صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۱۹, پنجشنبه

صدها نفر در کابل خواهان محاکمه 'ناقضان حقوق بشر' در افغانستان شدند

همزمان با روز جهانی حقوق بشر، صدها نفر از فعالان مدنی در کابل دست به راهپیمایی زدند.
راهپیمایان خواهان محاکمه کسانی شدند که در جریان جنگ‌های داخلی افغانستان مرتکب جنایات جنگی و نقض حقوق بشر شده‌اند.

فیض محمد زلاند، از فعالان مدنی و برگزارکنندگان این راهپیمایی در کابل گفت که آنها خواهان تامین عدالت و مجازات ناقضان حقوق بشر هستند.
او گفت: "از دهه هفتاد تا حالا مردم کشته می‌شوند، اموال مردم تاراج می‌شود و به خانه‌های مردم تعرض می‌شود. باید تمام جنایتکاران جنگی افشا و مجازات شوند."
راهپیمایان همچنان از نهادهای حقوق بشری انتقاد کردند که نتوانستند تاکنون ناقضان حقوق بشر را در افغانستان افشا کنند و به میز محاکمه بکشانند.
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک برنامه وسیع جنایات جنگی در افغانستان را مستندسازی و گزارش عدالت انتقالی را تهیه کرده اما این گزارش تا به حال منتشر نشده است. راهپیمایان امروز به عدم انتشار این گزارش نیز اعتراض کردند.
اما رفیع بیدار، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر می‌گوید گزارش عدالت انتقالی در اختیار دولت افغانستان گذاشته شده است.
او گفت: "ما اراده سیاسی برای نشر گزارش عدالت انتقالی در دولت نمی‌بینیم. نشر این گزارش کار ما نیست. در بیست کشور دنیا که گزارش عدالت انتقالی تهیه شده به دولت‌ها سپرده شده است. مکلفیت دولت چیست؟ ما و نهادهای مدنی باید به دولت فشار بیاوریم تا این برنامه را عملی کند."
راهپیمایی‌های دیگری نیز در برخی ولایات افغانستان به مناسبت روز جهانی حقوق بشر برگزار شده است. همچنان گردهمایی جداگانه‌ای در زندان پلچرخی کابل به یادبود از قربانیان جنگ برگزار شد.
دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان نیز امروز با نشر اعلامیه‌ای از وضعیت حقوق بشر در این کشور ابراز نگرانی کرده است.
این سازمان از دولت افغانستان خواسته به تعهدات خود در تامین عدالت و رعایت حقوق بشر توجه کند.

هیچ نظری موجود نیست: