صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۱۴, جمعه

اروپا در صدد اخراج فوری و گسترده مهاجران از یونان است

• دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا در دیدار با نخست‌ وزیر ترکیه ایده ایجاد راهکاری فوری و گسترده برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی از یونان را مطرح کرده‌ است ...
دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا در دیدار با نخست‌وزیر ترکیه ایده ایجاد راهکاری فوری و گسترده برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی از یونان را مطرح کرده‌است.

به گزارش رادیو فردا، توسک پس از دیدار با احمد داوداغلو، نخست‌وزیر ترکیه، گفته آن کشور می‌تواند تصمیم بگیرد، چگونه از شمار پناهجویان عازم اروپا بکاهد و این موضوع به آنکارا بستگی دارد.
این پیشنهاد به معنای مکانیزمی گسترده و فوری برای بازگرداندن «مهاجران بی‌رویه‌ای» است که وارد یونان می‌شوند. به گفته رئیس اتحادی اروپا، چنین چیزی به طور موثری به مدل تجاری که قاچاقچیان راه انداخته‌اند، ضربه می‌زند.
او می‌گوید شمار پناهجویان وارد شده به اروپا، همچنان بسیار بالا است.
توسک در حال انجام دور تازه‌ای از مذاکرات با شش کشور، از جمله یونان و ترکیه، بر سر مسئله پناهجویان، از مهاجران اقتصادی غیرقانونی خواسته‌است به اروپا نیایند، چراکه این کار بی‌فایده است.
دونالد توسک، ۱۳ اسفند ماه در یونان با آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر آن کشور، دیدار کرد. او ۱۴ اسفند ماه در استانبول با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار می‌کند.
دیدار ترکیه آخرین دیدار از رشته مذاکرات اخیر توسک، پیش از نشست بروکسل است؛ نشستی میان اعضای اتحادیه اروپا و ترکیه که هدف از آن، گفت‌وگو بر سر گسترده‌ترین بحران ناشی از پناهجویان در دهه‌های گذشته است.
یونان از مهم‌ترین مبادی ورودی پناهجویان به اروپا است، که که از طریق دریا خود را به آن رسانده‌اند. بسیاری از پناهجویان در جزایری که به گفته مقام‌های آن کشور از جمعیت «لبالب شده» مستقر شدند. برخی نیز موفق شدند از طریق زمینی راهی آلمان و برخی دیگر کشورهای غرب و شمال اروپا شوند. آلمان به تنهایی مقصد بیش از یک میلیون پناهجو بوده است.
گزارش‌ سازمان بین‌المللی مهاجرت نشان می‌دهد که از آغاز سال جاری میلادی بیش از ۱۲۰ هزار نفر از طریق ترکیه وارد یونان شده‌اند. دست‌کم ۳۲۰ نفر از آنها در جریان سفر جان خود را از دست داده‌اند. در سال گذشته میلادی ۸۵۰ هزار پناهجو و مهاجر غیرقانونی وارد یونان شده بودند.

ناخشنودی یونان از همسایگان
مطابق گزارش‌ها شمار افرادی که در مرز یونان و مقدونیه منتظر اجازه ادامه سفر به سوی غرب و شمال اروپا هستند به حدود ۱۱ هزار نفر می‌رسد.
به گزارش دویچه وله، آلکسیس سیپراس از عدم همکاری دیگر کشورهای اروپایی برای انتقال پناهجویان از این کشور ناراضی است و از کشورهای "مسیر بالکان" به خاطر بستن مرزها به شدت انتقاد می‌کند.
نخست وزیر یونان می‌گوید این کشور در حال حاضر بیش از دیگر کشورهای اروپایی به خاطر بحران پناهجویان تحت فشار قرار دارد.
او افزود که یونان در نشست فوق‌العاده هفتم مارس خواستار تحریم کشورهایی خواهد شد که به تصمیم اتحادیه اروپا برای پایبندی به قانون شنگن و باز گذاشتن مرزهای داخلی اروپا بی‌اعتنا هستند.
در عین حال برخی کشورهای اروپایی از جمله اتریش یونان را متهم می‌کنند که در اسکان و ثبت مشخصات پناه‌جویانی که وارد این کشور شده‌اند کوتاهی می‌کند.
سبستیان کورتس، وزیر خارجه اتریش ضمن انتقاد از یونان به خاطر سوق دادن پناهجویان به سمت اروپای شمالی، به روزنامه آلمانی "زود دویچه" گفت، این قابل قبول نیست که کسانی که خود را به یونان رسانده‌اند "به طور خودکار اجازه ادامه سفر داشته باشند".


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۱۴ اسفند ۱٣۹۴ -  ۴ مارس ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: