صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱۱, دوشنبه

در ترکیه دولت تک حزبی تشکیل می شود
• با پایان انتخابات زودهنگام پارلمان ترکیه و شمارش بیش از ۹۸ درصد آراء، رجب طیب اردوغان به هدف خود برای تشکیل دولت تک حزبی دست یافت. اما در رسیدن به سایر اهداف خود ناکام ماند ...

اخبار روز- با پایان انتخابات زودهنگام پارلمان ترکیه و شمارش بیش از ۹٨ درصد آراء، رجب طیب اردوغان به هدف خود برای تشکیل دولت تک حزبی دست یافت، اما در رسیدن به سایر اهداف خود ناکام ماند.
بیش از ۹٨ درصد آراء‌ تاکنون شمرده شده و حزب عدالت و توسعه با کسب ۴۹ درصد آراء توانسته است اکثریت کرسی‌های لازم مجلس برای تشکیل دولت تک حزبی را به دست آورد. در این انتخابات حزب خلق‌ جمهوری‌خواه بزرگترین جریان سکولار اپوزسیون ۲۵ درصد، حزب حرکت ملی ۱۲ درصد و حزب دموکراتیک خلق‌ها ۵\۱۰ درصد رای آوردند. اگر تا زمان اعلام رسمی نتایج انتخابات، آرای حزب دمکراتیک خلق ها به زیر ۱۰ درصد تنزل نکند این حزب چپ گرا و بیانگر مطالبات کردها به رهبری دمیرتاش برای نخستین بار وارد پارلمان ترکیه می شود.
رأی‌گیری برای بیست و ششمین انتخابات عمومی ترکیه امروز (یکشنبه) از ساعت ٨ صبح به وقت محلی آغاز شد و ساعت ۱۷ پایان یافت. بیش از ۵۴ میلیون شهروند ترکیه واجد شرایط شرکت در انتخاب ۵۵۰ نماینده "مجلس بزرگ ملی" ترکیه بودند. به گزارش رسانه های دولتی ترکیه بیش از ٨۵ درصد شهروندان واجد شرایط در انتخابات شرکت کردند.
در انتخابات ۱۷ ژوئن حزب عدالت و توسعه با کسب ۴۱ درصد آرا و ازدست دادن اکثریت مطلق کرسی ها درمجلس ترکیه ناچار شد دولت ائتلافی تشکیل دهد، اما از آنجا که اردوغان از نتایج انتخابات راضی نبود با به شکست کشاندن گفتگوها برای تشکیل دولت ائتلافی، دستور برگزاری زود هنگام انتخابات پارلمان را صادرکرد.
بعد از اعلام نتایج انتخابات ۱۷ ژوئن، اردوغان از یک سو همه تلاش ها برای تشکیل دولت ائتلافی را به شکست کشاند و از سوی دیگر برای افزایش آرای حزب عدالت و توسعه و ریزش آرای حزب دمکراتیک خلق ها به زیر ۱۰ درصد به هر اقدام قانونی و غیرقانونی متوسل شد. از ۱۷ ژوئن تا به امروز که مردم ترکیه برای انتخابات زودهنگام مجلس به پای صندوق های رای رفتند، هر اتفاقی در ترکیه رخ داده با همین هدف بوده است. از سر گیری درگیری نظامی با پ. ک.ک.، بمباران مناطق کردنشین، انفجار در آنکار با ۹۵ کشته و صدها زخمی، بستن شبکه های تلویزیونی و مطبوعات مخالفان، زندانی و بازداشت ده ها روزنامه نگار و...یک پیام به رای دهندگان داشت: یا حزب عدالت و توسعه و دولت تک حزبی و یا ناامنی و بازگشت ترکیه به دهه ٨۰.
اوردغان رئیس جمهور و داوود اغلو نخست وزیر ترکیه دیروز تا آخرین لحظاتی که زمان تبلیغات انتخاباتی خاتمه یابد حتی با تهدید به تشدید ادامه نا امنی در ترکیه کوشیدند با ایجاد نگرانی نسبت به امنیت جانی، اقتصادی و شغلی روی آرای مردم تاثیر بگذارند. اردوغان اگرچه به لحاظ قانونی در مقام رئیس جمهور حق مداخله در انتخابات را ندارد، اما آشکارا در سخنان تبلیغاتی و غیر قانونی خود گفت تنها کسب اکثریت کرسی‌ها از سوی حزب عدالت و توسعه و ایجاد دولت تک حزبی می‌تواند انتظار رای دهندگان را در مورد بازگشت ثبات به کشور برآورده کند.
کسب اکثریت کرسی های پارلمان، جلوگیری از شکستن انحصار قدرت و تشکیل دولت تک حزبی فقط یکی از سه هدف عمده حزب عدالت و توسعه در برگزاری زودهنگام انتخابات مجلس بود. تغییر ساختارپارلمانی ترکیه به نظام ریاست جمهوری و جلوگیری از ورود حزب دمکراتیک خلق ها به پارلمان اهداف دیگراردوغان دراین انتخابات بودند. براساس نتایج اعلام شده از شمارش آراء، حزب دمکراتیک خلق ها اگرجه بیش از سه درصد رای خود را در این فاصله از دست داده ولی وارد پارلمان می شود، تغییر قانون اساسی و نظام پارلمانی فعلی ترکیه به ریاست جمهوری و سپردن قدرت بیشتر به رئیس جمهورهم مستلزم ۶۰ درصد آرا و یا دوسوم از ۵۵۰ کرسی پارلمان می باشد. حزب عدالت و توسعه برای تحقق رویای اردوغان به ۵۰ کرسی بیشتر از آنچه در انتخابات امروز به دست آورده نیاز دارد.
اردوغان اگرچه فعلا نمی تواند دست به تغییر ساختار قدرت بزند، اما حوادث پنج ماه گذشته نشان داد که او حضور احزاب چپ گرا و مدافع مطالبات دمکراتیک مردم را نه در مجلس و نه خارج از آن برنمی تابد. ترکیه و نیروهای دمکرات این کشور با حزب عدالت و توسعه و رهبر آن روزهای دشوار و پرتنشی پیش رو دارند.

هیچ نظری موجود نیست: