صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۸, پنجشنبه

پایان «دوران خوش» پناهندگی در اروپا

• فشار بر پناهندگان در اروپا به طور مستمر افزایش می یابد. سوئد قصد اخراج ۸۰ هزار پناهجو را دارد و دولت آلمان قانونی را در دست تصویب دارد که پناهجویان خطاکار را از این کشور اخراج کند ...
مقامات دولتی سوئد تصمیم گرفته‌اند ۸۰ هزار مهاجر خارجی را که درخواست پناهند‌گی آن‌ها رد شده، به کشورهایشان بازگردانند. این کشور ده میلیون نفری در سال ۲۰۱۵ پذیرای بیش از ۱۶۰ هزار مهاجر بوده است.

به گزارش دویچه وله، آندرس ایجمن، وزیر کشور سوئد، روز چهارشنبه (۲۷ ژانویه‌/ هفتم بهمن) گفت انتظار می‌رود که ۸۰ هزار پناهجویی که در سال ۲۰۱۵ به سوئد آمده‌اند، به کشورهایشان بازگردانده شوند. این افراد کسانی هستند که درخواست پناهندگی‌شان رد شده است.
به گفته ایجمن تعداد کسانی که درخواست پناهندگی‌شان رد شده، در حال حاضر ۶۰ هزار نفر است اما پیش‌بینی می‌شود که تا ۸۰ هزار نفر افزایش یابد. وزیر کشور سوئد تصریح کرد که از پلیس و مقامات مسئول خواسته شده تا نسبت به فراهم کردن مقدمات اخراج این افراد اقدام کنند.
او به رسانه‌های سوئد گفت اخراج مهاجران که به طور معمول با پروازهای تجاری انجام شده، می‌بایست با پروازهای اختصاصی صورت گیرد و با توجه به تعداد بالای این افراد، چندین سال طول خواهد کشید.
سوئد با جمعیتی بالغ بر ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد پناهجو را در مقایسه با جمعیت‌اش پذیرفته است. تنها در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو به این کشور وارد شدند.
سوئد از چهارم ژانویه امسال در مرزهای خود بررسی اوراق شناسایی مسافران را به اجرا گذاشت که بر اساس آن مسافران قطارها، اتوبوس‌ها و کشتی‌ها موظف به ارائه مدارک شناسایی معتبر هستند. در پی این اقدام آمار پناهجویان وارد شده به سوئد به شکل چشمگیری کاهش یافته است.


در آستانه تصویب طرح اخراج سریع‌ مهاجران مجرم از آلمان
در آلمان نیز، بر اساس طرحی که مورد توافق وزیران کشور و دادگستری قرار گرفته، مهاجران و پناهجویانی که در آلمان مرتکب جرم شوند، به سرعت اخراج خواهند شد. سران احزاب تشکیل‌دهنده دولت روز ۲۸ ژانویه در این باره تصمیم می‌گیرند.
هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان روز چهارشنبه (۲۷ ژانویه / ۷ بهمن) ضمن دفاع از طرحی که "بسته پناهندگی ۲" نامیده شده تاکید کرد، که در آلمان هیچ کس نباید این امکان را بیابد که فراقانونی عمل کند. او در این رابطه به پناهجویانی اشاره کرد که در این کشور مرتکب جرم می‌شوند.
وزیر دادگستری آلمان در عین حال تاکید کرد که نباید همه پناهجویان را "یک کاسه" کرد.
بر اساس طرحی که هایکو ماس، وزیر دادگستری و توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان تهیه کرده‌اند، پناهجویانی که توسط دادگاه به دلیل به‌خطرانداختن زندگی دیگران یا ضرب و شتم یا تعرضات جنسی محکوم شده باشند، از آلمان اخراج خواهند شد.
در این طرح آمده است که میزان محکومیت افراد نقشی در تصمیم به اخراج آنها نخواهد داشت، حتی اگر فرد هنگام ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده باشد.
پناهجویانی هم که در برابر نیروهای انتظامی خشونت به‌خرج بدهند یا از راه‌های خشونت‌آمیز به اموال مردم خسارت وارد آورند، در صورتی که در دادگاه محکوم شوند، اخراج خواهند شد، حتی اگر حکم آنها حبس تعلیقی باشد.
البته در نهایت مقامات مسئول باید اطمینان حاصل کنند که بازگرداندن شخص مجرم به کشورش برای او خطرات جانی به بار نخواهد آورد.
سران احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات و سوسیال مسیحی روز پنجشنبه (۲۸ ژانویه) در باره این طرح تصمیم خواهند گرفت.
پیشنهاد تشدید قوانین پناهندگی در آلمان پس از اتفاقات جشن سال نو میلادی در مرکز شهر کلن مطرح شد. در این شب صدها زن هدف تعرض جنسی، متلک و جیب‌بری قرار گرفتند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که بیشتر مردان آزارگر "اهل کشورهای عربی و شمال آفریقا" و عده‌ای از آنها پناهجو بوده‌اند.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ٨ بهمن ۱٣۹۴ -  ۲٨ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: