صدای امریکا

۱۳۹۴ شهریور ۲۶, پنجشنبه

زانو زدن در مقابل اردوغان 
محکومیت سه ساله بجرم عضویت در پ.ک.ک
برگردان: جعفر رستمی بوکانی 
• در اثنایی که در بالاترین سطوح سیاسی و نظامی آلمان و اتحادیه اروپا بر سر چگونگی حمایت از گریلای کورد که جدی ترین عنصر مقاومت در مقابل شبه نظامیان موسوم به دولت اسلامی هستند بحث در جریان بود، در اینجا جوان کوردی از تبار همان کوردان کوبانی به اتهام عضویت احتمالی در یک سازمان تروریستی بر اساس پاراگراف ۱۲۹ بند ب قانون جزایی آلمان دستگیر و زندانی میشود ...

در اثنایی که در بالاترین سطوح سیاسی و نظامی آلمان و اتحادیه اروپا بر سر چگونگی حمایت از گریلای کورد که جدی ترین عنصر مقاومت در مقابل شبه نظامیان موسوم به دولت اسلامی هستند بحث در جریان بود و جهان با زنان و مردان مبارز کرد درجنگ بر سر کوبانی، پایتخت کوردستان روژآوا که در مجاورت ترکیه قرار دارد همبستگی نشان میدادند، در اینجا جوان کوردی از تبار همان کوردان کوبانی به اتهام عضویت احتمالی در یک سازمان تروریستی بر اساس پاراگراف ۱۲۹ بند ب قانون جزایی آلمان دستگیر و زندانی میشود.
عضویت در پ.ک.ک یا همان سازمان تروریستی که وزیر دفاع آلمان خانم فون دیرلاین از اعضای حزب محافظه کار دموکرات مسیحی در فکر ارسال سلاح به آن بود.
بر اساس کیفرخواست مهمت د. که در پ.ک.ک با نام مستعار قهرمان شناخته میشد، یکی از کادرهای رهبری است که ابتدا در ایالت نوردراین وستفالن و سپس در شاخه رهبری شمال آلمان به جمع آوری حق عضویت و کمکهای مالی و تشویق و ترغیب مردم به شرکت در راهپیمایی و حرکات اعتراضی مبادرت نموده است.
به خاطر این اتهامات در جمعه دو هفته پیش از طرف دادگاه عالی استان هامبورگ به سه سه سال زندان محکوم گردیده است.
دادستان عمومی آلمان تقاضای چهارسال حبس نموده بود.
برای اثبات اینکه پ.ک.ک یک جریان تروریستی است و از ترور حمایت میکند، قاضی پرونده به مبارزه مسلحانه پ.ک.ک درخاک ترکیه در اثنای تشکیل پرونده اشاره میکند.
البته در جریان دادگاه قاضی پرونده پنهان نکرد که دولت ترکیه به گروه القاعده سلاح و مهمات میدهد. او در ادامه اظهار داشت که حکومت ترکیه توسط سازمان اطلاعات و امنیت خود یعنی میت در خارج ازترکیه به ترور مخالفین سیاسی اش اقدام کرده و از آن جمله بهترور سیاستمدار نامدار خانم سکینه جانسیز و همراهان در نهم ژانویه سال ۲۰۱٣ میلادی در پاریس اشاره نمود.
او همچنین با شفافیت کامل از نقض مداوم حقوق بشر در ترکیه سخن راند و اضافه کرد که رژیم قوانین حقوق بشر را در ترکیه و بویژه در کوردستان زیر پا میگذارد و با مخالفین با شدت هرچه تمامتر برخورد میکند.
سپس نتیجه گیری کرده و اظهار میدارد که علیرغم تمام این مسائل که شرح آن در بالا آمد، پ.ک.ک حق ندارد علیه دم و دستگاه اداری و نظامی ترکیه دست به اقدام مسلحانه تلافی جویانه بزند.
این ادعا که متهم یکی از کادرهای بلند مرتبه رهبری پ.ک.ک میباشد بر این اساس استوار شده که نامبرده مراسم عید نوروز۲۰۱٣ و همچنین فستیوال فرهنگی دورتموند را در سپتامبر۲۰۱٣ سازماندهی کرده است.
همچنین در حل اختلاف دو خانواده ایزدی بعنوان قاضی و داور به بیله فیلد فراخوانده شده است.
اینها به تنهایی کافی است تا از ایشان یک کادر بلند پایه پ.ک.ک ساخته و بعنوان تروریست به حبس طولانی مدت محکوم نمایند.
در رابطه با این محاکمه و چگونگی روند دادگاه مارتین دولزراز اعضای فراکسیون حزب چپ آلمان و سخنگوی حزب در امور قضایی چنین اظهار داشت: منطق دادگاه مسخره و بی معنی واتهامات غلط و بی ربط هستند.
او در ادامه چنین گفت: با چنین حکمی که از طرف دادگاه عالی هامبورگ صادر شده است، سیاستهای ضدانسانی رژیم اردوغان ـ داوداوغلو در ترکیه بطور غیر مستقیم مورد حمایت و پشتیبانی قرار میگیرد.
هرکسی خواهان صلح و دموکراسی در ترکیه و خاورمیانه است باید پ.ک.ک وخودگردانهای دموکراتیک روژآوا را با یک چشم بنگرد و آنها را برسمیت بشناسد.
او در ارتباط با اقدامات ضدانسانی و جنگ ویرانگرانه از جانب ترکیه در ادامه اظهاراتش افزود که با اینکار شاید بتوان سیاست جنگ افروزانه رژیم ترکیه راتحریم و بر آن مهار زد.
اولین گام مثبت در این راستا باید برداشتن ممنوعیت فعالیت پ.ک.ک در آلمان باشد. همچنین همه زندانیان سیاسی که در رابطه با پ.ک.ک در زندانهای آلمان بسر میبرند، باید آزاد گردند.
مارتین دولزر آنگاه به روند محاکمه اشاره و آنرا ناقص خواند و گفت: قاضی مسئول رسیدگی به پرونده تقریبا همه تقاضاهای وکیل مدافع را در دفاع از موکلش رد کرده است وبه شیوه موسوم به پرونده خوانی بدون ارائه مدرک یکسری مطالب نادرست و غیرمستند را ردیف کرده و تلاشهای وکیل مدافع برای دفاع از موکلش را با اشکال مواجه کرده است.
همین هفته گذشته همچنین در شهر بن بدرالدین ک. را که ۵۶ ساله است به همین اتهام یعنی عضویت در یک گروه تروریستی خارج از کشور بر اساس پاراگراف ۱۲۹ ب قانون جزایی دستگیر نموده اند.
نامبرده قبلا ۲۲ سال در زندانهای ترکیه واز جمله زندان مخوف و بد نام دیاربکر که به شکنجه های وحشیانه مشهور است، زندانی بوده است.
لازم به ذکر است که بدرالدین ک. از بیماری قلبی رنج می برد.

Birgit Gärtner
برگردان از آلمانی ـ جعفر رستمی بوکانی                     

هیچ نظری موجود نیست: