صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۸, چهارشنبه

جنگ خونین در قندوز افغانستان
• نیروهای افغانستانی و آمریکایی تلاش می کنند شهر قندوز را از طالبان پس بگیرند. این شهر مهم افغانستان روز گذشته به تصرف نیروهای طالبان در آمد ...
نیروهای افغانستانی و آمریکایی تلاش می کنند شهر قندوز را از طالبان پس بگیرند. این شهر مهم افغانستان روز گذشته به تصرف نیروهای طالبان در آمد.

یک سخنگوی پلیس افغانستان روز سه‌شنبه (۲۹ سپتامبر/ ۷ مهر) اعلام کرد نیروهای ارتش افغانستان صبح ‌سه‌شنبه وارد شهر قندوز شده‌اند. وزارت دفاع افغانستان نیز از بازپس‌‌گیری پایگاه اصلی نیروهای پلیس و زندان شهر قندوز از دست شبه‌نظامیان طالبان خبر داد.
به گزارش ناتو، نیروهای ارتش آمریکا با انجام حملات هوایی در اطراف شهر قندوز، از عملیات بازپس‌گیری این شهر پشتیبانی می‌کنند.
دو سال پس از خروج نیروهای ارتش آلمان از قندوز در شمال افغانستان، شبه‌نظامیان طالبان این شهر را تصرف کردند. آنها روز دوشنبه (۲۸ سپتامبر) شهر قندوز را از چند جهت هدف حمله قرار دادند و تا پایان روز دوشنبه بخش بزرگی از این شهر، از جمله زندان قندوز را تحت کنترل خود درآوردند.
به گفته مقامات رسمی دولت افغانستان، طالبان بیش از ۶۰۰ زندانی را آزاد کرده‌اند که ۱۱۴ تن از آنها شبه‌‌نظامیان طالبان بودند.
تا پایان روز دوشنبه تنها یک منطقه‌ در اطراف فرودگاه قندوز در اختیار نیروهای دولت مرکزی افغانستان بود.
این شهر نخستین پایتخت یک استان در افغانستان است که از زمان سقوط طالبان، پایان سال ۲۰۰۱ میلادی تا کنون دوباره به دست طالبان افتاده است.
ملا اختر منصور، رهبر طالبان اطمینان داده بود که نیروهای طالبان "زندگی، ‌دارایی و عزت شهروندان محترم قندوز را پاس خواهند داشت".
او با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت "آزادی" شهر قندوز تأکید کرده بود که شهروندان قندوز می‌توانند "در آزادی کامل" به زندگی خود ادامه دهند، چون "مجاهدین در پی انتقام‌گیری نیستند". ‌
اما سخنگوی پلیس قندوز یک روز پس از ورود طالبان به این شهر از غارت فروشگاه‌ها و بانک‌های خصوصی و همچنین آتش زدن شماری از ساختمان‌های دولتی توسط آنها خبر داده است.

پیشنهاد تمدید حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان
ا توجه به تحولات اخیر افغانستان شماری از سیاستمداران آلمانی خواستار گفت‌وگو در مورد خروج برنامه‌ریزی شده نیروهای ارتش آلمان از افغانستان شده‌اند. مأموریت نیروهای ارتش آلمان که در چهارچوب عملیات نیروهای بین‌المللی به افغانستان اعزام شده بودند سال گذشته به پایان رسید.
حضور شماری از این نیروها در افغانستان در چهارچوب عملیاتی با عنوان "پشتیبانی قاطع" با هدف آموزش نیروهای امنیتی این کشور تمدید شد. نیروهای آمریکایی اما همچنان در افغانستان حضور دارند.
در ابتدا قرار بود ۱۳ هزار سرباز خارجی مستقر در افغانستان در طول سال ۲۰۱۶ میلادی از سراسر این کشور به کابل اعزام شوند و تا پایان این سال خاک افغانستان را ترک کنند. ۸۵۰ تن از این نیروها سرباز ارتش آلمان هستند که در مزار شریف، در ۱۷۰ کیلومتری قندوز و در کابل مستقر شدند.

هیچ نظری موجود نیست: