند. اما از کدام راه؟

پاکستان راه ترانزیتی این کشور را بر روی نیروهای ناتو بسته و این راه که از بندر کراچی تا افغانستان امتداد یافته، در آن نا امنی و خطر حملات افراد مسلح نیز متصور است.

در این اواخر نیروهای ایتلاف در افغانستان با مقامات روسیه توافق کرده اند که مهمات و عساکر شان را از راه میدان هوایی نزدیک به شهر الیانوفسک، انتقال دهند.

این موضوع نگرانی های کمونیست های روسیه را برانگیخته است.

کمونیست های روسیه دیروز بر ضد پلان های به تظاهرات پرداختند که بر اساس آن حکومت روسیه انتقال مواد و مهمات نیروهای ناتو در افغانستان را از طریق راه ترانزیتی کنار دریای والگا اجازه می دهد.

مظاهره کننده گان این پلان را خم خونین در قلمرو روسیه خواندند.

روزشنبه حدود 1500 تن در میدان پوشکین شهر مسکو گردهم آمده بودند. آنها بالون ها، شعار ها و بیرق های سرخ را با خود حمل می کردند و بر ضد این پلان شعار می دادند.

همزمان با این، در دیگر شهرهای روسیه نیز اعتراضات جریان داشت.

اعضای حزب کمونیست این اقدام حکومت روسیه را خیانت به منافع ملی تلقی کرده اند.

قبل از این، روسیه گفته بود که روی تقاضای ناتوغور می کند که این پیمان نظامی می خواهد مواد غیر جنگی و مهمات عساکر خود را از بندر اولیانوفسک 900 کیلومتر دورتر از شهر مسکو از طریق میدان هوایی وستوخی، انتقال می دهد.

گینادی زیوگانوف رهبر حزب کمونیست روسیه این اقدام را اشغال دریای والگا، توسط ناتو پنداشت و از طرفدارانش خواست تا این پلان را ناکام سازند.

به گفته زیوگانوف این بندر و راه ترانزیتی به یک بندر بزرگ قاچاق مواد مخدر مبدل خواهد شد.
رهبر حزب کمونست روسیه خطاب به این اجتماع گفت: « با این اقدام یک محل ناسور و زخم خونین در پایتخت روسیه ایجاد می شود که نه تنها محلی برای انتقال مهمات نظامی ناتو خواهد بود، بلکه به گدام بزرگ ذخیرهء مواد مخدر در کشور ما مبدل خواهد شد.»

در این حال، باشنده های شهر اولیانوفسک همچنان به سرک ها و کوچه ها بیرون شده بر ضد ناتو شعار می دادند.

سیرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه گفته بود که اگر روسیه از این راه به انتقالات ناتو اجاره دهد، البته که کاملاً مطابق قوانین گمروکی روسیه خواهد بود و هیچ یک از پرسونل ملکی و نظامی ناتو در آن کار نخواهد کرد.

روز جمعه، سیرگی موروزوف والی شهر اولیانوفسک همچنان برای رفع نگرانی های باشنده گان این شهر گفت که در شهر اولیانوقسک هیچ کدام پایگاه و اهداف نظامی ناتو وجود نخواهد داشت. او که در میان مردم این شهر صحبت می کرد، اضافه نمود که از این منطقه صرف موادغیر نظامی با طیارات و به واسطهء عمله روسیی، انتقال می یابند.

والی اولیانوفسک گفت، این مساله توسط سیاستمدارانی شهرت طلب دامن زده می شود تا موج احساسات مردم را برانگیزند.

اولیانوفسک در کنار دریای والگا شهریست که در آن ولادیمیر لینن رهبر انقلاب کمونیستی تولید شده است و این شهر برای کمونیست های روسیه اهمیت سمبولیک دارد.

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان:
1300 تن مواد شیمیایی سالانه برای تولید مواد مخدر به افغانستان قاچاق مى‌شود
وزیر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان علت افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر در این کشور را افزایش تقاضا عنوان کرد و از قاچاق سالانه 1300 تن مواد شیمیایی برای تهیه مشتقات تریاک خبر داد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، ضرار احمد مقبل در کنفرانسی مطبوعاتی در ولایت "هرات"، خواستار مسئولیت پذیرى جامعه جهانی در راستاى مبارزه با مواد مخدر در افغانستان شد و افزود: اگر افغانستان تولید کننده است، مصرف کنندگان در خارج از این کشور هستند.
مقبل افزود: به دنبال افزایش تقاضا در خارج از افغانستان قیمت تریاک حدود 2 برابر افزایش یافت، از این رو جامعه جهانی نه به عنوان کمک، بلکه باید به عنوان یک مسئولیت به موضوع مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان توجه کند.
وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در این کنفرانس مطبوعتی از افزایش تلاش‌هاى این وزارت براى از بین بردن کشت مواد مخدر در ولایات مختلف این کشور خبر داد و گفت: در سال جارى میلادی 10 میلیون دلار به این امر اختصاص یافته است.
به گفته مقبل، هر ولایتی که عاری از کشت مواد مخدر شود، یک میلیون دلار براى اجرای برنامه‌های زیربنایى دریافت خواهد کرد.
داود شاه صبا والی ولایت هرات نیز که در این کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت، از آغاز برنامه بهاری تخریب کشت کوکنار دراین ولایت خبر داد و افزود:‌ تاکنون هزاران هکتار زمین زیر کشت تریاک از بین برده شده است.
نگرانی‌ها در مورد افزایش کشت و قیمت مواد مخدر در حالی به میان آمده است که حدود 3 ماه قبل سازمان ملل و وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان در گزارشی نسبت به افزایش تولید مواد مخدر در این کشور ابراز نگرانی کردند.
در این گزارش تولید مواد مخدر درافغانستان در سال 2011 میلادی نسبت به سال‌های قبل 61 درصد افزایش را نشان می‌داد.
مردم افغانستان در حالی با پدیده مهلک مواد مخدر در این کشور مواجه هستند که بیش از 100 هزار نظامی خارجی از 40 کشور جهان برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر برای 10 سال است که در افغانستان حضور دارند، اما کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر نه تنها که در این کشور کاهش نیافته است، بلکه افزایش نیز داشته است.

چالش های آزادی بيان در افغانستان
فارسی رو :  در این اواخر پیرامون آزادی بیان در رسانه های افغانستان و به ویژه با چالش هایی که رو در روست ، مقالاتی منتشر و سخن هایی رانده شده است.
این نوشته نیز به موضوعات؛ چالش های "آزادی بیان" در رسانه های افغانستان، تعریف مختصر آزادی بیان از دیدگاه دین مقدس اسلام، آزادی بیان معقول و انسانی، هرج و مرج و غیر معقول،و "آزادی بیان" در اعلامیه جهانی حقوق بشر، پرداخته شده است.
سی سال جنگ در افغانستان در ابعاد مختلف تاثیرات ناگوار خود را داشته است، دهه سوم یعنی از سقوط کابل به دست مجاهدین در آوریل سال 1992 و به ویژه سقوط کابل به دست طالبان در 27 سپتامبر سال 1996 تا سقوط طالبان در اواخر سال 2000 و اوایل سال 2001 رسانه ها نیز آسیب فراوانی دیده اند، بطوری که میتوان گفت رسانه ای وجود نداشت.
اما بعد از سقوط طالبان با وجود مشکلات امنیتی که همیشه سدی در مقابل پیشرفت رسانه بوده ولی با آنهم رشد رسانه ها در افغانستان به ویژه از لحاظ آماری ظرف ده سال اخیر یعنی از سال 2001 تا پایان 2011 به بالاترین سطح در تاریخ صدوچهار ساله خود رسیده است. نخستن روزنامه افغانستان به نام کابل در 1284-1885 در دوره محمد اعظم خان منتشر شد، که بانی و موءسس آن سید جمال الدین افغانی( حسینی) بود«1».
شماره مجموعی رسانه ها 1400 رسانه هست، که تا به حال بیش از1200 نشریه چاپی، بیش از 50 شبکه تلویزیونی خصوصی و دولتی و بیش از 150 ایستگاه فرستنده رادیویی که 34 ایستگاه آن دولتی و بقیه خصوصی میباشد، و بیش از هفتاد خبرگزاری رسما مجوز فعالیت گرفته اند . «2»
رشد رسانه های خصوصی از ویژگی های اساسی دوره ده سال اخیر در افغانستان است. برای کشوری مثل افغانستان که امنیت نیست، کشور هنوز هم در حال جنگ پراکنده و انتحاری می باشد، با چند نسل بی سواد ارقام بلندی است، اما رسانه های افغانستان از مشکلات و چالش های زیادی برخوردار است، که از جمله میتوان به مشکلات و چالش های "آزادی بیان" در رسانه های کشور اشاره نمود. آزادی "آزادی بیان" را بعد از حدود 94 سال زندانی باید رسانه ها و مردم افغانستان به همدیگر تبریک بگویند و قدر و احترام این دو واژه مقدس "آزادی + بیان " را پاس بدارند.
پس از سرنگونی طالبان و آغاز فصل نوین سیاسی در افغانستان آزادی "آزادی بیان" از زندان 94 ساله، مهم ترین و بزرگترین دستاوردی بود که شامل حال مردم زجر دیده افغانستان و رسانه گردید.
برای همین هم ما، در طی ده سال اخیر شاهد رشد و توسعه چشمگیر رسانه ها هستیم، که با اهداف و اندیشه های مختلف فعالیت دارند، اما و اما "آزادی بیان" در جایگاه حقیقی خود ننشسته است، لذا متاسفانه می بینیم که روند آزادی بیان هنوز از لحاظ مختلف دچار مشکلات و چالش های فراوانی رو در روست.
خشونت رو به افزایش
بر اساس گزارشی که دیده بان رسانه های وابسته به موسسه "نی" منتشر کرده، در سال 2009 میلادی خشونت با روزنامه نگاران به 73 مورد رسیده است. صدیق الله توحیدی مسئول دیده بان رسانه ها گفت که این آمار شامل سه مورد قتل ، چهار مورد زخمی شدن، 33 مورد بازداشت ، هجده مورد ضرب و شتم، و 14 مورد تهدید خبرنگاران می شود. آقای توحیدی 43 مورد خشونت علیه روزنامه نگاران را به ماموران دولتی ، 12 مورد دیگر را به طالبان ، 18 مورد دیگر را به افراد ناشناس و دو مورد را هم به نیروهای ناتو نسبت داد. بر اساس گزارش دیده بان رسانه ها این خشونت ها عمدتآ در ولایت های هلمند ، قندهار، در جنوب، هرات، در غرب، کنر،شرق، و کابل پایتخت افغانستان به ثبت رسیده است.
بر اساس گزارش دیده بان رسانه ها آمار ثبت شده خشونت با روزنامه نگاران در سال های اخیر در حال افزایش بوده است ولی برخی از روزنامه نگاران می گویند آمار واقعی خشونت با روزنامه نگاران بسیار بیشتر از امار اعلام شده است.
به گفته آن ها بیشتر روزنامه نگاران که قربانی خشونت می شوند به دلائل گوناگون ترجیح میدهند که خبر آن گزارش منتشر نشود. مقام های دولتی هم آمار ارائه شده از سوی دیده بان رسانه ها، درباره خشونت علیه روزنامه نگاران را تآئید نکرده است. دین محمد مبارز راشدی معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید این آمار دقیق نیست و احتمال دارد که شمار موارد خشونت با روزنامه نگاران بالاتر از این باشد و احتمال دارد که کمتر از این باشد. به گفته او ثبت عادلانه آمار خشونت با روزنامه نگاران در سراسر افغانستان کاری دشوار است.
سازمان گزارشگران بدون مرز که مرکز آن در پاریس است، وضعیت فعالیت های رسانه ای در افغانستان را به دلیل ادامه خشونت با روزنامه نگاران "نگران کننده" می داند.
رضا معینی مسئول بخش ایران و افغانستان در این سازمان گفت: در افغانستان روزنامه نگاران از همه سو مورد تهدید قرار می گیرند، روزنامه نگاران از طرف طالبان، از طرف قاچاقچیان مواد مخدر و از طرف مامورین و قوای دولتی مورد تهدید قرار می گیرند.
آقای معینی گفت که برای روزنامه نگاران در افغانستان امکان کار راحت در زمینه نقد و انتقاد و تردد به جاهای مختلف وجود ندارد و این وضعیت آزادی عمل را از روزنامه نگاران گرفته است. به نظر او این امر به یکی از مهم ترین معضلات در افغانستان امروز تبدیل شده است.(3)
آزادی بیان از دیدگاه اسلام
خشونت و ناامنی یکی از مشکلات اساسی در افغانستان می باشد که به طور جدی "آزادی بیان" را آسیب پذیر و محدود کرده است. بیشتر خبرنگاران، نویسندگان و سخنرانان را، ناامنی و اعمال خشونت به دلایلی که از جهات گوناگون بر علیه آنان صورت می گیرد از واقعیت ها و حقیقت های گفتنی روگردان کرده است.
و اما ریشه های خشونت:با نهایت تاسف باید اعتراف نمود که دلایل خشونت با خبرنگاران، نویسندگان و سخنرانان، ریشه در عدم فهم درست خشونت گران، از "اسلام" ، عدم پایبندی به قانون مطبوعات و قانون اساسی و سوء استفاده از قانون از جانب حلقه های از دولت، ترس از افشا گری خبرنگاران، منابع مالی رسانه ها، عدم فهم درست از "آزادی بیان" توسط عده ای از خبرنگاران، سیاست زدگی و قوم گرایی دارد، که به طور نمونه ارائه می شود.
مثال های مشخص:گاها از رسانه های داخلی و خارجی شاهد انتشار اخباری هستیم که تکان دهنده هستند. صمد روحانی، خبرنگار بی بی سی در هلمند را مردان ناشناس در 17 جوزا 1387 ربودند و جسد او فردای آن روز در لشکرگاه پیدا شد.
طالبان اجمل نقش بندی یکی از روزنام نگاران را در 19 حمل 1386 سر بریدند. «4»
در تاریخ اسلام موارد متعددی را می بینیم که وجود "آزادی بیان" را در گفتار و اعمال پیامبر سلام(ص)، و خلفاء اسلام تائید می کند، پیامبر گرامی همواره تاکید می کردند و می فرمودند که: آن سان که با جباران سخن می گویند با من سخن مگوئید و از من پنهان مدارید آنچه را از مردم خشمگین به هنگام خشم شان پنهان می دارند. همچنین به چاپلوسی و تملق با من رفتار نکنید و مپندارید که گفتن حق بر من گران می آید.(5)
"آزادی بیان" یکی از اساسی ترین حقوق رسانه ها می باشد، که ناشناخته نیست، "آزادی بیان" گرانبها ترین حقوق و نعمتی است که حق طبیعی هر انسان آزاده به شمار می رود، و از بحث برانگیزترین موضوع جامعه بشری می باشد. "آزادی بیان" موجب می شود که افکار، علم ، دانش و فرهنگ عمومی جامعه از جوانب مختلف مورد رشد قرار می گیرد و جلوگیری از آن موجب عقب ماندگی جامعه از جهات مختلف می شود . لذا جلوگیری از "آزادی بیان" معقول ، از نظر دین مقدس اسلام خیانت و گناه محسوب می شود . همانطور که از نظر قانون جامعه مدنی برای رسانه ها "آزادی بیان" قائل هست ، دین مقدس اسلام نیز "آزادی بیان" را در جامعه پذیرفته و برای آن حدود و مقرراتی قرار داده است .
توهین به مقدسات دین مقدس اسلام و به مقدسات دیگر ادیان و برخورد غیر انسانی و غیر منطقی را ممنوع اعلام نموده است . خداوند در قرآن شریف می فرماید: کسانی که غیر خدا را می خوانند دشنام ندهید زیرا آن ها همین کار را با خدای شما خواهند کرد.(6)
منفجر کردن بودا در بامیان، باعث شد که در هندوستان عده ای از پیروان بودا به مسجد حمله کنند و قرآن ها را آتش بزنند .
پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد ( ص ) فرمودند: مسلمانان نسبت به یکدیگر مسئولیت دارند و باید خیرخواه یکدیگر باشند.(7)
به تعبیر پیامبر اسلام میخواهند بگویند که نسبت به همدیگر و به ویژه رهبران جامعه در عرصه های مختلف خیر خواه باشند و به وسیله سخن و "آزادی بیان" به اصلاح یکدیگر بپردازند و از انحراف آنان منع شوند.
حضرت علی علیه اسلام فرمود: برخی از آراء را بر برخی دیگر عرضه کنید که رای درست اینگونه پدید می اید.(8)
بی احترامی به حرمت انسانی
یکی از چالش های دیگر "آزادی بیان" عدم درک درست رسانه ها از "آزادی بیان" می باشد که موجب هرج و مرج در جامعه می شود.
در جامعه مدنی و مسلمان، انسان دارای حرمت، ارزش و احترام است، حریم و خلوت خصوصی انسان، امنیت و مصئونیت دارد، و از دیدگاه اسلام، انسان اشرف مخلوقات است و به جانشینی خدا در زمین می رسد، باید مورد تکریم و صاحب ارزش و احترام باشد.
اما سوال این است که آیا رسانه های افغانستان در تحقق این اصل جامعه مدنی و اسلامی توانسته اند سهم و نقش موثر و فعال را داشته باشند؟ متاسفانه جواب منفی است، نه دولت توانسته و نه رسانه ها !
در نیمه های ماه میزان سال 1388 خورشیدی دست کم چهار روزنامه چاپ کابل خبری را منتشر کردند که پدری به دخترش به طور مکرر تجاوز جنسی کرده و دخترش از او باردار شده است. در این خبر هویت و مشخصات کامل پدر و دختر و حتی نشانی دقیق محل زندگی آن ها در شمال افغانستان چاپ شده بود. این خبر را یک خبرگزاری محلی مخابره کرده بود. در هنگام انتشار این گزارش، این پدر در بازداشت پلیس بود، پرونده این مرد هنوز به دادگاه ارائه نشده بود و تحقیقات در مراحل اولیه قرار داشت. گزارشگر با این پدر صحبت نکرده بود، اما اطلاعاتی را از قول منابع پلیس در گزارش خود آورده بود.
بنابر این هنوز مشخص نبود که اتهام مطرح شده علیه این مرد به اثبات برسد. حال اگر دادگاه به گناه این مرد حکم نکرده باشد، او چگونه حیثیت از دست رفته خود را در جامعه به شدت سنتی افغانستان اعاده کند؟
به فرض اینکه این پدر و دختر مقصر هم شناخته شده باشند، ایا این چهار روزنامه جزای سنگینی پیش از صدور حکم دادگاه به آن ها نداده اند؟
آیا این مورد نمونه ای از افشای هویت متهمان و قربانیان تجاوز جنسی نیست که در قانون آن را ممنوع کرده است؟ آیا افشای هویت و مشخصات افراد در چنین وضعیت به حیثیت اجتماعی آنان آسیب وارد نمی کند؟ اگر پاسخ به این پرسش ها مثبت باشد، این گونه " تخلفات " در روزنامه های افغانسان تا چه حدی گسترده است؟(9)
هر فردی کرامت انسانی دارد و هیچ رسانه ای حق ندارد که تصویر، نام و مشخصات قربانی خشونت را چاپ کند، چنین حقی را در هیچ جای دنیا و هیچ قانونی به این ها نمی دهد.
چنانچه ما بارها در رسانه های داخلی و خارجی داستان های دلخراشی زنان قربانی تجاوز را شنیده و خوانده ایم، وقتی به خانمی تجاوز شده و او برای دفاع از خود به پلیس مراجعه کرده و پلیس او را هم به اصطلاح تحویل قانون داده ، و به جرم زناع به زندان انداخته اند. آن برخورد رسانه ها با قربانی تجاوز و این هم برخورد دولت!!!
با این اعمال رسانه ها و دولت کشور را به سوی هرج و مرج وسیع تری حرکت می دهد.
کشمکش های قومی
متاسفانه بررسی روزنامه های افغانستان نشان می دهد که در کشمکش های زبانی، قومی، سیاسی و ملیتی خیلی راحت و به سادگی تمام موضع گیری می شود. و به انتشار و چاپ مطالب و عکس های تحریف شده و غیر واقعی دست می زنند. که این هم موارد"منفی" دیگری است که ما هنوز هم شاهد آن هستیم.
یک خبرنگار خوب و شایسته و باورمند به انسانیت و در عین حال باورمند به وحدانیت و "وجدان" در قبال جامعه خود رسالت انسانی دارد، و او می تواند با نوشته های خود در سرنوشت کشور و مردم خود اثر بگذارد.
و به دیدگاه مخاطبان وسعت بیشتری ببخشد، روزنامه نگار خوب نه تنها دروغ نمی گوید بلکه وظیفه دارد که حقیقت را بیان کند، حتی در بیان حقیقت باید احتیاط را رعایت کند که به آرامش و امنیت جامعه صدمه نزند، نه اینکه با دروغ آرامش خاطر و امنیت جامعه را بر هم بزند.
قرآن تصریح می کند : "هرگاه سخنی گویید به عدالت گرایید و هرچند درباره خویشاوندان باشد و به عهد خدا وفا کنید."(10)
و بالاخره یک خبرنگار خوب نظرات شخصی و تعصبات خود را به کنار گذاشته و وارد عرصه خبرنگاری می شود، و حقیقت را بیان نموده و می نویسد، تا خوانندگان آگاه شوند و خود تصمیم بگیرند.
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در 21 دلو 1386 یک گزارشگر تلویزیون این کشور در ولایت بلخ و دو کارمند ارشد این رسانه را به دلیل کاربرد واژه های فارسی مجازات کرد.
محمد محقق رئیس کمیسیون فرهنگی و دینی مجلس نمایندگی افغانستان در آن زمان گفته بود که این مساله در جلسه هفتگی کمیسیون بررسی شده بود و اعضای کیسیون امور فرهنگی و دینی امور مجلس تصمیم گرفتند، عبالکریم خرم وزیر اطلااعات و فرهنگ افغانستان آنوقت را برای استجواب (توضیح)، به کمیسیون فرا خوانند.
اقای محقق در یک گفتگوی تلفنی با بی بی سی گفت: اقدامات آقای خرم علیه زبان فارسی به برخورد اخیر وی با کارمندان تلویزیون بلخ محدود نمی شود . بلکه کمیسیون امور فرهنگی و دینی مجلس نمایندگان شش مورد از این گونه اقدامات را فهرست کرده تا در مورد ان ها از وزیر توضیح بخواهد .(11)
و جالب تر و خنده آور تر اینکه جرم یکی از گزارشگران را آقای خرم "استفاده از کلمات خلاف اصول فرهنگی و اسلامی" عنوان نموده بود. (12)
حق آزادی عقیده ، حق آزادی قضاوت و داوری در مسائل شخصی، حق آزادی و انتخاب و حق "آزادی بیان"، این ها حقوق هر انسان آزاد هست، که از آن نمی توان چشم پوشید، این حقوقی است که پشتوانه قوی از دین مقدس اسلام و نظام بین المللی دارد.
دین مقدس اسلام هیچ فرد مسلمان و یا شهروندی را حق و اجازه این را نمی دهد که زیر نام دین مقدس اسلام، نشر و تبلیغ مفکوره سیاسی فاسد و کینه توزانهء خود را عملی کند، متاسفآنه مردم مظلوم کشور ما در طول تاریخ شاهد چنین اتفاقات تلخی بوده اند. ملا محمد انگلیسی، که چهارده سال به اسم ملا و مسلمان در مسجد پل خشتی کابل امام نماز و حدیث هایی جعلی بود(مراجعه شود به تاریخ مرحوم غبار)
چنانچه در تاریخ اسلام ماجرای تخریب مسجد ضرار را توسط شخص پیامبر اسلام می خوانیم.
گروهی با اهداف شوم و توطئه قصد ضربه زدن به دین مقدس اسلام و پیامبر را داشتند، لذا مسجدی بنا کردند که بتوانند از مسجد که نماد دین مقدس اسلام است برای کفار و دشمنان اسلام به عنوان قرارگاه استفاده کنند که با تدبیر و هوشیاری پیامبر مسجد تخریب شد.
و همین طور در قرآن شریف می خوانیم " آنان که مسجدی ساختند برای زیان مسلمانان و برای تفرقه بین مومنان و کمین گاهی که با خدا و پیامبرش مبارزه کرده اند. آنان سوگند یاد می کنند که نظری جز نیکی نداشته ایم. اما خدای سبحان گواهی می دهد که آنان دروغگو هستند. "(13)
لذا می بینیم که دین مقدس اسلام با چنین افرادی بطوری قاطع برخورد می کند! و این وظیفه ی، نه راهب ها، بلکه وظیفه عالمان حقیقی دین هست که به افراد استفاده جو اختار و به دوستان نادان اسلام هوشدار بدهند، که این خود جهاد بزرگ است!!!
نور آقا سلطان زی روزنامه نگار گفت : در همه نقاط کشور سفر می کنم اما از همه نقاط بیشتر در کابل دچار مشکل می شویم، در برخی موارد مقامات دولت افغانستان حاضر به دادن اطلاعات به ما نیستند، گاهی برخوردشان با ما بسیار بد است، در همین تازگی ها از طرف یکی از مقامات دولتی مورد بد رفتاری قرار گرفتم، برای انجام مصاحبه رفته بودم، اما او مرا جاسوس خطاب کرد و به کمک محافظینش مرا از دفتر کارش بیرون انداخت .(14)
در قانون اساسی افغانستان بر اساس ماده پنجاه دسترسی به اطلاعات از نهادهای دولتی جز صدمه به حقوق دیگران و امنیت عامه حدودی ندارد. یعنی از لحاظ قانونی دست یافتن به معلومات مشکلات آنچنانی ندارد، اما آنچه که مشکلات ایجاد کرده، عدم عملکرد دولتمردان به این قانون هست، و سوء استفاده آن ها از ماده پنجم قانون رسانه های همگانی می باشد، عبارتند از : محرمیت ، امنیت و منابع ملی ، تمامیت ارضی و صدمه به حقوق دیگران است.
عبدالمجید خلوتگر مسئول رسانه ها در موسسه جامعه باز گفت : در مورد مسائل امنیتی کارهایی که از طرف دولت صورت گرفته مانع دسترسی به معلومات شده است. با توجه به اینکه می گویند اصرار نظامی هست از همین مورد کوچک قانونی آن ها ( مقامات ) سوء استفاده می کنند .
اما به نظر می رسد که این تنها رازهای امنیتی نیست که رسانه ای نمی شود. آنگونه که فهیم دشتی سردبیر هفته نامه کابل می گوید: پنهان کاری در زمینه های متعددی رایج است . آقای دشتی گفت : دسترسی به اطلاعاتی که به مسائل بسیار پیچیده ای ماننده قاچاق مواد مخدر، فساد در درون دولت و سازمان های بین المللی که در افغانستان فعال اند یا مسائلی که ارتباط پیچیده ای دارد با طالبان و القاعده بسیار محدود و حتی ناممکن است.
درباره برخی از این موضوعات مانند گفتگو با طالبان و قاچاق مواد مخدر با آنکه در رسانه های با گونه ای گسترده همواره مورد بحث بوده در عمل اطلاعات چندانی وجود ندارد . آقای خلوتگر می گوید: دولت به این نگرانی ها پاسخ نداده است.
فهمیم دشتی می گوید: دسترسی به اطلااعات پیچیده ای که ارتباط دارد با فساد ، موارد مخدر و طالبان دارد محدود و حتی ناممکن است.
عبدالمجید خلوتگر گفت: دولت هیچ گاه به خبرنگان نگفته که چه کسی با طالبان مذاکره می کند. در چه محوری مذاکره می کنند. آیا حقوق قانون اساسی مردم در مذاکره با طلبان مطرح می شود یا نه. آیا ازادی بیان در این مذاکره مطرح می شود یا نه. اطلاعات اصلی در این مورد با توجه به سیاست های چند گونه و چند رویه جامعه جهانی و دولت افغانستان در دسترس خبرنگاران قرار نمی گیرد.(15)
از آنجای که افغانستان یک کشور اسلامی است و یا به عبارت اکثریت مردم افغانستان مسلمان هستند، دین مقدس اسلام بر اساس امر به خوبی ها و نهی از بدی ها، مسلمانان را موظف کرده است که با شناخت و تشخیص ( معروف و منکر ) وظیفه شرعی و انسانی دارد که از بدی ها منع و به خوبی ها امر نموده و از فساد و انحراف دولتمردان و جامعه جلوگیری کنند.
لذا ما مسلمان ها وظیفه شرعی و انسانی داریم که به دستورات خداوند عمل کنیم، چناچه در تاریخ اسلام موارد متعددی قابل یاد آوری است، خداوند بزرگ در قرآن شریف می فرماید: "امتیاز شما ملت مسلمان به این است که امر به معروف و نهی از منکر کنید." (16) لذا اگر "آزادی بیان" نباشد، امر به معروف و نهی از منکر معنا ندارد.
پیامبر اسلام فرمود: "مسلمانان نسبت به هم مسئولیت دارند و باید خیر خواه یکدیگر باشند."(17)
حضرت علی علیه اسلام فرمود : "برخی از اراء را بر برخی دیگر عرضه کنید که رای درست این گونه پدید می اید"(18)
خلیفه دوم حضرت عمر رضی الله عنه (رض). در یکی از خطبه هایش گفت: "اگر در من کجی و انحراف دیدید مرا به راه راست باز آورد(هدایت کنید)."(19)
حضرت امام باقر علیه اسلام از حضرت عیسی ابن مریم نقل می کنند که : "کلام حق را گرچه گوینده آن اهل باطل باشد، بگیرید، ولی کلام باطل را گرچه گوینده آن اهل حق باشد رد کنید، شما منتقدان سخن باشید، چه بسا زلالت و گمراهی که به وسیله آیه های کتاب خدا تزئین شده باشد، همانطور که ممکن است مس با نقره ناخالص مخلوط شده باشد، نگاه به آن دو یکسان است ( در ظاهر قابل تشخیص نیست )، ولی کسانی که با بصیرت و دقت در آن نگاه کنند به آن آگاهی می یابند"(20)
آزادی بیان در اعلامیه جهانی حقوق بشر
در اعلامیه جهانی حقوق بشر در ماده های هیجده و نوزده ، حق ازادی بیان را به طور جدی مورد حمایت قرار داده است، "هر کس حق دارد از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهره مند شود این حق متضمن آزادی در تغییر مذهب یا عقیده و همچنین آزادی در اظهار عقیده و ایمان و شامل تعلیمات مذهبی و اجرای دینی است، هرکس می تواند از این حقوق انفرادی یا اجتماعی به طور خصوصی یا عمومی برخوردار باشد، هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مذبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود ، بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار در اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد"(21)
اینجاست که برای مردم افغانستان و مخصوصآ رسانه ها سوال ایجاد می شود، که آیا دولتمردان افغانستان و زورآوران در رابطه با "آزادی بیان" باورمند به کدام قانون هستند؟ به اعلامیه جهانی حقوق بشر یا اینکه به قانون دین مقدس اسلام؟ اگر این سوال را از مردم افغانستان و رسانه ها بپرسید، خواهید شنید: "به هیچ یک از این قانون ها باور ندارند" !!!
منابع:
1- ادبیات معاصر افغانستان،ص 376
2- به نقل از جلال نورانی معین وزارت اطلاعات و فرهنگ میباشد(طی تماس انترنتی)
3- رکن چهارم:خشونت با روزنامه نگاران(10)بی بی سی 6 ژوئن 2010
4- رکن چهارم:خشونت با روزنامه نگاران(10)بی بی سی 6 ژوئن 2010
5- مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، 1362، ج2، ص 96
6- « سوره انعام . آیه 108
7- « میزان الحکمه جلد شش . ص 327
8- غررالحکم.ص 171
9- رکن چهارم: مسائل حقوقی و اخلاقی در روزنامه ها(7) بی بی سی 16 مه 2010
10- سوره الا انعام آیه 152، ترجمه الهی قمشه ای
11- سایت بی بی سی، سه شنبه 12 فوريه 2008 - 23 بهمن 1386
12- "کابل پرس" شنبه 12 ژانويه 2008, بوسيله ى حسين زاهدی
13- سوره توبه آیه 107
14- رکن چهارم:خشونت با روزنامه نگاران(10)بی بی سی 6 ژوئن 2010
15- رکن چهارم:محدودیت دسترسی به اطلاعات (4)بی بی سی 25 آوریل 2010
16- سوره ال عمران ایه 110
17- میزان الحکمه، ج 6،ص 327
18- غرر الحکم، ص71
19- ازادی های عمومی در حکومت اسلامی، راشد، غنوشی.ترجمه حسین صابری،1381، ص 236
20- مجلسی، محمد باقر، بهارالانوار، تهران دارالکتاب الاسلامیه، 1362، جلد2،ص96 

هیچ نظری موجود نیست: