صدای امریکا

۱۳۹۴ اسفند ۲۷, پنجشنبه

کردهای سوریه در راه تشکیل فدراسیون خودمختار

• سه گروه عمده کرد سوری اعلام کرده اند مقدمات تشکیل "فدراسیون شمال سوریه" در حال انجام است. آمریکا و ترکیه با اقدامات گروه های کرد مخالفت کرده و گفته اند که هیچ خودمختاری را به رسمیت نمی شناسند ...
سه گروه عمده کرد سوری اعلام کرده اند مقدمات تشکیل "فدراسیون شمال سوریه" در حال انجام است. قرار است این منطقه خودمختار به صورت فدرالی کنترل شود. ترکیه و آمریکا مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده اند.

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری فرانسه، سه گروه‌ اصلی کرد سوری از روز چهارشنبه ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) نشستی در شهر رمیلان آغاز کرده‌اند که در پی آن قرار است در مورد برقراری یک سیستم فدرالی در شمال سوریه تصمیم‌گیری شود.
بنابر این گزارش بیش از ۱۵۰ نفر از نمایندگان گروه‌های کرد، عرب و آشوری شمال سوریه در این نشست که در استان حسکه در جریان است، شرکت کرده‌اند.
ادریس نسان، یکی از مقامات کرد کوبانی به خبرگزاری رویترز گفت که بخش خودگردان تحت کنترل کردها با عنوان "فدراسیون شمال سوریه" فعالیت خواهد کرد و متضمن حقوق همه افرادی خواهد بود که در این مناطق زندگی می‌کنند.
اعلام سیستم فدرالی در این مناطق می‌تواند وضعیت کردهای عراق و ترکیه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. مقامات کرد می‌گویند این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که با فشار ترکیه از مذاکرات صلح ژنو کنار گذاشته شدند.

سیستم فدرالی برای سوریه
سیهانوک دیبو، یکی از مقامات ارشد حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) می‌گوید در نشست رمیلان تلاش خواهد شد تا سیستم اداره شمال سوریه تنظیم شود.
این مقام کرد اضافه کرد که اکثر پیشنهادهای مطرح شده بر اداره فدرالی مناطق خودمختار شمالی تاکید دارند. مقامات رسمی کرد می‌گویند که تصمیم نهایی روز چهارشنبه یا پنجشنبه (۱۶ و ۱۷ مارس) مشخص خواهد شد.
در دو سال گذشته شمال سوریه از سه منطقه خودمختار تشکیل شده و این مناطق نیروی پلیس مستقل دارند. ادارات و مدارس این مناطق نیز به صورت مستقل فعالیت می‌کنند.
مقامات کرد می‌گوید اعلام این خبر به عنوان اولین قدم برای استقلال مناطق کردنشین نیست. ابراهیم ابراهیم یک مقام رسانه‌ای حزب اتحاد دموکراتیک گفت: «یک سیستم فدرال برای همه سوریه بهترین راه حل برای حفظ تمامیت این کشور است.»

نگرانی ترکیه از خودمختاری کردها
خودمختاری کرد‌های سوریه زنگ خطری جدی برای ترکیه محسوب می‌شود که در بخش‌هایی از کشور خود در حال مبارزه با گروه‌های شبه‌نظامی کرد است.
در همین ارتباط یک مقام وزارت امورخارجه ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفت: «حفظ تمامیت ارضی سوریه یک اصل اساسی برای ماست و هر تصمیم خارج از این چهارچوب اعتباری نخواهد داشت.»
پیش‌تر سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه، از احتمال برقراری نظام فدرالی در سوریه خبر داده بود.
یک دیپلمات عضو شورای امنیت سازمان ملل نیز که خواست نام او فاش نشود، روز ۱۱ مارس (۲۱اسفند) به رویترز گفت که قدرت‌های غربی و نه فقط روسیه، به گزینه‌ی حفظ کشور واحد سوریه و تقسیم کشور به مناطق مختلف فدرال به شکل جدی می‌اندیشند.
با این حال وزارت خارجه سوریه به اظهارات ریابکوف واکنش نشان داد و طرح سیستم فدرالی را رد کرد. بشار جعفری، رییس هیات مذاکره‌کننده‌ی دولت سوریه نیز گفت که هیچگونه بحثی در مورد سیستم فدرالی در مذاکرات ژنو انجام نخواهد شد.
مذاکرات صلح سوریه قرار است از روز دوشنبه آینده (۲۱ مارس) در ژنو از سر گرفته شود. قدرت‌های جهانی در تلاش‌اند تا به ۵ سال جنگ داخلی در سوریه پایان دهند. جنگی که تاکنون میلیون‌ها نفر را آواره کرده و بیش از ۲۵۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

آمریکا خودمختاری کردهای سوریه را به رسمیت نخواهد شناخت

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ اسفند در واکنش به احتمال اعلام خودمختاری کردهای سوریه گفت که واشینگتن هیچ نوع منطقه خودمختار را در این کشور به رسمیت نخواهد شناخت.
به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی با بیان اینکه آمریکا با هرگونه اعلام یک جانبه مبنی بر تشکیل مناطق فدرال خودمختار در سوریه مخالف است، تاکید کرد که اما اگر مردم سوریه بخواهند فدرالیسم، به معنای اتحاد مناطق و سپس تشکیل یک حکومت مرکزی، را انتخاب کنند، آمریکا با آن مخالفتی نخواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که واشینگتن با خواسته حزب اصلی کرد در سوریه مبنی بر تشکیل نظام فدرالی موافق نیست.


اخبار روز: www.akhbar-rooz.com 
چهارشنبه  ۲۶ اسفند ۱٣۹۴ -  ۱۶ مارس ۲۰۱۶

هیچ نظری موجود نیست: