صدای امریکا

۱۳۹۴ دی ۱۸, جمعه

قتل سه تن از فعالان سرشناس زن توسط نیروهای امنیتی ترکیه

NNSROJ: خبرگزاری های نزدیک به حزب دموکراتیک خلق ها روز ۵ ژانویه گزارش کردند که سه تن از فعالان سیاسی زن در شهر سلوپی توسط نیروهای امنیتی ترکیه به قتل رسیده اند.
خبرگزاری دجله در این رابطه گزارش کرده که "سِوِ دمیر" عضو مجلس حزب مناطق دموکراتیک "DBP"، "پاکیزه نیر" رئیس مشترک مجلس خلق سلوپی و "فاطمه اویار" عضو فعال جمعیت زنان آزاد "KJA" در نتیجه گلوله باران خودروهای زرهی ارتش ترکیه در مرکز سلوپی جان خود را از دست داده اند.

این گزارش می افزاید نیروهای نظامی چندین دقیقه "سِوِ دمیر" را در منطقه "کارشیاکا" گلوله باران کرده اند. در نتیجه گلوله باران نیروهای نظامی در این منطقه علاوه بر این فعال سرشناس سیاسی سه شهروند دیگر نیز جان خود را از دست داده اند.

نیروهای امنیتی از حضو دو تن از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها که برای شناسایی و اطلاع از قتل این فعال زن به سردخانه پزشکی قانونی رفته بودند ممانعت کرده اند.

در حال حاضر پیکر این سه فعال سیاسی به سردخانه پزشکی قانونی شهر شرناخ منتقل شده است.

ابراهیم آیهان و لیلا بیلیک دو تن دیگر از نمایندگان حزب دموکراتیک خلق با حضور در سردخانه ضمن تایید هویت این سه فعال زن اعلام کرده اند که جنازه چهارم متعلق به یک مرد غیر نظامی است که به دلیل جراحات شدید در ناحیه صورت قادر به شناسایی وی نشده اند.

همزمان خبرها از شهر شرناخ حاکی است که دو شهروند غیر نظامی توسط نیروهای نظامی ترکیه در این شهر به قتل رسیده اند.

پس از قتل این دو شهروند، نیروهای امنیتی شهروندانی را که سعی می کردند جنازه ها را از محل دور کنند هدف گرفته و چندین تن دیگر را نیز مجروح کرده اند.

قتل این شهروندان در حالی است که عملیات نیروهای ارتش ترکیه و ژاندارمری در شمال کُردستان ادامه دارد.

حزب دموکراتیک خلق ها روز چهارشنبه ۳۰ دسامبر، با انتشار آماری اعلام کرده بود که از تابستان گذشته تا پایان سال ۲۰۱۵ در ۵۶ شهر و منطقه شمال کُردستان به مدت ۲۵۳ روز مقررات منع رفت و آمد برقرار بوده که منجر به جان باختن بیش از یکصد و چهل شهروند غیر نظامی شده بود.

از آغاز سال ۲۰۱۶ نیز تا کنون بیش از ۲۰ شهروند دیگر در شهرهای جزیره، سلوپی، شرناخ، نصیبین و دیاربکر در نتیجه گلوله باران نیروهای نظامی ترکیه جان باخته اند.

خوداری ترکیه از تحویل پیکر ٣ زن

خانواده سه زن انقلابی که در سلوپی ترور شدند با تجمع در مقابل بیمارستان دولتی شرناخ اعلام کردند تا اجساد دو جوان که از سه روز پیش در یکی از محلات شهر در محل واقعه بر زمین مانده اند به خانواده شان تحویل نشود آنها نیز از تحویل گرفتن پیکر عزیزانشان خودداری می‌کنند.

اعضای خانواده های سوه دمیر، فاطمه اویار و پاکیزه نایر طی تجمعی در مقابل بیمارستان شرناخ در یک سخنرانی خبری اعلام کردند سه روز پیش دو شهروند در محله ی دجله این شهر توسط نظامیان ترکیه کشته شدند اما نیروهای امنیتی اجازه نمی‌دهند اجساد آنها از محل واقعه برای خاکسپاری منتقل شود. آنها گفتند تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد به نشانه اعتراض از دریافت پیکر عزیزانشان خودداری می‌کنند.

مسعود اویار برادر فاطمه اویار که در این جمع صحبت می‌کرد گفت شهرهای زیادی در محاصره قرار دارند و افراد زیادی کشته شده اند که همگی خواهران و برادران ما هستند و هیچگاه رهایشان نخواهیم کرد.

یکی از بستگان سوه دمیر هم اعلام کرد ما برای انتقال پیکر عزیزانمان به اینجا آمدیم اما دیگران هم خواهان به خاک سپردن فرزندانشان هستند در چنین شرایطی وجدان ما اجازه نمی‌دهد که اجساد را تحویل گرفته و برویم. جسد یک دختر بچه دوازده ساله را هم امروز به اینجا آوردند که برای محل دفن او محدودیت ایجاد کرده اند.

مجمع زنان کردستان در واکنش به ترور سه فعال سیاسی زن توسط نیروهای امنیتی ترکیه اعلام کرد کشتارهای جمعی نخواهد توانست کردها را وادار به عقب‌نشینی کند.

شورای هماهنگی ک.ژ.ک طی بیانیه ای در رابطه با ترور سه فعال سیاسی زن در سلوپی با اعلام آنکه اعلام خودمدیریتی در کردستان نتیجه سال‌ها مبارزه جنبش آزادیخواهی خلق کرد بوده است به هجوم نظامی و رد اراده کردها توسط حاکمیت ترکیه اشاره کرده و می‌گوید: "کردستان را به جبهه جنگ مبدل کرده اند. در شهرهای سور، فارقین، جزیر، سلوپی، شرناخ و نصیبین دست به ترور زده اند. برای شکستن اراده مردم از هیچ گونه توحش و کشتاری پرهیز نمی‌کنند. زنان و کودکان در رأس حملات دشمن قرار دارند."

ک.ژ.ک با اشاره به قتل پاکیزه نایر، سوه دمیر و فاطمه اویار تأکید می‌کند این نوع کشتارگری نه تنها نمی‌تواند خلق کرد را به عقب‌نشینی وادار بلکه منجر به سرسختی بیشتر کردها می‌شود. زنان پیشگامی دفاع از خودمدیریتی‌ها و تلاش برای تکوین ملت دمکراتیک را کماکان برعهده خواهند داشت.

شاهد علوی در فیس بوک خود در باره کشته شدن سه‌فیه دمیر یکی از زنان انقلابی نوشته: یکی از این سه زن را با شکنجه بسیار و به طرز دهشتناکی کشته‌اند. یعنی مساله صرفا برنامه ریزی برای ترور فعالان سیاسی مخالف نیست.
شکنجه سه‌فیه دمیر و کشتن تدریجی او و با انجام شکنجه‌هایی که بیش از صد سال است هیچ دولت رسمی علنا مرتکب نشده است و حتی داعش هنوز آن را تجربه نکرده است، پیام روشنی دارد.
وی به نقل از یکی از نمایندگان پارلمان ترکیه می نویسد: یکی از همراهان ساعت ۴ عصر با دفتر ه‌د‌پ تماس می‌گیرد و خبر از زخمی شدن این سه زن فعال می‌دهد که در حال رفتن از یک محله به محله دیگر هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند و درخواست آمبولانس می‌کند. آمبولانس امکان رفتن پیدا نمی‌کند و چند ساعت بعد سربازان دولتی ترکیه جنازه مثله شده آن‌ها را تسلیم سردخانه بیمارستان سلوپی می‌کنند …

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۷ دی ۱٣۹۴ -  ۷ ژانويه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: