صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۱۱, دوشنبه

اوباما سر عقل آمده است
اعتراف به شکست سیاست‌های نومحافظه‌کاران
پل کریگ رابرتز- ترجمه سام زارع

• سیاست نئوکنسرواتیوها شکست خورده است. به منظورِ نشان‌دادن و اعتراف به این شکست، اوباما تلاش می‌کند آمریکا را از مسیری که نئوکنسرواتیوها در پیش گرفته‌اند خارج کند؛ مسیری در جهت شکست، درماندگی و جنگ بیشتر. این وضعیتی بسیار غریب و خطرناک برای اوباما در واشنگتن است ...

۱۲ اکتبر ۲۰۱۵، اینفورمیشن کلیرینگ هَوس ـ تایلر دوردن از وبلاگِ «زِرو هِج» و سایرین درباره‌ی مصاحبه‌ی استیو کرافت با رییس جمهور اوباما در برنامه‌ی «شصت دقیقه» تفسیر اشتباهی ارائه کردند. آنها با دیدن ضعف و سردرگمی موجود در پاسخ‌های اوباما چنین نتیجه‌ گرفتند که کرافت وی را تحت فشار قرار داده و مستاصل کرده است. اما آنچه من می‌بینم کاملن متفاوت است. استیو کرافت یا یک نومحافظه‌کار است یا به اذهان نومحافظه‌کاران چنین القا کرده است که ایالات متحده باید در همه جا پیروز شود. کرافت بر این عقیده است که ضعف و دودلی موجود در شخصیت اوباما به دلیلِ این است که آمریکا نتوانسته است در سوریه پیروز باشد. هدف کرافت برآشفته کردن اوباما و قراردادن او در یک وضعیت وخیم و بغرنج است. با این حال اوباما قوی‌تر از این حرف‌ها است.

من مصاحبه را خواندم. اوباما گفته بود که برنامه‌ی نومحافظه‌کاران منافع ملی آمریکا را به نتیجه‌ی مطلوبی نمی‌رساند. در پایان بخشی از مصاحبه که به سوریه اختصاص داشت، اوباما می‌گوید: «اگر تنها اقدام برای ما به لحاظ قدرت نظامی، فرستادن صد یا دویست هزار سربازِ دیگر به سوریه، عراق، لیبی و یا یمن باشد، و هدف‌مان این باشد که نه فقط پلیس منطقه که به نحوی حکم‌ران و فرمانده این مناطق باشیم، این یک استراتژی غلط است. اگر چنین اشتباهی را دوباره تکرار کنیم، برای ما سرافکندگی و شرم به همراه خواهد داشت.» به نظر من اوباما در این مصاحبه اقرار می‌کند که برنامه‌های نومحافظه‌کاران شکست خورده است؛ برنامه‌هایی که سیاست‌گذاران حکومتی به دولت وی تحمیل کرده بودند. امیدواریم در این نمایش توانمندانه‌ای که در آخرین سال ریاست جمهوری اوباما می‌بینیم، او دست از اجرای دستورالعمل‌های احمقانه و دیوانه‌وارِ نومحافظه‌کاران در راستای سلطه‌ی آمریکا بر جهان بردارد. آنهایی که اوباما را دوست ندارند و کسانی که با سال‌ها تبلیغات و اعمال پروپاگاندا چنان ذهنیتی برای نومحافظه‌کاران ساخته‌اند که آمریکا باید همیشه و در همه‌جا غالب و پیروز باشد، چیزی را که می‌خواهند خواهند دید. آنها نمی‌خواهند امید را ببینند. برای اینکه این امید توسط سیاست‌گذاران نومحافظه‌کار و مطبوعات آنها از بین نرود، بایستی هرآنچه در حمایت از اوباما می‌توانیم انجام دهیم. سیاست نئوکنسرواتیوها شکست خورده است. به منظورِ نشان‌دادن و اعتراف به این شکست، اوباما تلاش می‌کند آمریکا را از مسیری که نئوکنسرواتیوها در پیش گرفته‌اند خارج کند؛ مسیری در جهت شکست، درماندگی و جنگ بیشتر. این وضعیتی بسیار غریب و خطرناک برای اوباما در واشنگتن است.


* دکتر پال کریگ رابرتز معاون وزیر خزانه‌داری در زمینه‌ی سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و معاون سردبیر روزنامه‌ی وال استریت ژورنال بود. وی مقاله‌نویسِ «بیزینس ویک»، «بنگاه خبری هوارد اسکریپز» و «کریتورز سندیکِیت» بود. او هم‌چنین مناصب دانشگاهیِ بسیاری داشته است. ستون‌های اینترنتی‌اش خوانندگان بسیاری را در سراسر جهان به خود جلب کرده است. آخرین کتاب‌های پال کریگ رابرتز «شکستِ سرمایه‌داریِ بازارآزاد و فروپاشیِ اقتصادیِ غرب» و « چگونه آمریکا شکست خورد» هستند.                        

هیچ نظری موجود نیست: