صدای امریکا

۱۳۹۴ بهمن ۲۳, جمعه

تشکیل اتحادی بزرگ در آلمان برای رواداری و همبستگی

بسیاری از نمایندگان نهادها و سازمان‌های مدنی و مذهبی در آلمان خواهان رویکردی موضوع‌محور با مسئله پناهجویان هستند و فراخوانی برای همبستگی، جامعه‌ای باز و دموکراسی و علیه نژادپرستی و انسان‌ستیزی منتشر کرده‌اند.
اصل یکم قانون اساسی آلمان: «حیثیت انسان مصون از تعرض است...»
اصل یکم قانون اساسی آلمان: «حیثیت انسان مصون از تعرض است...»
"حیثیت انسان مصون از تعرض است". این جمله که اصل اول قانون اساسی آلمان است، عنوانی است که تشکیل‌دهندگان اتحادی بزرگ در آلمان برای فراخوان خود برگزیده‌اند. این اتحاد از جمله از نمایندگان و شخصیت‌های نهادها و سازمان‌های گوناگون مذهبی و مدنی، اتحادیه‌های کارگری و نهادهای صنفی و اتحادیه‌های کارفرمایان در آلمان تشکیل شده است.
این اتحاد برزگ قصد دارد با فراخوان خود در راه اندیشه ‌و برخوردی باز با جهان، دموکراسی، قانون‌مداری و همبستگی گام بردارد و اعتراض خود را با نژادپرستی، انسان‌ستیزی، تنفر و خشونت بیان دارد.
از دیگر اهداف مهم این اتحاد آن است که پرداختن به مسئله پناهجویان و مهاجران در آلمان در چارچوبی موضوع‌محور انجام گیرد و در راه یافتن راه‌حل بکوشد، به جای انکه به ترس‌ها و مخالفت‌های عمومی دامن زند.
این اتحاد بزرگ همچنین در فراخوان خود از عموم خواسته است که در راه مقابله با گفتار‌ها و رفتارهای انسان‌ستیزانه گام بردارند و فعال باشند.
در فراخوان این اتحاد آمده است: «ما امضاءکنندگان این فراخوان خواستار آن هستیم که حملات ضدبشری نیروهای راست ‌افراطی به اقامتگاه‌های پناهجویان، ماموران پلیس، نمایندگان رسانه‌ها و نیز امدادگرایان به‌طور جدی مورد پیگرد و مجازات قرار گیرد.»
راینر هوفمان
راینر هوفمان
به اعتقاد امضا‌ءکنندگان این فراخوان هر جایی که از قدرت انحصاری و قانونی حکومت سوءاستفاده می‌شود یا جرمی صورت می‌گیرد، باید عاملان را مورد پیگرد و مجازات قرار داد. آن دسته از شهروندانی که تابعیت خارجی دارند و مرتکب جرم می‌شوند، باید بدانند که این رفتار می‌تواند به پایان اقامتشان در آلمان ختم شود.
متن زیر در باره این اتحاد بزرگ از نویسنده‌ی مهمان، راینر هوفمان است که ریاست اتحادیه کل اتحادیه‌های کارگری و صنفی آلمان را برعهده دارد.
*******
آلمان با توجه به شمار زیاد پناهجویان و مهاجران با چالش‌های غیرمعمول و بزرگ روبرو است. غیرمعمول بودن این چالش‌ها نیز سبب شده که اکنون اتحادی غیرمعمول و منحصربه‌فرد در برلین شکل گیرد که خواهان نگاهی باز به جهان، همبستگی، دموکراسی و قانون‌مداری است و مخالف نارواداری، انسان‌ستیزی و خشونت.
با توجه به حضور نهادها و سازمان‌های اجتماعی و ورزشی، اتحادیه‌های گوناگون، نهادها و جماعت‌های مذهبی و سازمان‌های خیریه، نهادهای زیست‌محیطی و فرهنگی اکنون بزرگ‌ترین اتحاد در جامعه مدنی آلمان شکل گرفته است.
نیاز مبرم به ارسال پیامی سیاسی
ما با این فراخوان قصد داریم پیام و نشانه‌ای سیاسی و فوری ارسال کنیم: آری، چالش‌هایی که ما با آنها روبرو هستیم، بزرگ‌اند. اما ما باور داریم که به عنوان جامعه‌ای مدنی و به همراه پناهجویان و آوارگان می‌توانیم این چالش را پشت سر گذاریم. تحقق این امر بدون تلاش تمامی طرف‌ها، خواه ما و خواه پناهجویان و مهاجران ممکن نخواهد بود. تحقق این امر بدون شروط و موازینی که در فراخوان این اتحاد بزرگ فرمول‌بندی شده‌اند، میسر نخواهد بود و از آن گذشته نیز به سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش، زیرساختار و پرسنل نیاز است.
در قبال کسانی که با نژادپرستی، انسان‌ستیزی و نفرت به مصاف این چالش‌ها می‌روند، نیاز به موضع سیاسی روشنی است که ما از آن برخورداریم. با بیش از ۹۰۰ حمله به اقامتگاه‌های پناهجویان و قدرت‌گیری جناح‌های راستگرا در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اکنون روندی آغاز شده که ما باید جلوی آن را بگیریم. هر حمله به اقامتگاه پناهجویان، واقعه‌ای است که نباید روی دهد. باید به روشنی نشان داد که جنبش بزرگ‌تر و مهم‌تر آن چیزی است که ما در آلمان و دیگر کشورهایی که به آوارگان پناه می‌دهند، هر روز شاهد آن هستیم: تلاش بزرگ و گشاده‌رویی هزاران تن از کارکنان، امدادگران و شهروندانی که با حضور خستگی‌ناپذیر خود در اقامتگاه‌های پناهجویان، مدارس، اداره‌های پلیس، حوزه‌های محلی و دیگر مراکز مهم می‌کوشند به آوارگان و پناهجویان یاری رسانند. ما با این فراخوان اعتراض خود به راستگرایی عوافریبانه و راستگرایی افراطی را بیان می‌کنیم، سوای آنکه تحت چه پوششی فعالیت دارند. ما همگان را فرامی‌خوانیم که در راه مقابله با آنان در کوچه و خیابان، در محل کار و یا در دنیای مجازی گام بردارند.
نقش اشتغال در همپیوندی اجتماعی
ما این اتحاد را به راه انداخته‌ایم، چرا که محل کار – خواه دفاتر اداری و خواه کارخانه‌ها، محل‌های ساختمان‌سازی و راه‌سازی، سوپرمارکت‌ها و غیره – جایی است که همپیوندی اجتماعی در تمامی ابعاد آن صورت می‌گیرد. در این مکان‌هاست که ما در طی چندین دهه‌ی گذشته با انسان‌های سروکار داریم که از ریشه و فرهنگ دیگری آمده‌اند. انسان‌هایی که به‌طور مشترک دست به کاری می‌زنند و با یکدیگر آشنا می‌شوند، دیگر غریبه نیستند. آن دسته از ما که عضو اتحادیه‌های کارگری و صنفی و نیز شوراهای حمایت از کارکنان و کارگران هستند، در راه همپیوندی اجتماعی تلاش خواهند ورزید. شریکان ما در این اتحاد بزرگ نیز با تکیه بر ساختارها و امکانات خود در راه تحقق اهدافی که در فراخوان این اتحاد فرمول‌بندی شده، خواهند کوشید و ما نیز مشترکا سعی خواهیم کرد که فرم‌ها و قالب‌های مشترکی در این راه دست یابیم.
ده تشکیل‌دهنده‌ی کنونی این اتحاد همچنین قصد دارند در راه گسترش آن تلاش کنند، چرا که آن را ابتکارعملی اختصاصی نمی‌دانند. ما در طی هفته‌های آینده با شخصیت‌ها، نهادها و سازمان‌های گوناگون که می‌توانند با ما همکاری کنند یا به این اتحاد بپیوندند، گفت‌وگوهایی انجام خواهیم داد تا موافقت آنها را جلب کنیم.

هیچ نظری موجود نیست: