صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۸, چهارشنبه

پارلمان روسیه اعزام نیروی نظامی به سوریه را تصویب کرد

• پارلمان روسیه درخواست ولادیمیر پوتین برای اعزام نیروی نظامی به خارج از کشور پذیرفت و همزمان اوباما تاکید کرد در صورت شکست حکومت اسلامی در سوریه، اسد باید برود ...
مجلس علیای پارلمان روسیه در یک رای گیری مخفی درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور را برای اعزام نیروی نظامی به خارج از کشور پذیرفت.

به گزارش بی بی سی این مصوبه راه را برای حمله هوایی به مواضع گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه هموار می‌کند.
سرگئی ایوانف، سخنگوی کاخ کرملین احتمال عملیات زمینی نیروهای روس در سوریه را رد کرد.
او گفت که روسیه فقط قدرت هوایی‌اش را به کار می‌گیرد. با این حال او تائید نکرد که آیا روسیه حمله هوایی‌اش را آغاز کرده است یا نه.
به گفته ایوانف، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از همتای روس خود تقاضای کمک نظامی کرده است.
روز گذشته پوتین که در نیویورک به سر می‌برد، در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس، خواستار ایجاد یک نظام هماهنگ منطقه‌ای در عملیات علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شد.
پوتین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که اگر سازمان ملل تائید کند، کشورش به مواضع داعش حمله هوایی خواهد کرد.

اوباما: در صورت شکست گروه حکومت اسلامی، بشار اسد باید برود!
در همین حال، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه هفتم مهر اعلام کرد در صورتی که گروه «حکومت اسلامی» (داعش) متحمل شکست شود بشار اسد رییس جمهوری سوریه باید برود.
همزمان مقام‌های فرانسوی تحقیقات جنایی درباره «جنایات جنگی» رژیم اسد بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ را آغاز کرده‌اند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما یک روز پس از جدال لفظی با ولادیمیر پوتین، ریس جمهوری روسیه، درباره چگونگی حل و فصل بحران سوریه، در نشست مبارزه با تروریسم سازمان ملل برای بررسی یک سال حملات هوایی به گروه داعش شرکت کرد.
رییس جمهوری آمریکا در این نشست گفت: «به نظرم، شکست دادن گروه حکومت اسلامی در سوریه نیازمند یک رهبر جدید است».
وی که پارسال خواستار نابودی گروه حکومت اسلامی شده بود، در سخنان روز سه‌شنبه‌اش از کشورهای جهان خواست تا به ائتلاف ضد این گروه بپیوندند.
اوباما درباره نتایج حملات هوایی یکسال گذشته به مواضع داعش گفت: گروه حکومت اسلامی یک سوم از «نواحی دارای جمعیت» متصرف خود در عراق را از دست داده و تقریبا دسترسی آن به تمام منطقه مرزی با ترکیه قطع شده است.
رییس جمهوری آمریکا با این حال افزود که اقدام نظامی به تنهایی موفقیت آمیز نخواهد بود مگر اینکه زمینه‌های رشد افراطی‌گری اسلامی متوقف شود.
وی تصریح کرد که ایالات متحده آماده همکاری با روسیه و ایران برای «پیدا کردن مکانیسمی به منظور آغاز احتمالی روند انتقالی» بوده است.
آمریکا مدت مدیدی است که بر کناره گیری بشار اسد از قدرت تاکید می‌کند ولی اوباما به طور مشخص اشاره نکرد که آیا رهبر سوریه می‌تواند نقش موقتی در دوران گذار ایفاء کند یا نه.
ایران به رغم نقش مهمی که در حفظ رژیم بشار اسد دارد به نشست یاد شده دعوت نشده بود.
روسیه نیز یک هیات دیپلماتیک سطح پایین به این نشست فرستاده بود که در آن حدود ۱۰۰ مقام بلندپایه شرکت داشتند.

به گزارش دویچه وله، آمریکا به دنبال راه حل بحران سوریه بدون باقی ماندن بشار اسد بر سر قدرت است. در حالی که روسیه از بشار اسد حمایت می​کند. اتحادیه اروپا نیز در مجادلات آمریکا و روسیه جانب آمریکا را گرفته است.
دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز سه​شنبه (۷ مهر/ ۲۹سپتامبر) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اعلام کرد، نمی​توان فراموش کرد که میلیون​ها نفر از مردم سوریه در پی سیاست‌های بشار اسد فرار کردند. رئیس شورای اتحادیه اروپا تصریح کرد که تنها هدف باید استقرار صلحی باشد که مردم بتوانند دوباره یک زندگی عادی در منطقه را آغاز کنند.
باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور آمریکا و روسیه بر سر حل بحران سوریه و نقش بشار اسد در آینده این کشور اختلاف نظر اساسی دارند . به گفته اوباما، آمریکا حاضر است برای حل بحران سوریه با هر کشوری وارد گفت‌وگو شود؛ چه روسیه و چه ایران. او درعین حال تصریح کرد: «اما پس از این همه خونریزی و قتل‌عام ما نمی‌توانیم به راحتی به نقطه صفر باز گردیم.»
رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت بعضی کشورها از بشار اسد که بمب بشکه‌ای بر سر مردم خود می‌ریزد، حمایت می‌کنند. توجیه آن‌ها این است که اسد تنها کسی است که در کشوری چون سوریه می‌تواند جلو تروریست‌ها را بگیرد.
پوتین، رئیس جمهور روسیه اما نظر دیگری دارد. او در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «این یک اشتباه بزرگ است که رژیم سوریه و ارتش آن را زیر سئوال ببریم. آنها واقعا علیه تهدیدهای تروریست‌های اسلام‌گرا در حال مبارزه هستند.»

هیچ نظری موجود نیست: