صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۵, چهارشنبه

گروه ۱۳۵ نفری از مهاجران افغان، از آلمان به کابل بازگردانده شدند

۱۳۵ مهاجر به شمول ۱۸ زن که با سفر قاچاقی و قبول خطرات خود را از افغانستان به آلمان رسانده بودند، داوطلبانه دوباره به کشورشان برگشتند.
این افراد با پرواز مستقیمی که دولت آلمان تدارک دیده بود، چهارشنبه پنجم حوت/اسفند به کابل رسیدند.

حسن یکی از این مهاجرین می‌گوید: "هوای اروپا به سرم زد و رفتم اروپا. خودم را بدبخت ساختم. هشت ماه که آنجا بودم همیشه از یک خیمه به خیمه(چادر) دیگر می رفتیم. گفتم افغانستان خود ما بهتر است."
جاکوب وان واگنر سخنگوی سفارت آلمان در افغانستان در مصاحبه با فرهاد محمدی خبرنگار بی‌‎بی‌سی گفته مشوق هایی به این مهاجران برای برگشت ارایه شده بود.
او گفت: "ما هزینه برگشت آنها را فراهم کردیم. به شمول یک بسته کمک استقرار مجدد که در هماهنگی با سازمان بین المللی مهاجرت به آنها داده شد."
علاوه بر شماری از خانواده‌ها که در میدان هوایی (فرودگاه) کابل به استقبال بستگانشان رفته بودند، اعضای کمپین "افغانستان به شما نیاز دارد" نیز با شاخه‌های گل از این افراد استقبال کردند.
این کمپین از شش ماه بدین سو از سوی جوانان افغان در شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته شده و هدف‌شان جلوگیری از روند مهاجرت افغانها به خارج است.
امروز نمایندگان سازمان بین‌المللی مهاجرت و وزارت‌های کار و امور مهاجرین افغانستان نیز در مورد برگشت این افراد، نشست خبری مشترک داشتند.
علی افتخاری سخنگوی وزارت مهاجرین افغانستان در این نشست گفت حکومت افغانستان در تلاش است تا برای مهاجرین تازه برگشته، زمینه کار را فراهم سازد.
این اولین پرواز اختصاصی بود که دولت آلمان برای انتقال مهاجران افغان به گونه کامل کرایه (اجاره) کرده بود.
پیش از این هم مهاجرانی به افغانستان برگشته اند اما نه در یک پرواز ویژه و مستقیم.
دولت آلمان میگوید در تلاش است صدها مهاجر دیگر افغان را که تقاضای پناهندگی‌شان در آن کشور رد شده و در وضعیت نا مشخصی بسر می‌برند، به گونه داوطلبانه به افغانستان برگرداند.

هیچ نظری موجود نیست: