صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱, جمعه

پاکستان تا سال 2025 به پنجمین قدرت اتمی دنیا تبدیل می شود

یک روزنامه هندی نوشت: پاکستان تا سال 2025 می تواند با داشتن 220 تا 250 کلاهک اتمی به پنجمین قدرت اتمی دنیا تبدیل شود.

به گزارش ایرنا، روزنامه تایمز او ایندیا روز پنجشنبه با انتشار گزارش منتشر شده در بولتن دانشمندان هسته ای اضافه کرد: درحال حاضر پاکستان110 تا 130 کلاهک اتمی در اختیار دارد، درحالیکه این کشور در سال 2010 بین 90 تا 110 کلاهک هسته ای داشت و با این رشد می توان انتظار داشت که پاکستان تا سال 2025 به پنجمین قدرت اتمی جهان مبدل شود.
در ادامه این گزارش آمده است: 'هانس کریستینس' و 'روبرت نوریس' دو تن از دانشمندان هسته ای تایید می کنند که پاکستان در حال ساخت و توسعه موشکهای کوتاه برد با قابلیت حمل کلاهک اتمی است تا در صورت حملات نیروهای هندی، به راحتی بتوانند از آن استفاده کند.
به گفته مقامات امنیتی و نظامی هندی، از این نوع موشکها می توان در درگیری های کوچک مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین در ادامه این گزارش آمده است: 'یکی از بحث برانگیزترین موشک های کوتاه برد قابل حمل کلاهک اتمی در پاکستان موشک 'نصر یا هاتف-9' با سوخت جامد می باشد که برد آن فقط 60 کیلومتر است. این موشک با برد کوتاه می تواند اهداف استراتژیک در هند را مورد حمله قرار دهد. 
کریستینسن می نویسد، سلاح های تاکتیکی هسته ای پاکستان برای هدف قرار دادن مناطق استراتژیکی هند در صورت حمله این کشور به پاکستان در نظر گرفته شده است.
این کارشناس اتمی می گوید: این خطر وجود دارد که یک حمله ضد تروریستی کوچک به نبرد بزرگ بین دو کشور تبدیل و در صورت تشدید خطر امکان استفاده از سلاح اتمی نیز وجود دارد.
در ادامه این گزارش آمد است: هم اکنون چهار راکتور در پاکستان در حال تولید پلوتونیوم و اورانیوم است و به نظر می رسد تا 10 سال آینده ذخایر کلاهک های اتمی پاکستان افزایش یابد.
نویسنده این مقاله می افزاید: به نظر می رسد که پاکستان در حال حاضر شش نوع از موشک های بالستیک قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارد و دو نوع دیگر، موشک کوتاه برد 'شاهین 1A' و موشک میانبرد 'شاهین 3' نیز در حال توسعه می باشد.
وی می افزاید: همچنین این کشور در حال توسعه دو نوع موشک کروز دیگر هم می باشد که یکی از آنها موشک زمینی 'بابر (هاتف-7)' و دیگری موشک هوایی 'راواد(هاتف-8)' است.
در پایان این مطلب آمده است که نشانه هایی از فعالیت های پاکستان در زمینه ساخت سلاح های اتمی قابل استفاده در موشک های کروز برای استفاده در زیردریایی هایش نیز دیده شده است. 
دهلی نو و اسلام آباد از زمان استقلال در سال 1947 تاکنون سه بار با هم وارد جنگ شده اندکه دوبار بر سر منطقه کشمیر بوده است.
بخشی از کشمیر در خاک هند و بخش دیگر در خاک پاکستان است و هر دو کشور ادعای مالکیت بر کل کشمیر را دارند و همین موضوع یکی از علل اصلی مناقشه دو کشور است.

هیچ نظری موجود نیست: