صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱, جمعه

افکار عمومی روسیه و جولان جنگنده‌های روسی در آسمان سوریه 

این روزها تیتر نخست اخبار شبکه‌های تلویزیونی و خبرگزاری‌های روسی و چه بسا کشورهای دیگر حاوی اخباری از حملات جنگنده‌های روسی به مواضع گروه های تروریستی در سوریه است. اما ظاهرا تصمیم کرملین از این اقدام به مذاق سران برخی کشورها خوش نیامده و زمزمه‌های انتقاد و اعتراض است که از تریبون‌های مختلف شنیده می‌شود. آنطور که پیداست ترکیه، عربستان، آمریکا و دیگر گروه‌های منطقه‌ای مداخله جو در جنگ سوریه از تغییر تحولات سوریه چندان خوشحال نیستند.

ایراس: بدون شک شلیک موشک‌های بین قاره‌ای روسیه از سواحل شرقی دریای خزر به مواضع گروه‌های تروریستی در سوریه حاوی پیام‌های زیادی است که مخاطبان آنرا به واکنش واداشته است.

اما فارغ از واکنش‌های بین المللی نسبت به مداخله مستقیم نظامی روسیه در سوریه، در این یادداشت تلاش بر آن است تاقدرت نمایی پوتین در آسمان سوریه و تاثیر آن بر افکار عمومی روسیه مورد بررسی قرار  گیرد. با توجه به اینکه وضعیت کنونی اقتصاد روسیه در نتیجه تحریم‌های غربی و کاهش قیمت جهانی نفت در شرایط مطلوبی قرار ندارد و روسیه در شرایط تحمل هزینه های یک جنگ تمام عیار نیست و با در نظرداشت درگیری‌های شرق اوکراین که اذهان عمومی را در داخل روسیه درگیر کرده، حال این سوال مطرح است که اکنون چه دیدگاهی نسبت به تصمیم جدید پوتین از حمله به مواضع گروه های تروریستی در سوریه وجود دارد و محبوبیت و جایگاه پوتین در اذهان عمومی روسها چه تغییری کرده است.

آنچه که آمار و ارقام حاصل از نتایج نظرسنجی‌های دو مرکز wciom و Levada روسیه روایت می‌کند 68 درصد روسها اخبار حوداث اخیر سوریه را دنبال می‌کنند و حدود 72 درصد از روس‌ها نسبت به حمله هوایی اخیر روسیه در سوریه و بر ضد نیروهای تروریستی و مواضع داعش نظر مثبت دارند و 46 درصد از مردم از تصمیم شورای فدراسیون مبنی بر به کارگیری نیروهای ارتش روسیه در خارج از کشور حمایت می‌کنند.
46 درصد روسها آنچه که در سوریه طی مدت اخیر در جریان بود را جنگ داخلی می‌دانستند که تروریستهایی که از منابع غربی تغذیه می‌شوند مسبب آن بوده‌اند. نیمی از روسها آمریکا را دلیل اصلی آغاز جنگهای خونین در سوریه می‌دانند و موافق حمایت روسیه از بشار اسد در مقابل گروهای تروریستی و داعش هستند و کمک‌های دیپلماتیک، انسانی و اقتصادی، حمله نظامی و بمباران و کمک نظامی را بهترین نوع کمک به دولت قانونی سوریه می‌پندارند.
یکی از دغدغه های اصلی که روس‌ها را به حمایت از تصمیم کرملین واداشته است، مبارزه با دشمن در خارج از مرزها است که 64٪ بدان معتقد بودند و 84٪ از این جمعیت ، تفکر موجود را نتیجه درسی می‌دانند که از پایان جنگ در افغانستان و حضور نیروهای شوروی در افغانستان   آموخته‌اند. اگرچه 71٪ پیش بینی کرده‌اند که دخالت نظامی روسیه در درگیری‌های سوریه می‌تواند منجر به شکل‌گیری افغانستان جدید شود اما اینکه چنین چیزی با توجه به شرایط فعلی روسیه عملی شود در هاله‌ای از ابهام است.

اما با بررسی اتفاقاتی که طی دو الی سه سال اخیر در منطقه رخ داده و به خصوص بحران اوکراین که شرایط نوینی را در عرصه بین‌الملل برای روسیه رقم زده و روسیه را مجبور به واکنش در سایر جبهه‌ها کرده است، میزان محبوبیت پوتین به عنوان محور تصمیم‌گیرنده در کلیه واکنش‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. آنچه مهم است تمام تصمیماتی که پوتین در این مدت گرفته نه تنها چهره وی را در اذهان عمومی روسیه مخدوش نکرده بلکه اکنون شاهد افزایش محبوبیت وی هستیم. در خصوص تصمیم پوتین مبنی بر اعزام نیروی هوایی ارتش روسیه به جنگ با گروه‌های تروریستی در روسیه حدود دو سوم (66 درصد) از روس‌ها وی را تحسین می‌کنند و پوتین بار دیگر ثابت کرد همچنان به عنوان رهبری قدرتمند در سرزمین روسیه محبوب است.
پوتین در نطق‌های خبری خود بارها اعلام کرده است که به دنبال احیای شوروی نیست بلکه در صدد ساختن روسیه قدرتمند و تاثیرگذار است و بی شک تصمیم کرملین مبنی بر حمله به مواضع تروریست‌ها در سوریه که پس از جنگ خونین چند ساله علاجی نیافته بود و موجب دغدغه تمام کشورها شده بود در راستای این امر اتخاذ شده است.

بدون شک احیای قدرت بین المللی روسیه، نقش افرینی موثر در منطقه و تقابل با آمریکا به خصوص پس از حوادث اوکراین که با تلاش آمریکا و کشورهای غربی با هدف به انزوا کشیدن روسیه همراه بود، بازگشت نفوذ روسیه در خاورمیانه با بازیگری فعال در سوریه، به رخ کشیدن  قدرت نظامی خود به نیروهای ناتو در سرکوب تروریست‌ها، حفاظت از مرزهای جنوبی به منظور جلوگیری از نفوذ و گسترش نیروهای افراط‌گرا به مناطق مسلمان‌نشین قفقاز و کنترل جنگ در زمین غیر خودی، نمایش اقتدارگرایی و جلوگیری از نفوذ و گسترش نیروهای افراط‌گرا، رادیکال و تروریست به مناطق قفقاز و آسیای مرکزی به عنوان مناطق حیاتی روسیه و ... از جمله اهدافی است که روسیه را به جولان در آسمان سوریه و مبارزه با تروریست‌ها با بمباران مواضعشان واداشته است.

آنچه که مشهود است و نتایج نظرسنجی‌ها حکایت می‌کند، روس‌ها از این اهداف و اقدامات نگران نیستند و از تصمیم رئیس جمهور خود مبنی بر حمایت از بشار اسد و جنگ با تروریست‌ها حمایت می‌کنند. تصمیمی که سران کشورهای مخالف و حامیان ادامه جنگ در سوریه را به چانه‌زنی با روسیه واداشته است. در این بین پوتین پیشنهاد اعزام هیاتی به ریاست مدودف به واشنگتن به منظور بررسی راهکارهای حل مسئله سوریه را داده است که حال باید منتظر حرکت بعدی واشنگتن باشیم.

هیچ نظری موجود نیست: