صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۲۳, دوشنبه

دور دوم انتخابات منطقه ای فرانسه برگزار شد  

• در این انتخابات، حزب جمهوری‌خواه به رهبری نیکلا سارکوزی با کسب حدود ۴۱ درصد، بیشترین آراء را به خود اختصاص داد. سوسیالیست ها ۳۰ درصد و "جبهه ملی" مارین لوپن ۲۷ درصد آرا را به دست آوردند ...
حزب دست راستی "جبهه ملی" که یک هفته پیش در مرحله اول انتخابات منطقه‌ای فرانسه به موفقیتی چشمگیر دست یافته بود، در مرحله دوم این انتخابات نتوانست بر خلاف انتظارات آرای زیادی کسب کند.
میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه ۵۹ درصد بود

نخستین نتایج اعلام‌شده مرحله دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه حاکی از آن است که حزب راست افراطی "جبهه ملی" به رهبری مارین لوپن در هیچ یک از مناطق این کشور موفق به کسب پیروزی نشده است.
دومین مرحله از انتخابات منطقه‌ای فرانسه روز یکشنبه (۱۳ دسامبر/ ۲۲ آذر) برگزار شد. این کشور یکشنبه گذشته (۶ دسامبر) شاهد برگزاری نخستین مرحله از این انتخابات بود.
طبق نخستین نتایج اعلام شده از سوی وزارت کشور فرانسه حزب محافظه‌کار جمهوری‌خواه (حزب نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین) با کسب حدود ۴۱ درصد، بیشترین آراء را به خود اختصاص داده و از لحاظ مجموع آراء در جایگاه اول قرار گرفته است.
سوسیالیست‌های فرانسه (حزب فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور کنونی) با ۳۰ درصد رتبه دوم و حزب "جبهه ملی" به رهبری مارین لوپن نیز با ۲۷ درصد جایگاه سوم را به خود اختصاص داده‌اند.
این در حالی است که حزب راست افراطی فرانسه در مرحله اول انتخابات (۶ دسامبر) توانسته بود در شش منطقه از ۱۳ منطقه فرانسه به جایگاه نخست دست یابد.
طبق گزارشی که خبرگزاری فرانسه بامداد دوشنبه (۱۴ دسامبر) منتشر کرده، میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه بر ۵۹ درصد بالغ می‌شده که این میزان بیشتر از میزان مشارکت فرانسویان در دور اول است.

"جدی گرفتن هشدار رأی‌دهندگان"
سه منطقه‌ای که ماری لوپن و حزبش این بار به پیروزی در آنجا امید بسته بودند، شاهد موفقیت حزب محافظه‌کار جمهوری‌خواه فرانسه بودند. کامیابی این حزب تا اندازه‌ای به این خاطر میسر شد که سوسیالیست‌ها از ارائه فهرست‌های انتخاباتی به نفع محافظه‌کاران چشم پوشیده و به این ترتیب راه ادامه موفقیت "جبهه ملی" را دشوار ساخته بودند.
سوسیالیست‌ها هوادارانشان در این مناطق را فراخوانده بودند که آرای خود را به نفع حزب محافظه‌کار به صندوق بریزند.
یکی از این مناطق، منطقه شمالی "نور پادوکاله / پیکاردی" بود. در این منطقه محافظه‌کاران فرانسه توانستند ۵ / ۵۷ درصد از آراء را به دست آورند، در حالیکه "جبهه ملی" تنها ۵ / ۴۲ درصد آراء را به خود اختصاص داد.
نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین فرانسه از حزب محافظه‌کار جمهوری‌خواه شامگاه یکشنبه (۱۳ دسامبر) پس از اعلام نخستین نتایج انتخابات گفت: «هشدارهای رأی‌دهندگان را نباید ناشنیده گرفت.»
انتخابات منطقه‌ای فرانسه با نشان دادن جو و فضای سیاسی و انتخاباتی در کشور نقشی پراهمیت در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه دارد که در سال ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد.
این دور از انتخابات منطقه‌ای فرانسه نخستین انتخابات پس از حمله‌های تروریستی ماه نوامبر در پاریس بود.
حملات خونین پاریس که به‌طور همزمان در نقاط مختلف این شهر انجام گرفته بود، ۱۳۰ کشته به جای گذاشت. وقوع این سوءقصد‌ها سبب شد که "جبهه ملی" در کارزار انتخاباتی خود به مسائلی چون خطرات تروریستی از سوی افراطگرایان اسلامی و همچنین مهاجران و پناهجویان بپردازد و درجذب آراء تا اندازه‌ای موفق باشد.اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲٣ آذر ۱٣۹۴ -  ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵

هیچ نظری موجود نیست: