صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۲۵, جمعه

بازداشت امضا کنندگان «ابتکار آکادمیسین های برای صلح» در ترکیه

• به دستور اردوغان رئیس جمهور ترکیه، قوه قضائیه ی این کشور پیگرد امضاکنندگان فراخوان «ابتکار آکادمیسین ها برای صلح» را آغاز کرده و ۱۲ تن از دانشگاهیان شهر کوچالی روز جمعه بازداشت شدند ...
در پی آغاز پیگرد قانونی بیش از یکهزار و ۱۰۰ تن از اساتید و پژوهشگران دانشگاه های ترکیه معترض به ادامه درگیری های مسلحانه در مناطق کردنشین شرق و جنوب شرق این کشور، روز جمعه ۱۲ تن از دانشگاهیان شهر کوجالی ترکیه دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، از دانشگاهیان کوجالی ۲۱ نفر تومار توقف حملات ارتش ترکیه در مناطق کردنشین ترکیه را امضا کرده بودند که امضا کنندگان آن، امروز دستگیر شدند.
در پی تشدید عملیات ارتش ترکیه علیه عناصر «پ .ک. ک» در استان های کردنشین این کشور، هفته جاری گروهی از اساتید دانشگاه ها و روشنفکران ٨۹ دانشگاه خارجی و داخلی از جمله «نوام چامسکی»، «دیوید هاروی» و «امانوئل والرستین» با امضا طوماری خواستار توقف حملات ارتش ترکیه به گروه «پ.ک.ک» و از سرگیری مذاکره شدند.
امضا کنندگان این بیانیه تحت عنوان «ابتکار آکادمیسین ها برای صلح» دولت آنکارا را به اعمال فشار به کردهای مخالف متهم کرده و خواهان بازگشت به مذاکرات صلح با «پ.ک.ک» که تیرماه گذشته متوقف شده است، شدند.
بر اساس این گزارش، دادستانی استان کوجالی در حکمی به اتهام تبلیغ سازمان تروریستی (پ.ک.ک)، تحقیر آشکار دولت، حکومت و مجلس ملی ترکیه دستور دستگیری ۲۱ تن از امضاکنندگان طومار را صادر کرد که ۱۲ تن از آنها امروز توسط پلیس دستگیر شدند و عملیات پلیس برای دستگیری سایر متهمان ادامه دارد.
در پی فراخوانی روز گذشته رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه برای به حرکت در آمدن قوه قضائیه ترکیه علیه آنچه که اقدام خیانتکارانه آکادمیسین های به اصطلاح روشنفکران یاد کرده، دادستان استانبول خواهان پیگرد قانونی یکهزار و ۱۲٨ استاد و پژوهشگر داخلی و خارجی در اعتراض به افزایش آمار مرگ غیر نظامیان در نتیجه خشونت در جریان درگیری ها در مناطق کردنشین ترکیه شد.
همزمانی انتشار این طومار با حمله موشکی و بمب به خانه سازمانی پلیس و ساختمانهای نیروی امنیتی ترکیه در محله چنار شهر کردنشین دیاربکر که طی آن ۵ غیر نظامی و یک پلیس ترکیه کشته و ٣۹ نفر زخمی شدند، با واکنش های بسیار گسترده در راس دولت و نزد افکار عمومی ترکیه روبرو شد و دولتمردان ترکیه و رسانه های ترکیه مدعی شدند درخواست توقف حملات علیه یک سازمان تروریستی که آشکارا علیه تمامیت این کشور دست به شورش زده هیچ توجیهی نمی تواند داشته باشد.
بر اساس آمار رسمی، در ۷ ماه گذشته در درگیری های مسلحانه میان عناصر پ.ک.ک با نظامیان ترکیه در داخل خاک ترکیه و بمباران مواضع پ.ک.ک توسط جنگنده های ترکیه در شمال عراق بیش از ٣ هزار تن از عناصر پ.ک.ک و حدود ٣۰۰ نیروی نظامی ، امنیتی و غیرنظامی کشته شدند.
دولت آنکارا تصریح کرده است که به هر قیمتی تا پاکسازی عناصر پ.ک.ک از شهرهای کردنشین به عملیات گسترده امنیتی و نظامی ادامه داده خواهد شد.
مقررات سخت امنیتی در برخی از شهرهای کردنشین به ویژه مقررات منع عبور و مرور و مقررات منطقه ویژه امنیتی بیش از یک ماه است ادامه دارد.
این وضعیت سبب شده تا زندگی روزمره مردم به شدت مختل شده، مدارس، مغازه ها تعطیل و هزاران تن از مردم به شهرهای دیگر کوچ کنند.

جدال لفظی اردوغان و چامسکی
روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: نوام چامسکی، زبان شناس آمریکایی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را به ریاکاری متهم کرد.

به گزارش ایرنا، این نشریه بریتانیایی در گزارشی به شرح زیر نوشت: نوام چامسکی، زبان شناس و اندیشمند مشهور چپگرای آمریکایی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را به دورویی در نبرد با تروریسم متهم کرد.
گاردین نوشت: چامسکی این نظر را پس از آن ابراز داشت که اردوغان او را به 'سهل انگاری و همدردی با تروریست ها' متهم کرد.
اردوغان، چند ساعت پس از آنکه به یک ناحیه توریستی در استانبول حمله تروریستی شد، از چامسکی و 'به اصطلاح روشنفکران' که در نامه ای از ترکیه خواسته بودند به محاصره شهرهای کردشین درجنوب شرقی کشور پایان دهد، به شدت انتقاد کرد و در سخنانی در نشست سفیران ترکیه در آنکارا، از چامسکی دعوت کرد از محلی که حمله در آن صورت گرفت دیدن کند.
چامسکی این دعوت را رد کرده است و در ایمیلی به گاردین می گوید: 'اگر تصمیم بگیرم به ترکیه بروم، نه به دعوت اردوغان، بلکه به دعوت ناراضیان شجاع، ازجمله کردها، که سال ها است هدف حملات شدید بوده اند، خواهد بود.'
چامسکی و صدها نفر دیگر ماه پیش در نامه ای سرگشاده به اردوغان، او را به جنگ با مردم خود متهم کردند و نوشتند: 'مسئولیت بحران فعلی باید بردوش اردوغان گذاشته شود که کردها را موانعی برای برنامه خود در کسب حکومت مطلقه برای ریاست جمهوری ترکیه، می بیند.'
دراین نامه گفته شد که ترکیه با محاصره جوامع کرد درجنوب شرقی کشور، به مردم خود 'عملا اعلان جنگ' داده است و 'بحران جاری ساختگی و کاملا غیرلازم است و بار دیگر نشان می دهد اردوغان نیرویی عمیقا نفاق افکن است.'
اردوغان در سخنرانی خود گفت از سفیر ترکیه در آمریکا خواهد خواست از چامسکی، که اغلب بیانیه هایی درباره عملیات 'تروریست ها' صادر می کند، برای دیدار از منطقه دعوت کند.
اردوغان امضا کنندگان نامه را به نشان دادن 'ذهنیت استعمارگری' متهم کرد وگفت: 'شما به اصطلاح روشنفکران، روشنفکر نیستید. درتاریکی بسر می برید. هیچ شباهتی به روشنفکران ندارید'! 


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۵ دی ۱٣۹۴ -  ۱۵ ژانويه ۲۰۱۶


هیچ نظری موجود نیست: