صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۲۴, شنبه

آیا فرقی میان طالب و داعش وجود دارد؟

با آن‌که کشتار قاعده‌ای رایج در روش و افکار طالبانی است اما در هر مرحله‌ای در صفوف طالبان فرماندهانی ظهور می‌کنند که مرزهای شقاوت و قصاوت را درمی‌نوردند و در بی‌رحمی‌ شهره آفاق می‌شوند. رسانه‌های جهانی این بار چهره‌ای را افشا کرده‌اند که در کشتار مخالفان ملا اختر‌محمد منصور به روش داعش عمل می‌کند. اسم این فرمانده طالبان پیرآغا است. او موظف است تا به نیابت از طالبان امارتی و ملا اخترمحمد منصور، طالبان داعشی را سر به نیست کند. این آقا را رسانه‌های غربی متهم به قتل اعضای خانواده ملادادالله کرده‌اند.
از قضا ملا دادالله هم در نیمه پایانی دهه نود از فرماندهان بی‌رحم طالبان در شمال بود. ملا دادالله از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر متهم به آتش زدن روستا‌های شمال افغانستان است. به دستور او جنگجویان طالبان روستا‌هایی را در شمال افغانستان به آتش کشیدند و مردمان آن روستا را یا قتل عام کردند یا کوچ اجباری دادند.
بی‌رحمی‌های ملا دادالله چنان بود که حتا معیارهای طالبان را هم نقض می‌کرد. برخی سخنگو‌های غیررسمی‌ طالبان می‌گویند که ملا محمد‌عمر، ملا دادالله را در سال ۱۹۹۹ خلع سلاح کرد. این ملای بی‌رحم در سال ۲۰۰۴ دوباره به هلمند برگشت، روستا‌هایی را تسخیر کرد، جنگجویان ازبک را از وزیرستان به بخش‌های از زابل آورد و علم جنگ را با دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی بلند کرد.
یکی از جنایات ملا دادالله قتل بی‌رحمانه اجمل نقشبندی خبرنگار افغان بود که با یک روزنامه‌نگار ایتالیایی در سال ۲۰۰۶ به هلمند سفر کرده بود. ملا دادالله در سال ۲۰۰۷ در یک عملیات نیروهای ویژه امریکایی کشته شد. به روایت رسانه‌های غربی برادر ملا دادالله پس از اعلام خبر مرگ ملا محمدعمر به مخالفت با ملا اخترمحمد منصور برخاست و جنگجویان ازبکی را که برادرش به زابل آورده بود، بر ضد ملا اخترمحمد منصور بسیج کرد. «دیلی بیست» گزارش می‌دهد که پیرآغا فرمانده بی‌رحم و تازه ظهور کرده ‌طالبان، ملا دادالله، اعضای خانواده و دیگر جنگجویان او را کشت.
پیرآغا حتا روستایی‌های متعلق به قبیله کاکر را به جرم هم‌قبیله بودن با منصور دادالله برادر ملادادالله، مجازات کرده است. «دیلی بیست» نوشته است که پیرآغا یک ملای پاکستانی را با اعضای خانواده‌اش در حالی که سوار بر یک کامیون بودند، کشت. این ملای پاکستانی ظاهرا به ملا اخترمحمد منصور بیعت کرده بود. به گزارش دیلی بیست، پیرآغا بیشتر از یک هزار جنگجو در اختیار دارد و وظیفه‌اش کشتن مخالفان درون‌سازمانی ملا اخترمحمد منصور است.
این گزارش نشان می‌دهد که طالبان به لحاظ روش و افکار تفاوت جدی با گروه ابوبکر البغدادی ندارند. مثلا اهالی یک روستا را به ظن حضور یکی از مخالفان‌شان در آن روستا، مجازات گروهی می‌کنند، اعضای خانواده مخالفان‌شان را قتل عام می‌کنند. جوخه اعدام و کشتار دارند. رهبرشان را امیرالمومنین می‌خوانند و به سازمان‌شان امارت می‌گویند. این خود نشان می‌دهد که مثل گذشته مرام‌شان تاسیس یک امارت توتالیتر است؛ امارتی که مرز نمی‌شناسد. اگر مرز می‌شناخت رهبرشان لقب امیرالمومنین نمی‌داشت. پیرآغا هم کسانی را می‌کشد که به ملا اخترمحمد منصور بیعت نکرده‌اند.
اما با وجود همه این‌ها کشورهای عضو ناتو، طالبان را دشمن نمی‌خوانند. کشورهای عضو ناتو داعش را در عراق و سوریه بمباردمان می‌کنند، اما در افغانستان به حمایت از نیروهای داخلی بسنده کرده‌اند و عملیات‌های هوایی کوبنده بر ضد طالبان انجام نمی‌دهند. برای کشورهای عضو ناتو، طالبان سازمانی است که باید با آن مصالحه شود. اما واقعیت‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، نشان می‌دهد که تا هنوز طالبان آماده مصالحه نیستند. آنان رهبرشان را امیرالمومنین می‌خوانند، داعیه تشکیل امارت دارند. القاعده را نکوهش نکرده‌اند و با مخالفان‌شان به‌گونه‌ای برخورد می‌کنند که داعش با دشمنانش می‌کند.
طالبان تصور می‌کنند که به لحاظ نظامی ‌دست بالا دارند و می‌توانند افغانستان را بار دیگر اشغال کنند. این واقعیت‌ها ایجاب می‌کند که ناتو قاطعانه با طالبان در افغانستان برخورد کند. اگر برخورد قاطعانه نظامی با طالبان صورت نگیرد، آنان به مصالحه راضی نمی‌شوند. در نشست چهارجانبه در اسلام‌آباد فیصله شده است که پاکستان نمایند‌گان طالبان را روی میز مذاکره می‌آورد، و طالبانی را که به میز مذاکره نمی‌آیند، عناصر آشتی‌ناپذیر لقب می‌دهد و با آنان می‌جنگد.
اما بعید است که پاکستان با طالبان بجگند. نظامیان پاکستانی به طالبان هنوزهم منحیث نیروی نیابتی‌ای نگاه می‌کنند که می‌تواند برای‌شان در افغانستان ساحه ‌نفوذ ایجاد کند. در سوریه و عراق هم برخی از کشورهای منطقه داعش را نیروی می‌دانند که می‌توانند به وسیله آن دشمنان‌شان را ضربه بزنند. اما با آن هم کشورهای عضو ناتو قاطعانه در برابر داعش در عراق و سوریه ایستاده‌اند و پایگاه‌های این گروه را بمباردمان می‌کنند. ایجاب می‌کند که با طالبان هم در افغانستان به عین شکل برخورد شود.
منبع : 8 صبح 

هیچ نظری موجود نیست: