صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۶, چهارشنبه

سریال تکراری اما بی‌نتیجه آسیب‌پذیری افغانستان در برابر حوادث طبیعی
جغرافیای انسانی و طبیعی افغانستان با وجود مشکلات فراوان دولت این کشور، امکان عمل موثر برخی مقامات بی‌دغدغه افغان را گرفته است و سالها است که مردم سریال تکراری و غم‌انگیز اما بی‌نتیجه حوادث طبیعی را به نظاره نشسته‌اند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، زلزله روز دوشنبه در پنجاه سال گذشته افغانستان بی‌سابقه بوده است. با این وجود کمتر سالی است که افغانستان گرفتار حوادث طبیعی مانند زلزله و رانش‌های مرگبار زمین نشده باشد. گذشته از میزان تلفات مالی و جانی فراوانی که زلزله اخیر بر جای گذاشت، این واقعیت را نیز پر رنگتر کرد که افغانستان از ناحیه حوادث طبیعی بسیار آسیب‌پذیر است و اگر اقداماتی در خصوص پیشگیری و یا کاهش اثرات آن‌ها انجام داده شده نیز آنچنان موثر نبوده است.
سال گذشته، یک روستا در بدخشان بر اثر رانش زمین دفن شد که حداقل 500 نفر در این حادثه جان خودشان را از دست دادند. این حادثه سروصدای زیادی به پا کرد و انگشت‌های انتقاد بسیاری به سوی مسئولین نشانه رفت. دست‌اندرکاران مربوطه نیز قول دادند که تمام توان خودشان را بکار گیرند تا در صورت رخ دادن حوادث مشابه، میزان آسیب‌پذیری را به حداقل برسانند اما واقعیت این است که جغرافیای انسانی و طبیعی منطقه از دولتی که درگیر مشکلات فروان اقتصادی، سیاسی و امنیتی می‌باشد امکان عمل موثر را گرفته است .
حوادث طبیعی ناگوار به خصوص در شمال افغانستان زندگی مردم را مورد تهدید قرار می‌دهد. ولایت بدخشان بیش از همه در برابر فاجعه‌های طبیعی آسیب پذیر است و هرسال شمار قابل ملاحظه‌ای از خانه‌ها ، زمین و مزارع در معرض خطر لغزشهای زمین، سیل ، بهمن، خشکسالی و سیل‌آبها قرار می‌گیرند.
این وضع با وقوع زلزله‌ها رقت بارتر می‌شود، زیرا خانه‌های دارای دیوارهای گلی تاب و مقاومت آن را ندارند. ظرفیت کمک هم خیلی محدود بوده و کمک‌های دولتی خارج از منطقه هم اگر وجودداشته باشد پس از چند روز یا چند هفته پس از وقوع فاجعه به نیازمندان می‌رسد.
برخورد حکومت در رابطه با مدیریت فاجعه تا حدود زیادی به ترمیم گداخته و پرداخه خسارات وارده منحصر می‌شود. این امر شامل اقدامات کمکهای فوری بشردوستانه و احیای زیربنا می‌شود.
ولایت بدخشان منابع، مهارتها و نهادهای نیرومند در اختیار ندارد تا در برابر حوادث طبیعی تدابیر لازم را اتخاذ نماید و عاقبت چنین می‌شود که مردم تهیدست به ویژه در روستاهای ولایت بدخشان به دلیل حواث طبیعی پی هم اساس زندگی و معیشت خویش را از دست می‌دهند.
اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث نیز می‌گوید  که در اثر حوادث طبیعی در کشور حدود 500 تن در سالجاری جان داده‌اند.
این اداره می افزاید که دراین حوادث، 8 هزار منزل مسکونى نیز تخریب شده و هزاران راس دام از بین رفته است.
براساس آمار اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث  طبیعی افغانستان در بیش از سه دهۀ اخیر، در اثر حوادث طبیعی و جنگها، 68 هزار تن در کشور معلول شده که بیش از 30 هزار نفر از آنها نتیجه درگیری‌ها بوده است.
برآوردهای سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که همه ساله 250 هزار شهروند افغانستان از حوادث طبیعی متأثر می‌شوند.
سازمان ملل می‌گوید که از سال 2008 بدین سو به طور متوسط سالانه 23 هزار نفر خانه و سرپناه خود را از دست می‌دهند و به دیگر مناطق افغانستان کوچ می‌کنند.
سازمان بین‌المللی مهاجرت از سال 2008 میلادی تا حالا در افغانستان به بیش از یک میلیون آسیب دیده از حواث طبیعی کمک کرده است.
بلایای طبیعی در کشورهای فقیر به مراتب بیشتر است ‌به طوری که 90 درصد خسارات جانی و سه چهارم خسارات مادی به کشورهای در حال توسعه ارتباط می‌گیرد.
از این رو طراحی و تدوین طرح‌های مشخص و راهبردی از سوی اداره مبارزه باحوادث طبیعی بسیار حایز اهمیت است. اختصاص بودجه مشخص و ضروری، ارتقای ظرفیت، مدیریت درست بحران، آگاهی دهی مردم دراین زمینه و رساندن امکانات لازم در مناطق سردسیر و حادثه‌خیز، ایجاد ذخیره‌گاهها، ایجاد جاده‌و کلینیک‌های سیار در مسیر راهها می‌توانند در کاهش خسارات حوادث طبیعی مؤثر باشند.

هیچ نظری موجود نیست: