صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۱۴, جمعه

آمریکا و اروپا جلوی بلند پروازی های عربستان را می گیرند
نویسنده فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی   
۱۴ اسفند ۱۳۹۴
خبر های پشت پرده حاکی از آن است که در تاریخ نوزدهم فوریه 2016، عربستان سعودی یکطرفه قرارداد خرید شش ماهواره جاسوسی از فرانسه را ملغی کرد و سه روز بعد اعلام کرد که در این رابطه با شرکت آمریکایی دیجیتال گروپ قرار دادی بسته است. این واقعه به مزاج فرانسوی ها خوش نیامد و به همین دلیل محمد بن نایف ولیعهد عربستان را برای ادای توضیحات به پاریس دعوت کردند. نایف روز جمعه چهارم مارس با مقامات فرانسوی در پاریس دیدار می کند.
هفته پیش عربستان سعودی پرداخت چهار میلیارد دلار کمک های تسلیحاتی و امنیتی خود به لبنان را به بهانه عدم پشتیبانی لبنان از بیانیه کنفرانس کشور های عرب، علیه ماجرای تهاجم عوامل جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران به حالت تعلیق در آورد. قرار بود فرانسه با دریافت چهار میلیارد دلار از عربستان به تجهیز و آموزش ارتش لبنان و سازمان های اطلاعاتی این کشور اقدام کند.

 در پایان ماه فوریه 2016، در جلسه پارلمان اروپا طرح تحریم فروش تسلیحات به عربستان سعودی با  359 راًی موافق و  ۲۱۲ راًی مخالف  تصویب شد. مدافعین این طرح عربستان را به کشتار غیرنظامیان در یمن متهم می کنند. البته این طرح برای کشورهای اروپایی الزام آور نیست

 پس از این کش و قوس ها ، پرزیدنت اوباما با نشان دادن کارت زرد به سعودی ها، شرکت های آمریکایی را از فروش پهپاد های جاسوسی و مسلح!  به عربستان منع کرد. اوباما همچنین اجازه نداد تا ابزار و دستگاه های مراقبت و امنیت سایبری به عربستان فروخته شود. سعودی ها در نظر داشتند برای مقابله با خطرات جمهوری اسلامی یک نهاد سایبری زیر نظر مستقیم محمد بن نایف ولیعهد عربستان که مقام وزارت کشور را نیز به عهده دارد ایجاد کنند.

جلوگیری از صادرات پهپاد و دستگاه های مراقبت فضای سایبری به عربستان در زمانی اتفاق می افتد که پرزیدنت اوباما در هفدهم فوریه 2016، دستور داده بود که تسهیلاتی برای صادرات پهپاد های جنگی ساخت آمریکا به متفقین این کشور در منطقه خاورمیانه در نظر گرفته شود.

منبع : فرهنگ ایران

هیچ نظری موجود نیست: