صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۱۷, پنجشنبه

تیراندازی هوایی به خاطر پیروزی تیم کریکت افغانستان جان یک نفر را گرفت


کاربران شبکه‌های اجتماعی امروز تصاویری را نشر می‌کردند که نشان می‌داد فرود گلوله‌های سرگردان دیشب، چه خسارت‌های را به آنان وارد کرده است
منابع محلی در افغانستان اعلام‌کردند که در نتیجه تیراندازی‌های هوایی دیشب، ۱۶جدی(دی) افراد مسلح، بخاطر پیروزی تیم ملی کریکت این کشور در مقابل زیمباوی، دستکم یک نفر کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.
در این رویداد یک جوان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان کشته و دو نفر دیگر نیز در کابل پایتخت زخمی شدند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان اعلام کرده که در ارتباط به این تیراندازی ۱۸ نفر را بازداشت کرده‌است.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که پلیس قبلا به مردم اعلام کرده بود که تیراندازی هوایی نکنند.
او گفت که پلیس در شناسایی بقیه افرادی که دیشب اقدام به تیراندازی هوایی کرده‌اند، تلاش می‌کند.
به گفته آقای صدیقی برای تمام کسانیکه به دلیل تیراندازی هوایی بازداشت شده‌اند و خواهند شد، پرونده جنایی تشکیل می‌شود و بعد به دادستانی افغانستان برای پیگرد قضای سپرده خواهند شد.
نیمه شب گذشته با پایان مسابقه بین‌المللی میان افغانستان و زیمباوی در شهر شارجه امارات متحده عربی و برنده شده تیم افغانستان، آسمان کابل و شمار از شهرهای دیگر افغانستان شاهد آتشباری شدید بود.
تیراندازی در برخی موارد توسط ماموران دولتی و محافظان مقامات حکومتی انجام شد. امروز شماری از آنان نیز در فهرست بازداشت شدگان هستند.
علاوه بر شهرکابل، شهرهای جلال‌آباد، قندهار، خوست، گردیز، لغمان، لوگر، لشکرگاه و برخی شهرهای دیگر نیز شاهد تیراندازی هوای ممتد برای حدود نیم ساعت بودند.
شروع تیراندازی هوایی در شهر کابل و سایر شهرها در نیمه شب بسیاری از ساکنان این شهرها را نگران کرد. ده‎ها نفر در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که در ابتدا فکر می‌کردند که در محل سکونت شان درگیری شدید رخ داده‌است.
با توجه به اینکه هزاران نفر با تیراندازی هوایی از این پیروزی لذت می‌بردند، اما میلیون‌ها نفر دیگر از وضعیت ایجاد شده در شهرها خشمگین بودند.
با توجه به وضعیت امنیتی، بسیاری از شهروندان افغان از صدای تیراندازی خاطره خوش ندارند. از همین رو صدها شهروند افغان در رسانه‌های اجتماعی از این نوع جشن گرفتن به شدت انتقاد کرده و از دولت خواسته‌اند که برای حل این مشکل یک راه حل دایمی پیدا کند.


هیچ نظری موجود نیست: