صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۵, شنبه

سکوت معنادار جامعه‌ ی جهانی

شیرزاد کمانگر

• به طور روزانه در شمال کوردستان (ترکیه) شاهد قتل عام و جنایت علیه مردم کورد هستیم، که جامعه‌ی جهانی چشم و گوش خود را از این جنایات دولت ترکیه فرو بسته اند. اکنون نیز برای اشغال موصل و تدابیر لازم در راستای جایگزین‌سازی برای داعش، خط سنی در تلاش است تا موصل کرکوک و روژاوا را آماده‌ی اشغال دیگری گرداند ...

بحران‌های موجود در خاورمیانه به مرحله ی حساسی رسیده است، به گونه‌ای که هم اینک مداخله و جنگ مستقیم روسیه بسیاری از معادلات را برهم زده است. اکنون بهانه ی مطالبات خلق‌ها و پیروان آیینی مختلف توسط نیروهای مداخله گر، تنها گاه‌گاهی در جنگ قدرت‌ها خودنمایی می‌کند. نیروهای درگیر در بحران برای دفاع از منافع و به کرسی نشاندن توان و نیرو جهت به اثبات رساندن هژمونی خود، رسماً وارد میدان شده و هر کسی، خود را آنتی تروریسم اعلان نموده و با ائتلاف‌های تاکتیکی و نوپا خود را قربانی ترور معرفی می‌نماید. برای اثبات این مسئله نیز می‌بایست مشروعیتی سیاسی نیز ایجاد نماید که بدیهی‌ست تعدادی بی‌گناه نیز قربانی همین رویکرد شوند. حال با وارد شدن روسیه به میدان جنگ سوریه، بهانه ای به دست سایر کشورها داده شد تا بتوانند به ویژه بعد از عملیات‌های تروریستی در پاریس توسط داعش، موجودیت یافته، وارد حمله مستقیم علیه ترور شوند. اما این تنها پوشش و یک روی مسئله است. جنگ بنیاد‌گرایی اسلامی، ناسیونالیسم و فاشیسم در خاورمیانه در مقابل ملت دمکراتیک و مطالبات دمکراتیک خلق‌ها، فرهنگ، اعتقادات و حقوق آنها به اوج خود رسیده است. خاورمیانه که دستخوش دگرگونی و زایشی نوین است با این وضعیت نمی‌تواند، به این زودی‌ها شاهد بازگشت دوباره‌ی آرامش باشد یا حداقل ضمانتی برای آن موجود باشد. جنگ هژمونی شیعه با مرکزیت رژیم جمهوری اسلامی در مقابل خط سنی و از طرف دیگر نقشه و برنامه ی نوین خاورمیانه با مدیریت کشورهای غربی نه تنها نتوانسته اند مسائل را چاره یابی نمایند، بلکه عمیق‌تر هم نموده است.

رژیم جمهوری اسلامی در منطقه و سطح بین‌المللی درگیر چندین جنگ است. از یک طرف سوریه و عراق را همانند سنگر و عمق نفوذ خود در بحران منطقه‌ای دانسته و برای بقای آن یا به معنای دیگر بقای خود، در تلاش است. از طرفی دیگر جنگ هژمونی خود بر منطقه و جنگ ایدئولوژیک خود که همان فاشیسم دینی است را در مقابل خط سنی به پیش می‌برد، همزمان در سطح بین المللی در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی و رسیدن به اهداف نظامی خود نیز هست. برای به نتیجه رسیدن جنگ ایدئولوژیک خود هم به طور مستقیم در سوریه و عراق و هم بصورت نیابتی در یمن وارد مهلکه گشته و همین امر نیز فرسایش سیاسی و نظامی را با خود به همراه داشته و خود موجب کاهش توان و حتی قرائت نادرست از مسائل می‌‌گردد. با وارد شدن روسیه، این مورد تا اندازه‌ای سبب بازآفرینی و نقش پذیری ایران گشته یا به عبارتی توانسته نفسش را تازه نماید و وارد مرحله ای دیگر شود. در نقطه مقابل این مسئله نیروهای جهانی هم تحت عنوان مقابله با تروریسم و هم در تقابل جلوگیری از نیروهای هژمونیک منطقه‌ای همانند ایران، در جنگی سیاسی و نظامی بسر می‌برند. نکته‌ی حائز اهمیت در این میان و به ویژه در سطح منطقه‌ای که نقطه‌‌ی تقابل ایران به شمار می‌آید، خط سنی با پیش‌قراولی عربستان سعودی است، که بدون شک تنش‌ها را وارد دور تازهای نموده و تقابلات را شدیدتر خواهد نمود.

داعش از همان بدو تولد، جغرافیایی را انتخاب نموده یا برایش انتخاب کرده اند که تمام این تضادها را در درون خود دارد. تقسیم و اشغال هر دو کشور عراق و سوریه به بخش‌های شیعه، سنی و کورد، این تضاد دیرینه و تاریخی را عمیقتر نموده است. چیزی که در این میان به عنوان نیروی حساب نشدهای که بعد از پدیده‌ی داعش توانست خود را بیش از هر نیرویی مطرح نماید کوردها هستند. کوردها سیاسی‌تر از هر نیروی دیگری با برخورداری از توان دفاعی بالا به گونه‌ای مطرح گشتند که به یکی از نیروهای اصلی و آکتوری تعیین‌کننده در توازنات سیاسی مبدل گشتند. تبدیل کوردها با پارادایم ملت دمکراتیک هم اینک بسیاری از برنامه‌ها و اهداف استراتژیک نیروهای درگیر در بحران منطقه‌ای را بر هم زده است. روژاوا و به ویژه کوبانی تمام معادلات و حساب‌هایی که برای منطقه طرح‌ریزی شده بود را به هم زد. با مبارزه مستقیم و بی وقفه این نیرو یا خط سوم، توانست داعشی را که هر روز در حال فتح سیاسی، ایدئولوژیک و جغرافیایی منطقه بود با شکست مواجه سازد. شاهراه‌های اصلی و دریچه‌ی نفس داعش به تدریج توسط یگان‌های مدافع خلق و زن در روژاوا و شنگال گرفته شد. تنها راه و دریچه نفس داعش یعنی جرابلس در روژاوا اکنون با مسدود شدن روبروست. ترکیه همانند یکی از مدافعان و پشتیبانان داعش و خط اسلام سیاسی و یا سنی این را تهدید بزرگی برای تحقق برنامه های خود و فرزند خوانده اش داعش می‌داند.

اکنون با وارد شدن بسیاری از نیروهای جهانی به این مسئله یعنی مقابله با تروریسم، احتمال از بین رفتن داعش روز به روز بیشتر می‌شود. پروژه‌ی تمام‌نشده‌ی داعش و به وجود آوردن خط سنی‌ افراطی داعش در معرض از بین رفتن بوده و باید به فکر چاره‌ی دیگری تحت هر نامی باشند. از طرف دیگر خط سوم موسوم به ملت دمکراتیک نیز یکی از بانیان اصلی از بین بردن داعش و همچنین در حال گسترش به دیگر بخش‌ها و حتی منطقه است. به همین دلیل حملات تازهای در بخش‌های مختلف کوردستان به این خط و پراکتیسین‌های آن در حال انجام است. حضور نیروهای ترکیه در اطراف موصل و جنوب کوردستان با همکاری و جاده صاف‌کنی مستقیم حزب دمکرات کوردستان عراق و بارزانی حکایت از دور تازهای از اشغال و اقدامات علیه آزادی خواهی ملت کورد است. ترس از میان‌رفتن داعش و بازپس‌گیری موصل و از سوی دیگر اتصال و به هم رسیدن کانتون‌های کوبانی و عفرین، ترکیه و همدستانش را وادار به مداخله، اشغال و اقدامات ترور دولتی هم در شمال کوردستان و هم در جنوب کوردستان نموده است. به طور روزانه در شمال کوردستان (ترکیه) شاهد قتل عام و جنایت علیه مردم کورد هستیم، که جامعه‌ی جهانی چشم و گوش خود را از این جنایات دولت ترکیه فرو بستهاند. اکنون نیز برای اشغال موصل و تدابیر لازم در راستای جایگزین‌سازی برای داعش، خط سنی در تلاش است تا موصل کرکوک و روژاوا را آماده‌ی اشغال دیگری گرداند. این اقدامات از طرفی هم جهت مقابله و جنگ با نیروی آزادی‌خواهی کورد است و هم جهت ایجاد آلترناتو برای داعش و یا تداوم پروژه‌ی به وجود آوردن خط سنی. در همین راستا نیز حمله‌ی نیروهای احرار شام و جبهه النصره که همزاد داعش بوده و در سوریه و روژاوا پیرو همان سیاست میباشد، روز بروز بر دامنه‌ی آن افزوده می‌گردد. به ادعای ترکیه بازپس‌گیری موصل و اشغال آن یا بازگرداندن و یا حداقل کنترل آن توسط نئوعثمانی‌ها خواهد توانست در معادلات منطقه و آینده‌ی نامعلوم دارای نقش اصلی باشد. این اشغال تنها اشغال یک جغرافیا نیست، بلکه اشغال سرنوشت خاورمیانه و ضدیت با آزادیخواهی است. پس جاده صاف‌کردن، راهنما شدن و همگام شدن با ترکیه در این راه ــ‌ هر نیروی که می‌خواهد باشد‌ ــ‌ ضدیت با مبارزه‌ی چندین ساله‌ی ملت کورد و دستاوردهای آن می‌باشد. اکنون با هزینه های گزاف چند میلیاردی برای بارزانی و چشم پوشی از ترور دولت ترک نه تنها نمیتواند به وضعیت موجود خاتمه دهد، بلکه بلعکس راه را برای دشمنان، در این گیر و دار جنگ همه جانبه هموارتر خواهد نمود.

* شیرزاد کمانگر عضو مجلس حزب حیات آزاد کوردستان (پژاک)
اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲ دی ۱٣۹۴ -  ۲٣ دسامبر ۲۰۱۵


هیچ نظری موجود نیست: