صدای امریکا

۱۳۹۴ آبان ۲۲, جمعه

دیدار مقامات نظامی چین با اسلام‌آباد قبل از سفر «راحیل شریف» به آمریکا

مقامات نظامی چین در حالی برای گفت‌وگو در مورد مسائل دفاعی، اقتصادی و استراتژیک با مقامات اسلام‌آباد وارد پاکستان شده‌اند که رئیس ستاد ارتش این کشور قرار است در آینده نزدیک به آمریکا سفر کند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ژنرال «فان شان‌لونگ» معاون معاون کمیسیون مرکزی ارتش چین، در رأس هیئتی برای گفت‌وگو با مقامات اسلام‌آباد در مورد گسترش روابط دفاعی، اقتصادی و استراتژیک به پاکستان سفر کرده است.
شان‌لونگ که به دعوت ارتش پاکستان در این کشور بسر می‌برد، قرار است با مقامات دولتی و نظامی پاکستان ملاقات کند.
معاون معاون کمیسیون مرکزی ارتش چین پس از ورود در اسلام‌آباد با صدور بیانیه‌ای گفت: چین و پاکستان دو کشور همسایه دوست هستند که همواره به یکدیگر اعتماد دارند، از یکدیگر حمایت می‌کنند و همکاری‌های سازنده‌ای در بخش‌های مختلف دارند.
وی اظهار داشت: رهبران سیاسی و نظامی چین و پاکستان با حمایت از یکدیگر، همکاری‌های دو کشور را عمیق‌تر کرده‌اند.
شان‌لونگ گفت: همکاری دوجانبه چین و پاکستان به نفع منافع مشترک دو ملت و تسهیل‌کننده صلح، ثبات و توسعه منطقه است.
به گفته خبرگزاری نظامی چین، هدف سفر ژنرال فان به پاکستان برای اجرای اجماع بین رهبران سیاسی دو کشور، تعمیق دوستی سنتی چین و پاکستان، ترویج همکاری‌های عملی، و پیشبرد مشارکت همکاری‌های استراتژیک در هرگونه وضعیت منطقه است.
ژنرال «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان در ماه ژانویه سال جاری از پکن دیدار کرده بود و مقامات چین نیز در مورد همکاری کامل در رابطه با مبارزه با تروریسم اطمینان داده بود.
معاون رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین قرار است در ماه جاری از هند نیز دیدار کند.
کارشناسان بر این باورند که بازی منطقه در رابطه با مسائل افغانستان تغییر یافته و اسلام‌آباد به دلیل نزدیکی هند به آمریکا، خود را در کنار روسیه و چین قرار داده است.
اما باید منتظر ماند که رئیس ستاد ارتش پاکستان در سفر به آمریکا در 24 آبان ماه چه کاری انجام خواهد داد.
رئیس ستاد ارتش پاکستان چندی قبل برای دیدار رسمی با مقامات عربستان و گفت‌وگو در مورد گسترش همکاری‌های دفاعی و نظامی به ریاض نیز سفر کرده است.
رئیس ستاد ارتش پاکستان در حالی به آمریکا سفر می‌کند که «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان چندی قبل با امید بهبود روابط واشنگتن - اسلام‌آباد، به آمریکا سفر کرد اما دستاورد چندانی در پی نداشت.
بر اساس این گزارش، باوجود مذاکرات چهار روزه نخست‌وزیر پاکستان با مقامات عالی رتبه از جمله رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور آمریکا به نظر می‌رسد که دو کشور در مورد مسائل پاکستان با هند و افغانستان به توافق نرسیده‌اند و مشکلات با افغانستان، هند و اختلافات بر سر تهدیدات هسته‌ای در جنوب آسیا همچنان باقیست.
اما برخی کارشناسان بر این باورند که مشکلات گفته شده جزء مسائل امنیتی است بنابراین، احتمال مذاکره واشنگتن با ژنرال «راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان در هفته آینده وجود دارد.
    

هیچ نظری موجود نیست: