صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۱۸, شنبه

بر اثر سه انفجار ۳۰ نفر در همایش صلح آنکارا کشته شدند
• روز شنبه صبح در پی وقوع سه انفجار در محل تجمع هواداران حزب دمکراتیک خلق ها در نزدیکی ایستگاه مرکزی شهر آنکارا ده ها تن کشته و زخمی شدند + ویدئو لحظه ی انفجار ...

روز شنبه صبح در پی وقوع دو انفجار در محل تجمع هواداران حزب دمکراتیک خلق ها در نزدیکی ایستگاه مرکزی شهر آنکارا ده ها تن کشته و زخمی شدند.

رسانه ها و شبکه های خبری با انتشار عکس و فیلم از صحنه انفجار نوشته اند امروز شنبه ۱۰ اکتبر، حدود ساعت ۱۰ صبح در میان میتینگ صلح آنکارا سه انفجار رخ داده و بیش از ٣۰ نفر کشته و ده ها تن زخمی شده اند.
این میتینگ به ابتکار حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP)، و همکاری سندیکاهایی نظیر DISK ، KESK ،TTIB و نهادهای دیگر جامعه مدنی سازماندهی شده بود.
صلاح‌الدین دمیرتاش در گفتگو با رسانه ها اقدام مسلحانه برای مرعوب کردن شرکت کنندگان در متینگ آنکارا را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی «بربرمنشانه» و «قتل‌عام» خواند. وی گفت تمام برنامه‌های انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها را متوقف کرده و همراه با دیگر اعضای این حزب به سوی آنکارا حرکت کرده اند.
وزارت کشور ترکیه خبر انفجار و کشته شدن ٣۰ نفر از شهروندان ترکیه را در این انفجار ها تائید کرده است. به گزارش برخی رسانه ها پلیس به جای یاری به مجروحان به کسانی که در حال دور کردن مجروحان از صحنه انفجار هستند، حمله کرده و شماری از آنان را بازداشت کرده است.
بروز این رویداد خونین در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در ترکیه این نظر را تقویت می کند که مخالفان ورود حزب دمکراتیک خلق ها به مجلس در این انفجار دست دارند. رجب طیب اردوغان بعد از آن که حزب دمکراتیک خلق ها در انتخابات پیشین رای کافی برای ورود به پارلمان کسب کرد، آن مجلس را منحل و اول نوامبر را زمان برگزاری انتخابات بعدی تعیین کرد.

ویدیوی انفجار در همایش صلح آنکاراهیچ نظری موجود نیست: