صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۱۳, سه‌شنبه

آغاز انتخابات ایالتی در آمریکا
رقابت شانه به شانه برنی سندرز با هیلاری کلینتون

• در انتخابات ایالت آیوا برنی ساندرز که خود را سوسیالیست اعلام کرده با اختلاف ناچیزی از کلینتون شکست خورده است. در حزب جمهوری خواه تد کروز از دیگر نامزدها پیشی گرفته است ...
در اولین مورد از سلسله رای گیری های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است. در حزب دموکرات، نتیجه مقدماتی رای گیری حاکی از آن است که هیلاری کلینتون با اکثریتی بسیار اندک از برنی سندرز پیشی گرفته است.

به گزارش بی بی سی خانم کلینتون گفته است که نتیجه به دست آمده باعث شد تا "نفس راحتی" بکشد. در طول شمارش آرا، تفاوت بین آراء خانم کلینتون و آقای سندرز چنان کم بود که برخی پیش بینی می کردند که شاید نتیجه را باید با قرعه کشی تعیین کرد.
شمارش آرا نشان می دهد سناتور تد کروز با کسب ۲۷.۷ درصد آرا برنده رقابت جمهوری خواهان شده است. دونالد ترامپ با ۲۴.۳ درصد آرا دوم و سناتور مارکو ربیو با ۲۳.۱ درصد سوم شد.
در رقابت های مقدماتی حزب دموکرات فاصله هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و سناتور برنی سندرز بسیار اندک است.
دیگر نامزد دموکرات ها مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند میزان بسیار کوچکی از آرا را به دست آورد و شخصا مبارزات خود را به حالت تعلیق درآورده است. در میان جمهوری خواهان هم مایک هاکبی پایان مبارزاتش را اعلام کرد.
نظرسنجی های پیش از شروع رای گیری نشان می داد که دونالد ترامپ به فاصله کمی از سناتور تد کروز پیش است اما هر دو فاصله زیادی با بقیه جمهوری خواهان دارند. با این حال این پیش بینی درست از کار در نیامد و به علاوه عملکرد سناتور روبیو هم خیلی بهتر از پیش بینی ها بود.
برندگان رقابت های مرحله مقدماتی احزاب جمهوری خواه و دموکرات که تا چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت، در ماه نوامبر به عنوان نامزدهای دو حزب به مصاف هم خواهند رفت تا رئیس جمهور بعدی آمریکا مشخص شود.
میزان مشارکت جمهوری خواهان در انتخابات آیووا کم سابقه توصیف شده است.
رای گیری آیووا در ساعت هفت بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی (۰۱:۰۰ صبح سه شنبه به وقت گرینویچ) شروع شد و مبارزات تا آخرین لحظه ادامه داشت.
انتخابات آیووا کلیدی محسوب می شود چون پیروزی در آن می تواند سکوی پرش بلندی برای برندگان شود.
پس از آیووا ۴۹ ایالت دیگر در مرحله مقدماتی برای تعیین نامزد هر حزب رای خواهند داد اما همه آنها نقش مهمی نخواهند داشت.
نامزد هر حزب در تابستان مشخص خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست: