صدای امریکا

۱۳۹۴ مهر ۲۱, سه‌شنبه

اسپوتنیک: چرا سیاست نظامی اوباما در منطقه شکست خورده است؟

هدف قرار گرفتن بیمارستان پزشکان بدون مرز در «قندوز» افغانستان به‌وسیله نیروی هوایی آمریکا دلیلی است بر شکست سیاست آمریکا در افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، یمن و سومالی.
به‌گزارش اسپوتنیک، «رابرت دریووس» تحلیلگر امور استراتژیک در گزارشی که روزنامه «نچون» آن را منتشر کرد، نوشت: هر چیزی که بر پایه اعتماد به سیاست «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا بنا شود، محکوم به نابودی است.

بعد از حمله نیروی هوایی آمریکا به بیمارستان سازمان «پزشکان بدون مرز» در «قندوز» افغانستان، که این سازمان ان را جنایت جنگی توصیف کرد، دولت آمریکا به تکاپو افتاد تا ان را جبران کند و به‌طور رسمی اعلام کرد که کمیته‌ای به تحقیق در این‌باره خواهند پرداخت.
«کریستوفر استاکس» مدیرکل سازمان «پزشکان بدون مرز» گفت: در لحظه حمله هوایی هیچ نیروی افراط‌گرایی از طالبان حتی در نزدیکی بیمارستان حضور نداشت و این، موضوعی است که ایالات متحده تلاش می‌کند تا با آن، افکار عمومی و مقام‌های دولت افغانستان را متقاعد کند.
وی افزود: به‌جز کارمندان سازمان و تعدادی مجروح و بیمار، فردی در بیمارستان حضور نداشت.
«دریووس» در این‌باره گفت: حمله هوایی که بیمارستان را هدف قرار داد، توجه افکار عمومی را به خود جلب کرد زیرا «پزشکان بدون مرز» گفته‌اند که این سازمان، بارها موقعیت دقیق خود را به مقام‌های افغانستانی و امریکایی اعلام کرده بود و این در حالی است که کاخ سفید از این حادثه با عنوان «یک تراژدی واقعی» یاد می‌کند ولی جنایت جنگی بودن حادثه طفره می‌رود. پنتاگون خواستار انجام تحقیقات لازم است و چشم خود را بر روی درخواست سازمان «پزشکان بدون مرز» برای انجام تحقیقات مستقل به‌وسیله نهادهای بی‌طرف بسته است.
این تحلیلگر امور استراتژیک می‌نویسد: در واقع، تفکر سیاسی «اوباما» در حوزه امنیت ملی آمریکا از جمله اعتماد به نیروی هوایی در جنگ علیه نیروهای مسلح گروه‌های تروریستی‌ای همچون «طالبان»، «القاعده» و داعش با شکست مواجه شده است.
وی افزود: دامنه این شکست، آموزش معارضان سوری که بخشی از ارتش ملی آمریکا را تشکیل می‌دهند و از هر جنایتی در روی زمین فروگذار نیستند را در بر می‌گیرد

هیچ نظری موجود نیست: