صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۲۳, جمعه

توافق بین المللی بر سر آتش بس سراسری در سوریه

• جان کری، بامداد جمعه اعلام کرد کشورهای عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه بر سر طرحی برای برقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه در سوریه به توافق دست یافته‌اند ...
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد جمعه ۱۲ فوریه اعلام کرد کشورهای عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه بر سر طرحی برای برقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره در سوریه به توافق دست یافته‌اند.

به گزارش رادیو فردا، نشست وزرای ۱۷ کشور عضو «حمایت بین المللی سوریه» شامگاه پنجشنبه در مونیخ آغاز و تا بامداد روز جمعه ادامه داشت.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری، بامداد روز جمعه در کنفرانس خبری پس از نشست کشورهای عضو حمایت بین المللی از سوریه گفت: نشست وزرای کشورهای عضو گروه حمایت بین المللی سوریه بر سر پایان دادن به کامل به خصومت ها طی یک هفته به توافق رسیدند.
کری اضافه کرده است، اعضای این گروه توافق کردند طی یک هفته آتش بس سراسری طی یک هفته برقرار شود.
وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد کشورهای حاضر در این نشست همچنین با تسریع و گسترش فوری کمک های انساندوستانه به شهرها و مناطق این کشور جنگزده توافق کردند.
به گفته کری ابتدا این کمک به مناطقی که نیاز فوری به کمک های انسانی دارند، به ویژه ها شهرها و مناطق تحت محاصره ارسال شده و سپس کمک های بشردوستانه در اختیار همه افراد نیازمند در سراسر کشور قرار خواهد گرفت.
یک دیپلمات غربی به رویترز گفته است: ما به توافقی برای پایان دادن به بمباران‌های روسیه در سوریه دست نیافتیم، اما بر سر فرایندی توافق کردیم که در صورت اجرا می‌تواند شرایط را عوض کند.
یک دیپلمات غربی دیگر نیز به «سی ان ان» گفته است: ۱۷ کشور عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه در نشست خود مونیخ بر سر ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره از روز شنبه و همچنین برقراری آتش بس در هفته آینده توافق کردند.

از سرگیری مذاکرات دولت سوریه و مخالفان
جان کری همچنین گفت مذاکرات بین نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان آن به زودی از سر گرفته خواهد شد.
این مذاکرات هفته گذشته در ژنو بدون پیشرفتی متوقف شد. توقف این مذاکرات با حملات تازه نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی نیروهای هوایی روسیه به حلب همزمان شد.
روسیه با ارائه طرحی خواستار برقراری آتش‌بس بین شورشیان سوری و رژیم بشار اسد از روز اول مارس- ۱۱ اسفند- است ولی واشینگتن معتقد است که فاصله سه هفته‌ای تا آن زمان به مسکو و حکومت سوریه فرصت کافی خواهد داد تا گروه‌های شورشی میانه‌رو را درهم بکوبند.
پیش از نشست کشورهای عضو حمایت بین المللی از سوریه، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مونیخ برای کاهش اختلافات فیمابین درباره طرح مسکو به منظور برقراری آتش‌بس در سوریه گفت وگو کردند. 


خبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲٣ بهمن ۱٣۹۴ -  ۱۲ فوريه ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: