صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۹, دوشنبه

هشدار روزنامه‌نگاران زندانی ترک به رهبران اروپایی

• دو روزنامه‌نگار ترک زندانی در نامه‌ای به رهبران اتحادیه اروپا از آنها خواستند که بر سر حقوق بشر با ترکیه مصالحه نکنند. سردبیر و رئیس دفتر روزنامه "جمهوریت" ترکیه به اتهام "جاسوسی" بازداشت شده‌اند ...
تظاهرات علیه بازداشت روزنامه‌نگاران مقابل دفتر روزنامه جمهوریت

دو روزنامه‌نگار ترک زندانی در نامه‌ای به رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا از آنها خواستند که بر سر حقوق بشر با ترکیه مصالحه نکنند. سردبیر و رئیس دفتر روزنامه "جمهوریت" ترکیه به اتهام "جاسوسی" بازداشت شده‌اند.

به گزارش دویچه وله، جان دوندار، سردبیر روزنامه "جمهوریت" و اردم گل، رئیس دفتر این روزنامه در آنکارا، نامه‌ای را به رهبران کشورهای اروپایی نوشته‌‌ از آنها خواسته‌اند تا بر سر مساله حقوق‌بشر با دولت ترکیه مصالحه نکند.
این دو روزنامه‌نگار که در زندان سیلیوری در نزدیکی استانبول ترکیه به سر می‌برند نامه خود را پیش از نشست روز یکشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) میان رهبران اتحادیه اروپا و ترکیه نوشته‌اند.
در این نامه که برای آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه و دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا ارسال شده، آماده است: «ما همچنان امیدواریم که تلاش شما برای پایان دادن به بحران پناهجویی، ناقض ارزش‌های اساسی غرب از جمله حقوق بشر، آزادی بیان و مطبوعات نباشد.»
سخنگوی صدراعظم آلمان دریافت این نامه را تایید کرده است.
دولت‌های اتحادیه اروپا می‌خواهند به طرحی برای همکاری نزدیک‌تر با ترکیه بر سر مسئله پناهجویان برسند. ترکیه نیز در مقابل به دنبال گرفتن امتیازاتی از اتحادیه اروپاست.
پیش‌‌تر گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا درباره محدودیت آزادی‌های دمکراتیک در ترکیه منتشر شده بود، اما به گفته منتقدان انتشار این گزارش پس از انتخابات پارلمانی این کشور بدین خاطر بود که لطمه‌ کم‌تری به اعتبار رجب ‌طیب اردوغان، پیروز این انتخابات بزند.

دلایل بازداشت روزنامه‌نگاران ترک
با شکایت رجب ‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه این دو روزنامه‌نگار‌ بازداشت شدند. روزنامه جمهوریت به عنوان یک روزنامه سکولار چپ‌گرا و منتقد دولت شناخته می‌شود.
اتهام این دو روزنامه‌نگار "جاسوسی و عضویت در یک شبکه تروریستی" است. پیش‌درآمد این اتهامات سنگین انتشار ویدئو و تصاویری بود که در تابستان امسال در این روزنامه منتشر شد.
این گزارش از ارسال احتمالی سلاح از ترکیه به شورشیان افراطی سوریه در اوائل سال گذشته میلادی حکایت داشت. دولت ترکیه دستور سانسور هرگونه خبری در این زمینه را داده بود.
دستور بازداشت سردبیر و رئیس دفتر روزنامه منتقد دولت ترکیه درست چند روز قبل از آغاز نشست سران اتحادیه اروپا با ترکیه در بروکسل در یکشنبه پیش رو (۲۹ نوامبر) داده شده است.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٨ آذر ۱٣۹۴ -  ۲۹ نوامبر ۲۰۱۵

هیچ نظری موجود نیست: