صدای امریکا

۱۳۹۴ آذر ۱۱, چهارشنبه

پوتین: ترکیه با داعش تجارت نفت می کند

• بعد از آن که ولادیمیر پوتین اعلام کرد ترکیه به خاطر تامین امنیت تجارت نفت خود با داعش هواپیمای این کشور را سرنگون کرده است، اردوغان متقابلا روسیه را به تجارت نفت با داعش متهم کرد! ...

ولادیمیر پوتین می​گوید سرنگونی جنگنده روسیه توسط ترکیه یک اشتباه بزرگ بود. او دلیل این حمله را "حفظ امنیت محموله‌های نفت داعش" دانست. پوتین در دیدار با اوباما و مرکل هم درباره سوریه گفتگو کرد.

به گزارش دویچه وله، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دوشنبه (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در پاریس اعلام کرد، اطلاعاتی بدست آورده است که نشان می​دهد، گروه "دولت اسلامی" و دیگر گروه​های تروریستی محموله​های بزرگ نفت را به ترکیه قاچاق می​کنند.
رئیس جمهور روسیه که در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می​گفت ترکیه را متهم کرد که جنگنده سوخو ۲۴ این کشور را برای حفاظت از تجارت نفت با تروریست‌های "دولت اسلامی" در مرز سوریه هدف قرار داده و سرنگون کرده است.
پوتین در کنفرانس مطبوعاتی خود صریحا گفت: «ما دلایلی داریم که باور کنیم تصمیم برای سرنگون کردن هواپیمای ما برای تضمین امنیت مسیر نفت به ترکیه، به بندرهایی که از آنجا به تانکرها منتقل می‌شوند، گرفته شده است.»
رئیس جمهور روسیه همچنین یادآور شد که سران اغلب کشورهایی که در نشست پاریس شرکت داشتند و وی با آنها صحبت کرده است، موافق بودند که سرنگونی جنگنده روسیه تهدیدی برای ترکیه محسوب نمی​شده و ضرورتی برای سرنگونی آن نبوده است.
پوتین تاکید کرد ترکیه جنگنده​ای را سرنگون کرد که بر روی بمب​های آن شعارهایی در همبستگی با شهروندان کشته شده روس در سینا و شهروندان کشته شده در پاریس نوشته شده بود. پوتین تاکید کرد که مقابله با تروریسم باید در اولویت قراربگیرد و توجه به منافع موقت نیز کنار گذاشته شود.

گفت و گوی نیم ساعته پوتین با اوباما
روز دوشنبه باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با پوتین​ همتای روسی خود دیدار کرد. سران آمریکا و روسیه در این دیدار که حدود نیم ساعت طول کشید پیرامون تنش روسیه و ترکیه، مسائل مربوط به جنگ داخلی سوریه و اوکراین مذاکره کردند.
اوباما و پوتین بر سر سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا خواهان کناره‌گیری اسد است، اما روسیه به همراه ایران با این نظر مخالفت می​کند. اوباما به پوتین گفت که به باور وی کناره‌گیری اسد بخشی ضروری از مرحله انتقالی در سوریه است. او بار دیگر از پوتین خواست که بجای نیروهای اعتدال مخالف بشار اسد، نیروهای گروه دولت اسلامی را بمباران کند.
دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی پوتین گفت که اوباما و پوتین در این نشست خواهان حل بحران سوریه از طریق دیپلماتیک شدند.
اوباما ضمن ابراز تاسف از مرگ خلبان روسیه خواستار کاهش تنش میان مسکو و آنکارا شد. وی همچنین خواستار حل و فصل دیپلماتیک بحران در اوکراین شد و گفت با تغییر موضع روسیه در قبال اوکراین، تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو نیز لغو خواهند شد.

اردوغان: در صورت اثبات تجارت نفتی ترکیه با داعش، استعفا می‌دهم
در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، اتهام همتای روسی خود در مورد خرید نفت از گروه دولت اسلامی (داعش) را رد کرده و متقابلا روسیه را به تجارت نفتی با این گروه متهم ساخته است.

به گزارش بی بی سی آقای اردوغان در بیانیه‌ای که در روز سه شنبه، ١٠ آذر (١ دسامبر)، صادر کرد، سخنان رئیس جمهوری روسیه را "افترا آمیز" خواند و گفت که "هرگاه چنین اتهامی ثابت شود، شرافت ملت ما مرا وادار می‌کند از سمت خود استعفا دهم." رئیس جمهوری ترکیه متقابلا روسیه را متهم کرد که به تجارت نفت با داعش مشغول است و گفت: "در صورت اثبات تجارت ترکیه با داعش، من در مقام خود باقی نخواهم ماند، اما از آقای پوتین می‌پرسم آیا او هم چنین خواهد کرد؟" وی از روسیه خواست تا مبادلات تجاری خود با داعش را "شرح دهد."
به گفته رجب طیب اردوغان، یک شهروند سوری تبار روسیه از داعش نفت می‌خرد و آن را به حکومت بشار اسد می‌فروشد. او گفت که این موضوع توسط منابع آمریکایی هم تایید شده و لازم است روسیه نحوه برخورد خود با این موضوع را روشن کند.
رئیس جمهوری ترکیه همچنین اتهام پوتین علیه خود را "غیراخلاقی" دانست و گفت که "اینگونه ادعاها باید اثبات شود." وی افزود که ترکیه نفت مورد نیاز خود را از "منابع شناخته شده" خریداری می کند و روسیه، ایران، آذربایجان، قطر و نیجریه را به عنوان تامین‌کنندگان نفت مورد نیاز کشورش معرفی کرد. اردوغان گفت: "ما هر گونه افترای دیگری را به شدت رد می‌کنیم."
گروه دولت اسلامی برخی مناطق نفت خیز عراق را در تصرف دارد و گفته می‌شود درآمد قابل توجهی از فروش غیرقانونی نفت کسب می‌کند به نحوی که برخی ناظران آن را "ثروتمندترین سازمان تروریستی جهان" نام داده‌اند. 

هیچ نظری موجود نیست: