صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۲۷, پنجشنبه

5 چالش مهم دولت افغانستان از زبان فرستاده سازمان ملل
فرستاده ارشد سازمان ملل به افغانستان هشدار داد: دولت وحدت ملی این کشور در سال جاری میلادی با پنج چالش مهم رو به رو است که شکست در حتی یکی از آنها می‌تواند منجر به فاجعه برای این کشور شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس هیسم، فرستاده سازمان ملل به افغانستان در اظهاراتی در شورای امنیت سازمان ملل گفت: در سال 2016 مساله بقا دستاوردی برای دولت وحدت ملی افغانستان خواهد بود. با این حال این بقا به معنای انفعال یا صرفا درجا زدن نیست. بلکه به معنی مشارکت فعالانه در رویا رو شدن با این چالش‌ها است.
وی ادامه داد: دولت افغانستان باید با چالش یک اقتصاد انقباضی دچار رشد آهسته و بیکاری بالا، تشدید فعالیت شبه نظامیان و محیط سیاسی هرچه بیشتر در حال انشقاق و اختلاف برخورد کند. این دولت باید همچنین پشتیبانی مالی چشمگیر بین‌المللی را برای خود تضمین کرده و به سمت صلح پایدار پیشروی کند.
این اظهارات هیسم در حالی مطرح شده که طالبان افغانستان در پی خروج نیروهای آمریکایی و ناتو در پایان سال 2014 هرچه بیشتر در حال آزمودن قابلیت‌های نیروهای امنیتی افغان هستند و در سراسر این کشور فعالیت خود را افزایش دادند و در عین حال افغانستان با شبه نظامیان وابسته به گروه تروریستی داعش نیز مواجه است.
یک مشکل دیگر افغانستان نیز فساد مزمن در این کشور است به نحوی که هزاران تن از افغان‌ها به دلیل فقر و برای فرار از جنگ به اروپا فرار کردند.
هیسم تصریح کرد: افغانستان نباید در برطرف کردن همه این پنج چالش کوتاهی کند. در صورتی که افغانستان در مقابله با حتی یکی از این چالش‌ها شکست جدی بخورد این به معنی تبعات شدید سیاسی و دیگر تبعات در سراسر کشور خواهد بود.
وی گفت: به عنوان مثال افغانستان برای تامین 69 درصد از هزینه‌های دولت خود متکی به اعتبارات خارجی است و در صورتی که در کسب تعهد کمک کنندگان بین‌المللی شکست بخورد با تاثیری ویرانگر مواجه خواهد شد.
وی همچنین پیش بینی کرد که یک فصل مبارزه دشوار پیش روی افغانستان است و طالبان شدیدا در حال آزمون نیروهای امنیتی افغان است.
هیسم با اشاره به اینکه امسال اولین سالی است که نیروهای افغان از فرماندهی مستقل برخوردار هستند گفت که با این حال آنها در مواجهه با نرخ بالای فرسایشی که دارند تا حد زیادی کنترل خود را حفظ کرده‌اند.
نماینده سازمان ملل همچنین با اشاره به حمله سال گذشته میلادی طالبان به مرکز استان قندوز و تصرف آن به مدت سه روز گفت که از دست رفتنن یک مرکز استان در افغانستان حتی به طور موقت می‌تواند تبعات چشمگیری برای جایگاه سیاسی دولت وحدت ملی افغانستان داشته باشد.
وی خطاب به اعضای شورای امنیت تصریح کرد که چند روز پیش مجددا با کمیسیون سیاسی طالبان ملاقات کرده تا بر برگزاری یک مذاکرات داخلی میان افغان‌ها تاکید کند اما در عین حال اظهار داشت که آنها هنوز آماده تعامل مستقیم با دولت افغانستان نیستند.
هیسم همچنین از پاکستان به دلیل ایفای نقش در تقویت تلاش‌ها به منظور پیشبرد فرآیند صلح افغانستان قدردانی کرد.
از سوی دیگر محمود سیکل، سفیر افغانستان در سازمان ملل نیز گفت: گروه هماهنگی چهار جانبه افغانستان شامل آمریکا، چین، پاکستان و افغانستان در دو ماه گذشته چهار بار در اسلام آباد و کابل ملاقات داشته و در نهایی ساختن یک نقشه راه برای اقدامات بعدی موفق بوده است.
هیسم نیز گفت که سازمان ملل به تحت فشار قرار دادن طالبان و دولت افغانستان برای برگزاری مذاکرات مستقیم ادامه خواهد داد. در عین حال شورای امنیت در جریان این نشست به اتفاق آراء قطعنامه‌ای را تصویب کرده و حکم هیات سیاسی سازمان ملل در افغانستان که هیسم رئیس آن است را تا 17 مارس 2017 تمدید کرد

هیچ نظری موجود نیست: