صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱۲, سه‌شنبه

خونریزی در افغانستان پایان نمی‌یابد
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی با بیان اینکه داعش اکنون با دو گروه احیا شده طالبان و القاعده در حال رقابت است، نوشت: «ملااختر منصور» با نوشتن نامه‌ای به رهبران داعش از آنها خواست از دخالت در افغانستان دست بردارند.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، دولت کابل به‌ دلیل تهاجم کنونی طالبان که سقوط بزرگترین شهر افغانستان را به دنبال داشت، در وضعیت آشفته‌ای قرار دارد.
این موضوع منجر به این شده که بسیاری از جوانان افغانستان تصمیم به ترک کشور خود بگیرند و به پناهجویانی بپیوندند که برای رسیدن به آلمان هجوم برده‌اند.
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: آنچه برای مردم افغانستان وحشتناک‌تر است، بیانیه‌های رهبران این کشور و گزارش‌های رسانه‌ها است که داعش، به عنوان یک نیروی قدرتمند، به زودی فعال خواهد شد.
رسانه‌های داخلی و خارجی در گزارش‌های خود ادعا می‌کنند که داعش با تصرف مناطق، جذب نیرو از شبه‌نظامیان طالبان و هزینه کردن پول‌های هنگفت و مجازات وحشتناک مخالفان خود، به دنبال دستاوردهای نظامی است.
بنابر این گزارش، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان بارها به حامیان غربی‌ خود هشدار داده که داعش تهدیدی به مراتب بزرگتر از طالبان است.
واقعیت این است که جنگ در افغانستان از زمان تایید خبر مرگ «ملا عمر» و انتقال رهبری به «ملا اختر منصور» بسیار پیچیده‌تر و خونین‌تر شده است.
داعش بلافاصله خودش را به عنوان جاگزینی برای رهبری ملا منصور که به صورت جنجال برانگیزی به عنوان رهبر جدید طالبان انتخاب شد، پیش کشید.
جناح‌های تندروی پاکستان واکنش شدیدی به انتخاب ملا اختر منصور به عنوان رهبر جدید طالبان نشان دادند و بر این باور بودند که وی از سوی پاکستان بر آنها تحمیل شده است.
با این حال، داعش تاکنون توسط عناصر پایین رتبه ناراضی طالبان رهبری شده است.
در ادامه این گزارش آمده است: گروه داعش در یک ویدیوی تبلیغاتی «حفیظ سعید خان» یکی از اعضای پیشین طالبان که کمتر شناخته شده بود را به عنوان والی جدید «ولایت خراسان» که پاکستان، افغانستان و بخش‌هایی از آسیای مرکزی را در برمی‌گیرد، انتخاب کرد.
در حالی که داعش مشغول سربازگیری در مناطق شمالی افغانستان بود،«ملا عبدالرئوف خادم» سرکرده گروه این کشته شد.
علاوه بر آن، گروه‌های مهم آسیای میانه مانند «جنبش اسلامی ازبکستان»، که دو دهه صادقانه برای طالبان جنگیده بودند، تصمیم گرفتند به داعش اعلام وفاداری کنند، هرچند این امر مانع پیوستن آن‌ها به طالبان در حمله بر «قندوز» نشد.
این گزارش می‌افزاید: داعش تنها در ولایت «ننگرهار» که با پاکستان هم مرز است، به دستاوردهای کلانی دست یافته است.
در این ولایت، یک جنگ داخلی فعال میان طالبان و طالبان پیشین که به داعش پیوسته‌اند، در جریان است.
این جنگ کم‌تر به دلایل ایدیولوژیکی بر می‌گردد و بیشتر به کنترل تجارت پرسود و قاچاق کالاها، پول‌شویی و مهم‌تر از همه هروئینی که از جلال آباد، مرکز این ولایت به پیشاور و در ادامه به اروپای غربی می‌رسد، ارتباط دارد.
«جلال آباد» در اوایل دهه 1990، پیش از ظهور طالبان، به مرکز ترانزیت مواد مخدر تبدیل شد.
 پس از قندوز، گروه‌های زیادی از طالبان تصمیم گرفتند به‌جای پیوستن به داعش، به رهبری ملا منصور بپیوندند.
علاوه بر آن در ماه ژوئن القاعده پس از یک وقفه طولانی با ایجاد «القاعده در شبه قاره هند» و با جذب عناصری از گروه طالبان و گروه‌های چندگانه پاکستانی مستقر در پنجاب دوباره بازسازی شد.
«ملا منصور» نیز به «ایمن الظواهری»، رهبر القاعده، اعلام وفاداری کرد.
الجزیره نوشت: داعش اکنون با 2 گروه احیا شده طالبان و القاعده رقابت دارد.
ملا اختر منصور در ماه ژوئن نامه‌ شدید الحنی به رهبران داعش در بغداد نوشت و از آنها خواست تا از دخالت در امور افغانستان دست بردارند.
وی همچنین در این نامه ضمن اعلام جهاد علیه متجاوزان آمریکایی و دست‌نشانده‌های آنها در افغانستان، نوشت: افغانستان باید زیر یک پرچم، یک رهبری و یک فرماندهی باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: پیشروی‌های داعش در افغانستان با موانع عمیق قومی، دینی و سنتی مواجه است.
الجزیره با اشاره به اینکه طالبان دستاوردهای خود را به گروههای چون داعش واگذار نخواهند کرد، نوشت: بسیاری از آن‌ها از حضور جنگجویان عرب تحت رهبری «اسامه بن لادن» بیزار بودند و به این زودی تاریخ و سابقه جنگ تحت رهبری رهبران خودشان را به‌ خاطر داعش رها نخواهند کرد.
این گزارش می‌افزاید: بسیاری از اعضای گروه طالبان از مسلط شدن دوباره عرب‌ها بر آنها، مانند دوران دوستی «اسامه بن لادن» و «ملا عمر»، هراس دارند.
آن‌ها با ملا عمر، و اکنون ملا منصور  سوگند وفاداری یاد کرده بودند و  نمی‌توانند به طور هم‌زمان ابوبکر البغدادی را به عنوان رهبر و خلیفه خود بپذیرند.
الجزیره ادامه داد: طالبان به هیچ وجه به دنبال خلافت جهانی نیستند بلکه خواهان یک افغانستان اسلامی هستند که قوانین شریعت بر آن حاکم باشد.
آرزوهای آن‌ها بسیار محدودتر از جاه طلبی‌های القاعده و داعش بوده و این دقیقاً چیزی است که آن‌ها را به مذاکرات و آشتی سیاسی با دولت کابل متمایل می‌سازد.
در پایان این گزارش آمده است: بی‌رحمی‌های داعش در ولایت ننگرهار واکنش شدید مردم افغانستان را به دنبال داشته است.
هرچند داعش ثروت قابل توجهی در اختیار دارد تا طالبان  ناراضی را استخدام کند، اما این گروه به عنوان جنبشی از افغانستان که الهام مذهبی دارند و زمانی علیه تهاجم غرب جنگیده‌اند که داعش حتی وجود نداشت، مقاوم باقی مانده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: