صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱۹, سه‌شنبه

طالب‌کُشی در میان طالبان

الجزیره برگردان: یحیا سرپلی : یکی از روسای پولیس افغان به الجزیره گفت که درگیری‌های خشونت‌بار بین دو گروه رقیب طالبان در جنوب افغانستان به مرگ کم از کم ۵۰ نفر از هر دو طرف انجامیده است. به‌گفته میرویس نورزی، روز یک‌شنبه جنگجویان تحت امر ملا عبدالرسول، رهبر جدید طالبان، با جنگجویان وفادار به ملا اخترمنصور، رهبر طالبان در ولایت زابل درگیر شدند. وی گفت: «غیرنظامیان این ناحیه را به علت درگیری سنگین بین دو گروه ترک کرده‌اند.» وی افزود این درگیری در ولسوالی ارغنداب زابل به وقوع پیوسته است. بیشتر این ناحیه تحت کنترول طالبان است. ما از وقت خواستار کمک نظامی بودیم.»
انور اسحاق‌زی، والی ولایت جنوبی زابل گفت که گروه طالبان انشعابی- مشهور به شورای عالی امارات اسلامی- با جنگجویانی از دولت اسلامی عراق و شام یک‌جا شده‌اند. وی گفت: «گروه طالبان تحت امر ملارسول از طرف جنگجویان داعش و ازبک در نبرد پشتیبانی می‌شدند. حدود ۴۰ طالب از گروه رسول و ۱۰ طالب از گروه منصور در این نبرد کشته شدند.»

رد ادعای داعش

با آن‌هم عبدالمنان نیازی، سخنگوی بخش جداشده طالبان، همکاری با داعش را رد کرد. وی به الجزیره گفت: «ما هرگز به آن‌ها نپیوسته‌ایم. ایدیولوژی‌های آن‌ها فرق می‌کند؛ آن‌ها سابقه متفاوت و تاریخ متفاوتی دارند. این‌ها همه اتهام‌های کاذب هستند. ما هرگز از آن‌ها تقاضای حمایت برای جنگ با دشمنان‌مان یا ایجاد حاکمیت اسلامی نکرده‌ایم.»
داعش که بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را کنترول می‌کند، اوایل امسال شروع به حضور یافتن در ولایت زابل کرد. نیازی طرفداران ملا منصور را به آغاز جنگ متهم کرد. وی گفت: «از زمان اعلام رهبر جدیدمان، ما واضح ساخته‌ایم که در پی جنگ با یک‌دیگر نیستیم. این جنگ از سوی آن‌ها آغاز شد.»

«جهاد ما»

یک فرمانده طالبان تحت امر ملا منصور در ولایت زابل که خواست نامش گرفته نشود به الجزیره گفت که گروه وی به نبرد با کسانی‌که ضد رهبر آن‌ها هستند ادامه خواهند داد. وی گفت: «هر کسی‌که ملا منصور را به رسمیت نشناسد، دشمن ماست. گروه انشعابی توسط خارجی‌ها و دشمنان ما ایجاد شده؛ این کار باعث توقف ما نمی‌شود. هیچ چیز نمی‌تواند ما را از ادامه جهاد بازدارد.»
انشعاب طالبان به دو گروه در پی اعلام رهبر جدید بخش اصلی این گروه یعنی ملا منصور صورت گرفت. شورای عالی طالبان می‌‌گوید که با آن‌ها مشوره نشده است و اواخر هفته گذشته گروه انشعابی، رهبر خود یعنی ملا رسول آخوند را برگزید. این جدایی، گمانه‌هایی را درباره وحدت این گروه و آینده آن ایجاد کرده است.

گفتگوهای صلح

گفتگوهای صلح بین طالبان و حکومت افغانستان بعد از اعلام مرگ ملا عمر به تعویق افتاد. با آن‌هم به گزارش طلوع‌نیوز نیازی روز یک‌شنبه گفت که این گروه آماده گفتگوهای صلح است در صورتی که نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.
ماه گذشته رییس‌جمهور بارک اوباما اعلام کرد که ایالات متحده به وظیفه نظامی خود در افغانستان ادامه می‌دهد و همزمان با تشدید حملات طالبان، نیروهای فعلی‌اش یعنی ۹۸۰۰ نفر را تا اواخر سال ۲۰۱۶ حفظ می‌کند.
تحت برنامه جدید که از سال ۲۰۱۷ شروع خواهد شد، شمار نیروهای امریکایی به ۵۵۰۰ کاهش خواهد یافت.

هیچ نظری موجود نیست: