صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱, جمعه

تلاش افغان ها براي فرار از کشورشان به دليل فقر و ناامني

فقر ، ناامنی و عدم فرصت مناسب برای زندگی بهتر در افغانستان ، بسیاری از افغان ها را ناگزیر به ترک وطن خود و مهاجرت به دیگر کشورها تحت شرایط دشوار کرده است.
در گزارش های خبری درباره تلاش مهاجران برای رساندن خود به اروپا از طریق راه های دریایی خطرناک و دشوار ، همواره شماری افغان ها نیز حضور دارند.
امیر محمد 17 ساله که یک جوان کارگر افغان است ، می گوید :« ادامه درگیری ها و فقر جدی ، ما را به ترک خانه خود در ننگرهار ، رساندن خود به کابل و تلاش برای یافتن راهی به اروپا مجبور کرد.»
وی که سه ماه گذشته را به عنوان کارگر روزمزد کار کرده است، می گوید از درگیری بی پایان بین شبه نظامیان طالبان و نیروهای دولتی در ننگرهار طی چند سال گذشته دیگر خسته شده است.
این جوان افغان می گوید :«درگیری بی پایان بین نیروهای دولتی و طالبان طی سال های گذشته و همچنین درگیری بین شبه نظامیان طالبان و گروه ( تکفیری- صهیونیستی ) داعش ، من و بسیاری دیگر را به ترک خانه هایمان با هدف یافتن زندگی بهتر و صلح آمیز مجبور کرد.»
وی می گوید از آنجا که دیگر چشم انداز امیدوار کننده ای برای بهتر در افغانستان به نظر نمی رسد مجبور شده است به دنبال سفر به اروپا حتی با وجود مخاطرات بسیار زیاد شود.
محمد در ادامه می گوید شبه نظامیان گروه ( تکفیری- صهیونیستی) داعش به ساکنان روستاهایی که تصرف کرده اند ، گفتند اسامی دختران مجرد و زنان بیوه را ثبت کنند و به زنان گفته اند اجازه خروج از خانه هایشان را ندارند.
محمد ندیم 19 ساله که وی نیز یک جوان افغان است می گوید :« به دلیل فقر و جنگ مجبور به ترک تحصیل و کار طی پنج ماه گذشته شدم.»
امیر 15 ساله نیز می گوید با حقوق کارگری روزانه 300 افغانی نتوانسته شکم خانواده نه نفره خود را سیر کند و علاوه بر فقر ، خانواده اش از درگیری های پراکنده بین شبه نظامیان و نیروهای امنیتی افغان بسیار نگران بودند.
خبرگزاری شین هوا از کابل گزارش داد حافظ محمد میخائیل مشاور وزارت امور آوارگان افغانستان می گوید از حدود 350 هزار پناهجویی که در سال 2015 تلاش کردند از طریق دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند ، حدود 40 هزار نفر افغان بودند.

هیچ نظری موجود نیست: