صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۲۳, جمعه

«جان نیکلسون» از جنگ «گرانادا» تا بوسنی و افغانستان ۲۰۱۶
«جان نیکلسون» افسر عالی‌رتبه آمریکایی که اخیرا به عنوان فرمانده جدید نیروهای ناتو و آمریکایی از سوی مجلس سنای این کشور در افغانستان انتخاب شد، برای نخستین‌ بار میدان جنگ را به‌ عنوان چترباز در جنگ «گرانادا» تجربه کرده است.
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم،«جان نیکلسون» افسر عالی‌رتبه آمریکایی که اخیرا به عنوان فرمانده جدید نیروهای ناتو و آمریکایی از سوی مجلس سنای این کشور در افغانستان انتخاب شد، برای نخستین‌ بار میدان جنگ را به‌ عنوان چترباز در جنگ «گرانادا» تجربه کرده است.
«گرانادا جزیره‌ای در 100 مایلی کشور ونزوئلا در دریای کارائیب است که در سال 1974 استقلال خود را از انگلیس اعلام کرد که ارتش آمریکا در سال 1983 نیروهای واکنش سریع نیروی زمینی، تفنگداران دریایی، نیروی دلتا فورس، نیروی زمینی و نیروی دریایی و دیگر نیروهای آمریکا که بالغ بر 7600 نظامی بودند به این جزیره یورش بردند.»
با تهاجم نظامی پنتاگون به گرانادا که در تاریخ 25 اکتبر 1983 آغاز و تا 15 دسامبر همان سال ادامه یافت، وی توانست در این جنگ مدال شجاعت را از ارتش آمریکا دریافت کرد.
نیکلسون که در میان دوستان نظامی خود به «میک» معروف است، در سال 2006 به افغانستان اعزام شد و حدود 3 سال و نیم در این کشور حضور داشت که در این مدت 16 ماه به‌عنوان فرمانده‌ تیم عملیاتی خود در کوهستان‌های شرق آن فعالیت می‌کرد.
پس از آن در سال دوم حضور نیکلسون در افغانستان، وی به‌ عنوان ژنرال یک ستاره آمریکایی در جنوب افغانستان و سال سوم به‌ عنوان معاون ارشد عملیاتی برای فرماندهی نیروهای ناتو و پنتاگون در کابل حضور داشت.
به گفته مقامات نظامی آمریکا، تجربیات جان نیکلسون او را به انتخابی عاقلانه از سوی کاخ سفید به‌ عنوان فرمانده‌ جدید نظامیان آمریکایی در افغانستان تبدیل کرده، مأموریتی که در حال‌ حاضر به‌ نظر می‌رسد خیلی بیشتر از آن‌چه دولت اوباما تا همین اواخر به آن امیدوار بود، طول بکشد.
از دیگر فعالیت‌های فرمانده جدید نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، حضور او در «بوسنی و هرزگوین» به عنوان دستیار فرماندهی نیروهای حافظ صلح ناتو می‌باشد.
جان نیکلسون پس از اولین مأموریتش در افغانستان و بازگشت به آمریکا ، برای کار در مرکز ملی فرماندهی نظامی در پنتاگون، مرکز ارتباطی مستقیم با رئیس‌جمهور، وزیر دفاع و ستاد مشترک ارتش آمریکا انتخاب شد.
از سال 2012 تا سال 2014، او فرماندهی گروهی از نیروهای هوایی آمریکا به عهده داشت و در آخرین فعالیت خود به عنوان رئیس یکی از پایگاههای ناتو در ترکیه انتخاب شده بود که با توجه به سابقه حضورش در افغانستان حائز اهمیت است.
«کارل آیکنبری» ژنرال سه‌ ستاره‌ و بازنشسته‌ آمریکایی که هم به‌ عنوان افسر ارشد نظامی و سفیر آمریکا در کابل حضور داشت در باره انتخاب جان نیکلسون به عنوان فرمانده جدید نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان معتقد است: میک نسبت به تمام فرماندهان ارشد نظامی ارتش آمریکا با افغانستان آشنایی دارد.

هیچ نظری موجود نیست: