صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۱۲, پنجشنبه

روسیه در دور بُرد افتاده است؟

سپهر جمشیدی

• در شرایطی که غرب در موضع بی‌ عملی‌ کامل در اوضاع سوریه گرفتار شده و بر عکس ابتکار عمل در دست روسیه است. واقعیت این است غرب و ناتو به همراه همپیمانان منطقه‌ای آنها یعنی‌ ترکیه ، عربستان ، قطر و ... در سوریه در موضع دو سر باخت قرار گرفته اند ، چرا که یا باید در کنار داعش و دیگر تروریست‌های از این نوع قرار گیرند که پس از انفجارهای پاریس غیر ممکن است و یا در کنار روسیه قرار گیرند که اعتراف کامل به درستی و کارآئی موضع روسیه خواهد بود. ...

به نظر می‌‌رسد روسیه پس از یک دوره فطرت بی‌ عملی‌ در معادلات جهانی‌ ، اکنون متکی به توانایی‌هایی‌ ذهنی‌ و مادی ، با اعتماد به نفس حرکت می‌‌کند. ظرف دو سال گذشته با فعال شدن روسیه در مسائل منطقه مهم خاور میانه و شرق اروپا ، بسیاری از ناظران را به حرکت سریع از وضعیت تک قطبی به چند قطبی معتقد کرده است،وضعیتی که به نفع جهان است .
شواهد :
- ایستادگی در مقابل نزدیک شدن فضای عملیاتی ناتو به مرزهای روسیه .
- موضع سر سختانه در قبال کودتای آمریکا و ناتو ساخته در اوکراین ( که منجر به سقوط دولت قانونی یانوکویچ و تسخیر قدرت توسط جریانات فاشیستی و از جمله گره نئو نازی باندرا گردید ) از طریق پذیرش شبه جزیره‌ کریمه که در انتخاباتی مردمی با ۹۰% آرا خواهان الحاق به سرزمین اصلی‌ یعنی‌ روسیه شده بودند و نیز شناسایی دو استان مهم شرقی‌ اوکراین بنام جمهوری دموکراتیک خلق روسیه نو .
- هشیاری پس از دوره یی انفعال در ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی‌ توسط ناتو و کشورهای متّحد آمریکا که منجر به سقوط رژیم قذافی و به دنبال آن وفور هرج و مرج و پا گیری و جولان گروه‌های تروریستی اسلام گرای افراطی شد.
- برای جبران این بی‌ عملی‌ ، قاطعیت در عدم موافقت برای ایجاد منطق پرواز ممنوع در سوریه شد.
- مداخله قاطعانه به درخواست دولت سوریه که منجر به زمین گیر شدن گروه‌های تروریستی در خاک سوریه و تضعیف ، عزیمت و فرار آنها از جمله داعش شده است.
- تشخیص اینکه رگ حیاتی داعش در سرقت نفتی‌ و فروش آن از طریق مرز ترکیه است و بنا بر این مبادرت به شروع انهدام کاروان‌های نفت سرقتی.
- و دست آخر موضع بی‌ تزلزل در جبران سقوط هواپیمای سوخوی ۲۴روسیه توسط جنگنده‌های ترکیه که مورد کنکاش این نوشته می‌‌باشد.
احتمالا برای ترکیه حفاظت از استخراج و انتقال نفت سرقتی در مناطق تحت کنترل داعش حائز اهمیت زیادی بوده است که با اختلالی که روسیه از جمله از طریق هدف گیری کاروان نفت کش‌ها در مسیر جنوب به شمال ( به سمت ترکیه ) بوجود آورده منجر به خشم و سپس در هماهنگی‌ با ناتو تصمیم به سرنگونی سوخوی ۲۴ روسیه کرده باشد.
در شرایطی که غرب در موضع بی‌ عملی‌ کامل در اوضاع سوریه گرفتار شده و بر عکس ابتکار عمل در دست روسیه است. واقعیت این است غرب و ناتو به همراه همپیمانان منطقه‌ای آنها یعنی‌ ترکیه ، عربستان ، قطر و ... در سوریه در موضع دو سر باخت قرار گرفته اند ، چرا که یا باید در کنار داعش و دیگر تروریست‌ها قرار گیرند که پس از انفجارهای پاریس غیر ممکن است و یا در کنار روسیه قرار گیرند که اعتراف کامل به هم درست و هم کارا بودن موضع روسیه خواهد بود. روسیه به خوبی‌ دریافته است که اقدام ترکیه در حمله به جنگنده روسی امرانی داشته است ( آمریکا و ناتو ) که احتمالا خواهان بررسی واکنش مسکو در قبال شروع یک جنگ اعلام نشده بوده اند. این موضوع را در ۹ آذر ۹۴ ولادیمیر پوتین در کنفرانس خبری در پاریس تحت اینکه ´اردوغان تصمیم گیرنده نبود ، کسان دیگری فرمان دادند ` عنوان نمود.روسیه از سوی دیگر میداند باید مراقب باشد چرا که همواره منازعات جبران ناپذیر مثل جنگ اول جهانی از بهانه‌های کوچک و سوئ قصد‌ها شروع می‌‌شود. در حال حاضر که هم سوریه در حال عقب راندن تروریست هاست و هم منابع داعش شناسایی و مورد هدف قرار گرفته پس زمان تحریکات هم هست بطوری که همه این سیر حوادث به ضرر غرب و ناتو میتواند با تغییر زمین بازی توسط غرب به ضدّ خود بدل شود. بنابر این ضمن از دست ندادن ابتکار عمل (حضور محوری در سوریه ) از تحریکات ( برخورد نظامی ) نیز اجتناب می‌‌کند . همه اینها مشروط به رو کردن برگ‌های قدرت اقتصادی و نظامی است که روسیه با عملیاتی کردن تحمیل زیان‌های اقتصادی بدون مبادرت به استفاده تسلیحات ابراز شده ( شمشیر داموکلس ) به ترکیه اشاره به در است که دیوار بشنود.

برگ‌های قدرت روسیه:

۱- در درجه اول روسیه بیشتر قدرت مانور در بی‌ نیازی به دیگران ( تحریم‌های آمریکا و اروپا در پس بحران اوکراین ) و اکنون در محدود کردن مفرط ارتباطات اقتصادی با ترکیه که دومین شریک تجاری روسیه بعد از آلمان می‌باشد و سر به ده‌ها میلیارد دلار میزند از نهادینه بودن خود اتکایی به میراث رسیده این سرزمین از زمان اتحاد شوروی هم در عرصه اقتصادی و هم در قدرت نظامی و هم در میراث سیاسی می‌باشد ( که خود نیاز به شکافتن در نوشته‌ای دیگر دارد ) .
۲- روسیه میداند که بی‌ گمان محدود کردن مبادلات اقتصادی بیشتر از تهاجم نظامی به ترکیه ضربه میزند ( واردات به صادرات ترکیه ۱ به ۳ نسبت به روسیه است ) .و این مشروط به رو کردن برگ‌های قدرت اقتصادی و نظامی است یعنی‌ تحمیل زیان‌های اقتصادی را عملیاتی نماید ولی‌ قدرت را از طریق ابراز و عملیات بر علیه تروریسم به انجام رساند.

ابزارهای روسیه علیه ترکیه:

- توقف واردات شماری از محصولات کشاورزی از ترکیه .
- توقف پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک
- توقف استفاده از خط لوله جریان ترک ( ترکیش استریم ) توسط روسیه.
- توقف انتقال نفت و گاز ( ۳۰% نفت و ۵۰% گاز ترکیه از روسیه وارد میشود ). این در حالی‌ است که امکان جایگزینی از آذربایجان به دلیل محدودیت منابع گاز و از ایران به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات انتقال ، میسر نیست.
- توقف ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ترکیه ( فرسین ) توسط روس اتم که پروژه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری است.
- توقف واردات مواد غذایی از ترکیه از طریق نگاه به داخل و سپس به ایران . این در حالی‌ است که از اوت ۲۰۱۴ ( مرداد ۹۳ ) روسیه به تلافی تحریم‌های اتحادیه اروپا واردات مواد غذایی‌ را از اروپا محدود و از ترکیه وارد نمود. این امر را از طریق ابراز نگرانی بهداشتی و سلامتی‌ و سخت گیری در کنترل کیفیت واردات از ترکیه اعمال می‌کند که هم اکنون مرغه‌های ترکیه را دارای یک باکتری خطرناک تشخیص داده است.
- توقف قراردادهای ترانزیتی از جمله انتقال گاز به بالکان و اروپا.
- مانور بیشتر روی نسل‌کشی ارامنه توسط ترکیه عثمانی .
- لغو سفر بدون ویزا به روسیه .
- توقف سفر بیش از ۳ میلیون نفر توریست در سال از روسیه به ترکیه . این در حالی‌ است که انتظار میرفت پس از لغو پروازها به مصر این مسافران به ترکیه بروند.
- قطع و یا محدود کردن حمل نفت سرقتی از سوریه به ترکیه .
- تعلیق تمام روابط نظامی با ترکیه عضو پیمان ناتو ( یعنی‌ برگشت به دوران شوروی از این لحاظ ).
- بدرقه بمب افکن‌ها با جنگنده‌ها و ضدّ هوایی‌ها توسط روسیه .
-استقرار سیستم اس‌ ۴۰۰ ( * ) در پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در ۵۰ کیلومتری مرز ترکیه و استقرار ناو جنگی مسکوا مجهز به موشک‌های هدایت شونده و سیستم دفاع هوایی‌ فورت‌ (تلویزیون روسیه ۲۴ ) قدرت هر گونه واکنش را از ترکیه بخصوص در شمال لاذقیه زدوده و نیز از تحرکات ترکمان‌های تحت نفوذ ترکیه هم جلوگیری می‌کند.

دلایل همراهی افکار عمومی با روسیه در همین چند روز اخیر

۱- افشای ارتباط اقتصادی و بخصوص نفتی‌ ترکیه با داعش بعد از افشای کمک‌های لجستیکی و تسلیحاتی اش‌ به داعش( گزارش دانشگاه کلمبیا - گزارش فاینانشیال تیمز - گزارش دیوید کهن معاون خزانه داری آمریکا ) .
- انتشار عکس‌هایی‌ از فرزندان اردوغان از جمله فرزند ارشد ( بلال ) با فرماندهان داعش .
- انتشار فایل صوتی مکالمه اردوغان با پسرانش در رابطه با جابجایی پولها ( کثیف ) از خانه به نقطه‌ای امن .
- تاسیس چندین شرکت نفتی‌ توسط یکی از پسران اردغان که به تازگی از آمریکا آماده است و مامور خرید نفت از داعش است.
- اختصاص یک بندر برای بلال اردوغان برای معاملات نفت .
(در مجموعه می‌‌توان گفت که نفت اساس مافیای خانوادگی اردوغان را تشکیل میدهد).
۲- کشف کامیون حامل سلاح از ترکیه به بلژیک .
۳- ترور طاهر ایلچی رئیس کانون وکلای شهر دیار بکر .
۴- ترور نافرجام صلاح الدین دمیرتاش رقیب انتخاباتی اردوغان و رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها .
۵- کمی‌ عقب تر انفجارهای تروریستی در سوروچ و نیز در راهپیمایی صلح و دموکراسی در آنکارا .
(در مجموعه می‌توان گفت که رعب و ترور ابزار قدرت در هیئت حاکمه ترکیه امروز را تشکیل میدهد).
پایان : به نظر می‌رسد ترکیه با اشراف به قوّت‌های روسیه در حال حاضر و مشکلات و ضعف‌های مفرط خود از جمله عدم وحدت ملی در داخل کشور به سمت نوعی مصالحه با روسیه حرکت می‌کند که روسیه فعلا از قبول آن سر باز میزند در حالی‌ که بعید نیست در آینده‌ای نه‌ چندان دور با شرایطی و کسب امتیازاتی به قبول آن گردن نهد.

* ) هیچ هواپیمایی‌ امکان پرواز در منطقه استقرار اس‌ ۴۰۰ ندارد مگر اینکه تا فاصله ۶۰۰ کیلومتری دیده و قابل هدف گیری باشد و آنهم ۱۰۰ هدف هم زمان. همچنین امکان هدف گیری حتی موشک‌های بالستیک را دارد که در مجموعه ۲ برابر سیستم مشابه آمریکایی‌ است ( تلویزیون روسیه ۲۴ ) 

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
چهارشنبه  ۱۱ آذر ۱٣۹۴ -  ۲ دسامبر ۲۰۱۵

هیچ نظری موجود نیست: