صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱, جمعه

ورود روسیه به سوریه دینامیک جنگ را تغییر داده است

شبکه پرس ‌تی‌وی با برایان بکر، عضو ائتلاف بین‌المللی «انسر» و شریف نشاشیبی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاورمیانه، دربارۀ چشم‌انداز راه‌حل سیاسی بحران سوریه گفت‌وگو کرده است.

بکر گفت موضع روسیه این است که کشورهای غربی نباید بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را سرنگون کنند.
وی افزود، «باید از ارتش سوریه دفاع و از آن حمایت کرد» زیرا بدون آن، گروه‌های تروریستی مانند داعش و القاعده، سوریه را اشغال می‌کنند.
این تحلیل‌گر سیاسی افزود ورود روسیه به جنگ سوریه «نسبتا دینامیک‌ها را تغییر داده است» و به ارتش سوریه اجازه می‌دهد با تهاجم مقابله کند و در نتیجه گروه‌های تروریستی در سوریه را تضعیف می‌کند.
«تعهد سیاسی»
بکر گفت روسیه می‌داند که اگر هر نوع راه حل سیاسی برای بحران سوریه وجود داشته باشد، حامیان غربی گروه‌های مسلح در سوریه یعنی آمریکا، انگلیس، فرانسه و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنان باید «به لحاظ سیاسی متعهد باشند.»
این تحلیل‌گر سیاسی در ادامه گفت روسیه «واقعا خواهان راه‌حل سیاسی در سوریه است و به شدت تلاش می‌کند به همان اندازه در آن جبهه ایالات متحده را مشارکت دهد.»
بکر تاکید کرد: «اگر آمریکا موضع خود را تغییر دهد و واقعا خواهان یک راه حل سیاسی شود» و «اگر ارسال سلاح برای گروه‌های تروریستی در سوریه را قطع کند و با حسن نیت وارد مذاکرات شود»، آن‌گاه راه حل سیاسی در سوریه به دست می‌آید.
شریف نشاشیبی هم گفت نکته مهم در رسیدن به راه حل سیاسی، نقشی است که بشار اسد در دوران گذار ایفا خواهد کرد.
وی تاکید کرد همواره درباره ضرورت حل‌وفصل بحران سوریه از طریق مذاکره صحبت می‌شود اما به دلیل «نبود صداقت»، درگیری‌ها ادامه می‌یابد.
حملات روسیه در سوریه سیاست ریاکارانه امریکا را افشا کرد
یک تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید حملات هوایی موفقیت آمیز روسیه علیه داعش در سوریه، سیاست ریاکارانۀ امریکا نسبت به تروریست‌ها را افشا کرده است.
مارک گلن، نویسنده و از بنیان‌گذاران جنبش هلال و صلیب، در مصاحبه با شبکه پرس تی‌وی گفت باید به یاد داشته باشیم که روسیه به آن چه که امریکا نتوانست طی دو سال به آن برسد، ظرف مدت دو هفته دست یافت.  
وی افزود روس‌ها با این حملات خود نشان دادند که امریکایی‌ها «دروغ‌گو» هستند. به گفتۀ او «نیت امریکا از همان آغاز هرگز مقابله با تروریست‌ها نبود.»
این تحلیل‌گر سیاسی گفت هدف از وجود تروریست‌ها در سوریه این بوده تا شرایطی در این کشور ایجاد شود که توجیهی برای حمله تمام عیار امریکا و شاید ناتو به سوریه با هدف برکناری بشار اسد، رئیس جمهور سوریه باشد.
روسیه از 8 مهر به درخواست دولت دمشق حملات هوایی خود را علیه مواضع تروریست‌ها در سوریه آغاز کرده است. در این حملات تا به حال صدها تروریست کشته شده‌اند.
در همین حال، روز جمعه ژنرال آندری کارتاپولوف، فرمانده عملیات ستاد مشترک ارتش روسیه اعلام کرد تروریست‌های داعش با فرماندهی این گروه در سوریه اختلاف دارند و بسیاری از اعضا «به صورت جمعی» در حال ترک داعش هستند.  
همچنین، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا دیروز دربارۀ حملات روسیه علیه داعش هشدار داد و گفت مسکو نمی‌تواند با «بمباران» راه حل صلح‌آمیز در سوریه پیدا کند. ‌ 
مارگ گلن دربارۀ این سخنان رئیس جمهور امریکا گفت «گرچه اوباما این سخنان را در فضای ناامیدی بیان می‌کند» اما باید به یاد داشت که امریکا و رژیم اسرائیل به سادگی از پیامدهای شکست خود رها نخواهند شد و «باید گفت بهترین مرد در این مورد یعنی ولادیمیر پوتین، پیروز شد. و این پایان کار خواهد بود.»
به گفتۀ او «چون امریکا مستعمره اسرائیل است و چون اسرائیل تصمیم گرفته است که دولت بشار اسد باید برود» امریکایی‌ها نیز به «حقه‌های کثیف خود به شیوه‌های مختلف» ادامه خواهند داد، به این امید که در نهایت شرایط را برای حذف اسد از قدرت ایجاد کنند.

هیچ نظری موجود نیست: