صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۲۵, چهارشنبه

اخبارچهارشنبه 25 قوس  1394 خورشيدی برابر با 16 دسمبر 2015 ميلادی


زابل:له جګړه ځپلو سره نقدي مرسته سوې
منبع : تلوکان             تاریخ: 12/16/2015
په زابل کي له ۳۵۰ جګړه ځپلو او بې ځایه سوو کورنیو سره د۳۵۰۰۰ډالرو مرسته وسوه
زابل ،چي په دې وروستیو کي ناامني پکښي زیاته سوې او زیاتي کورنۍ د جګړو له امله بې ځایه سوي د کډوالو چارو ریاست لخوا ورسره د نقدو پیسو مرسته وسوه.
دغه مرسته،چي دملګرو ملتونو د کډوالو ادارې لخوا سوې د بشري خیریه موسیسې لخوا پر جګړه ځپلو کورنیو وويشل سوې.
په زابل کي له هغه ۳۵۰ کورنیو سره مرستي سوي،چي د جګړو له امله بې ځایه سوي او خپلي سیمي يې پریښي دي.
دغه مرسته،چي د ملګرو ملتونو د کډوالو ادارې او اکسفام موسیسې لخوا ترسره سوې ،هري کورنۍ ته ۱۰۰امریکايي ډالره ورکول سوي،چي ټولټال ۳۵۰۰۰زره امریکايي ډالره کیږي.
په زابل کي د OHW خیریه موسیسې ولایتي مشر خوشال اشرفي وايې په راتلوونکي به دجګړه ځپلو کورنیو سره په څنګ کي د بېوزله کورنیو سره هم ورته مرستي وکړي.
د جګړو له امله بې ځایه سوي کسان وايې دوی ته دي دا ډول مرستي کافي ندي بلکي د دوي لپاره باید بیرته خپلو سیمو ته د تګ او د کار کولو زمینه برابره سي.  
باید وویل سي،چي نن بیا په کندهار کي د هغه کورنیو سره ،چي د هوايي ډګر د برید پر مهال زیانمني سوي وې د بیلابیلو توکو مرسته وسوه.
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
رد پای رئیس‌جمهور و کابینه در شهرک هوشمند
منبع : ۸صبح             تاریخ: 12/16/2015
عبدالعلی محمدی، مشاور حقوقی پیشین رئیس‌ جمهور، می ‌گوید که در قضیه جنجالی امضای تفاهم‌ نامه میان خلیل‌الله فروزی از مقروضان اصلی کابل‌بانک و وزارت شهرسازی به‌ منظور ساخت شهرک هوشمند در شهر کابل، تمامی اعضای کابینه به شمول اشرف‌غنی رئیس‌جمهور کشور دخیل هستند.
آقای محمدی که روز دوشنبه، ۲۳ قوس، با اکلیل حکیمی وزیر مالیه، سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی، خان‌افضل هده‌وال معاون بانک مرکزی و عبدالواحد خراسانی رئیس اداره تصفیه کابل‌بانک به منظور ارایه توضیحاتی در مورد امضای تفاهم ‌نامه میان خلیل‌ الله فروزی و وزارت شهرسازی و هم‌چنین چگونگی حصول قرضه‌های کابل‌بانک به ولسی جرگه خواسته شده بودند، گفت که در این باره تمام اعضای حکومت مسوولیت دارند. ولسی جرگه احمدضیا مسعود، نماینده فوق‌العاده رئیس‌جمهور در امور اصلاحات و حکومتداری خوب را نیز به این منظور برای پاسخ‌ گویی به ولسی جرگه فراخوانده بود اما آن طوری‌که رئیس ولسی جرگه گفت آقای مسعود به بیرون از کشور به سر می‌برد.
تفاهم‌نامه ساخت شهرک هوشمند در کابل، به تاریخ سیزدهم عقرب به امضاء رسید. در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، خلیل‌الله فروزی نیز حضور داشت. آقای فروزی که دوران حبس خود را می‌ گذراند، حضورش در این مراسم انتقادها و عکسالعمل‌های زیادی را در قبال داشت. در این مراسم عبدالعلی محمدی و احمدضیاء مسعود نیز حضور داشتند.
به ‌دنبال افزایش انتقاد ها از آزادی خلیل‌الله فروزی از زندان، اشرف‌غنی، رئیس‌جمهور کشور وظیفه عبدالعلی محمدی مشاور حقوقی خود را به حالت تعلیق درآورد. هم‌چنین دو روز بعد از امضای این تفاهم ‌نامه، ریاست‌جمهوری تفاهم ‌نامه را لغو اعلام کرد.
عبدالعلی محمدی در جلسه دیروزی ولسی جرگه گفت که هدف‌ اصلی حکومت از امضای تفاهم‌نامه میان خلیل‌الله فروزی و وزارت شهرسازی برای ساخت شهرک هوشمند در کابل، حصول قرضه ‌های کابل‌بانک بوده است. آقای محمدی گفت که تنها او در این مسٔله دخیل نیست و تمامی اعضای کابینه به شمول رئیس‌جمهور مسوولیت دارند. وی افزود: «این چیزی نبوده که من طرح کرده باشم. کابینه و رئیس‌جمهور افغانستان و تمام مقامات دولت افغانستان در این قضیه دخیل بوده و مسوولیت متوجه همه است، نه متوجه یک نفر. اگر کار خوب بوده هم محمدی تنها نیست و اگر کار بد بوده هم محمدی تنها نیست.»
عبدالعلی محمدی هم‌چنین گفت زمانی‌که قضیه شهرک هوشمند جنجالی شد، یکی از مقام‌های نزدیک به رئیس‌جمهور از وی خواسته بود تا استعفا دهد. به‌گفتهٔ او، اشرف‌غنی برایش پیشنهاد کرده بود تا به‌جای استعفا از پست مشاوریت حقوقی، پست هم‌سطح به مشاوریت به وی داده می‌شود. عبدالعلی محمدی می‌گوید: «پس از این ‌که اعلامیه ریاست‌جمهوری برای لغو قرارداد وزارت شهرسازی صادر شد، یکی از مقام‌ های نزدیک به رئیس‌جمهور به من ابلاغ کرد که قضیه یک مقدار مورد اعتراض قرار گرفته و رسانه ‌ها سر‌و‌صدا و خارجی‌ ها اعتراض می‌کنند، بناً فیصله‌ای که در جلسه صورت گرفته این است که محمدی باید استعفا بدهد. گفتم دلیلش چیست؟ با کمال تاسف به صراحت به من گفت که چون زور ما به کسان دیگر نمی‌رسد، تو (محمدی) باید استعفی کنی. من حاضر نشدم و برخورد جدی کردم و گفتم که درست است من به هیچ حزب سیاسی و شخصیت سیاسی کلان وابسته نیستم، اما این ‌قدر عزت دارم که اتهام ناحق را سرخود قبول نکنم.» وی هم‌چنین افزود: «بعد از چهار روز پیشنهاد دومی که به من شد که یا استعفا یا تبدیل به پوزیشن هم‌سطح فعلی. گفتم در همین شرایط اگر بالاتر از آن هم مقرر شوم قبول نمی‌کنم. چون هرگونه جابه‌جایی اگر در این حالت صورت می‌گرفت، اثبات تمام دروغ‌ هایی است که در رسانه‌ ها گفته می‌شود.»
مشاور حقوقی پیشین رئیس‌جمهور می‌گوید که او براساس فرمان ریاست‌جمهوری به پست مشاوریت مقرر شده و رئیس‌جمهور باید براساس فرمانی وی را برکنار کند. او تاکید کرد که برای «زجر دادن» وظیفه‌اش را به حالت تعلیق درآورده است. آقای محمدی افزود که اشرف‌غنی به اثر فشار وظیفه وی را به حالت تعلیق درآورده است.
عبدالعلی محمدی می‌گوید که طرح حصول قرضه‌های کابل‌بانک از طریق سرمایه‌گذاری سهام‌داران پیشین این بانک اولین بار در هشتم جدی سال گذشته توسط عمرزاخیلوال مشاور اقتصادی پیشین رئیس‌جمهور مطرح شد. به‌گفته آقای محمدی، این طرح مورد تائید کابینه و رئیس‌جمهور قرار گرفت و کمیسیونی برای چگونگی حصول قرضه‌های کابل‌بانک تشکیل شده و در راس این کمیسیون وی قرار گرفت. وی گفت که طرزالعملی نیز به این منظور ساخته شد. آقای محمدی می‌گوید که این طرزالعمل در ماه حوت توسط کابینه تائید و به توشیح رئیس‌جمهور رسید.
عبدالعلی محمدی می‌افزاید که اشرف‌غنی برای حصول قرضه ‌های کابل‌بانک جدی بود اما حصول این قرضه‌ها از قرضداران این بانک نیز دشوار بود. وی هم چنین تاکید کرد زمانی‌که هیاتی به منظور بحث برای چگونگی حصول قرضه‌های کابل‌بانک نزد خلیل‌الله فروزی و شیرخان فرنود از سهام‌داران اصلی کابل‌بانک به زندان رفتند، تنها آقای فروزی حاضر شد تا از طریق سرمایه‌گذاری و دسترسی به جایدادهایش با خواست این هیأت موافقت کند. او تاکید کرد که شیرخان فرنود حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و هرگاه‌ دولت می‌خواهد قضیه کابل‌بانک ریشه‌ای حل شود، باید به حرف‌های آقای فرنود گوش داده و رسیدگی شود.
عبدالعلی محمدی افزود که رئیس‌جمهور برای دسترسی خلیل‌الله فروزی و شیرخان فرنود به جایداد های ‌شان شرایطی را تعیین کرد تا دولت بتواند از این طریق قرضه‌های کابل‌بانک را بگیرد. وی گفت: «مشکل اصلی و جدی‌تری که پیش روی حکومت افغانستان بود گرفتن پول از مقروضین بود. با چهره‌ های مقروضین همه آشنا هستند و این‌ها به سادگی حاضر به پرداخت پول نمی‌شدند. حتا کسانی بودند و هنوزهم هستند که این افراد را تشویق می‌کنند که پول ندهند تا پروسه تصفیه کابل‌بانک و حکومت وحدت ملی ناکام بماند.»
بخش عمده‌ی سوالات اعضای ولسی جرگه در جلسه دیروزی این ولسی جرگه متوجه عبدالعلی محمدی بود. شماری از نمایندگان از آقای محمدی انتقاد داشتند که چرا بیشتر فرمان‌های رئیس‌جمهور رد می‌شود و او برایش مشوره درست نمی‌دهد. آقای محمدی در پاسخ به این پرسش‌ها گفت که تمامی فرمان‌هایی که توسط رئیس‌جمهور صادر شده مورد تائید وی نبوده است.
در همین‌حال، سید سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی می ‌گوید که این وزارت در قبال شهرک هوشمند و آزادی خلیل‌الله فروزی مسوولیت ندارد. آقای نادری افزود که قرارداد شهرک هوشمند میان خلیل‌الله فروزی و شرکت نبی‌زاده وردک به امضا رسیده است. وی تاکید کرد: «ما کار پت و پنهان نکرده‌ایم. کارت دعوت از طرف وزارت شهرسازی و تصفیه کابل بانک به تمام ارگان‌های حکومتی به شمول ولسی جرگه ارسال شده است. این دعوت پنهان نبود و رسانه‌ها را هم ما دعوت کردیم. یک ضرب‌المثل عامیانه است که می‌گویند شتر دزدی به خم خمک نمی‌شود.»
وزیر شهرسازی افزود که تمام اقدامات این اداره براساس مکتوب رسمی اداره تصفیه کابل‌بانک صورت گرفته است.
در همین‌حال، عبدالواحد خراسانی، رئیس اداره تصفیه کابل می‌گوید که این اداره تاکنون ۴۴۲ میلیون دالر، به شمول ۲۲۸ میلیون دالر به صورت نقد، از قرض‌داران کابل‌بانک جمع‌آوری کرده و به دولت تحویل داده است. به گفته‌ وی، ۵۵۴ میلیون دالر از قرضه‌های کابل‌بانک باقی مانده است.
با این‌حال، عبدالرووف ابراهیمی می‌گوید که هدف حکومت از اجازه دادن خلیل‌الله فروزی برای ساخت شهرک هوشمند جمع‌آوری قرضه کابل‌بانک بوده و در این زمینه خلاف اصول و قانون عمل نشده است. آقای ابراهیمی گفت: «مطابق توضیحات مشاور حقوقی سابق ریاست‌جمهوری، شهرک هوشمند به‌صورت شفاف و مطابق به طرزالعمل تحصیل قروض کابل‌بانک تکمیل گردیده و اجراات ایشان در روشنایی طرزالعمل متذکره و در راستای حصول قروض کابل‌بانک بوده است. جواب وزیر شهرسازی نیز بیانگر طی مراحل قانونی و معمولی شهرک هوشمند توسط این وزارت بوده و هیچ گونه تخلفی در قانون به ملاحظه نمی‌رسد.»
کابل‌بانک که از بزرگ‌ترین بانک‌های افغانستان به شمار می‌رفت، نزدیک به چهار سال پیش در نتیجه سوءمدیریت با سقوط مواجه شد. با سقوط این بانک، نزدیک به نه‌صد میلیون دالر به غارت برده شد. برخی از اعضای ولسی جرگه در جلسه دیروزی اعلام کردند که در زمان سقوط این بانک شش‌صد میلیون دالر پول نقد وجود داشت اما در تصفیه آن از این پول هیچ یادآوری نشده است. معاون بانک مرکزی و رئیس اداره تصفیه کابل‌بانک نیز در جلسه دیروزی در مورد این مبلغ هیچ‌گونه معلوماتی ارایه نکردند.
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
په لوګر ولایت کې د ملي ثبات په ملا تړ پراخه ولسي غونډه وشوه.
منبع : د ملي ثبات دفتر             تاریخ: 12/16/2015
په دغه غونډه د ملي ثبات بنسټګر او عمومي رئیس ضياءالحق امرخېل،د ولایت والي محمد حلیم فدايې، د ولایتي شورا رئیس او غړو یې، قومي مشرانو، علماو،د بېلابېلو ولسوالیو بانفوذه شخصیتونو، خویندو، مدني فعالانو او په سل ګونه ځوانانو ګډون کړی وو.
د ملي ثبات مشر ضیاءالحق امرخېل په پيل کې د لوګر ولایت شریفو ولسونو څخه مننه وکړه چې تشریف یې راوړی او د ملي ثبات څخه یې خپل ملاتړ څرګند کړ، ښاغلي امرخېل په ولسونو غږ وکړ چې د سیمې امنیت په خوندیتوب او تل پاتې سولې راوستو په موخه لاس په کار او خپله د عمل نوښت په لاس کې ونیسي او د چا په تمه دې نه کښیني ځکه په روانه جګړه کې ټول زیان افغانانو ته دی او د دواړو لورو باندې یوازې افغانه مور او خور خواریږي. د ملي ثبات مشر ثبات د ټولو هم فکره افغانانو مرکز وباله او دا حرکت یې د هر ‌‌‌‌‌‌ډوله سمتي، ژبنیز او نژادي تبیعض پورته وباله اوګډونوالو یې هیله وکړه چې د مشترکو اهدافو ترلاسه کولو لپاره سره لاسونه ورکړي او د ملت جوړونې پر لور ګامونه پورته کړي. ښاغلي امرخېل په دې وروستیوو کې د ولسمشر لخوا ټاپې پروژې پيلول د هېواد په تل پاتې ثبات کې مهم وباله او په هېوادوالو یې د نوموړې پروژې د ساتنې غږ وکړ او له حکومته يې د دا ډول نورو مهمو ملي پروژو چې په امنيت، اقتصاد او تل پاتې ثبات تاثير لري د پلي کولو هيله وکړه.

د ولایت والی محمد حلیم فدایې مدني جریانونه مهم وبلل او د ولس او حکومت ترمنځ یې اساسي پُل په توګه یاد کړل.ښاغلي فدایې وویل دا وطن په وینه نه بلکې په مینه پالل کیږي او هېوادوال نن ورځ د وینو پرځای خپل منځ کې مینې او یوالي ته اړتیا لري.
وروسته په وار سره د لوګر د ولايتي شورا رئیس قریب الله سادات، ډاکتر عبدالولي وکيل، د علماؤ په استازيتوب مولوي سميع الحق رشید، د قومي مشرانو په استازيتوب سيدعنايت الله آغا د ښځو په استازيتوب نفيسې هجران او د ځوانانو په استازيتوب لطف الله ستانکزي هم خبرې وکړي نوموړو د ملي ثبات مشر او ځوان سياستوال ښاغلي ضياءالحق امرخېل د هڅو او ترسره کړو چارو ستاينه وکړه او د ملي ثبات د افغانستان شموله موخو څخه يې خپل ملاتړ څرګند کړ، نوموړو ويناوالو په حکومت غږ وکړو چې په هېواد کې تل پاتې ټيکاو او سولې لپاره ګامونه پورته کړي او د سولې پروسه دې د ځينو خاصو کړيوو قرباني کوي نه.
په پاي کې د لوګر د شريفو خلکو لخوا د ملي ثبات مشر ښاغلي امرخېل ته دعزت لونګۍ وتړل شوه او هم د د لوګر ولايت والي په ملتيا نوموړي پلاوي په لوګر ولايت کې د رغنيزو چارو لکه پوهنتون ودانيو او بريښنا سټيشن مرکز جوړولو چارې ئې له نژدې وليدې.
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
سربازی که‌ انتظار مرگش را می‌کشید، آزاد شد
منبع : سلام وطندار             تاریخ: 12/16/2015
طالبان هجده ماه پیش عبدالصمد را به اتهام جاسوسی برای دولت، زندانی کردند. بنا به گفته‌ های خودش، قرار بود که فردای روزی که بازداشت شده بود اعدام شود. طالبان برای شکنجه‌ کردن عبدالصمد، هر روز به وی گوشزد می ‌کردند که به زودی اعدام خواهد شد.
عبدالصمد پس از آن که در جریان عملیات نیروهای کماندوی ارتش در ولسوالی نوزاد هلمند از بند طالبان رها شد، بسیار نحیف و نزار به نظر می ‌رسید. او که 45 سال سن دارد، از منطقۀ چاه انجیر ولسوالی نادعلی هلمند است. خودش حکایت می ‌کند که طالبان وی را سخت شکنجه کرده و قصد داشتند او را زجرکش کنند.
محکمهٔ صحرایی طالبان حکم کرده بود که عبدالصمد و یازده تن دیگر از هم ‌بندانش اعدام شوند. شماری از هم‌بندانش فردای اعلام حکم محکمه تیرباران شده بودند. عبدالصمد با این که برای مرگش لحظه ‌شماری می‌کرد، اما هجده ماه را دوام آورد و در آخر از مرگ حتمی نجات یافت.
عبدالصمد می‌ گوید که پس از هجده ماه هنگامی که برای بار اول صدای برادرش را از تلیفون شنید، اشک شوق از چشمانش جاری شد و بغض راه گلویش را بست.
قوت های کماندوی ارتش در یک عملیات شبانه، 60 تن را از بند طالبان آزاد کردند که شمار زیادی از آن ‌ها سربازان پولیس بودند. این سربازان زندانی، از 10 روز تا 12 سال در بند طالبان بودند.
گفتنی است که هلمند از جمله ولایت‌ هایی است که در 14 سال گذشته همواره میدان نبرد میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بوده است. طالبان در قلمرو های‌ شان در مناطق دور افتادۀ این ولایت، چندین زندان و توقیف خانه ساخته اند و مردم را پس از محکمه کردن به زندان ‌های دراز مدت محکوم می ‌کنند.
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
د پاکستان د اردو لوى درستيز راحل شريف کابل ته راځي .
منبع : باختر             تاریخ: 12/16/2015
ټاکل  شوې ده د پاکستان د اردو لوى درستيز  راحل شريف په نږدې راتلوونکې کې کابل ته سفر وکړي
ښاغلي شريف ته نږدې خبرځايونو ويلي دي چې دى به کابل  ته د سفرپه بهير کې  هلې ځلې وکړي چې د افغانستان د دولت او د افغان طالبانو ترمنځ د کتنې او خبرو زمينه برابره کړي .
د دغو خبرو لومړۍ پړاو څومياشتې مخکې په اسلام اباد کې  ترسره شو خو دويم پړاو يې دملا محمد عمر  دمړينې دخبر په اعلام سره وځنډيد .
افغان مقاماتو اسلام اباد ته دافغانستان دجمهور رييس محمد اشرف غني له سفر وروسته چې تيره اوونۍ ترسره شو له طالبانو سره دخبرو دنوي پړاو له پيلولو سره خپله موافقه اعلام کړه .
سره له دې چې معلومه نه ده چې دافغانستان ددولت او دطالبانو داستازو ترمنځ دخبرو نوى پړاو به څه وخت اوپه کوم ځاى کې پيل شي خو دجنرال راحل شريف سفر کولاى شي ددغو خبرو معيار وټاکي .
سياسي کارپوهان په دې باور دي چې کابل ته دراحل شريف  سفر کيداى شي  دطالبانو او دافغانستان ددولت تر منځ  دسولې په خبروکې زياته اغيزه ولري ځکه زياتره کسان په دې عقيده  دي چې دسياستوالو په نسبت پاکستاني پوځيان په طالبانو زيات نفوذ لري .
دغه راز دغه کارپوهان وايي دافغانستان دولت هم کولاى شي خپلې خبرې په دانګ پييلي ډول له پاکستاني پوځيانو سره چې په سرکې يې  راحل شريف دى طرحه کړي .
خو ضروري ده چې په پاى کې دغه خبرې افغاني شي او ددغو خبرو دافغاني کيدو بهير په طالبانو پورې اړه پيداکوي . 
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
سعودی خواستار الحاق افغانستان به ائتلاف ضد تروریزم شد
منبع : صدای امریکا             تاریخ: 12/16/2015
 
عربستان سعودی خواستار پیوستن افغانستان به ائتلاف ۳۴ عضوی کشورهای اسلامی برای مبارزه بر ضد دهشت افگنی شد.
صلاح الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان امروز در دیدار با عبدالرحمان الغاصب سفیر عربستان سعودی در کابل گفت که حکومت افغانستان پیشنهاد مقام های سعودی را مبنی بر پیوستن به این ائتلاف تحت غور قرار داده و در آیندۀ نزدیک تصمیم خود را اعلام خواهد کرد. کشور های اسلامی دارای ارتش قوی و منسجم مانند پاکستان، ترکیه و مصر، شماری از کشور های جنگزده مانند لیبیا و یمن و برخی کشور های افریقایی که هدف حملات تندروان قرار دارند مانند مالی، چاد، سومالیا و نایجریا نیز در این ائتلاف عضویت دارند. اما ایران و عراق دو کشور اسلامی با اکثریت مسلمان شیعه در تشکیل این ائتلاف نظامی اسلامی که مقر آن در ریاض پایتخت عربستان سعودی می باشد، شامل نیست.
عدم حضور ایران، عراق و سوریه که هم اکنون سرگرم مبارزه برضد گروه دهشت افگنی دولت اسلامی اند، پرسش هایی را خلق کرده است که آیا ائتلاف جدید به هدف شکل دهی یک جبهۀ متحد اسلامی بر ضد دهشت افگنان است یا اینکه ایستادگی در برابر ایران که رقیب عمدۀ منطقه یی عربستان سعودی می باشد. عربستان سعودی از مخالفان عمدتاً سنی پشتیبانی می کند که برای سرنگونی حکومت بشارالاسد رئیس جمهور سوریه – متحد نزدیک ایران - درگیر جنگ اند. از سوی دیگر ایران از شورشیان شیعۀ حوثی در یمن حمایت می کند، گروهی که از ماه مارچ به این سو هدف بمباردمان هوایی قوای نظامی عربستان سعودی قرار گرفته است.
تا هنوز روشن نیست که ایالات متحده امریکا چه نقشی را در این ائتلاف بازی خواهد کرد، کشوری که هم اکنون ائتلاف بزرگی را بر ضد گروه دهشت افگن دولت اسلامی یا داعش رهبری می کند. اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده گفت: "ظاهراً هدف این ائتلاف موازی به آنچه است که ایالات متحده بر آن ترغیب می کند و آن مشارکت بیشتر نظامی کشور های سنی عرب برای مبارزه با گروه دولت اسلامی می باشد."
آقای کارتر روز سه شنبه در پایگاه هوایی انجرلیک ترکیه به خبرنگاران گفت که در مورد سهمگیری ایالات متحده در این ائتلاف مطالعه صورت گرفته و با مقام های سعودی صحبت خواهد شد. احمد داوود اوغلو صدراعظم ترکیه و یگانه عضو ناتو در ائتلاف به رهبری سعودی، این ائتلاف را "گامی در مسیر درست" و "بهترین پاسخ" به آنانی خواند که به گفتۀ وی دهشت را با اسلام ربط می دهند. محمد بن سلمان شاهزاده و وزیر دفاع عربستان سعودی در یک کنفرانس خبری گفت که ائتلاف جدید میکانیزم هایی را برای کابر با سایر کشور ها و نهاد های بین المللی برای حمایت از تلاش های ضد دهشت افگنی انکشاف خواهد داد. او افزود که این تلاشها تنها به مقابله بر ضد گروه دولت اسلامی محدود نخواهد بود.
فهرست کامل اعضای این ائتلاف در برگیرندۀ کشور های عربستان سعودی، امارات متحدۀ عربی، بحرین، قطر، کویت، لبنان، لیبیا، اردن، تونس، یمن، فلسطین، مصر، مراکش، ترکیه، پاکستان، بنگله دیش، مالیزیا، بنین، چاد، توگو، جیبوتی، سنیگال، سودان، سرالیون، سومالیا، گابون، گینی، کوموروس، ساحل عاج، مالدیف، مالی، موریتانیا، نیجر و نایجریا می باشد.
                  
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
په افغانستان کې دسزا نړیوالې محکمې دفعالیت لپاره غوښتنې
منبع : طلوع نیوز             تاریخ: 12/16/2015
 
دانتقالي عدالت دهمغږۍ ډله له افغان حکومت څخه غواړي چې په افغانستان کې دسزا نړیوالې محکمې دفعالیت لپاره زمینه برابره کړي.
ددغې ډلې غړي نن په یوې غونډه کې څرګنده کړه چې دسزا نړیوالي محکمې په یوه رپوټ کې ویلي دي چې د ۲۰۰۳ کال راهیسې تراوسه ۱۱۲ شکایتونه له افغانستان څخه دغې محکمې ته رسېدلي دي. ډېری دغه شکایتونه ددې ښودنه کوي چې ډېری ترسره شوي جرمونه دبشریت په وړاندې او جنګي جرمونه دي. ددغې ډلې دڅرګندونو له مخې په دې نړیواله محکمه کې دافغانستان له غړیتوب راهیسې دبشري حقونو دادارو لخوا نوموړې محکمې ته ۱۱۲ شکایتونه لېږل شوي او ډېری دغه شکایتونه دبشریت په وړاندې جرمونو او جنګي جنایتونو په اړه دي.
دانتقالي عدالت دهمغږۍ ډلې غړي ودود پدرام په دې اړه وویل: "صحرايي محاکمه او دولسي وګړو په نښه کول له جنګي موردونو څخه دي چې په افغانستان کې پېښ شوي دي او موږ هیله لرو چې افغان دولت ژر تر ژره ددغه امر دبیا تحقیق لپاره اړینې اسانتیاوې برابرې کړي ترڅو دغه محکمه وکړای شي په خپل کار پیل وکړي." هغه زیاته کړه: "هغه جریانونه چې له ۲۰۰۳ کال څخه وروسته رامنځته شول؛ رمي اساسپانې په هم په کې شمالېږي، راشئ او وې څېړئ ترڅو دوی محکمې ته وکاږل شي او دخلکو او قربانیانو غوښتنې ترلاسه شي." په داسې حال کې چې په ځلونو په حکومت کې دجنګي مجرمینو پر فعالیت نیوکې شوې دي او دا ډله په افغان حکومت کې ددغو کسانو شتون دشکایتونو دڅېړنو په وړاندې خنډ بولي.
دانتقالي عدالت دهمغږي ډلې غړي رحیم جامي په دې اړه څرګنده کړه: "دملي یووالي حکومت باید دتېر حکومت څخه زده کړي چې له مصلحت، له قانون څخه سرغړونې او دقربانیانو مشروع غوښتنو ته نه پاملرنه نه سوله راوستلای شي او نه هم دسرغړونو مخه نیولای شي او نه هم دخلکو ملاتړ ترلاسه کولای شي." دانتقالي عدالت دهمغږۍ ډلې بل غړي احمدشاه ستانکزي په دې اړه وویل: "مجرمین ددولت په چوکاټ کې کار کوي او په بېلابېلو ادارو کې کار کوي او په داسې حالتونو کې دولت نه کوي چې په سمه توګه اقدام وکړي." دغه ډله په یوې دقیقې چوپتیا سره غواړي په یو ډول دجګړې قربانیانو ته درناوی وکړي.
دانتقالي عدالت دهمغږۍ ډلې غړي احمد شجاع په دې اړه زیاته کړه: "ای سي سي دڅېړونو دپیل غوښتونکي دي او ددغه کار لپاره لازمه ده چې دبهرنیو چارو وزارت اسانتیاوې برابرې کړي ترڅو دوی په عملي توګه وکړای شي افغانستان ته راشي او خپل کار پیل کړي. "دغه ډله وايي چې دسزا نړیوالې محکمې په ځلونو له افغان دولت څخه دهمغږۍ او دبشريت په وړاندې دجرمونو او جنګي جرمونو دڅېړلو لپاره دزمینې دبرابرولو غوښتنه کړې ده خو دافغان حکومت لخوا له دغې محکمې سره هېڅ ډول همکاري نه ده شوې.
                    
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
دشانگهای سازمان: افغانستان کې دسولې ملاتړ کوو
منبع : دامریکا غږ             تاریخ: 12/16/2015
 
دشانگهای دهمکارۍ دسازمان دغړو هیوادونو استازي نن او سبا دچین دهینان ایالت په ژنگژو نومی ښار کې ددې سازمان په څوارلسمه غونډه کې دگډون دپاره سره را ټول شوي چې داقتصآدي همکاریو او سوداگریزو اړیکو دپراختیا ترڅنگ دترهه گرۍ سره پر گډې مبارزې خبرې وکړي. دافغانستان څخه دهیات مشري اجراییه رئیس عبدالله عبدالله  په غاړه درلوده او پدې غونډه کې یې دوینا په ترڅ کې ددې سازمان داصلي او څارگرو غړو څخه دافغانستان سره دملاتړ ښودلو په برخه کې مننه وکړه. هغه وویل، «مونږ دتاریخ په هغه مقطع کې قرار لرو چې نړیواله ټولنه هم دډیرو ستونزو سره مخامخ ده او نړۍ دقطبی کیدو په لور روانه ده. په  همداسې وختونو کې دشانگهای په شان دسیمه اییزو همکاریو دسازمان اهمیت هم لوړیږي.»
دچین صدراعظم، لي کیگیانگ، دغونډې په ترڅ کې دافغانستان داجراییه رئیس، عبدالله او دپاکستان دصدراعظم، نوازشریف، سره جلا جلا خبرې وکړې. هغه لومړی دنوازشریف سره له غونډې  نه مخکې چې اصلی موخه یې ددوستانه او دوه اړخیزو همکاریو زیاتول و، روغ بړ وکړ. وروسته هغه دافغانستان داجراییه رئیس عبدالله سره هم ولیدل. هغه داجراییه رئیس سره دکتنې پر مهال دچین او افغانستان ترمنځ اړیکې دډاډ وړ وبللې او ویی ویل، «چین او افغانستان داسې گاونډیان او دوستان دي چې پر یوه بل باندی ورته ډاډ لري او چین دیته چمتو دی چې دافغانستان دسوله اییزې بیا رغونې او پرمختگ دپاره صآدقانه او فداکارانه مرستی برابرې کړي.»
دچین صدراعظم په سیمه کې دامنیتي ثبات په اړه افغانستان ته په اشارې وویل، «اول باید مونږ دامنیتي همکاریو دپاره خپل قوت او لاره یو ځای کړو.» هغه دغړو هیوادونو ترمنځ دخپل منځي تماس او همکاریو وړاندیز وکړ او زیاته یې کړه چې، « ددې ټولنی دغړو هیوادونو ترمنځ بیلې همکاری باید زیاتې شي څو دپولو څخه ددفاع قوه پیاوړې شي، دافراطیت په ضد دسلا مشورو هڅې گړندی شي. په افغانستان کې دسولې دپاره دپخلاینی دبهیر ملاتړ وشي، دمخدره موادو سره مبارزه وشي او دسیمه اییز پرمختگ دپاره خوندي چاپیریال را منځته شي.«
دچین په ژنگژو ښار کې دشاهگهای دهمکاریو دسازمان دسرمشریزې په څنډه کې دروسیې صدراعظم دیمیتري میدویدف دافغانستان داجراییه رئیس عبدالله سره پر دوه اړخیزو همکاریو او بهرني سیاست بحث وکړ. دافغانستان داجرائیه رئیس او دروسیې صدراعظم پدې ټینگار وکړ دواړه هیوادونه گډې ستونزې لري چې باید په گډو هڅو حل شي. هغوي دغه راز ددوه اړخیزو اقتصآدی همکاریو په اړه هم خبرې وکړې.
دروسیې صدراعظم دافغانستان اجراییه رئیس سره په کتنه کې وویل، «دا غونډه یو ښه فرصت دی چې ددواړو هیوادونو یعنی افغانستان او روسیی پر اړیکو اقتصآدي همکاریو او بهرني سیاست باندې خبرې وشي.» چین هیله لري چې دشانگهای دهمکاریو دسازمان په څوارلسمې غونډې کې دهمکاریو ژمنی په عملی بڼه هم پلی شي. صدراعظم لي وویل په خورا مهمو ډگرونو کې دپام وړ موافقې لاسلیک شوې دي. هغه زیاته کړه، «مونږ په شپږو برخو  کې دشفافیت داصل پر بنسټ دبیلابیلو همکاریو موافقې لاسلیک کړې. یو: دامنیتي چارو همکاري، دوهم: دتولیدي طرفیتونو لوړول، دریم: مالي چارې، څلورم: اتصآل، پنځم:سیمه اییز تجارت او شپږم: دسیمې دخلکو معیشت.»
دشانگهای دهمکاریو سازمان په یو دپاسه دوه زرم کې پدې موخه تاسیس شو چې په سیمه کې د شاملو هیوادونو ترمنځ دامنیتي او اقتصآدي چارو همکارۍ پیاوړې او همغږې شي. چین، روسیه، تاجکستان، ازبکستان، قزاقستان، او قرغزستان دشانگهای دهمکاریو دسازمان اصلي غړي دي. افغانستان، هند، مغولستان، ایران او پاکستان ددې سازمان څارونکي هیوادونه دي.
                     
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
تحقيق: سکتورمعادن افغانستان با خطر جدى تاراج سياسى مواجه است
منبع : پژواک             تاریخ: 12/16/2015
 
کابل - يافته هاى تحقيق تازۀ "ديدبان شفافيت افغانستان" نشان ميدهد که سکتور معادن کشور، در معرض خطر جدى تاراج سياسى قرار داشته و مقام هاى بلندپايۀ حکومت، اعضاى شوراى ملى، زورمندان و مخالفان مسلح، از عوايد معادن سود مى برند. در اين تحقيق، تحت عنوان "تاراجگران اميد" که امروز به نشر رسيد، پنج معدن افغانستان که جواز رسمى فعاليت از وزارت معادن و پطروليم دارد، بررسى شده است که نياز هاى بيشتر براى شفافيت در پروسۀ قرارداد ها را نشان ميدهد.
يافته هاى اين تحقيق نشان ميدهد که تاکنون اعضاى شوراى ملى، مقام هاى بلندپايه حکومت، سياسيون و زورمندان، قرارداد هاى معادن را براى خود، خويشاوندان و افراد وابسته به خود به دست آورده اند. ديدبان شفافيت ميگويد که تاحال شرکت هاى برندۀ جواز ها، اکثراً بر اساس مداخلات سياسى و برخورد هاى سليقه يى تعيين گرديده اند. سيداکرام افضلى رئيس اجرايى ديدبان شفافيت افغانستان، در کنفرانس خبرى امروز گفت که اين تحقيق نشان ميدهد که سکتورمعادن افغانستان، از نگاه استخراجِ غيرقانونى و به نام قانون، در معرض خطر جدى تاراج سياسى قرار دارد. وى افزود که دست کم پنجاه عضو شوراى ملى، مقام هاى حکومتى به سطح وزير، سياسيون، زورمندان و مخالفان مسلح، از قرارداد هاى معادن و استخراج قانونى و غيرقانونى نفع مى برند و در حکومت گذشته هم قرارداد هايى که صورت گرفته، نشان دهندۀ اين است که حتى به سطح رئيس جمهور و معاونين و وزرا در قرارداد ها اعمال نفوذ کرده و قرارداد ها را براى کسانى داده اند که به آنها وابسته بودند.
افضلى علاوه کرد که در اکثر مناطق، يکى از عوامل اساسى ناامنى ها استخراج غيرقانونى معادن است که هم منازعات را بين مردم بيشتر ساخته و هم زمينه را مساعد نموده تا مخالفان مسلح، از عوايد معادن بهره ببرند. وى از فرد مشخص نام نبُرده گفت: "متاسفانه نه تنها استخراج غيرقانونى به شکل گسترده وجود دارد، بلکه در استخراج قانونى نيز خطر بسيار بالا وجود دارد که تمام پروسه قرارداد بستن، جمع آورى عوايد و نظارت از تطبيق قرارداد ها، به شکل درست صورت نمي گيرد."
رئيس اجرايى ديدبان شفافيت افغانستان گفت که فقر و بيکارى، در افغانستان به اوج خود رسيده و يگانه اميد مردم سکتور معادن است که ميتواند هم فرصت هاى کارى ايجاد کند و هم بودجه حکومت را تمويل کرده بتواند که متاسفانه اين اميد مردم را يک گروه کوچک سياسيون و افراد وابسته به آنان به خاک يکسان کرده اند. به گفته افضلى، پروسه داوطلبى قرارداد ها طورى طراحى شده که به نفع يک شرکت خاص تمام گردد و آن شرکت خاص هم، به يک فرد زورمند و يا يک نخبه سياسى رابطه دارد و هر قراردادى  که مطالعه ميشود، خطرجدى وجود دارد که از آن سوء استفاده اعظمى صورت گرفته و قرارداد به شکل رقابتى داده نشده است.
رئيس اجرايى ديدبان شفافيت افغانستان گفت که در قسمت جمع آورى عوايد معادن نيز شفافيت وجود ندارد و تاکنون هيچکس حتى وزير معاون هم نميداند که عوايد معادن، به چه اندازه است. حکومت بايد از سوء استفاده هاى سياسى و افراد زورمندى که اين سکتور را با مشکل روبه رو کرده، جلوگيرى نمايد. وى پيشنهاد کرد که قانون معادن افغانستان، بسيار ضعيف و پاسخگوى مشکلات موجود نيست و ميتواند زمينه را براى فساد مهيا سازد و نياز است که به شکل جدى، تجدیدنظر و تعديل گردد و پيشنهادات جامعه مدنى، در قانون معادن گنجانيده شود.
اما محى الدين نورى سخنگوى وزارت معادن و پطروليم گفت که وزارت از سه ماه بدين سو، بررسى روى تمام قرارداد ها را آغاز کرده و پنج قراردادى را که ديدبان شفافيت روى آن تحقيق نمود، يکى آن به تعليق درآمده و قرارداد هاى ديگر، تحت بررسى مجدد قرار دارد. وى به آژانس خبرى پژواک گفت که شرايط قرارداد ها تغيير کرده و پس از اين، تمام قرارداد ها در حضور ناظرين به شمول نهاد ديدبان شفافيت، به شرکت ها داده خواهد شد.
                  
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
سعودي له ترهګرۍ سره دمبارزې لپاره اسلامي ائتلاف رامنځته کړ
منبع : روهی ویب             تاریخ: 12/16/2015
 
دسعودي عربستان ددفاع وزیر محمد بن سلمان وايي: سعودي عربستان نیت لري، چې د۳۴ اسلامي هېوادونو،چې ۱۷ عربي هغه دي له ترهګرۍ سره دمبارزې لپاره اسلامي ائتلاف جوړ کړي او مرکز به یې پلازمېنه  الریاض وي. وزیر زیاتوي ددې ائتلاف لپاره هڅې او کار پیل شوې دی. محمد بن سلمان وايي: پلازمېنه الریاض به  دمرکز په توګه ټاکل کیږي، همدلته به پلانونه جوړیږي له ترهګرۍ سره به جګړه له همدې ځایه رهبري کیږي، موږ او اسلامي هېوادونه به له ترهګرۍ سره مبارزه کوو،چې اسلامي نړۍ خوندي او په امن کې شي. دسعودي دفاع وزیر زیاتوي هغه هېوادونه، چې له ترهګرۍ کړیږي هغه له دې ائتلاف څخه بهر نه دي.
په دې نوي ائتلاف كې ۱۷ عربي هېوادونه لکه سعودي عربستان، اردن، امارات، البحرین، تونس، سوډان، سومالیه، فلسطین او قطر، کویټ، لبنان، لیبیا، مصر، المغرب، موریتانیه، یمن او قمر جمهوريت شامل دي. او هغه اسلامي هېوادونه، چې ددې ائتلاف غړي دي په دې توګه دي: پاکستان، بنګلادیش، بنین، ترکیه، چاد، توګو، جیبوتي، سنګال، سیرالیون، ګابون کینیا، مالدیف، مالی، مالیزیا او نیجر او نایجیریا شامل دي.
دسیاسي چارو کارپوه سعید کریمي وايي: اوس، چې په منځني ختیځ کې ثبات  کاواکه شوی دی او ډیری سلطنتي نظامونه دترهګرۍ، داعش او ولسي پاڅون له ګواښ سره مخ دي، نو سعودي عربستان داسې یوه طرحه وړاندې کړه، خبره په اصل کې دخپل ځان او نظام ساتنه ده کنه داسې اسلامي هېوادونه شته، چې دا څلویښت کاله دترهګرۍ په اور کې سوځي. خو هیچا یې پاڼه هم نه اړوله. دا به وخت ثابته کړي، چې دا نوی اسلامي ائتلاف څومره اغیز ناک دی، چې سیمه له ترهګرۍ څخه پاکه کړي. 
                  
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
پاکستان او سعودي دداعش ضد ایتلاف سره یوځای شول
منبع : دامریکا غږ             تاریخ: 12/16/2015
 
سعودي رسمي خبري آژانس وايي چې دنوي ایتلاف دچارو دتنظیم لپاره به په ریاض کې دعملیاتو یو مرکز جوړ شي. سعودي دسه شنبې په ورځ ددغه نوي ایتلاف دجوړولو اعلان وکړ. په ایتلاف کې دپاکستان په ګډون ۳۴ هېوادونه برخه لري چې دترهګرۍ پر ضد او دترهګرۍ دځپلو لپاره یو اسلامي پوځي ځواک جوړ کړي. سعودي وايی ترهګري دبشریت او ژوند دبقا لپاره خطر دی او باید یې مخه ونیول شي. دسعودي ددفاع وزیر محمد بن سلمان یوې خبري غونډې ته وویل چې په دغو عملیاتو کې به ټول پام يوې ترهګرې ډلې ته متوجه نه وي. هغه وویل: "په اوسني عصر کې ډېر هېوادونه دترهګرۍ ښکار شوي دي، په عراق او سوریې کې داعش دی. يمن، ليبيا، مالي، نایجریا، پاکستان او افغانستان کې نور ترهګر دي. ددغې ترهګرۍ پرضد قوي مبارزې ته اړتیا ده."
تونس، لبنان، ليبيا، مصر، پاکستان، بنګلدېش، مالیزیا، سوډان، سومالیا، مالي او ناجیریا ددغه ایتلاف غړي دي. پردې سربېره اردن، بحرین، ترکیه او متحده عرب امارات هم په ایتلاف کې شامل دي چې په سوریې کې دداعش پر ضد دامریکا په مشرۍ دبل ایتلاف غړي هم دي. دسعودي چارواکي وايي چې داندونیزیا په ګډون یو شمېر نورو هېوادونو هم له نوي ایتلاف سره دمرستو ژمنې کړي دي. په همدې حال کې جرمني ددغه نوي ایتلاف دجوړولو هرکلی کړی دی.
دجرمني ددفاع وزیرې اورسلا فون دیر لین دسه شنبې په ورځ وویل چې دوی ددغه ایتلاف هر کلی کوي. هغې وویل: "زما په فکر دا باید دویانا دپروسې یوه برخه وي چې ټول هېوادونه داسلامي دولت پر ضد جنګ وکړي، لکه امریکا، اروپا، روسیه، ترکیه، سعودي، خو باید ایران او چین هم په دغه جنګ کې برخه واخلي." دهمدې میاشت په سر کې دجرمني پارلمان یو پلان تصویب کړ چې له مخې به یې دغه هېواد په سوریې کې دداعش پر ضد جنګ کې برخه اخلي او دفرانسې له جنګي عملیاتو سره به مرسته کوي. خو جرمني به دامریکا، برتانیا، فرانسې او روسیې غوندې هوايی عملیات او بمبارۍ نه کوي.
                       
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
افغانستان عقب مانده ترین کشور در آسیا درجه بندی شد
منبع : صدای امریکا             تاریخ: 12/16/2015
 
در تازه ترین گزارش توسعه انسانی سازمان ملل افغانستان در میان ۱۸۸ کشور در جایگاه ۱۷۱ قرار گرفته است. برنامه انکشافی سازمان ملل (یو ان دی پی) دوشنبه گزارش سالیانه توسعه بشری جهان را نشر نمود. در این گزارش شاخص های توسعهء انسانی (صحت، آموزش، اشتغال، عاید، آزادی سیاسی و مدنی) در ۱۸۸ کشور بررسی شده و بر اساس آن در چهار کتگوری درجه بندی شده اند. افغانستان در کتگوری کشور های کمتر توسعه یافته در این گزارش قرار دارد و در درجه بندی جهانی، جایگاه ۱۷۱ را گرفته است. افغانستان در قارهء آسیا، از ابعاد توسعه انسانی، عقب مانده ترین کشور برگزیده شده و ۱۷ کشوری که عقب مانده تر از افغانستان بررسی شده اند در قاره افریقا موقعیت دارند. کشور های همسایه افغانستان در کتگوری کمتر توسعه یافته پاکستان (۱۴۷)، در کتگوری توسعه یافته جمهوری اسلامی ایران (۷۰) و جمهوری خلق چین (۴۰) و در کتکوری میانه توسعه یافته تاجکستان (۶۹) است.
ناروی هم چنان در صدر کشور های فوق العاده توسعه یافته قرار دارد و در درجه بندی جهانی جایگاه نخست را دارد. آسترالیا، سویس و هالند به ترتیب مقام های دوم، سوم و چهارم را از آن خود کرده اند. کشور های افریقایی نیجر، جمهوری افریقای مرکزی و ایریتریا در قعر فهرست توسعه انسانی جا گرفته اند.
شاخص های توسعه انسانی افغانستان در مقایسه با یک سال پیش دو ممیز اُفت داشته است. دردرجه بندی این گزارش در سال ۲۰۱۳ افغانستان جایگاه ۱۶۹ را داشت. گفته می شود که با بیرون شدن ده ها هزار نظامی خارجی و شدت یافتن خشونت های مسلحانه در افغانستان، به طور عمومی، شرایط برای توسعه اتباع این کشور دشوارتر شده است. 
                      
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
د«يو ان ډي پي» په رېپوټ کې افغانستان دآسيا تر ټولو وروسته پاتې هېواد ښودل شوی
منبع : روهی ویب             تاریخ: 12/16/2015
 
دملګرو ملتونو دانکشاف پروګرام «يو ان ډي پي» موسسې لخوا، په يوه تازه درجه بندۍ کې افغانستان دنړۍ دوروسته پاتې هېوادونو دلست په کتار کې راغلی.
په دغه درجه ټاکنه کې څلور کټګورۍ ټاکل شوې، چې دنړۍ يو ۱۸۸ هېوادونه ښودل شوي او افغانستان ۱۷۱ ځای لري، چې په آسيا کې تر ټولو وروسته پاتې هېواد دی او له افغانستان وروسته پاتې نور ۱۷ هېوادونه په افريقا کې دي. په دغه ډلبندۍ کې دانساني پراختيا شاخص (روغتيا، زدکړه، بوختيا، عايد، سیاسي او مدني آزادۍ) په پام کې نيول شوي.
زموږ په ګاونډيانو کې چين ۴۰، تاجکستان ۶۹، ايران ۷۰ او پاکستان ۱۴۷ ځايونه لري. په لومړي مقام کې دناروې هېواد ورپسې اسټراليا، سويس او هالينډ په ترتيب سره دوهم، درېيم او څلرم مقامونه لري.
             
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
عضویت دایمی افغانستان در کنفرانس شانگهای پیشنهاد شود
منبع : رادیو آزادی             تاریخ: 12/16/2015
 
مشرانو جرگه افغانستان، با در نظرداشت عضویت کشور های قدرتمند منطقه در سازمان همکاری شانگهای از حکومت وحدت ملی می خواهد تا بخاطر عضویت در این سازمان تلاش های جدی را انجام دهد. محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه که ریاست جلسه روز سه شنبه را نیز بر عهده داشت گفت، عضویت در سازمان همکاری شانگهای در راستای مبارزه با تروریزم موثر می باشد: "مسئله عضویت افغانستان در کنفرانس مهم شانگهای است که باید درخواست عضویت افغانستان صورت بگیرد و توجه لازم صورت گیرد تا افغانستان پذیرفته شود."
از سوی هم نثار حارس عضو کمیسیون روابط بین المللی مشرانو جرگه می گوید، اعضای سازمان شانگهای خواهان عضویت دایمی افغانستان در این سازمان هستند و به گفته وی حکومت افغانستان باید این موضوع را نظرانداز کند: "در روسیه علاقمندی مقامات روسی در این مورد بیشتر بود که باید افغانستان عضویت سازمان شانگهای را حاصل کند و روسیه از این حمایت می کند ما امیدوار هستیم تا این مساله در آنجا بحث شود و این مساله حل شود."
این در حالیست که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت به هدف اشتراک در چهاردهمین کنفرانس سالانه سازمان همکاری شانگهای همین اکنون در چین بسر می برد. مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه در صحبت با رادیو آزادی گفت، آقای عبدالله روی اهمیت عضویت دایمی افغانستان در این سازمان نیز تاکید می کند.
طرح ایجاد سازمان همکاری شانگهای به هدف همکاری منقطه یی در بخش امنیت، اقتصاد و مسایل فرهنگی در سال ۱۹۹۶مطرح گردید ولی این سازمان رسماً در سال ۲۰۰۱ میلادی تاسیس گردید. افغانستان پس از سال ۲۰۱۲ میلادی به حیث ناظر در کنفرانس های این سازمان اشتراک می کند. کشور های روسیه، چین، ازبکستان، قزاقستان، تاجکستان و قرغزستان عضویت سازمان همکاری شانگهای را دارند و افغانستان، پاکستان، هند، ایران، بلاروس و منگولیا به حیث کشورهای ناظر در جلسات این سازمان اشتراک می کنند.
از سوی هم اکبر اوریا یکی از آگاهان مسایل سیاسی می گوید، عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای ارزش حیاتی دارد: "چون سازمان شانگهای یک سازمان با عظمت جهانی است این می تواند که در روابط بین المللی افغانستان بسیار از نفوس خود استفاده بکند از این جهت برا ی افغانستان بسیار مفید و حیاتی است بدست آوردن عضویت شانگهای."
آقای اوریا هم چنان گفت، افغانستان در میان کشورهای قدرتمند عضو این سازمان مانند روسیه، چین و هند قرار دارد و هر تصمیم این سازمان می تواند بالای افغانستان تاثیرگذار باشد. از سوی هم عبدالله واحدیار یک تن از آگاهان دیگر بدین باور است که اگر حکومت افغانستان مدیریت خوبی را به میان آورد میتواند در عین زمان همکاری های ناتو و سازمان شانگهای را بدست آورده و بخاطر منافع ملی اش از آن استفاده نماید.
                     
 
برگشت به فهرست اخبارفهرست اخبار
ائتلاف نظامی ۳۴ کشور اسلامی برای مبارزه علیه تروریزم تشکیل شد
منبع : رادیو آزادی             تاریخ: 12/16/2015
 
پس از آنکه عربستان سعودی از ایجاد یک ائتلاف نظامی متشکل از ده ها کشور اسلامی خبر داد، حکومت افغانستان می گوید که از این کشور نیز دعوت شده است تا به این ایتلاف بپیوندد. جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان که امروز با رادیو آزادی صحبت می کرد گفت، حکومت این کشور بعد از بحث و مشوره در زمینه تصمیم اتخاذ خواهد کرد: "از افغانستان هم برای اشتراک در این ایتلاف دعوت شده است اما حکومت افغانستان تا حال در این مورد هیچ نوع تصمیم نگرفته است. در این مورد بحث می شود و پس از بحث و مشوره فیصله خواهد شد که آیا لازم است تا این کشور در چنین یک ایتلاف شامل شود و یا لازم نیست که در آن اشتراک کند."
کشور های نیرومند اسلامی از جمله، عربستان سعودی، امارات متحدهء عرب، قطر، ترکیه، مالیزیا، مصر و پاکستان شامل این ائتلاف 34 کشور اسلامی هستند. هدف از تشکیل این ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، "مبارزه با تروریزم" خوانده شده است. در همین حال عبدالرحمن الغاصب سفیر عربستان سعودی در کابل بعد از ظهر امروز در دیدار با صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان دعوت کشورش را برای پیوستن افغانستان در ایتلاف ۳۴ کشور اسلامی مطرح کرده است.
شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در صحبت با رادیو آزادی در مورد پاسخ آقای ربانی به این دعوت چنین گفت: " وزیر خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در پاسخ اظهار داشت که دعوت برای پیوستن افغانستان به این ایتلاف طی تماس های تلیفونی مقامات بلندرتبه عربستان سعودی با مقامات بلندرتبه جمهوری اسلامی افغانستان نیز مطرح شده و جمهوری اسلامی افغانستان معلومات همه جانبه در خصوص این ایتلاف را مورد غور و مطالعه قرار خواهد داد و تصمیم دولت جمهوری اسلامی افغانستان در این زمینه در آینده نزدیک اتخاذ خواهد شد." مرکز عملیاتی این ائتلاف در شهر ریاض پایتخت عربستان سعودی خواهد بود. شهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان امروز در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت که "اکثر کشور های اسلامی درین ائتلاف یکجا شده اند تا تروریزم را سرکوب کنند."
"فکر می کنم متوجه شده اید بیانیه از تشکیل یک ائتلاف کشور های اسلامی خبر میدهد. درین ائتلاف اکثریت دنیای اسلام گردهم آمده تا تروریزم را سرکوب کند. این ائتلاف به تقاضای دنیای اسلام ایجاد شده زیرا این بیماری کشور های اسلامی را بیشتر از دیگران در جامعهء جهانی متاثر ساخته است. مرکز عملیاتی این ائتلاف در ریاض ایجاد میشود تا از همین جا برعلیه تروریستان در کشور های اسلامی اقدام شود و عملیات از همین جا تنظیم شود."
ایران که از رقیبان اصلی عربستان سعودی است، درین ائتلاف جا ندارد. محمد بن سلمان گفت، مبارزهء این ائتلاف تنها با تروریستان در سوریه، عراق و یمن خلاصه نمی شود. او به طور مشخص از مبارزه با تروریستان در افغانستان و پاکستان نیز سخن گفت: "کشور های که امروز از تروریزم متاثر هستند، به طور مثال داعش در سوریه و عراق، فعالیت های تروریستی در سینای مصر، یمن، لیبیا، مالی نایجریا پاکستان و افغانستان که نیاز است برعلیه این فعالیت ها اقدامات جدی و عملی شود. این ائتلاف نیز به همین هدف ایجاد شده است."
آیا تعریف این ائتلاف از تروریزم تنها داعش است یا اینکه نظامیان ۳۴ کشور اسلامی عضو این ائتلاف به نبرد گروه های تندرو دیگر نیز میروند؟ وزیر دفاع عربستان سعودی در این مورد گفت: "هر گروه تروریستی که در مقابل ما به وجود بیاید برضدش اقدام کرده و مبارزه میکنیم."
شهزاده محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی در همین حال گفت که عملیات این ائتلاف نظامی در هماهنگی با جامعهء جهانی انجام خواهد شد. سعودی و شماری دیگر از کشور های خلیج با تهدید رو به افزایش تُندروی در سرحدات شان مواجه هستند. در یمن حوثی های که ادعا می شود از حمایت ایران برخوردار هستند و در سوریه و عراق گروه معروف به دولت اسلامی یا داعش، امنیت شرق میانه را به هم زده اند. 
شمار آوارگان افغان در يک سال 64 درصد افزايش يافت
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفت: انتظار می رود تا پایان سال جاری میلادی شمار آوارگان افغان به دویست هزار نفر برسد که این شمار نسبت به سال 2014 میلادی شصت و چهار درصد افزایش نشان مى دهد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما از نیویورک، مارک بودن سه شنبه در نشستی خبری تصریح کرد: برغم افزایش سطح خشونت ها در افغانستان که هم اکنون در بخش عظیمی از سراسر کشور جریان دارد ولی پیشرفت هایی نیز در رساندن امدادها به مردم دیده می شود.
وى افزود: طرف های درگیری نیز نسبت به قوانین انساندوستانه احترام بیشتری از خود نشان می دهند و برای نخستین بار اطلاع یافتیم که طالبان بیانیه ای درباره آتش بس یک جانبه ارائه و اجازه داده است کمکها به دست همه مردم افغانستان برسد.
این مقام سازمان ملل گفت: این امر نشان دهنده این حقیقت است که نگرانی کلی درباره ضرورت فراهم آوردن کمک های انساندوستانه برای همه مردم افغانستان بر مبنای نیازهایشان وجود دارد.
وی افزود: توانایی در ارائه امدادها در افغانستان در یک سال گذشته بهبود یافته است و احتمال دارد حتی در سال آینده میلادی نیز ادامه یابد. 
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان با بیان اینکه در فاصله ماه های ژانویه تا سپتامبر 2014 میلادی، حدود هشت هزار و سیصد و چهل شش نفر در افغانستان کشته شده اند، گفت: در این مدت بیشتر شمار تلفات بین غیرنظامیان رخ داده و افزایش خشونت ها از زمان انتقال امور امنیتی از سوی نیروهای بین المللی به نیروهای امنیتی افغانستانی مشهودتر است.
وی افزود: ماهیت درگیری ها در حال تغییر است و در نواحی تحت کنترل طرف های درگیری نیز تغییراتی رخ داده است، در سال 2015 میلادی بیست و سه مرکز اداری یک بار تصرف شده اند و این در حالی است که در سال 2014 میلادی هر مرکز حداقل سه بار تصرف شده بود.
مارک بودن در بخش دیگری از سخنانش گفت: تقریبا شش میلیون و سیصد هزار نفر از شهروندان افغان تحت تاثیر درگیری های گسترده در داخل کشور قرار گرفته اند و فرار مردم از خانه هایشان به سرعت ادامه دارد کما اینکه در سال جاری میلادی حدود یکصد و نود و شش هزار نفر از خانه و کاشانه خود گریخته اند.
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل همچنین به وقوع بلایای طبیعی در افغانستان اشاره کرد و گفت: علاوه بر جاری شدن مکرر سیل که بی خانمانی شمار بسیاری از مردم را منجر می شود، زلزله ای که در سال جاری در بداخشان رخ داد نیز به مرارت های انساندوستانه مردم افغانستان افزوده است.
وی در ادامه کاهش شمار حملات به کارکنان و نهادهای انساندوستانه، مدارس و مراکز بهداشتی در سال جاری میلادی کاهش را مثبت ارزیابی کرد.
مارک بودن همچنین ضمن ابراز نگرانی از مهاجرت شهروندان افغان به خارج از کشورشان و به ویژه به اروپا گفت: بیشتر کسانی که کشور خود را ترک می کنند به دلیل پیامدهای اقتصادی است که در کشور وجود دارد و هیچگونه رشد اقتصادی افغانستان دیده نمی شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: یک میلیون و چهارصد هزار شهروند افغان هم اکنون در پاکستان به سر می برند که در معرض بازگرداندن به کشور قرار دارند و در عین حال ظرفیت افغانستان در مقابله با این شمار از افراد که به داخل کشور بازگردانده می شوند، بسیار محدود است.
معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در پایان گفت: سازمان ملل سال آینده میلادی مسائل مربوط به مهاجرت به ویژه شمار عودت داده شدگان به افغانستان را بررسی خواهد کرد.
مارک بودن در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر اینکه دولت افغانستان همواره از کشورهای همسایه به مانند ایران و پاکستان برای کمک به شهروندان افغان سخن می گوید، شما به عنوان یکی از مقام های سازمان ملل همکاری افغانستان با ایران و پاکستان را چگونه می بینید، گفت: عمده ترین ناحیه همکاری ها مربوط به موضوع آوارگان و عودت داده شدگان به داخل افغانستان است. 
وی افزود: واکنش دولت ایران به آوارگان افغان بسیار حائز اهمیت است، هزینه سنگینی در این میان وجود دارد، ارائه منابع به شهروندان افغان به منظور بهبود بخشیدن به وضعیت خود در جامعه افغانستان امری مهم محسوب می شود در نتیجه همکاری و ادغام در این زمینه بسیار کارساز است .مارک بودن گفت: افزایش همکاری ها در زمینه انرژی خورشیدی و دیگر موارد دیده می شود و انتظار می رود همکاری های بیشتری نیز در آینده صورت گیرد. آینده اقتصادی افغانستان به کمک های منطقه ای و تقویت همکاری های اقتصادی با دیگر کشورها مشروط است و ما نیز هم اکنون سعی داریم درباره مرارت های بشردوستانه ای که افغانستان با آن مواجه است به این کشور کمک کنیم.


مدودف: روسیه از افغانستان در نبرد با تروریسم و مواد مخدر حمایت می کند
دیمیتری مدودف' نخست وزیر روسیه، در آستانه نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای با بیان اینکه 'تشکیل جبهه متحد علیه تروریسم نیازمند کنار گذاشتن تفاوت های ایدئولوژیک است'، گفت که کشورش از دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر حمایت می کند.
به گزارش خبرگزاری 'اسپوتنیک' روسیه، مدودف گفت: 'روسیه از اقدام ها و تلاش های دولت و ملت افغانستان برای برقراری صلح و احیای افغانستانی باثبات و بی طرف که از افراط گرایی، جرائم مربوط به مواد مخدر و سایر مشکلات رها و صاحب اقتصادی پایدار باشد، حمایت می کند.'
نخست وزیر روسیه افزود: آشوب و آشفتگی در خاورمیانه و شمال آفریقا به گسترش تروریسم دامن می زند و تنها با ایجاد یک جبهه واحد علیه تروریسم و کنار گذاشتن تفاوت های ایدئولوژیک است که می توان با این چالش ها مقابله کرد.'
مدودف که در آستانه برگزاری چهاردهمین نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای در شهر «جن جو» در مرکز استان «هونن» چین سخن می گفت، درباره نقش این سازمان در مبارزه با تروریسم در منطقه تاکید کرد: ارتقای ساختار ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای به حل و فصل مسائل مربوط به تامین مالی ایجاد یک سیستم ایمن ارتباطات از راه دور بین کشورهای عضو این سازمان کمک خواهد کرد.
وی اضافه کرد، امنیت مفهومی غیرقابل تقسیم است چرا که تضمین یک کشور بدون توجه به رفاه و امنیت سایر اعضای جامعه بین المللی ممکن نیست.
چهاردهمین نشست رسمی نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای امروز (سه شنبه) در شهر «جن جو» در مرکز چین با سخنان «لی کچیانگ» نخست وزیر این کشور آغاز به کار کرد.
«محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری به عنوان نماینده عالی جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور دارد.
« لی کچیانگ» در آیین گشایش این نشست گفت، این سازمان باید بتواند به عنوان یک نیروی مهم در نظام بین الملل، جهت استقرار و تثبیت صلح و رفاه بکار گرفته شود.
وی با بیان اینکه سازمان همکاری های شانگهای از توانایی های های فراوانی برای ایفای نقش پررنگ تر در عرصه تحولات جهانی برخوردار است، خواستار تشکیل کارگروهی مبتنی بر شش محور «همکاری های امنیتی»، «ساخت و ساز»، «اجرای سریع توافقات صورت گرفته»، «همکاری نوآورانه در زمینه مالی»، «همکاری های تجاری» و «همکاری در حوزه ساختارهای اجتماعی و تامین نیازهای مردمی» شد.
نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای در سال های 2013 در تاشکند ازبکستان، 2012 در بیشکک قرقیزستان، 2011 در سن پترزبورگ روسیه، 2010 در دوشنبه تاجیکستان، 2009 در پکن چین ، 2008 در آستانه قزاقستان و به همین ترتیب بین کشورهای عضو به صورت گردشی برگزار شده است.
اعضای سازمان همکاری شانگهای شامل شش عضو ثابت چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و پنج عضو ناظر جمهوری اسلامی ایران، هند، پاکستان، مغولستان، افغانستان است. این سازمان سابقه فعالیت 14 ساله دارد.
سازمان همکاری شانگهای سال 2001 تاسیس شد. این سازمان جمعیتی نزدیک به سه میلیارد و 300 میلیون نفر را پوشش می دهد. ارزش اقتصادی سازمان همکاری شانگهای بالغ بر 15 هزار و 500 میلیارد دلار است که با این حساب معادل 20 درصد از ارزش تولید ناخالص داخلی جهان است.


در صورت عدم موفقیت مذاکرات صلح، فشارهای داخلی گریبانگیر رئیس‌جمهور افغانستان می‌شود

کارشناسان هشدار دادند اگر تا چهار ماه آینده و آغاز فصل بهار مذاکرات صلح موفقیت‌آمیز نباشد، به شدت حملات طالبان افزوده خواهد شد که در نتیجه، فشارهای داخلی ممکن است گریبانگیر رئیس‌جمهور افغانستان شود.

به گزارش  خبرگزاری تسنیم، «اشرف‌غنی» رئیس جمهور افغانستان در اولین سفر رسمی خود با هدف عادی کردن روابط تیره با پاکستان تصمیم گرفت تا به اسلام‌آباد سفر کند.
پس از آن، دور اول مذاکرات صلح آغاز شد اما با گذشت مدتی با اعلام خبر مرگ ملا عمر رهبر سابق گروه طالبان به حالت تعلیق در آمد.
اما رئیس جمهور افغانستان پس از چند ماه دوباره  به منظور شرکت در کنفرانس «قلب آسیا» به اسلام‌آباد سفر کرد.
این بار نیز علاوه بر پاکستان نمایندگان کشورهای آمریکا و چین تعهد کردند تا در راستای پیشبرد مذاکرات صلح در کنار این دو کشور همکاری بیشتری کنند.
همچنین تصمیم گرفته شد تا گروهی 4 نفره متشکل از کشورهای افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برای پیگیری این موضوع تشکیل شود.
حال پس از گذشت چند روز از کنفرانس قلب آسیا در اسلام‌آباد، مانند دور قبلی مذاکرات صلح، زمزمه‌های از سرگیری دوباره این مذاکرات به گوش می‌رسد.
«راحیل شریف» رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز در همین راستا و برای هماهنگی با مقامات کابل در آینده نزدیک به این کشور سفر خواهد کرد.
مقامات ارشد پاکستانی تاکید کردند که دور دوم مذاکرات روند صلح افغانستان با نامگذاری «مری-2» احتمال دارد که در هفته‌های آینده آغاز شود.
اما طالبان افغانستان نسبت به سفر اخیر اشرف غنی به اسلام‌آباد واکنش نشان داده و دستاوردهای آن را «هیچ» بیان کردند.
طالبان افغانستان در وب‌سایت رسمی خود ادعا کردند  که موضوع اصلی نشست «قلب آسیا» در اسلام‌آباد در مورد مشکلات و اختلافات میان هند و پاکستان بود نه برای پیدا کردن راه‌حلی در مورد مشکلات افغانستان.
اشرف‌غنی در کنفرانس خبری در اسلام‌آباد اعلام کرد که علیه طالبان می‌جنگد زیرا آنها تهدیدی در مقابل جهانیان هستند.
طالبان افغانستان سخنان اشرف‌غنی و تمایل وی در مورد پیشبرد مذاکره صلح را «متناقض» خواندند.
طالبان بر موفقیت‌آمیز بودن حملات افراد این گروه به فرودگاه شهر قندهار و نیز تصرف شهرستان «خانشین» در جنوب این کشور تاکید کردند.
کارشناسان بر این باورند که در صورتی که این بار نیز مانند دوره اول، مذاکرات صلح به نتیجه‌ای نیانجامد، دولت افغانستان با چالش جدی روبرو خواهد شد.
آنها هشدار دادند اگر تا چهار ماه آینده و آغاز فصل بهار این مذاکرات موفقیت‌آمیز نباشد، به شدت حملات طالبان افزوده خواهد شد که در نتیجه، فشارهای داخلی ممکن است گریبانگیر دولت افغانستان شود.

داعش در سوريه، ليبي، عراق، يمن و افغانستان فعاليت دارد
وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خود در مسکو اعلام کرد داعش در سوریه، لیبی، عراق، یمن و افغانستان فعالیت دارد.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما، سرگئی لاوروف گفت:« این فرصت بسیاری خوبی است که ما به تعاملات خود درباره برخی مسائل ادامه دهیم. رؤسای جمهوری در چند ماه گذشته چندین بار درباره مسائل مبارزه با تروریسم گفتگو کرده اند. حل مسئله سوریه به ادامه توجهات و تلاشهای ما در چارچوب توافقاتمان در وین نیاز دارد. مسئله تروریسم فقط به سوریه محدود نمی شود. چند روز پیش مجمع بین المللی درباره لیبی پایان یافت. ما شاهد حضور داعش در لیبی هم هستیم. همچنین ما شاهد فعالیتهای داعش در عراق، یمن و افغانستان هستیم. من معتقدم که امروز ما به طور جامع همه این مسائل را مرور خواهیم کرد. من همچنین دوست دارم درباره حل مسئله خاورمیانه یعنی مناقشه فلسطین و اسرائیل تبادل نظر کنیم. همچنین ما دوست داریم گفتگوهای رؤسای جمهورمان را درباره اینکه آمریکا چگونه می تواند به حل مسئله اوکراین کمک کند، ادامه دهیم. با توجه به نفوذی که آمریکا روی کییف دارد، آمریکا می تواند عامل مثبتی در حل این مسئله باشد. من همچنین دوست دارم درباره همه مسائل دوجانبه که از نظر شما ضروری به نظر می رسد گفتگو کنم. بعد از آن ما درباره مذاکراتمان با رئیس جمهور پوتین دیدار و گفتگو خواهیم کرد. من انتظار همکاریها و گفتگوهای مثمر ثمری داشته باشیم.


کاهش تولید تریاک در افغانستان، راه طولانی نابودی کشت خشخاش
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، مسئولان وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گویند: سطح زیر کشت خشخاش از سال 2014 تا 2015 میلادی از 224 هزار هکتار به 183 هزار هکتار کاهش یافته و در مجموع 19 درصد کاشت این محصول نیز کم شده است. 
مبارزه با مواد مخدر مانند مبارزه با تروریسم یکی از اولویت های دولت افغانستان است و قوانین این کشور هرگونه فعالیت در زمینه کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را جرم دانسته و یکی از پنج محور اساسی سیاست های اصلاح امنیتی افغانستان که در سال 2004 میلادی پس از روی کار آمدن حامد کرزی رییس جمهور پیشین پایه ریزی شد، مبارزه با مواد مخدر است. 
ماده چهارم قانون اساسی افغانستان تصریح کرده است «دولت از هرگونه فعالیت تروریستی، کشت و قاچاق مواد مخدر و تولید آن و مصرف مواد الکلی، جلوگیری به عمل خواهد آورد.» 
وزارت خانه های مبارزه با مواد مخدر، احیا و توسعه روستاها، بهداشت عمومی افغانستان و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، مسئولیت اصلی سیاست های مبارزه با مواد مخدر را برعهده دارند و در سال های گذشته توانسته اند بخشی از اهداف و برنامه های خود را با وجود افزایش ناامنی ها، عملی سازند. 
پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیش از 2 هزارو 500 نیرو که شماری از آنان آموزش های تخصصی را در کشورهای خارجی از قبیل روسیه فراگرفته اند، در صف مقدم این مبارزه قرار دارند و تاکنون در این راه ده ها قربانی داده اند. علاوه بر این نیروی ویژه مبارزه با مواد مخدر افغانستان در عملیات کشف و ضبط موارد مخدر با پلیس مبارزه با مواد مخدر همکاری تنگاتنگ دارد.
همکاری های مرزبانان افغان با همسایگان یکی دیگر از دلایل موفقیت نهادهای مبارزه با مواد مخدر در کاهش چشمگیر تولید تریاک و کشت خشخاش در این کشور است و افغانستان در نظر دارد ارتباط آنلاین با پلیس مرزی کشورهای همسایه از جمله ایران برقرار کند تا بتواند قاچاقچیان بزرگ بین المللی را بدون اتلاف وقت در مناطق مرزی به دام بیندازد.
مجموع این برنامه ریزی ها موجب کاهش 48 درصد تولید تریاک و 19 درصدی زمین های زیر کشت خشخاش از یک سو و افزایش کشف و ضبط مواد مخدر و دستگیری قاچاقچیان از سوی دیگر شده است.
وزارت مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده است که یک رویکرد متعادل، جامع، پایدار و هماهنگ را در راه مبارزه با مواد مخدر اتخاذ کرده است که کشت جایگزین و تخریب مزارع کشت خشخاش و درمان معتادان، در صدر این برنامه ها قرار دارد. 
این وزارت خانه، ارتقای آگاهی شهروندان از زیان های مواد مخدر را بسیار با اهمیت می داند و در نظر دارد همایش بزرگ بسیج ملی مبارزه با مواد مخدر را در اوایل سال 2016 با مشارکت عالمان دینی، استانداران، رسانه ها، فعالان مدنی، افراد و نهادهای تاثیر گذار بر روی مردم و جوانان برگزار کند و از آنان برای مبارزه با این پدیده کمک بگیرد. 
افغانستان دارای 2.5 میلیون نفر جمعیت معتاد است. نزدیک به دو میلیون نفر این افراد را برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، معتادان سالخورده تشکیل می دهند. 
بر اساس گزارش های منتشر شده توسط وزارت مبارزه با مواد مخدر یک سوم خانواده های افغان به نحوی متاثر از مواد مخدر هستند و در مناطق روستایی این نسبت افزایش نشان می دهد و مشتقات تریاک در بین سالخوردگان معتاد، استفاده بیشتری دارد.
میزان مواد کشف شده در افغانستان از ماه مارس سال 2014 تا مارس 2015 میلادی از 119 هزارو 960 کیلوگرم به 128 هزار و 79 کیلوگرم رسیده است و ضبط تریاک و هروئین در این مدت به ترتیب 14 و 32 درصد کاهش یافته، اما کشف و ضبط «حشیش»، 81 درصد افزایش یافته است.
افزایش قیمت تریاک گویای کاهش چشمگیر تولید و توزیع این ماده مخدر در افغانستان است. قیمت تریاک 30 درصد در سال 2015 میلادی افزایش داشته و از 131 دلار در هر کیلوگرم به 170 کیلوگرم رسیده است. 
این نخستین بار است که بعد از برکناری طالبان از قدرت در افغانستان، کشت خشخاش تا این حد کاهش می یابد و دولت کوشیده است با الگوبرداری از کشورهای دیگر تولید محصولات غیر افیونی را جایگزین کشت خشخاش کند. تولید گلاب و زعفران از عمده ترین محصولاتی است که دولت توانسته آن را جایگزین بخشی از تولید تریاک در این کشور کند. 
این طرح ها به دلیل درآمدزایی بالا و اشتغال به کار آسوده تر، با استقبال زمین داران در استان های مختلف مواجه شده، اما گروه های مسلح مخالف که تحت عناوین شناخته شده و یا ناشناخته در افغانستان فعالیت می کنند، به دلیل کسب درآمدهای هنگفت از قاچاق مواد مخدر، از اصلی ترین موانع تحقق برنامه های دولت برای جایگزین کردن کشت خشخاش به حساب می آیند. 
بخش اعظم تریاک تولیدی افغانستان به سایر کشورهای جهان قاچاق می شود و قاچاقچیان بزرگ بین المللی دست از منافع هنگفت خود در این کشور برنمی دارند. برخی از این قاچاقچیان بزرگ عضو گروه های مسلح مخالف هستند و یا با این گروه ها ارتباط نزدیک دارند. 
ژنرال «عبدالحمید حمید» یکی از فرماندهان ارتش افغانستان می گوید: قاچاقچیان مواد مخدر در هماهنگی کامل با تروریست ها عمل می کنند. آنان جنگ افزارهای مورد نیاز تروریست ها را تامین می کنند و در مقابل از آنان می خواهند تا تسهیلات لازم را برای قاچاق این مواد فراهم کنند و یا خود آنان دست به کار قاچاق مواد مخدر می زنند. 
تروریسم و مواد مخدر در افغانستان با هم عجین شده اند و دولت در چنین شرایطی توانسته با کمک سازمان ملل، از سطح زمین های زیر کشت خشخاش و تولید مواد مخدر بکاهد، اما تعامل و همکاری قاچاقچیان و تروریست ها که هر دو طرف را به اهداف خود نزدیک می سازد، کار را برای نابودی کامل مزارع کشت خشخاش در این کشور دشوار و پرهزینه کرده است.


ماجرای نامه محرمانه‌ پاکستان به افغانستان که از اخبار حذف شد
رادیو آزادی اندکی پس از انتشار نامه 10 ماده‌ای «سرتاج عزیز»مشاور امنیتی نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان، آنرا از روی خروجی سایت خود حذف کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، رو گذشته اخباری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که از نامه محرمانه پاکستان به افغانستان پرده برداشته بود.
بنابر این گزارش، رادیو آزادی با انتشار مطلبی نامه محرمانه دولت پاکستان به حکومت افغانستان را افشا کرد و نوشت: این نامه را «سرتاج عزیز» در ماه سنبله سال جاری هنگام شرکت در نشست «ریکا» در کابل، به حکومت افغانستان سپرده است.
بنا به ادعای رادیو آزادی، پاکستان در این نامه، 10 مورد از خواسته‌های خود را از حکومت افغانستان و همچنان چگونگی اقداماتش در رابطه به مبارزه با تروریسم را به این شکل اعلام کرده است:
اول، اقدام در برابر «مولانا فضل الله» رهبر تحریک طالبان پاکستان، جلوگیری از رفت و آمد افراد مربوط به این گروه و پاکسازی ریاست امنیت ملی افغانستان از افرادی که از تحریک طالبان پاکستان حمایت می کنند.
دوم، پاکستان در برابر شبکه حقانی و طالبان افغانستان اقدامات آشکاری را انجام داده،کارخانه‌های مین‌سازی آنان را از بین برده، طالبان را تشویق کرده تا به پروسه صلح حکومت افغانستان بپیوندند و در خاک پاکستان بر ضد افغانستان عملیات راه‌اندازی نکنند.
سوم، پاکستان پس از سرکوب طالبان افغان آماده است تا در کنار آمریکا و چین با پروسه صلح افغانستان همکاری لازم کند.
چهارم: نیاز جدی است تا جلو کمپین‌های ضد پاکستان در افغانستان گرفته شود، زیرا این کار سبب برانگیخته شدن احساسات ضد افغانستان در پاکستان می‌شود و اسلام‌آباد خواهان ادامه آن نیست.
پنجم: پاکستان همچنان نگران است که از جانب هند بر ضد پاکستان از خاک افغانستان استفاده شود و حکومت این کشور باید آن اقدامات هند را که در خاک افغانستان بر ضداسلام‌آباد صورت می‌گیرد، متوقف بسازد.
ششم: فضای ایجاد شده بر ضد پاکستان در افغانستان، زندگی حدود 3 میلیون مهاجر افغان در پاکستان را با خطر روبرو می‌سازد اما اسلام‌آباد تاکنون از احساسات ضد مهاجرین افغان در پاکستان جلوگیری کرده است.
هفتم: موضوع دیگر این است که هر زمان که مساله پشتونستان در رسانه‌های افغانستان مطرح می‌شود مرز بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان خط دیورند نامیده میشود، این کار مدیریت مرز را با چالش مواجه می‌کند.
هشتم:حملات در امتداد مرز با پاکستان نیز نگران کننده بوده و باید جلو فعالیت‌های تروریست‌ها در نزدیکی مرزها گرفته شود.
نهم: مطرح کردن خواست‌ها مبنی بر تحریم کردن واردات از پاکستان مناسبات تجارتی میان 2 کشور را متضرر ساخته و ترانزیت افغانستان را با خطر روبرو خواهد ساخت.
دهم: اگر فضای ضد پاکستان در افغانستان همچنان ادامه یابد، پیشنهاد و برنامه رئیس جمهور غنی در زمینه اتصال منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی عملی نخواهد شد.
نکته جالب توجه این خبر این بود هنگامی که تلاش کردیم به لینک اصلی خبر مراجعه کنیم، با پیغام «صفحه مورد نظر شما وجود ندارد، مواجه می‌شدیم».
«جواد ناجی» فعال مدنی افغانستان که خود این خبر را در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرده بود، نوشت: رادیو آزادی اندکی پس از افشای این نامه محرمانه، آنرا از سایت خود حذف کرد.
هنوز هیچ یک از مقامات رسمی دولت افغانستان و پاکستان به این موضوع واکنشی نشان نداده و مشخص نیست که چرا رادیو آزادی اندکی پس از انتشار این خبر در سایت خود، اقدام به حذف آن کرده است.
باید نشست و باید منتظر ماند تا اینکه اسناد بیشتری در این باره منتشر شود.

ناامنی افغانستان ترمز قطار دوشنبه-کابل-عشق‌آباد را کشید
بانک توسعه آسیا اعلام کرد به دلیل ناامنی در افغانستان از مشارکت در ساخت راه‌آهن تاجیکستان- افغانستان- ترکمنستان خودداری می‌کند.
به گزارش خبرگزاری فارس در دوشنبه، بانک توسعه آسیا اعلام کرد به دلیل ناامنی در افغانستان از مشارکت در ساخت راه‌آهن تاجیکستان- افغانستان- ترکمنستان خودداری می‌کند.
«خی خی یو» نماینده دائمی بانک توسعه آسیا در تاجیکستان امروز در نشست مطبوعاتی در شهر دوشنبه گفت: بانک توسعه آسیا دیگر نمی‌تواند در ساخت و ساز این پروژه به دلیل ناامنی در افغانستان شرکت کند.
وی با اشاره به اینکه مسائل امنیتی در حال حاضر در افغانستان نگران کننده است، گفت: اگرچه ترکمنستان ساخت طرح خود را به اتمام رسانده اما ما نمی‌خواهیم ساخت راه‌آهن در افغانستان را که مسائل امنیتی آن همچنان ادامه دارد را ادامه دهیم، این موضوع بسیار خطرناک است.
خی خی یو تاکید کرد: سرمایه‌ای را که برای این طرح اختصاص شده بود، برای راه اندازی دیگر پروژه‌ها مصرف خواهیم کرد.
وی در ادامه گفت: بانک توسعه آسیا در صورت بهبود وضعیت دوباره در افغانستان به این پروژه کمک خواهد کرد.
بانک توسعه آسیا برای پروژه راه‌آهن تاجیکستان- افغانستان- ترکمنستان 9 میلیون دلار اختصاص داده بود.
تفاهم‌نامه در مورد ساختمان این راه‌آهن در ماه مارس سال 2013 با شرکت روسای جمهور تاجیکستان، افغانستان و ترکمنستان به امضا رسید.

هیچ نظری موجود نیست: