صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۱۴, دوشنبه

عربستان روابط خود با ایران را قطع کرد

• یک روز پس از به آتش‌کشیده‌شدن سفارت عربستان سعودی در تهران، این کشور روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کرده و روابط دو کشور بسیار متشنج شده است ...
یک روز پس از به آتش‌کشیده‌شدن سفارت عربستان سعودی در تهران، این کشور روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع کرد و از دیپلمات‌های ایرانی خواست ظرف ۴۸ ساعت آینده خاک عربستان را ترک کنند.

به گزارش دویچه وله، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان یک روز پس از حمله گروهی از عوامل حکومت به سفارت عربستان سعودی در تهران و تخریب و به آتش‌کشیدن آن اعلام کرد که این کشور روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرده و از اعضای سفارت ایران در ریاض خواسته تا ۴۸ ساعت آینده خاک عربستان را ترک کنند.
وزیر امور خارجه عربستان سعودی شامگاه یکشنبه (۱۲ دی/ ۳ ژانویه) در یک کنفرانس خبری در ریاض گفت، ایرانی‌‌ها هیچ تلاشی برای جلوگیری از تجاوز به ساختمان سفارت و کنسولگری انجام ندادند.
او افزود، حمله به سفارت، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و این موضوع به شورای امنیت گزارش شده است. وزیر خارجه عربستان حکومت ایران را متهم کرد که "کارنامه طولانی در تجاوز" به سفارت‌خانه‌ها و هیات‌های نمایندگی خارجی دارد. اشاره وزیر خارجه عربستان به اشغال سفارت آمریکا در تهران در نوامبر ۱۹۷۹ و حمله حزب‌اللهی‌ها به سفارت بریتانیا در تهران در اواخر نوامبر ۲۰۱۱ است.
عادل الجبیر هم‌چنین اعلام کرد تصمیم دولت عربستان برای قطع رابطه با ایران در راستای منافع این کشور اتخاذ شده است. او افزود، عربستان به نظام قضایی کشورهای دیگر احترام می‌گذارد و دخالت در نظام قضایی خود را نیز نمی‌پذیرد. وزیر امور خارجه عربستان هم‌زمان تاکید کرد کشورش "آماده مقابله با ایران به هنگام تهدید امنیت خود" است.

حمله معترضان به اعدام شیخ نمر به سفارت عربستان سعودی در تهران
شامگاه شنبه گروهی معترضان به اعدام شیخ نمر، رهبر شیعیان عربستان، ابتدا در مقابل سفارت عربستان در تهران در چهارراه فرمانیه تجمع کرده سپس با هجوم به داخل ساختمان به تخریب اموال آن پرداختند. ویدئوهایی که از این حمله در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند مهاجمان را در داخل محوطه و اتاق‌های سفارت‌خانه در حال تخریب و به آتش کشیدن اموال سفارت نشان می‌دهند.
حادثه مشابهی نیز در مشهد در برابر کنسول‌گری عربستان در این شهر رخ داد. هر چند ابعاد خسارت کنسول‌گری مشهد چندان زیاد نبوده است. رسانه‌های ایران نوشتند معترضین پرچم کنسولگری عربستان سعودی در مشهد را پایین کشیدند.
دولت ایران مهاجمان به سفارت عربستان در تهران را گروهی "خودسر" نامیده و آن را محکوم کرده است. حسن روحانی،‌ رئیس جمهور، در پیامی در این باره نوشت: «حرکتی که توسط جمعی افراد افراطی شب گذشته در تهران و مشهد صورت گرفت و به وارد آمدن خسارت به سفارت و کنسولگری کشور عربستان منجر گردید، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و قبل از هر چیزی توهین به نظام و لطمه به آبروی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.»
روحانی هم‌چنین از وزیر کشور خواست که با همکاری قوه قضاییه و وزارت اطلاعات، عاملان این تهاجم را شناسایی و برای اجرای عدالت به دستگاه قضایی معرفی کنند تا به گفته او «برای همیشه به اینگونه اعمال زشت پایان داده شود و امنیت کامل نمایندگی‌های سیاسی دولتها در جمهوری اسلامی ایران تضمین گردد».
با این‌حال، پیام روحانی و تلاش جواد ظریف برای حفظ آرامش و کاستن از تشدید تنش میان ایران و عربستان موثر واقع نیافتاد و عربستان سعودی روابط سیاسی خود را با تهران قطع کرد.
برخی رسانه‌های ایران حمله به سفارت و کنسول‌گری عربستان در تهران و مشهد را " گل به‌خودی افراطی‌ها" توصیف کرده و نوشتند که این حملات موجب شد که خبر اعدام شیخ نمر از صدر خبر رسانه‌های جهان کنار رفته و جای آن را اخبار حمله حزب‌اللهی هوادار حکومت ایران به سفارت عربستان در تهران بگیرد.

آمریکا ایران و عربستان را به تنش‌زدایی فراخواند
دولت آمریکا با توجه بالا گرفتن تنش‌های سیاسی میان ایران و عربستان سعودی دو کشور را فراخواند تا گام‌های لازم را در راه آرام‌کردن اوضاع بردارند. با تشدید تنش‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، تلاش‌های بین‌المللی برای آرام کردن اوضاع ادامه دارد.
جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه (۳ دسامبر / ۱۳ دی) در واشنگتن ایران و عربستان را فراخواند تا گام‌های ضروری برای آرام‌کردن اوضاع و رفع تشنجات را بردارند.
او همچنین تصریح کرد که تلاش‌های دیپلماتیک در این راستا و نیز انجام گفت‌وگوهای مستقیم برای رفع اختلافات موجود و تنش‌های کنونی بسیار مهم است.
پیش از آن نیز دولت آلمان و دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگرانی خود را از بالا گرفتن تنش میان طرفین ابراز داشته بودند.

"تصمیمی شتابزده"
در این میان مقام‌های دولتی ایران به تصمیم دولت عربستان به قطع مناسبات دیپلماتیک واکنش نشان داده و آن را گامی شتابزده خوانده‌اند.
در گزارش روز دوشنبه (۴ ژانویه / ۱۴ دی) خبرگزاری ایسنا به نقل از حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین آماده است: «عربستان سعودی پیش از این نیز با خطای راهبردی و اتخاذ رویکردهای شتابزده و نسنجیده ناامنی‌ها در منطقه را تشدید کرد.»
معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی همچنین تصریح کرد که "عربستان سعودی با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی‌تواند بر خطای بزرگ اعدام نمر النمر سرپوش گذارد".
خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی به گفته‌های یکی از مقام‌های نزدیک به محافل دولتی عربستان درباره تشدید تنش میان تهران و ریاض پرداخت. به گفته‌ی او دولت عربستان به این باور رسیده که "هر چیزی حدی دارد".
این مقام که نام وی در گزارش رویترز فاش نشده، افزود که ایران "همچنان پشتیبان تروریسم است و دست به پرتاب موشک‌های بالیستک می‌زند و هیچ کسی نیز جلوی این اقدامات را نمی‌گیرد".
به گفته‌ی او "برای دولت عربستان سعودی مهم نیست که قطع مناسبات دیپلماتیک با ایران باعث رنجش آمریکا خواهد شد".اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۴ دی ۱٣۹۴ -  ۴ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: