صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۲۲, جمعه

دادگاه بین‌المللی کیفری: شواهدی از بدرفتاری نظامیان خارجی در افغانستان با زندانیان وجود دارد

این گزارش گفته است که بدرفتاری با زندانیان سبب وارد شدن آسیب‌های جدی فیزیکی و روانی به شماری از آنها شده است
دادگاه بین‌المللی کیفری که به اتهام‌های مربوط به جرایم جنگی رسیدگی می‌کند، می‌گوید شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد زندانیانی که در اختیار نظامیان خارجی حاضر در افغانستان بوده‌اند، مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

این نهاد در گزارش سالانه خود که روز پنجشنبه ۱۲ نوامبر منتشر شد، نوشته است: "اطلاعات موجود نشان می‌دهد که قربانیان به عمد مورد خشونت فیزیکی و روانی قرار گرفته‌اند و گفته می‌شود که این جرایم همراه با ظلم و رفتاری صورت گرفته که کرامت انسانی قربانیان را زیر پا گذاشته است."
به گفته دادگاه بین المللی کیفری، استفاده طولانی و هم‌زمان "تاکتیک‌های مختلف بازجویی" در این زندان سبب وارد شدن "آسیب‌های جدی فیزیکی و روانی" بر قربانیان شده است.
این گزارش افزوده که گزارش‌هایی از مبتلا شدن بعضی از این افراد به مشکلات فیزیکی و روانی مانند "توهم، پارانویا، بی‌خوابی و اقدام به خودزنی و قطع عضو" وجود دارد.
به گفته این نهاد، وزارت دفاع آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا به حال در مورد بدرفتاری سربازان این کشور با زندانیان در افغانستان، "هزاران تحقیق انجام داده و صدها نظامی آمریکایی را تنبیه کرده است".
هرچند یافته‌های برخی از این تحقیقات نشان می‌دهد که بدرفتاری با زندانیانی که در اختیار نیروهای آمریکایی بوده‌اند، ناشی از "اشتباه فرماندهان" بوده اما فرماندهان ارشد این نیروها تا به حال تنبیه نشده‌اند.
بازداشت اتباع افغانستان به وسیله نیروهای خارجی حاضر در این کشور در سال‌های گذشته بارها منجر به تنش لفظی میان مقام‌های افغان و کشورهایی که در افغانستان حضور نظامی دارند، شده است.
در گزارش تازه دادگاه بین المللی کیفری به بدرفتاری با زندانیان در زندان‌هایی که در اختیار دولت افغانستان است نیز اشاره شده و آمده است: "به رغم میزان ادعاهای بدرفتاری در زندان‌ها که به وسیله برنامه نظارت بر زندان‌های یوناما (نمایندگی سازمان ملل در افغانستان) ثبت شده است، اطلاعاتی که دولت افغانستان ارائه کرده است، نشان می‌دهد که تنها دو مقام امنیت ملی این کشور به این اتهام محاکمه شده‌اند."
این گزارش افزوده که هیچ مقام ارتش افغانستان تا به حال به چنین اتهامی مورد پیگرد قرار نگرفته است. دادگاه بین المللی کیفری افزوده است که دولت افغانستان از سال ۲۰۰۸ به بعد با وجود درخواست‌های مکرر این نهاد، از ارائه هرگونه اطلاعاتی در مورد اقدامات صورت گرفته در سطح ملی در این زمینه خودداری کرده است.

گروه‌های مسلح مخالف دولت

دادگاه بین‌المللی کیفری در گزارش تازه خود به مواردی از قربانی شدن غیر نظامیان افغان به دست گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان نیز اشاره کرده است. گروه‌هایی که در این گزارش به آنها اشاره شده، گروه طالبان، شبکه حقانی و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هستند.
این گزارش بر اساس یافته‌های دفتر یوناما گفته است که در فاصله میان ژآنویه ۲۰۰۷ تا ژوئن ۲۰۱۵، بیشتر از ۲۳ هزار غیر نظامی در جنگ افغانستان کشته‌ شده‌اند که گروه‌های مسلح مخالف دولت مسئول کشته شدن دستکم ۱۵ هزار از این غیرنظامیان هستند.
دفتر یوناما گفته است که در نیمه اول سال ۲۰۱۵، گروه طالبان مسئولیت ۲۳۹ حادثه‌ای را که منجر به قربانی شدن ۱۰۰۲ غیرنظامی افغان شده، بر عهده گرفته است. این دفتر همچنین گفته که در سال‌های اخیر موارد قتل‌های هدفمند و گروگانگیری به وسیله مخالفان مسلح دولت، به صورت قابل توجهی افزایش یافته است.
اوایل هفته جاری، قتل هفت غیرنظامی افغان که حدود ده ماه پیش به دست شورشیان مسلح افتاده بودند، واکنش‌های منفی و تندی را در میان افغان‌ها به دنبال داشت. شورشیان مسلح این هفت نفر را سر بریده بودند.
در گزارش تازه دادگاه بین‌المللی کیفری همچنین به سقوط شهر قندوز به دست گروه طالبان در اوایل ماه اکتبر امسال اشاره و گفته شده که "بر اساس گزارش‌های موجود از منابع مختلف"، نیروهای وابسته به طالبان و گروه‌های حامی آن، در شهر قندوز دست به قتل، تجاوز و تخریب اماکن زدند.
پیشتر دولت افغانستان و شماری از نهادهای بین‌المللی ادعای مشابهی را مطرح کرده بودند اما گروه طالبان این ادعا را رد کرده است.
دادگاه بین‌المللی کیفری گفته است که دفتر دادستان‌های این نهاد به بررسی‌های خود در مورد ادعاها و شواهد موجود ادامه می‌دهد.

هیچ نظری موجود نیست: