صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۲۷, پنجشنبه

اعتراف انگلیس در خصوص داشتن ارتباط با گروه طالبان

سفیر انگلیس در کابل اعلام کرد که با گروه طالبان رابطه دارند و اگر دولت افغانستان بخواهد لندن می تواند از این رابطه برای برقراری صلح در این کشور استفاده کند.
خبرگزاری جمهور  به نقل از « دامینیک جرمی » افزود: من به عنوان یک غیر مسلمان نمی توانم جهاد طالبان را تعریف کنم اما آنچه می توانم بگویم این است که طالبان به دست خود کشور خود را ویران می کند.

جرمی گفته است که انگلیس برای آغازگفت وگوهای صلح می تواند از نفوذ خود بر گروه های مختلف طالبان استفاده کند.
حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در سال 2007 میلادی «مایکل سمپل» و «میروین پاترسین» مشاوران ارشد نمایندگی سازمان ملل متحد دراین کشور را که هر دو از اتباع انگلیس بودند، به اتهام ارتباط غیرقانونی با طالبان، از افغانستان اخراج کرد.
سفیر انگلیس در کابل گفته است که انگلیس با افغانستان رابطه ای قوی دارد و اسلام اباد از لندن خواسته است تا نقش مهمی را در گفت و گوهای صلح طالبان با افغانستان عهده دار شود.
جرمی گفت که ما باکشورهای همسایه افغانستان نیزارتباط داریم ازجمله پاکستان، هند، ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس و دیگر کشورهایی که از برخی راه ها بر افغانستان نفوذ دارند، ما با آنها رابطه داریم.
سفیرانگلیس افزوده است، آنچه را که انگلیس می تواند انجام دهد این است که بازیگران منطقه ای را با هدف حمایت از گفت وگوهای صلح متقاعد کند زیرا افغانستان با ثبات به نفع ایران، هند و پاکستان است و ادامه جنگ بر اقتصاد این کشورها تاثیر منفی دارد.
وی گفت که افکار داعش و تعریف آنها از اسلام در افغانستان سابقه ندارد و این گروه که از «رقه» سوریه و عراق سر برآورده؛ در این کشور بیگانه است.
جرمی با ستایش از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد که به همکاری با نیروهای افغان ادامه می دهد و نسبت به آینده افغانستان خوش بین است.

هیچ نظری موجود نیست: