صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۹, شنبه

اجلاس وین بدون نتیجه‌گیری در مورد سرنوشت اسد پایان گرفت

• نشست وین با قرارهایی برای برگزاری‌ انتخابات در سوریه و بدون توافق بر سر سرنوشت اسد به پایان رسید. روسیه، ایران و آمریکا در مورد خروج اسد از قدرت توافق ندارند اما برای راه‌های سیاسی تلاش می‌کنند ...
نشست وین با قرارهایی برای برگزاری‌انتخابات در سوریه همراه بود اما بر سر سرنوشت اسد به نظر واحد نرسید. جان کری گفت روسیه، ایران و آمریکا در مورد خروج اسد از قدرت توافق ندارند اما برای راه‌های سیاسی تلاش می‌کنند.

به گزارش دویچه وله، اجلاس یک روزه و هشت ساعته وین پایان گرفت و ادامه بحث‌ها به دو هفته دیگر موکول شد. همان‌گونه که انتظار می‌رفت، موضع روسیه و ایران در قبال سرنوشت اسد هم‌سو با یکدیگر و ناهم‌سو با دیگران بود. روسیه می‌گوید نباید اسد را برای کناره‌گیری زیر فشار گذاشت.
تهران و مسکو بحث انتخابات را در آینده سیاسی سوریه طرح کرده‌اند و عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس برنامه‌ای زمان‌بندی شده برای خروج اسد از قدرت را. ترکیه می‌گوید اسد باید برود اما می‌تواند شش ماه دیگر هم سر کار بماند.
پس از پایان اجلاس، وزیران خارجه روسیه و آمریکا در یک در کنفرانس خبری نتایج نشست را تشریح کردند. جان کری گفت روسیه و ایران در باره خروج اسد از قدرت با آمریکا توافق ندارند اما می‌پذیرند که باید برای یک راه حل سیاسی تلاش کرد. لاوروف گفت سرنوشت اسد را باید مردم سوریه تعیین کنند. او افزود که هدف روسیه در سوریه جلوگیری از قدرت‌گیری تروریست‌هاست.
وزیر خارجه آمریکا گفت سوریه باید مستقل، سکولار و یکپارچه باقی بماند. او افزود امید زیادی برای برقراری آتش‌بس در سوریه هست. کری عنوان کرد که قدرت‌های بزرگ هم نظرند که ساختارهای سوریه نباید متلاشی شوند.

موضوع محوری: بقای اسد
در خلال نشست وین، خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که جمهوری اسلامی از طرح دوره انتقالی شش ماهه و برگزاری انتخابات برای ماندن یا رفتن اسد حمایت می‌کند. خبرگزاری فارس ساعاتی بعد، از قول حسین امیرعبداللهیان، معاون آفریقا عربی وزارت خارجه ایران موافقت جمهوری اسلامی با کنار رفتن اسد از قدرت را تکذیب کرد. فارس خبر رویترز در این زمینه را "جوسازی برخی رسانه‌های غربی" خواند.
لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه پس از پایان اجلاس گفت: «ما فکر می‌کنیم بشار اسد جایی در آینده سوریه ندارد اما کشورهای دیگر به خصوص ایران نظرشان این نیست.»
یک هفته پیش‌تر نشست چهارگانه‌ای با حضور وزیران خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه بدون نتیجه پایان گرفته بود. آن زمان وزیر خارجه روسیه گفته بود مذاکره در باره بحران سوریه، بدون مشارکت دادن ایران و حامیان اسد بی‌فایده خواهد بود.
بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در آغاز اجلاس، نسبت به یافتن راهی برای پایان دادن به فاجعه انسانی جنگ داخلی سوریه ابراز امیدواری کرده و از شرکت‌کنندگان خواسته بود نرمش لازم را به خرج دهند و به جای نگاه محدود و ملی، افقی جهانی را در معضل سوریه در نظر بگیرند.
مقامات آمریکایی روز جمعه ۳۰ اکتبر و به موازات اجلاس وین، اعلام کردند به زودی شمار اندکی از نیروهای مسلح ویژه خود را به شمال سوریه اعزام می‌کنند. وظیفه این گروه هماهنگ کردن پیشمرگه‌های کرد و نیروهای سوری در مقابله با گروه داعش است. تعداد این افراد ۵۰ سرباز اعلام شد.
نمایندگان دولتی و نمایندگان اپوزیسیون سوریه در نشست وین غایب بودند. روزنامه استاندارد چاپ وین نوشته بود از این مذاکرات نباید انتظار زیادی داشت اما به نظر می‌رسد شرکت کنندگان در آن دستکم بر سر یک موضوع اتفاق‌نظر دارند و ان هم تداوم گفت‌وگوهاست.
در نشست بحران سوریه، وزیران خارجه آمریکا، روسیه، عربستان، ترکیه، ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، مصر، لبنان و نمایندگانی از عراق، قطر، عمان، امارات متحده عربی، چین و اردن شرکت داشتند.

هیچ نظری موجود نیست: