صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۲۴, پنجشنبه

"آلمان خارجی‌های مجرم را از کشور اخراج خواهد کرد"


وزرای کشور و دادگستری آلمان اعلام کردند که لایحه تازه‌ای را تدوین کرده‌اند که به موجب آن افراد خارجی که مرتکب "جرایم خشن و فیزیکی" می‌شوند، از کشور اخراج خواهند شد. قوانین مربوط به تجاوز جنسی نیز اصلاح خواهد شد.
وزرای کشور و دادگستری آلمان اعلام کردند که دولت آلمان برنامه‌های تازه‌ای را اجرایی خواهد کرد که به آن‌ها اجازه خواهد داد بسیار آسان‌تر و سریع‌تر از قبل، خارجیانی را که در آلمان مرتکب جرم می‌شوند، اخراج کند.
توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، روز سه‌شنبه (۱۲ ژانویه) اعلام کرد که در آینده‌ی نزدیک هر فرد خارجی که علیه فرد دیگری مرتکب "جرایم خشن فیزیکی و جنسی" شود، در راستای "حفظ منافع کشور" از آلمان اخراج می‌شود و باید خاک این کشور را ترک کند.
قوانین فعلی آلمان به مقامات تنها در صورتی اجازه می‌دهد یک خارجی را اخراج کنند که وی به دلیل ارتکاب جرم در دادگاه به بیش از یک سال زندان محکوم شده باشد.
تنها خارجی‌هایی که در دادگاه به دلیل جرایم رانندگی محکوم شوند، از قاعده‌ی تازه مستثنا خواهند بود.
دمزیر در جمع خبرنگاران در برلین تصمیم تازه‌ی دولت آلمان را "دشوار، اما درست" ارزیابی کرد. او گفت: «این پاسخ درست به افرادی است که به دنبال پناه و اقامت در آلمان‌اند، اما فکر می‌کنند می‌توانند در این‌جا دست به اقدامات مجرمانه بزنند.»
دمزیر در این نشست تایید کرد که اخراج خارجیانی‌ که از کشورهای درگیر جنگ و بحران آمده‌اند و بازگشت به کشورشان می‌تواند با خطر مرگ برای آن‌ها همراه باشد، "مشکل‌ساز" است.
وزیر کشور آلمان اما توضیح دقیق‌تری نداد که راه‌حل آلمان برای حل چنین دشواری‌هایی چیست و چطور می‌توان فردی را اخراج کرد که بازگشت به کشورش با خطرات بسیار جدی برای او همراه است.
هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان نیز با حمایت از لایحه‌ی تازه‌ی دولت، این تصمیم تازه را گامی برای "حفاظت از قربانیان" دانست. او همچنین گفت که این لایحه تازه به نفع بیشتر پناهجویان نیز هست و تاکید کرد:«این حق اکثریت قاطع پناهجویان محترم نیست که با این مجرمان خارجی در یک گروه قرار بگیرند و به یک نام خوانده شوند.»
این لایحه تازه قبل از اجرایی شدن باید ابتدا در هیئت دولت و بعد در پارلمان آلمان تصویب شود.
تغییرات تازه دو هفته بعد از آن‌اعلام می‌‌شود که در شب سال نو در شهر کلن صدها زن هدف تعرض جنسی، متلک و جیب‌بری قرار گرفتند. گزارش‌ها حاکی از آن است که بیشتر مردان آزارگر "اهل کشورهای عربی و شمال آفریقا" و عده‌ای از آن‌ها پناهجو بوده‌اند.
تغییر قوانین مربوط به تجاوز و خشونت جنسی
هایکو ماس همچنین روز سه‌شنبه (۱۲ ژانویه) اعلام کرد که قوانین مربوط به آزار جنسی و تجاوز در آلمان تغییر خواهد کرد.
بنا به گفته‌ی وزیر دادگستری آلمان در آینده مواردی مشابه اتفاق شب سال نو در کلن، که در آن زنی در مواجهه با موقعیت غیرمنتظره‌ای شوکه و غافلگیر شود و نتواند از خود دفاعی کند، مصداق تعرض و تجاوز جنسی شناخته خواهد شد.
اگر زنی به دلیل ترس از احتمال ادامه‌ی آزار و اذیت سکوت کند و واکنشی برای دفاع از خود نشان ندهد، کماکان آزار و دست‌درازی، مصداق تعرض و تجاوز جنسی خواهد بود.
در روزهای گذشته بسیاری از گروه‌های فمینیستی، فعالان جامعه مدنی و سیاست‌مداران آلمانی از قوانین آزار جنسی در آلمان انتقاد و قوانین فعلی را "منسوخ و پوسیده" دانستند و خواهان اصلاح قوانین شدند.
بنا به قوانین فعلی تنها آزارهایی مصداق "تجاوز و خشونت جنسی" محسوب می‌شود که زن برای دفاع از خود واکنش متقابلی انجام

هیچ نظری موجود نیست: