صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۲۶, چهارشنبه

هشدار نماینده ویژه سازمان ملل در مورد آینده افغانستان 

#
نیکلاس هیسم، نماینده ویژه ملل متحد در افغانستان
نیکلاس هیسم، نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که ۵ چالش اصلی فرا راه دولت وحدت ملی قرار دارد که اگر در برابر هر یک از آنها شکست بخورد، برای این کشور فاجعه بار خواهد بود.

آقای هیسم که روز سه شنبه ۲۵ حوت (اسفند) در شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: "در سال ۲۰۱۶، بقا برای حکومت وحدت ملی افغانستان دستاورد خواهد بود."
او در ادامه گفته است که: "بقا نمی‌تواند به معنی عمل نکردن یا درجا زدن باشد، بلکه معنی آن، مقابله فعالانه با این چالش هاست."
آقای هیسم در مورد چالش ها گفته است که دولت باید با اقتصاد انقباضی با رشد پایین و نرخ بیکاری بالا، شدت گرفتن شورش‌گری و فضای شکننده و از هم گسیخته سیاسی برخورد کند. به گفته نماینده ویژه ملل متحد، حکومت وحدت ملی همچنین باید کمک‌های قابل ملاحظه بین‌المللی را جذب کند و 'پیشرفت به سوی صلح پایدار' داشته باشد.
نماینده سازمان ملل گفته است که افغانستان نمی‌تواند در برابر هیچ کدام از این ۵ چالش ناکام شود.
به گفته آقای هیسم، اگر ناکامی جدی در برخورد با هر یک از این چالش‌ها وجود داشته باشد، "پیامد‌های سخت سیاسی و غیر آن در سراسر کشور" خواهد داشت.
آقای هیسم به عنوان مثال گفته است که ۶۹ درصد مصارف افغانستان از کمک‌های خارجی تامین می‌شود و اگر این کشور نتواند کمک‌های بیشتری را جلب کند، تاثیرات ویرانگری خواهد داشت.
نماینده سازمان ملل می‌گوید که افغانستان "فصل دشواری از جنگ" در پیش دارد. او گفته است که نیروهای دفاعی افغانستان با وصف آمار بالای فرار سربازان، توانسته اند مقاومت کنند.
این در حالی است که دیروز وزارت دفاع آمریکا گفته بود که تا حالا دولت آن کشور تصمیمی در مورد افزایش نیروهای خود در افغانستان نگرفته است.
پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون شام روز گذشته گفت که اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا می‌خواهد به فرمانده جدید نیروهای بین‌المللی وقت بیشتر برای بررسی وضعیت بدهد تا او بتواند طرح خود را به مقام‌های آمریکایی ارائه کند.

 جان نیکلسون، فرمانده جدید نیروهای بین‌المللی
جان نیکلسون، فرمانده جدید نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته بود که او در ۹۰ روز نخست کارش، طرح جدیدی برای حضور نیروهای خارجی ارائه خواهد کرد.
در حال حاضر نزدیک به ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند که قرار است شمار آنها به نزدیک به ۵ هزار در آغاز سال ۲۰۱۷ کاهش یابد.
آقای هیسم گفته است که او با کمیته سیاسی طالبان در مورد گفت‌وگو بین‌الافغانی صحبت کرده است، ولی آنها در پاسخ گفته اند که تا حال آماده صحبت‌های مستقیم با دولت افغانستان نیستند.
در این نشست، مأموریت ملل متحد در افغانستان تا سال ۲۰۱۷ تمدید شد.

هیچ نظری موجود نیست: