صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۲۱, سه‌شنبه

اتحادیه اروپا نگران خلاء قدرت در سوریه است

• اعضای اتحادیه اروپا علیرغم تاکید بر رفتن اسد ، می خواهند با وی مذاکره کنند. بررسی بحران سوریه محور اصلی مذاکرات وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست اخیر آن در لوگزامبورگ بود. ...
 در سوریه با حملات هوایی روسیه و عملیات زمینی ارتش این کشور علیه نیروهای مخالف مسلح، اوضاع در حال تغییر به نفع اسد و طرفداران وی است.
سازمان "ناظر حقوق بشر در سوریه" که جریانی نزدیک به مخالفان می باشد روز دوشنبه از پیشروی ارتش سوریه در مناطق مرکزی خبر داد. بنا براین گزارش نیروهای اسد بخشی از«کفرنبودا» در ایالت حما را تصرف کرده اند. خبرگزاری دولتی «صنا» هم از تصرف ۱٣ منطقه و مناطقی در ایالات حلب، حما و لاتدقیه خبر داده است.
گرفتن این ناحیه باعث قطع یک بزرگراه می شود و به نیروهای دولتی امکان دسترسی به استان ادلب - که بخش اعظم آن در اختیار ائتلافی از مخالفان است - را می دهد.
در مسکو وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته نیروی هوایی این کشور به ۵۴ هدف حمله کرده اند که درجریان آن محل آموزش، نگهداری مهمات و قرارگاه فرماندهی مخالفان نابوده شده است. بنا براین گزارش نکاتی که هدف تهاجم حملات هوایی قرار گرفته اند در ایالات حمص، حما، لاتذقیه و ادلب هستند.
پیشروی و موفقیت نیروهای ارتش در سوریه، اتحادیه اروپا را به تجدید نظر در سیاست خود در قبال اسد وادار کرده و وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روز یکشنبه در نشست اخیر خود در لوکزامبورگ روی تغییر محتاطانه در مشی پیشین خود توافق کردند. آنان از روسیه می خواهند سریعا به حملات خود علیه مخالفان «میانه رو» اسد پایان دهد، نیروهایی که روسیه نسبت به وجود آن در میان مخالفان تردید دارد. با وجود این که با آغاز اعتراضات در سوریه بریتانیا و فرانسه دو کشور عضو اتحادیه اروپا با حملات نظامی خود به نفع مخالفان اسد به بحران دامن زدند، این اتحادیه می گوید روسیه با حملات خود علیه نیروهای «میانه رو» ریسک تداوم درگیری را تقویت می کند و امکانات یافتن راه حل سیاسی را از بین می برد. همزمان با این اظهارات اتحادیه اروپا گفتگو با اسد را نفی نمی کند اما تاکید می کند در «بلندمدت» وی نباید در انتقال به دولت جمهوری عربی نقشی داشته باشد.
«ژان آسل بورن" وزیر خارجه لوکزامبورگ که کشورش ریاست نوبتی اتحادیه اروپا را برعهده دارد در پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در روز یکشنبه اظهار کرد ما به نوعی به «دمشق» و به نوعی دیگر به روسیه نیاز داریم، اما کاملا روشن است که آینده سوریه، حافظ اسد نیست. وی تاکید کرد در دوران گذار نباید در سوریه خلاء قدرت به وجود بیاید.
تلاش اتحادیه اروپا این است که طرفین درگیری در سوریه را که نسبت به نقش اسد در آینده سوریه نظر متضادی دارند دور میزمذاکره جمع کند. آمریکا ، عربستان سعودی و ترکیه که بر رفتن اسد تاکید دارند و روسیه و جمهوری اسلامی که تا به حال بر بقای وی پافشاری کرده اند.
اتحادیه اروپا در حالی نگران آینده تحولات در سوریه است و می خواهد به راه حل سیاسی، پرهیز از خلاء قدرت و تکرار فاجعه لیبی در سوریه برسد که آمریکا متحد سنتی آن هرگونه مذاکره با اسد را رد می کند و همچنان درحال آموزش و تقویت نظامی مخالفان است.

هیچ نظری موجود نیست: