صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۲۲, جمعه

اجساد هفت غیرنظامی سربریده شده افغان به زادگاه‌شان انتقال یافت

کشته شدن این افراد، راهپیمایی کم‌سابقه‌ای را در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در پی داشت
وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که اجساد هفت غیر نظامی افغان که در ولایت زابل سربریده شده بودند، روز جمعه ۲۲ عقرب (آبان)، با هلیکوپتر به ولسوالی جاغوری ولایت غزنی منتقل شده‌ است.

براساس این خبرنامه در فرودگاه بین المللی حامد کرزی در کابل، سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری و محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت افغانستان حضور یافته بودند.
گفته شده که اجساد این هفت نفر با حضور گسترده مردم محل از ولسوالی جاغوری به زادگاه آنها در روستای دهمرده منتقل شده است.
به گفته میرزاخان، یکی از بزرگان محل، با وجود اینکه از قبل به مردم درباره انتقال اجساد از کابل به جاغوری اطلاع داده نشده بود، ولی شمار زیادی از مردم در مرکز ولسوالی جاغوری برای استقبال از این جنازه‌ها تجمع کرده بودند.
کاربران شبکه‌های اجتماعی پوشش گسترده‌ای از خاک سپاری امروز این قربانیان داشتند.
به گفته مقام‌های محلی ولایت زابل، نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هفت نفر از غیرنظامیانی را که حدود پنج ماه قبل به گروگان گرفته بودند، روز یکشنبه گذشته سر بریدند.

یکی از بزرگان محلی می‌گوید با وجود اینکه اطلاع رسانی لازم نشده بود ولی باز هم حضور مردم در تشییع پیکر این افراد گسترده بود
با انتشار خبر سر بریدن این افراد فعالان مدنی و جوانان افغان اجساد آنها را به کابل منتقل کردند. روز چهارشنبه گذشته هزاران شهروند افغان در کابل با حمل اجساد این افراد، در اعتراض به افزایش ناامنی‌ها در این کشور راهپیمایی بزرگی را راه‌اندازی کردند.
راهپیمایان تابوت کشته‌ها را تا دروازه ارگ ریاست جمهوری افغانستان بردند و تا نیمه شب آنجا ماندند.
در جریان این راهپیمایی، زمانی که گروهی از معترضان تلاش کردند از دیوارهای امنیتی عبور کرده و وارد محوطه اداره امور در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری شوند، نیروهای ویژه محافظت از رئیس جمهوری افغانستان دست به شلیک هوایی زدند.
وزارت بهداشت افغانستان تایید کرده که در نتیجه این حادثه هفت نفر زخمی شده‌اند.

پیکر این کشته شدگان به وسیله وزارت دفاع به منطقه انتقال داده شد                 

هیچ نظری موجود نیست: