صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۱۳, دوشنبه

عملیات نظامی ناتو در افغانستان درگیری‌ها را تشدید کرده است

یک کارشناس آلمانی تصریح کرد که نزدیک پانزده سال عملیات ناتو در افغانستان نه تنها درگیری‌ها در این کشور را حل نکرده بلکه آن را تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، "توماس روتینگ" از کارشناسان آلمانی مسائل افغانستان در گفت‌وگو با روزنامه "فرانکفورتر روند شای"، در پاسخ به این پرسش که آلمان چه مسئولیتی را می تواند و باید در راستای پایداری افغانستان با توجه به مبارزات در شهر قندوز بر عهده گیرد گفت: ما نباید نقش آلمان در این راستا را دست بالا بگیریم. آلمان بخشی از جامعه بین المللی و نه مهم ترین آن است.
این کارشناس برجسته آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد که افغانستان همچنان مدت ها ما را درگیر خود خواهد کرد.
وی پیشنهاد اعزام نیروهای نظامی برای مبارزه با طالبان در افغانستان را رد کرده و گفت: این مسئله از نظر سیاسی قابل اجرا نبوده و سودمند نیست. تا به حال حدود پانزده سال عملیات نظامی با حدود 140 هزار نیرو در افغانستان وجود داشته است. این عملیات اختلافات و درگیری ها در این کشور را حل نکرده بلکه آن را تشدید کرده است.
وی در بخش دیگری از این گفتگو عملیات نیروهای ایساف در افغانستان به رهبری آمریکا را عامل قدرت گرفتن دوباره طالبان ارزیابی کرده و همچنین تصریح کرد: کابل ادعا می کند که طالبان عروسک خیمه شب بازی پاکستان است. اما این درست نیست. طالبان علایق شخصی خود را دنبال می کند. آن ها همچنین به پاکستان وابسته هستند. در این کشور به عنوان مثال مناطق امن برای بازگشت طالبان از افغانستان وجود دارد.
روتینگ در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این پرسش که دولت افغانستان برای حل سیاسی درگیریها در کشورش باید چه کند گفت: سه نکته در اینجا اهمیت دارد، یکی اینکه نیروهای سیاسی و اجتماعی مختلف در افغانستان باید مشخص کنند که آیا آن ها اصلا خواهان مذاکره با طالبان هستند. خیلی ها خواهان آن نیستند. دوم اینکه نمایندگان دولت افغانستان و طالبان باید مشخص کنند که چه توافقی ممکن است و سوم اینکه در کنار آمریکا باید همچنین کشورهای همسایه نیز در این روند مشارکت داده شوند.
وی در بخش پایانی این مطلب تصریح کرد که هنوز مدتها طول می کشد تا ایده خوب یک سیستم امنیت منطقه‌ای محقق شود.

هیچ نظری موجود نیست: