صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۱, پنجشنبه

غروب رویای «انتخابات رقابتی»

• علی خامنه ای روز چهارشنبه در دیدار با دست اندرکاران انتخابات، همه را به رعایت قانون (شورای نگهبان) فرا خواند و تصریح کرد مخالفان فقط حق رای دادن دارند و نباید به مجلس راه پیدا کنند ...
آقای خامنه ای رهبر حکومت اسلامی روز چهارشنبه در دیدار با دست اندرکاران انتخابات مجلس شورای اسلامی آب پاکی بر روی دستان کسانی که امیدوار شده بودند او «مخالفان» را به مشارکت در روند سیاسی کشور دعوت کرده، ریخت و با اشاره به اینکه گفته بود «حتی کسانی هم که با نظام مسئله دارند در انتخابات شرکت کنند» تاکید کرد: این سخن به معنای آن نیست که بخواهند کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بفرستند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی، خامنه‌ای در دیدار دست‌اندرکاران انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان بار دیگر مدعی «رقابت سالم در انتخابات» شد و این انتخابات را یک «مسابقه ملی و قوی» برای ملت ایران خواند.
خامنه ای دو انتخابات پیش رو را بسیار مهم و بزرگ خواند و با تأکید بر اینکه انتخابات، یک رقابت و مسابقه ملی است، گفت: در این رقابت، در واقع برد و باختی برای ملت مفهومی ندارد زیرا در هر صورت، ملت ایران برنده واقعی و نهایی است.
خامنه‌ای افزود: اگر ملت ایران خوب، قوی و مصمم وارد میدان انتخابات شود و صندوق‌های رأی را از رأی و عزم خود پر کند، جمهوری اسلامی ایران به خود خواهد بالید و افتخار خواهد کرد.
رهبر حکومت اسلامی گفت: مهم‌ترین شرط یک رقابت سالم، شرکت همه واجدان شرایط رأی دادن و حتی آن کسانی است که نسبت به نظام مسئله دارند.
وی افزود: ممکن است افرادی نسبت به نظام مسئله داشته باشند، اما این افراد قاعدتاً نسبت به امنیت، پیشرفت و عزت کشور مسئله‌ای ندارند و بر همین اساس اگر خواهان استمرار امنیت ملی، افزایش عزت ملی و تضمین پیشرفت و حرکت رو به رشد کشور هستند، باید در انتخابات شرکت کنند.
وی افزود: البته کسانی که براساس وظیفه و با نیت الهی در انتخابات شرکت می‌کنند، قطعاً زمینه‌ساز جلب رضایت الهی برای خود خواهند بود.
رهبر حکومت تأکید کرد: شرط اول و مهم رقابت سالم، حضور همگانی و پرنشاط مردم در انتخابات است و به اذن و توفیق الهی، مردمِ آگاه و با بصیرت ایران چنین حضوری در دو انتخابات پیش رو خواهند داشت.
وی افزود: عده‌ای کمین کرده‌اند که با حضور نیافتن مردم در انتخابات، با تحریم یا سست کردن انتخابات، از نظام جمهوری اسلامی مچ‌گیری کنند، اما ملت در مقابل این کمین کرده‌هایِ نابکار، کارآمدی خود را نشان داده و در این انتخابات هم نشان خواهد داد.
وی شرط دوم رقابت سالم در انتخابات را، حضور همراه با بصیرت و با فکرِ مردم و انتخاب افراد صالح دانست و افزود: باید افرادی را برگزید که بعد از نشستن بر مسند مسئولیت، خود را سپر بلای مشکلات کشور قرار دهند و فانی در خدمات و مصالح و منافع عمومی مردم باشند و ضمن آنکه کشور را به دشمن نمی‌فروشند، مصالح ملی را به دلیل رودربایستی زیر پا نمی‌گذارند.
وی بار دیگر با اشاره به این سخنان خود که گفته بود «حتی کسانی هم که با نظام مسئله دارند در انتخابات شرکت کنند» خاطرنشان کرد: این سخن به معنای آن نیست که بخواهند کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بفرستند.
خامنه‌ای تأکید: در هیچ جای دنیا، افرادی را که اصل نظام آن کشور را قبول ندارند، به مراکز تصمیم‌گیری راه نمی‌دهند و حتی در کشوری همچون آمریکا که خود را نماد آزادی معرفی می‌کند و عده‌ای ساده‌لوح هم آن را قبول و ترویج می‌کنند، در دوران رقابت بلوک شرق و غرب، افراد را با اندک اتهامِ گرایش سوسیالیستی، کنار می‌گذاشتند.
وی افزود: اینکه مقید باشیم کسانی به مجلس بروند که نظام و مصالح آن و ارزش‌های کشور را قبول داشته باشند، یک حق عمومی است که در سلامت انتخابات موثر است.
خامنه ای سپس در جملاتی که حمایت روشن او از شورای نگهبان را در برداشت گفت: «تمکین همه دستگاه‌های دست اندرکار انتخابات به قانون و رعایت مُرّ قانون»، «اهانت نکردن به نهادهای قانونی»، «مشوش نکردن اذهان عمومی»، «اهانت نکردن نامزدهای انتخاباتی به یکدیگر و حتی پرهیز از غیبت»، «ندادنِ و عده‌های غیرعملی و غیرقانونی»، و «برخورد صادقانه با مردم» از جمله معیار‌ها و آداب لازم برای یک رقابت سالم انتخاباتی است.
خامنه‌ای درخصوص تشویش اذهان عمومی به برخی رفتار‌ها و سخنان اشاره کرد و افزود: برخی دائماً کلمه «تندرو‌ها» را تکرار می‌کنند که منظور آن‌ها جریان مومن و حزب اللهی است، در حالی‌که نباید جوانان انقلابی و حزب اللهی را متهم به تندروی کرد زیرا این جوانان با اخلاصِی تمام و با همه وجود در میدان حاضرند و هرگاه که دفاع از مرز‌ها و دفاع از هویت ملی لازم باشد، وسط میدان هستند.
وی تأکید کرد: نباید به صِرف یک اتفاق بسیار بد و غلط همچون حمله به سفارت عربستان، پای حزب اللهی‌ها و جوانان مومن و انقلابی را وسط بکشند.
وی افزود: عقل و فهم همین جوانان انقلابی و حزب اللهی، و تحلیل آنان در مورد مسائل در موارد زیادی، از برخی بزرگ تر‌ها بهتر است و نباید این جوانانی که سینه چاک انقلاب و اسلام هستند به بهانه حمله به سفارت عربستان یا قبل‌تر، حمله به سفارت انگلیس که هر دو به ضرر کشور و اسلام است و بنده هم بدم آمد، تضعیف شوند و مورد تهاجم قرار گیرند.
خامنه‌ای در جمع بندی سخنان خود در خصوص انتخابات خاطرنشان کرد: انتخابات یک نعمت و فرصت بزرگ است که شکرگزاری این نعمت، برگزاری خوب و سالم انتخابات است، بنابراین نباید با برخی سخنان و رفتار‌ها و برخی نسنجیده گویی‌ها، این حرکت و افتخار بزرگ را مشوش و مشوه کرد.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٣۰ دی ۱٣۹۴ -  ۲۰ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: