صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۲۴, یکشنبه

عربستان: اگر اسد نرود به حمایت از مخالفان سوری ادامه می‌دهیم!

• وزیر خارجه ی عربستان: ما از فرایندی سیاسی که نتیجه آن کنار گذاشتن (بشار اسد) از قدرت باشد حمایت می‌کنیم. یا اینکه به حمایت از مخالفان سوری ادامه می‌دهیم، تا با استفاده از زور او را برکنار کنند! ...

دیکتاتوری عربستان سعودی می‌گوید چنانچه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، در فرایندی سیاسی از قدرت کنار گذاشته نشود، ریاض به حمایت از شورشیان ادامه می‌دهد تا او را «با استفاده از زور» از قدرت برکنار کنند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، در حاشیه نشست وین در مورد بحران سوریه، ۲۳ آبان ماه این سخنان را با خبرنگاران در میان گذاشته است.
جبیر گفته است: «ما از مردم سوریه حمایت می‌کنیم».
او افزوده است: «ما از فرایندی سیاسی که نتیجه آن کنار گذاشتن (بشار اسد) از قدرت باشد حمایت می‌کنیم. یا اینکه به حمایت از مخالفان سوری ادامه می‌دهیم، تا با استفاده از زور او را برکنار کنند».
نشست وین، با حضور وزیران خارجه و مقام‌های ارشد دستگاه دیپلماسی ۲۰ کشور جهان، از جمله آمریکا، فرانسه، ایران، سوریه و عربستان، ۲۳ آبان ماه برگزار شد.
این نشست ساعاتی پس از حملات مرگبار پاریس برگزار شده و طرف‌های شرکت‌کننده در آن بر سر زمان‌بندی گذاری سیاسی در سوریه به توافق رسیده‌اند.
حملات پاریس که تا کنون جان ۱۲۹ نفر را گرفته و ده‌ها نفر را نیز شدیدا زخمی کرده‌است، بدترین از این دست از زمان جنگ دوم جهانی به شمار می‌رود.
گروه موسوم به «حکومت اسلامی» مسئولیت حملات را بر عهده گرفته است.
این گروه بخش‌هایی از سوریه را تحت کنترل خود دارد و شهر رقه در آن کشور نیز پایگاه اصلی آن به شمار می‌رود.
بنا بر گزارش‌ها اختلافات کشورهایی که در مورد بحران سوریه گفت‌وگو می‌کنند، بر سر نقش بشار اسد در آینده آن کشور، همچنان باقی‌ست.
عربستان سعودی از سرسخت‌ترین مخالفان اسد است. در عین حال حکومت عربستان در چشم بسیاری از مردم جهان یکی از اصلی ترین عوامل تروریسم بین المللی به شمار می رود. این حکومت تحت حمایت آمریکاست و از این موقعیت برای تحمیل رهبری خود بر خاورمیانه استفاده می کند. 

هیچ نظری موجود نیست: