صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۱۸, جمعه

“دستمزد نابرابر زنان با مردان یک افسانه نیست”

• گزارشهایی که از اداره آمار آمریکا به دست آمده نشان می دهد به ازای هر یک دلار حقوق مردان، زنان سفید پوست ۷۹ سنت، زنان سیاه پوست فقط ۶۴ سنت و زنان لاتین تنها ۵۴ سنت دریافت می کنند. بدین معنا که زنان لاتین باید تقریبا دو برابر مردان کار کنند تا درآمدی یکسان با آنها داشته باشند. ...
شکاف دستمزد بین زنان و مردان حتی در مشاغل خرد هم مشاهده می شود. شش دلیل زیر واقعی بودن این مسآله را ثابت می کند.

مقصر جلوه دادن شرکتها و موسسات بزرگ در پرداخت نکردن دستمزد یکسان به کارکنان زن کار ساده ای است. اما تحقیقات نشان می دهند که در شرکتهای تازه تاسیس هم این تبعیض وجود دارد. درست است که شرکت های کوچک به تغییر و نوآوری معروفند اما قطعا همسان سازی حقوق کارکنانشان قسمتی از این نوآوری ها محسوب نمی شود.

بر اساس پژوهشی که بر روی ۲۳۰۰ شرکت تازه تاسیس و خرد در نیویورک انجام شده است، به ازای هر یک دلار حقوق مردان، زنان فقط ۷۷ سنت دریافت می کندد و این رویه تا پایان عمر حرفه ای آنها ادامه خواهد داشت.

البته این تفاوت می تواند به نوع شغلی که بر عهده این افراد است، بستگی داشته باشد. در اکثر اوقات مشاغل فنی و پستهای راهبردی که درآمدهای بالاتری دارند، بر عهده مردان است. در واقع بیشتر کارمندان این شرکتهای کوچک مردان هستند و فقط ۳۶ درصد از کارکنان را زنان تشکیل می دهند.

سخت بودن ورود زنان به عرصه هایی مثل علوم و فن آوری، بهانه های واهی و حتی مسخره ای برای این فاصله در دستمزدها هستند. ۶ دلیل زیر نشان می دهند که این شکاف قصه پردازی نیست و واقعا وجود دارد.

۱. نقش مهم تبعیض جنسیتی ناخودآگاه

این که زنان ترجیح می دهند نیمه وقت کار کنند و مرخصی بیشتری داشته باشند کاملا بدیهی است چرا که هنوز بار اصلی کار خانه و بچه داری بر دوش آنها است. عدم تمایل زنان برای ورود به حرفه هایی با دستمزدهای بالا نیز در این زمینه مطرح است. اما تحقیق اخیر ثابت کرده است که حتی با در نظر گرفتن عوامل بالا، باز هم همان فاکتور غیرقابل توضیحی در نابرابری درآمدها پافشاری می کند. این فاکتور چیزی نیست غیر از “تبعیض همیشگی جنسیتی”.

۲. دستمزد کمتر زنان رنگین پوست در مقایسه با همنوعان سفید پوست خود

گزارشهایی که از اداره آمار آمریکا به دست آمده نشان می دهد به ازای هر یک دلار حقوق مردان، زنان سفید پوست ۷۹ سنت، زنان سیاه پوست فقط ۶۴ سنت و زنان لاتین تنها ۵۴ سنت دریافت می کنند. بدین معنا که زنان لاتین باید تقریبا دو برابر مردان کار کنند تا درآمدی یکسان با آنها داشته باشند.

٣. تاثیر “مادری” بر درآمد
با اینکه به نظر میرسد جامعه ارزش زیادی برای مادری قائل است، اما بچه دار شدن به شغل و حرفه زنان آسیب می زند. مادر شدن تاثیر مستقیمی بر کاهش درامد زنان دارد. علاوه بر این مادران شاغل در اداره جات کمتر مورد اطمینان روسا هستند و روی آنها به دلیل گرفتاری های مادرانه کمتر حساب باز می شود. در حالیکه این مسآله اصلا در مورد مردان صدق نمی کند.

۴. تاثیر بر همه قشرها
فاصله دستمزدی روی همه قشرهای زنان تآثیر می گذارد و متاسفانه همه در معرض تبعیض جنسیتی قرار می گیرند. زنان هنرپیشه، ورزشکار و حتی سیاستمدار حقوق کمتری از مردان همتراز خود دریافت می کنند.

کمک ضروری است
اوایل سال قبل نتیجه حاصل از یک تحقیق نشان داد که مساله شکاف دستمزد با این روندی که طی می کند محال است تا سال ۲۰۵۸ به نتیجه برسد. یک بررسی دیگر حاکی از این است که که حتی این ماجرا ممکن است ۱۱۸ سال دیگر ادامه پیدا کند. به نظر شما چرا؟

۵. گسترش شکاف
سال ۲۰۱۴ تبعیض در پرداخت حقوق به حداقل خود رسید و زنان این پیروزی را جشن گرفتند. اما در ۲۰۱۵ در حالیکه حقوق مردان ۲ درصد اضافه شد، حقوق زنان کمتر از یک درصد افزوده شد. بر اساس گزارش نشریه وال استریت علت اصلی از بین رفتن این فاصله در ۲۰۱۴ در حقیقت کم شدن درآمد مردان بوده است نه افزایش حقوق زنان.  

منبع: www.bustle.com
برگرفته از:فمینیسم روزمره


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ دی ۱٣۹۴ -  ۷ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: