صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۲۱, دوشنبه

ارتش و نیروهای امنیتی ترکیه ده‌ها مبارز کرد را کشتند

• سرکوب حزب کارگران کردستان همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه اعلام کرد در پی یک عملیات نظامی ۲۸ شورشی کرد به قتل رسیدند. همزمان کنفرانس حزب دموکراتیک خلق ها با سخنان دمیرتاش تشکیل شد ...
مبارزه ارتش ترکیه با اعضای حزب کارگران کردستان همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه اعلام کرد در پی یک عملیات نظامی ۲۸ شورشی کرد به قتل رسیدند. بنا به گزارش‌ها در این عملیات یک مامور پلیس و یک سرباز ارتش ترکیه نیز کشته شدند.

به گزارش دویچه وله، مقامات امنیتی ترکیه اعلام کردند که در جریان عملیات گسترده نظامی در جنوب شرق این کشور ده‌ها نفر از اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) کشته شدند. این عملیات غروب شنبه (۱۹ دی / ۹ ژانویه) انجام شد.
گفته می‌شود که در درگیری میان نیروهای مسلح ارتش ترکیه و کردها تنها در شهر وان ۱۰ مبارز کرد کشته شدند. این افراد به خانه‌ای پناه برده و از آنجا با نیروهای امنیتی می‌جنگیدند. یک مامور پلیس ترکیه نیز در این عملیات کشته شد.
ارتش ترکیه همچنین روز شنبه اعلام کرد که در پی درگیری با نیروهای حزب کارگران کردستان در شهر سیزر در نزدیکی مرز ترکیه با عراق نیز ۱۶ شورشی کرد کشته شدند.
در محله سور در شهر بزرگ کردنشین دیار بکر دومبارز کرد حزب کارگران کردستان توسط سربازان ارتش ترکیه کشته شدند. یک سرباز ارتش ترکیه نیز در این عملیات، در پی اصابت گلوله جان خود را از دست داد و بسیاری ازمبارزان کرد نیز زخمی شدند.

اردوغان: جنگ با پ‌ک‌ک تا پایان
ارتش ترکیه از آغاز دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی حملات شدید خود را علیه فعالان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جنوب شرق این کشور آغاز کرده است. در بسیاری از شهرهای کردنشین منع عبور و مرور چندی‌ست برقرار شده و همچنان ادامه دارد.
در بسیاری از مناطق نیز شرایطی شبیه جنگ حاکم است. ارتش ترکیه اعلام کرده که از آغاز عملیات نظامی تاکنون در پی درگیری در شهرهای سیزر، سیلوپی و سور در مجموع بیش از ۴۲۰ نفر از فعالان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) کشته شده‌اند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در سخنرانی آغاز سال نوی میلادی خود اعلام کرد که او با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) تا پایان خواهد ‌جنگید. او گفت: «نیروهای امنیتی ما کوه‌ها و شهرها را متر به متر از وجود تروریست‌ها پاک‌خواهند کرد.»

کنفرانس حزب دموکراتیک خلق ها در استانبول
همزمان با حملات ارتش ترکیه به مناطق کردستان این کشور، کنفرانس حزب دموکراتیک خلق ها در استقانبول تشکیل شد. صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر حزب در سخنرانی افتتاحیه ی خود در این کنفرانس گفت:«ما همچو ماهی سرخ در اقیانوس علیه اختاپوس عظیم‌الجثه مبارزه می‌کنیم. این اختاپوس دارای نقاط ضعفی هست. می‌توانیم همانند ۷ ژوئن طعم مرگ را به این اختاپوس بچشانیم و پاهایش را بشکنیم.»

به گزارش خبرگزاری فرات سخنرانی صلاح‌الدین دمیرتاش پس از یک دقیقه سکوت به احترام جانباختگان راه آزادی کردستان انجام شد.
دمیرتاش در آغاز سخنان خود ضمن اشاره به وقایع اخیر خاورمیانه، بیان کرد که در این منطقه مرحله‌ای نوین آغاز شده است.
دمیرتاش اظهار کرد: «برای ما مهم این است که آینده را همین امروز بسازیم. همه کادرهای حزبمان دارای این نیرو و هنر هستند که بتوانند سیاست خاورمیانه را تحلیل کنند. نواقص اساسا در عملی‌کردن این تحلیلات است. ما همانند ماهی سرخ در اقیانوس علیه اختاپوس عظیم‌الجثه می‌جنگیم. این اختاپوس نقاط ضعفی دارد. می‌توانیم همانند ۷ ژوئن طعم مرگ را به این اختاپوس بچشانیم و پاهایش را بشکنیم».
دمیرتاش گفت باید راهکارهای گذشته ما در زمینه فعالیت‌ها را از هر لحاظ کنار گذاشت و افزود: «در وضعیتی که طرف مقابل ما از بزرگترین نیروی نظامی به شیوه‌ای بسیار ضداخلاقی استفاده می‌کند، اگر ما به شیوه سابق مبارزه کنیم, مسلما به آنها خدمت خواهیم کرد. حزب دموکراتیک خلق ها وارد مرحله برگزاری کنگره می‌شود و باید تصمیمات بسیار حساسی بگیرد».
دمیرتاش ضمن اشاره به ترس دولت ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها، افزود: «این آدم قریب ۵۰ درصد آراء را در انتخابات کسب کرده، اما بسیار از ما واهمه دارد. خودش می‌داند که آن ۵۰ درصد را چگونه کسب کرده است. از ارتش و شورای امنیت ملی بر ضد ما استفاده کرد و تلاش کرد نابودمان کند. خط‌مشی سیاسی ما دیگر توازنات و سمت وسوی سیاست خاورمیانه را تعیین می‌کند. چنان تأثیرگذار است که می‌تواند برای خلق‌های تحت ستم جهان مایه امیدواری شود. همانطور که رقبای ما برخوردی جدی علیه ما دارند، ما هم باید با همان جدیت با آنها رفتار کنیم».
دمیرتاش رسانه‌های ترکیه را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد که جناب عایشه که از طریق تماس تلفنی در برنامه «بیاض شو» شرکت کرد, بخاطر انتقاد از غرب ترکیه در قبال قتل‌عام‌ها، با حمله نژادپرست‌ها روبرو شده است. دمیرتاش افزود: «زنی آمد و در یکی از شبکه‌های تلویزیونی برای صلح فراخوان داد، اما فورا وی و حتی مجری برنامه را مورد هدف قرار دادند. چرا درصدد ارعاب کسی هستند که گفته نباید انسان‌های بیشتری کشته شوند. هدف آنها صرفا جناب عاشیه نیست، بلکه می‌خواهند مردم را ارعاب کنند. حملات بی‌محابای آنها برای همین است».
دمیرتاش گفت که در جریان انتخابات هیچگاه از حمایت رسانه‌ها برخوردار نشده‌اند و افزود که برعکس, رسانه‌ها با اخذ دستور از حزب آ.ک.پ علیه ما یورش آوردند.
دمیرتاش یادآور شد: «ما مجبوریم همیشه امیدوار باشیم» و تصریح کرد که طرف مقابل آنها در اینده بیش از پیش به حملات بی‌محابا دست خواهد زد.
دمیرتاش در ادامه اظهارات خود ضمن اشاره به قتل‌عام غیرنظامیان از سوی دولت آ.ک.پ ترکیه، گفت: «باید پیکر جانباختگان رسما تشییع شود. با بی‌احترامی به پیکر جانباختگان می‌خواهند جامعه را بی‌ارزش جلوه دهند. این سیاست بسیار عامدانه طرح ریزی شده است. یک پیکر چگونه می‌تواند زیان‌بار باشد؟ درواقع با بی‌احترامی به پیکر جانباختگان، بی‌کرامتی را بر ملت کرد تحمیل می‌کنند. می‌خواهند اراده مبارزاتی مردم را به شکست بکشانند. درصددند این را بگویند که چه بلاهایی برسر مردم خواهند آورد. حرفشان این است که «شاید از انسانیت دست برداریم, اما هیچگاه از نژادپرستی و فاشیسم دست برنخواهیم داشت».
دمیرتاش در خاتمه گفت:«ما باید علیه این ذهنیت در همه مناطق سازماندهی خود را گسترش دهیم» و افزود:«در گذشته بخاطر اینکه جامعه نمی‌توانست از خود دفاع کند, قتل‌عام شد. باید خلق‌های خاورمیانه اینبار برای دفاع از خود آماده شوند. دیگر دولت نمی‌تواند ظلم و زور را علیه ما ادامه دهد. باید به مواضع مقاومت‌گرانه سابقمان همچنان ادامه دهیم, ولی راهکارهای فعالیتی گذشته‌مان را تغییر دهیم».


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۱ دی ۱٣۹۴ -  ۱۱ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: